Jump to content

ΦΙΛΤΡΟ???????????


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Εχω ενα ενυδρειο 80l με χρυσοψαρα κ σκαλαρια!

Το εχω 2,5 μηνες περιπου!

Αυτο λοιπον εχει μεσα ενα φιλτρο aquael pl 400 με παροχη 400l/h.

Ειναι σαν αυτο http://www.lunapet.de/aquael_circulator_st...-102.html?ref=3

κ στο κατω μέρος του, δηλ κατω απο το μοτερακι εχει ενα μαυρο σφουγκαρι

Σε αυτο απο οτι βλεπω δεν χωραει βιολογικο υλικο που εχω διαβασει εδω μέσα.......

Αρκει αυτο που εχω για το ενυδρειο μου?

Παίρνει αυτο το φιλτρο κατι να γίνει βιολογικο κ πως?

κ αν οχι , αν χρειαζεται να παρω αλλο , παρακαλω προτεινετε μου καποιο ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα εχεις ξεκινησει λαθος απο την αρχη με την συνθεση των ψαριων.δεν βαζουμε κρυου νερου με τροπικα.παμε στο φιλτρο σου τωρα το μαυρο σφουγγαρακι ειναι ανθρακας τον οποιο τον βγαζουμε τον εχουμε τις πρωτες μερες λειτουργιας του ενυδρειου. και στην θεση του μπορεις να βαλεις ενα βιολογικο σφουγγραι η σιποραξ μινι.

δεν εχει αλλα σφουγγαρια μεσα το φιλτρο σου;αν δεν εχει δεν εχεις καθολου βιολογια.μπορεις να παρεις ενα εξωτερικο πχ fluval 105 η 205.το ενυδρειο σου εχει στρωσει;μετρησεις εχεις κανει;απο την φωτο παντος το φιλτρο δεν παιρνει την σωστη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Aσε φιλε σχετικα με αυτο με πηρε στο λαιμο του ο petshop ;)

το φιλτρο μου επειδη νεος κ εγω με τα ψαρακια κ διαβαζοντας εδω για τα φιλτρα κ τα υλικα τους το ελυσα κ ειναι

το κυριος μερος αυτο που εγραψα στην αρχη κ κατω απο το μοτερακι, δηλ γυρω απο το σωληνακι εχει ενα σφουγγαρι μονο σαν αυτο http://www.homepets.ro/aquael-aquael-filtr...buo4mqv11ktuvo3

τιποτε αλλο απολυτως......................................

τωρα εχω 1 εβδ που το Νο2 ειναι στο 5 σχεδον κ κανω αλλαγες νερου μονο...........

ρωτησα τον petshop k ειπε οτι ετσι γινετε ανεβαινει κ 8α κατεβει μονο του κ να μην κανω αλλαγες..........

εγω κανω κ εχω κατεβασει το ΝΟ2 στο 0,5 αλλα δεν βλεπω να στρωνει κ μαλλον ειναι πατατα το φιλτρο

γι αυτο ρωταω ........... τελικα εχω φιλτρο η οχι?

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι που στο λεω αλλα το Νο2 δεν πεφτει με αλλαγες νερου. ειναι καθαρα η δουλεια της βιολογιας/βακτηριδια. αν δε μπορεις να χωρεσεις μεσα εστω και λιγο μακαρονι ουσιαστικα την εκατσες. κατι που θα βοηθησει ισως λιγο ειναι να μην ξεπλενεις ποτε το σφουγγαρι με νερο βρυσης οταν στομωνει αλλα μονο με νερο ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

ναι με νερο ενυδρειου το εκανα κ αυτο γιατι το διαβασα εδω.

οκ λοιπον 8α πρεπει να μπω παλι σε εξοδα να παρω αλλο φιλτρο να χωραει τα υλικα!

Αυτο το σφουγγαρι που ηδη εχει πανω ομως ειπες οτι πρεπει να βαλω αλλο......... μπλε σαν αυτα που εχω δει?

κ αν βαλω τετοιο δεν ειναι αρκετο? δεν κανει βιολογια το σφουγγαρι απο μονο του?

