Jump to content

2 νεκρά Γκάπυ & 1 στο όριο !


aka68

Recommended Posts

Μετά από 6 ημέρες ζωής τους, στο ενυδρείο μου μέσα, οι πρώτες απώλειες ζωντανών, μου κακοφάνηκε πολύ ως αρχάριος που είμαι. Πρέπει να ανέβηκε η αμμωνία, γιατί ταίζω τα 6 μωρά τους και από χθες έβαλα σε λειτουργεία την νέα μου αεραντλία. Τι προτείνεται εσείς, με την εμπειρίας σας !

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε αν μας έδινες κάποια παραπάνω στοιχεία για το ενυδρείο σου.

Καλό θα ήταν να μας πεις:

-Διαστάσεις

- Λίτρα

- Οργανισμοί που φιλοξενείς

- Τελευταίες Μετρήσεις

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε αν μας έδινες κάποια παραπάνω στοιχεία για το ενυδρείο σου.

Καλό θα ήταν να μας πεις:

-Διαστάσεις

- Λίτρα

- Οργανισμοί που φιλοξενείς

- Τελευταίες Μετρήσεις

:)

Είναι, 40χ25χ25

Λίτρα 21

3 Γκάπυ, τώρα μόνο 1 και λίγοι γόνοι, 1 Ανούβια νάνα

Μετρήσεις δεν έχω

Μοιρίζει κάπως όταν ανοίγω το πλαστικό καπάκι, σαν καμένο πλαστικό, μήπως αμμωνία !

Link to comment
Share on other sites

Είναι, 40χ25χ25

Λίτρα 21

3 Γκάπυ, τώρα μόνο 1 και λίγοι γόνοι, 1 Ανούβια νάνα

Μετρήσεις δεν έχω

Μοιρίζει κάπως όταν ανοίγω το πλαστικό καπάκι, σαν καμένο πλαστικό, μήπως αμμωνία !

κάνε μια αλλαγή νερου 30 % με αντιχλώριο μέσα και θερμοκρασία κοντά στην υπάρχουσα του ενυδρείου.

τι φίλτρο έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

κάνε μια αλλαγή νερου 30 % με αντιχλώριο μέσα και θερμοκρασία κοντά στην υπάρχουσα του ενυδρείου.

τι φίλτρο έχεις ?

Το φίλτρο μου είναι εσωτερικό, Aquael fan mini plus, 260 l/h, 4.2 W

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα 21 λίτρα είναι λίγα για τα ψαράκια σου μου φαίνεται και ειδικά αν έχουν γεννήσει κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επιβίωσε προς το παρών, μόνον το 1 θηλυκό Γκάπυ από τα 3 και νομίζω και τα μωρά τους, πήγανε αδιάβαστα. Κρίμα και τα είχα συμπαθήσει πολύ, αυτά παθαίνει ο αρχάριος, χωρίς στοιχειώδη γνώσεις και πειραματίζεται ! Τι προτείνεται για να σώσουμε το ένα και μοναδικό !

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επιβίωσε προς το παρών, μόνον το 1 θηλυκό Γκάπυ από τα 3 και νομίζω και τα μωρά τους, πήγανε αδιάβαστα. Κρίμα και τα είχα συμπαθήσει πολύ, αυτά παθαίνει ο αρχάριος, χωρίς στοιχειώδη γνώσεις και πειραματίζεται ! Τι προτείνεται για να σώσουμε το ένα και μοναδικό !

κάνε την αλλαγη που σου είπα αφου δεν έχεις μετρησεις σε αμμωνία.

τα μικρά ενδέχεται να τα ρούφηξε το φίλτρο αν έχει μεγάλα ανοιγματα στην εισαγωγή του νερού.

πάρε και ένα τεστ να δουμε μέτρηση, και προχωράμε.

ποσο καιρό τρέχει ?

κάθε ποτε αλλαγές ?

