Jump to content

Τιμες νερου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!!!Θα ηθελα λιγο να σας ρωτησω για το ποιες ειναι οι φισιολογικες τιμες απο ΝΟ3,ΝΟ2,GH,KH,CL2

Οι δικες μου τιμες ειναι:

ΝΟ3=10

ΝΟ2=1

GH=16d

PH=7,4

CL2=0

Οι μετρησεις εγιναν με tetra sticks 6-1.Οι τιμες αυτεσ ειναι καλες???Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!!!Θα ηθελα λιγο να σας ρωτησω για το ποιες ειναι οι φισιολογικες τιμες απο ΝΟ3,ΝΟ2,GH,KH,CL2

Οι δικες μου τιμες ειναι:

ΝΟ3=10

ΝΟ2=1

GH=16d

PH=7,4

CL2=0

Οι μετρησεις εγιναν με tetra sticks 6-1.Οι τιμες αυτεσ ειναι καλες???Ευχαριστω!!!

Τα ΝΟ2 σε ένα στρωμένο ενυδρείο πρέπει να είναι μηδέν! Πράγμα που σημαίνει ότι το δικό σου ενυδρείο δεν είναι στρωμένο! Καλό θα ήταν να κάνεις και τεστ αμμωνίας-αμμώνιου (ΝΗ3-ΝΗ4). :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ2 σε ένα στρωμένο ενυδρείο πρέπει να είναι μηδέν! Πράγμα που σημαίνει ότι το δικό σου ενυδρείο δεν είναι στρωμένο! Καλό θα ήταν να κάνεις και τεστ αμμωνίας-αμμώνιου (ΝΗ3-ΝΗ4). :)

Απο οτι κοιταω την κλιμακα απανω στο τεστ,μου γραφει οτι απο το 5 και επανω θελει αλλαγει νερου...Για να το κατεβασω στο 0 τι πρεπει να κανω???Να ρωτησω και κατι αλλο,η τιμη του KH ειναι σωστη???

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι αρχαριος θα σου ελεγα οτι τα τεστ με στικακια δεν ειναι καθολου αξιοπιστα...μετρουσα ph με στικακια 6.5-6,8 και με υγρο τεστ που αγορασα μετρησα 8....

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι κοιταω την κλιμακα απανω στο τεστ,μου γραφει οτι απο το 5 και επανω θελει αλλαγει νερου...Για να το κατεβασω στο 0 τι πρεπει να κανω???Να ρωτησω και κατι αλλο,η τιμη του KH ειναι σωστη???

Αν πάει 5 ψόφησαν τα ψάρια... :)

Λοιπόν, αν θέλεις, πες μας τη διαδικασία που ακολούθησες όταν άρχισες το ενυδρείο?

Τιμή KH δεν δίνεις, μήπως εννοείς pH?

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει 5 ψόφησαν τα ψάρια... :)

Λοιπόν, αν θέλεις, πες μας τη διαδικασία που ακολούθησες όταν άρχισες το ενυδρείο?

Τιμή KH δεν δίνεις, μήπως εννοείς pH?

Ουπς...με συγχωρειτε δεν προσεξα οτι δεν το εγραψα...Η τιμη του ειναι KH=20d...Οποτε τι πρεπει να κανω για να εχω ΝΟ2=0????

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται ακυρο το kh να ειναι 20 , για ποιο σωστη μετρηση παρε υγρα τεστ,περα απο αυτο με ποιο συχνες αλλαγες νερου θα κατεβουν τα νιτρικα και τα νιτρωδη ,μειωση του αριθμου των ψαριων ισως και της τροφης προσθηκη γρηγορα αναπτυσομενων φυτων ,ειναι καποιοι απο τους γενικους κανονες ,παντος εχω την υποψια οτι κατι δεν παει καλα με το φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν θέλεις, πες μας τη διαδικασία που ακολούθησες όταν άρχισες το ενυδρείο?

Αν θέλεις απάντησε σε αυτό για να σε βοηθήσουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

εισαι ακομα αστρωτος φιλε.διαβασε για το κυκλο του αζωτου και κανε μετρησεις για nh3/nh4.και γραψτες.συμβουλη μου ειναι να παρεις υγρα τεστ ειναι πιο αξιοπηστα.τι φιλτρο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...