συγγνωμη αν σε ζαλιζω αλλα δειξε κατανοηση ;)

Link to comment
Share on other sites

με το no2 στο 5 τα ψαρακια δεν θα την βγαλουν για πολυ ακομα.το no2 ειναι τοξικο για τα ψαρια.και δεν παιφτει μονο με τις αλλαγες νερου.χρειαζεσαι βιολογια που δυστυχως δεν εχεις.αν μπορεις αντικατεστησε το μαυρο σφουγγαρι με οσο χωραει σιποραξ μινι και ριχνε βακτηρια μεσα στο νερο.και κανε αλλαγες νερου.πρωσπαθησε να παρεις το γρηγοροτερο ενα εξωτερικο φιλτρο για τα λιτρα σου για να ξεκινησεις σωστα.διαβασε στο φορουμ για τον κυκλο του αζωτου.

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρι ειναι το πρωτο που θα πιασει βιολογια....

Αλλα το πλυνεις......θα φυγει ή θα πεθανει αρκετη.

Οταν το αντικαταστησεις, δεν θα μεινει ουτε υχνος βιολογιας.

Ριξε μια ματια σε αυτο αν και πρωτιμο εξωτερικα φιλτρα.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2071

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τους προ-γραψαντες!

ειπες οτι μεσα σε 80 λιτρα εχεις χρυσοψαρα και σκαλαρια,,,,|(ποσα?)

,,,βγαλε το ενα απο τα δυο ειδη,,,,,ειναι κριμα,

τα σκαλαρια ειδικα θα υποφερουν,,,

τωρα με την βιολογια του φιλτρου σου δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρα να αρχισεις απ την αρχη κανοντας τις σωστες κινησεις,,,,θα βρεις πολλα αρθρα,,,αν δεν βρεις εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ πάλι!

Χθες πήγα σε ενα petshop κ πήρα ενα φίλτρο εσωτερικό ΑQUAEL TURBO MAX με βιολογικό υλικό και 1100l/h!

Μου είπε να το βάλω να δουλέψει μαζί με το παλιό μέχρι να πέσουν τα ΝΟ2 κ να ρίχνω ανα 2 μέρες BIOACTIVE!

Ελπίζω κάτι να κάνω............................... ;)

Την Δευτέρα 8α δώσω τα σκαλάρια κ 8α μείνω με τα χρυσόψαρα 5 εχω------ κ 2 γλύφτες! Είναι πολλα?

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!

Το υλικό τπυ έχει μέσα το φίλτρο, είναι κατι σαν πετρούλες κ κάτι μαύρα ποιο μικρά σαν καρβουνο! Είναι οκ αυτο?

Έγινε επεξεργασία - A_S_T_R_O
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έλεοςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!

Χθες πριν βάλω το νεο φιλτρο ειχα ΝΟ2 στο 5.

Τωρα πριν λιγο μέτρησα (δηλ σε 24ωρες) εχω ΝΟ2 =0 με τεστ της ΑΡΙ!!!!!

Τοσο γρήγορα???????? Μαλιστα το εκανα 2 φορες γιατι δεν πιστευα στα ματια μου!!!!

Ευχαριστω πάρα πολυ για τιν βοη8εια παιδια!!!!!

Απλα αν 8ελει κάποιος ας μου πει σχετικα με το φιλτρο που εχω τωρα..........

Εχω το AQUAEL TURBO 1100L/H με τα υλικα του οπως τα εχει.....................

φιλτρο--- https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/s...tegory_rn=10590

υλικα που εχει μεσα----- https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/s...tegory_rn=10621

Αυτα ειναι καλα? Χρειαζονται αλλαγη?

Έγινε επεξεργασία - A_S_T_R_O
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. τα υλικά που έχει είναι άνθρακας με ζεόλιθο ανακατωμένα.