τι υλικά έχει το φίλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

και το ταισμα ελάχιστο κάθε 2 μέρες

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, υπάρχει παρηγοριά από την μοναδική επιζών θηλυκιά, την είχα κατηγορήσει, ως παιδοκτόνο, γιατί έκανε επιθέσεις στα μωρά της. Συνεχίζουμε αισιόδοξα.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό Ανούβια που έχω, έχει κάτι τριπίτσες και χρώμα καφέ-κίτρινο στο περίγραμμα τους, είναι δυνατόν να συντέλεσε στην εξόντωση της οικογένειας Γκάπυ !

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,,μην αγορασεις αλλα ψαρακια,,,προσπαθησε να ειναι καλα αυτο που σου απεμεινε,,,,,κατσε διαβασε τι μπορεις να βαλεις στα λιτρα σου,,,,τι προετοιμασια χρειαζεται το ενυδρειακι σου και τι απαιτησεις χρειαζονται τα ψαρακια τα οποια θα διαλεξεις,,,,

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή το θηλυκό επιζών, νομίζω αποβάλει ένα μεγάλο σαν μακαρόνι ! Είναι καλό αυτό για το ψάρι, να επιβιώσει, θα ξανακάνει γόνους, από ότι ξέρω κάνουν 4-5 φορές !

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή το θηλυκό επιζών, νομίζω αποβάλει ένα μεγάλο σαν μακαρόνι ! Είναι καλό αυτό για το ψάρι, να επιβιώσει, θα ξανακάνει γόνους, από ότι ξέρω κάνουν 4-5 φορές !

μήπως ταισες παρα πολύ ???

αυτο που αποβάλει λογικά είναι αυτό που έφαγε....

Link to comment
Share on other sites

τι χρωμα ειναι το ''μακαρονι?''

Το χρώμα του μακαρονιού είναι, γκριζοκαφέ, το ψάρι αρκετή ώρα ήταν κάτω στο βυθό και νόμιζα ότι ψυχοραγούσε, αλλά μόλις το έβγαλε το "μακαρόνι", νομίζεις και απελευθερώθηκε, ξαναζωντάνεψε και χαίρομαι γι' αυτό, είναι δυνατό σαν λιοντάρι !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητέ.Εγώ θα πρότεινα να δώσεις το ψαράκι που έχει επιβιώσει,να διαβάσεις τα σχετικά άρθρα περί στρωσίματος και συντήρησης και να σκεφτείς κάποιο άλλο Setup με ψάρια που να μπορούν να ζήσουν στα λίτρα του ενυδρείου σου και να μπορέσει να αντεπεξέλθει και το φίλτρο.Ίσως μονομάχος ή γαρίδες,σαλιγκάρια.

Υπάρχει και η λύσει να πας σε κάτι μεγαλύτερο ώστε να σου λύσει τα χέρια και να έχεις περισσότερες δυνατότητες. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, με χιόνια στη Σαλονίκη !

Τελικά η Γκαπίνα μου, που επιβιώσε από το ξεκλίρισμα της οικογενείας, έχει αρκετή δραστηριότητα και υγείας, εκτός των ερυθρών ραβδώσαιων στην ουρά της και νομίζω λίγο τα βράγχια της. Έχει πιθανότητες να συνεχίσει το κύκλο ζωής της και να γεννήσει κιόλας ! Αλλαγή νερού έκανα, πριν μέρες 30% και έβαλε από το Speedy clean σε σακουλάκι,καφέ σκόνη πούδρα (τι είναι άραγε!), το οποίο κάνει γρήγορη δράση των θετικών και αρνητικών ιόντων !

Link to comment
Share on other sites

βλεπω φιλε μου οτι δεν διαβασες τιποτα απο αυτα που σου εγραψαν τα παιδια πιο πανω για το ενυδρειο σου.το πιο πιθανο ειναι να χασεις και αυτο το ψαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Οι ραβδώσεις που βλέπεις και το κοκκίνισμα στα βράγχια είναι από "κάψιμο" λόγω αμμωνίας. Κάνε γρήγορα αλλαγή στο νερό σου. Μιας και δεν είσαι πρόθυμος να αποχωριστείς το ψαράκι σου, βρες μπόλι από κάποιον που μένει κοντά σου και έχει υγειές ενυδρείο, τάιζε λίγο, και φυσικά μην ξεχνάς τις αλλαγές νερού ανά 2-3 μέρες. Καλύτερα όμως να προμυθευτείς με τεστ για να ξέρεις ακριβώς τι σου γίνεται. Επίσης κάνε αναζήτηση και διάβασε για την τοξικότητα της αμμωνίας, το στρώσιμο, το προφίλ για το είδος που φιλοξενείς, την φίλτρανση, πως γίνονται οι αλλαγές νερού και για να μην συνεχίσω άρχισε να διαβάζεις όλα τα άρθρα με την ησυχία σου που αφορούν το γλυκό νερό. Θα καταλάβεις πολλά και θα προλάβεις ακόμα περισσότερα.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Οι ραβδώσεις που βλέπεις και το κοκκίνισμα στα βράγχια είναι από "κάψιμο" λόγω αμμωνίας. Κάνε γρήγορα αλλαγή στο νερό σου. Μιας και δεν είσαι πρόθυμος να αποχωριστείς το ψαράκι σου, βρες μπόλι από κάποιον που μένει κοντά σου και έχει υγειές ενυδρείο, τάιζε λίγο, και φυσικά μην ξεχνάς τις αλλαγές νερού ανά 2-3 μέρες. Καλύτερα όμως να προμυθευτείς με τεστ για να ξέρεις ακριβώς τι σου γίνεται. Επίσης κάνε αναζήτηση και διάβασε για την τοξικότητα της αμμωνίας, το στρώσιμο, το προφίλ για το είδος που φιλοξενείς, την φίλτρανση, πως γίνονται οι αλλαγές νερού και για να μην συνεχίσω άρχισε να διαβάζεις όλα τα άρθρα με την ησυχία σου που αφορούν το γλυκό νερό. Θα καταλάβεις πολλά και θα προλάβεις ακόμα περισσότερα.

Καλή συνέχεια.

Να' σαι καλά για τις συμβουλές και το κουράγιο που δίνεις, σαν αρχάριος έκανα πολλά λάθη και θέλω να σώσω πάση θυσία το μοναδικό επιζών Γκάπυ, που αγωνίζεται εξίσου δυνατά, σαν λιοντάρι, πως είναι δυνατόν να ζει τόσες μέρες, μετά το ξεκλήρισμα της οικογένειας του, δεν έδωσε κανένας έμπειρος μια εξήγηση !

Link to comment
Share on other sites

άν συνεχίσεις τις τακτικές αλλαγές του νερου θα το σώσεις. ( με αντιχλώριο)

αλλά αν δεν πάρεις τεστ για να έχεις μετρήσεις δεν μπορείς να έχεις εικόνα για την ποιότητα νερου στο ενυδρείο σου.

όσο για την αμωνία :

Μπορούμε (ανάλογα και με την ευαισθησία του κάθε ψαριού) να ορίσουμε μια γενική άποψη ότι:

Από 0 - 0.01 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία είναι ακίνδυνη για τα ψάρια.

Από 0.01 - 0.2 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία προκαλεί προβλήματα στα ψάρια σε μακρόχρονη έκθεση τους σε αυτή.

Από 0.2 ppm (mg/L) και πάνω, η ελεύθερη Αμμωνία μπορεί να προκαλέσει μέχρι και άμεσο θάνατο.

διάβασε αν μπορείς :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47836

αν κατανοήσεις τον κυκλο του αζώτου θα σε βοηθήσει ώστε τα ψαράκια σου να ειναι πάντα υγειή.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...