επειδη δεν μπορείς να ξεχωρησεις τον άνθρακα (μαυρο καρβουνάκι )

1. τα αφήνεις ώς έχουν και μετά απο 30-40 μέρες που θα έχει χάσει τις ιδιότητες του θα λειτουργήσει και αυτός σαν βιολογικό υλικό ( εγκατάσταση αποικίας βακτηρίων) ελπίζω να είναι καλής ποιότητας και να μην αφήνει τις ουσίες που δεσμευει ξανά μέσα στο ενυδρείο.

2. το αλλάζεις και γεμίζεις με μινι σιποραξ απο τώρα πρίν στρώσει και ξαναπερνάς την διαδικασία 2 φορές .

(πρόσθεσε και έτοιμα βακτήρια )

;)

Link to comment
Share on other sites

Τασο καλησπερα! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Εχω 4 ερωτησεις ομως.............

1. Το ενυδρειο μου δουλευει 2 μήνες σχεδον κ τελευταια ειχα το ΝΟ2 στο 5 για αυτο κ αναγκαστηκα να αλλαξω φιλτρο! Τωρα δουλευουν διπλα διπλα! Σημερα που μετραω (24 ωρες δουλευει το νεο φιλτρο) ΝΟ2=0 θεωρηται οτι εστρωσε το ενυδρειο???

2. Αν σε 30 μέρες βγαλω το μισο ζεολιθο κ βαλω siporax κ αργοτερα τον αντικαταστησω ολο θα εχω προβλημα?

3. Τελικα τι ειναι ο ζεολιθος? Βιολογικο υλικο ή απλα κα8αριζει το νερο μαζι με τον ανθρακα?

4. Με την υπαρξη ανθρακα στο φιλτρο το αντιχλωριο, το nitrivec κ το bioactive το ριχνω αφοβα?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Τασο καλησπερα! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Εχω 4 ερωτησεις ομως.............

1. Το ενυδρειο μου δουλευει 2 μήνες σχεδον κ τελευταια ειχα το ΝΟ2 στο 5 για αυτο κ αναγκαστηκα να αλλαξω φιλτρο! Τωρα δουλευουν διπλα διπλα! Σημερα που μετραω (24 ωρες δουλευει το νεο φιλτρο) ΝΟ2=0 θεωρηται οτι εστρωσε το ενυδρειο???

2. Αν σε 30 μέρες βγαλω το μισο ζεολιθο κ βαλω siporax κ αργοτερα τον αντικαταστησω ολο θα εχω προβλημα?

3. Τελικα τι ειναι ο ζεολιθος? Βιολογικο υλικο ή απλα κα8αριζει το νερο μαζι με τον ανθρακα?

4. Με την υπαρξη ανθρακα στο φιλτρο το αντιχλωριο, το nitrivec κ το bioactive το ριχνω αφοβα?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

B)

καλησπέρα

1. δέν νομίζω οτι έστρωσε σε 24 ώρες απλώς το φίλτρο βοήθησε με το να γυρίζει το νερό του ενυδρείου σου σε μεγαλύτερη συχνότητα. ( χρησιμοποιησες βακτήρια ? μήπως έκανες και αλλαγή ίσως βοήθησε και ο άνθρακας )

2. εγω θα τον άλλαζα απο τώρα. (πρίν σου έδωσα 2 λύσεις ίσως δεν το διατύπωσα σωστά )

3. ο Ζεόλιθος είναι πορώδη υλικό και βοηθάει στην αποίκιση βακτηρίων.

4. Νομίζω οτι ο άνθρακας θα κάνει κατακράτηση σε ότι σκευασμα χημικό θα ρίξεις. δεν είμαι σίγουρος άν ξέρει κάποιος να μας απαντήσει.

;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν εχεις στρωσει ακομα το ενυδρειο σου.αν διαβασεις προσεκτικα τις οδηγιες των υλικων του φιλτρου σου θα δεις οτι εχει ανθρακα και ζεολιθο που δεσμευει την αμωνια.προφανος γιαυτο εχεις τωρα νο2=0. παρομοιο ανθρακα με ζεολιθο ειχα βαλει και εγω στην αρχη του ενυδρειο μου.μετα τον εβγαλα τελειος.το υλικο που βαζουμε για να αρχισουν να φτιαχνουν αποικιες τα βακτηρια μοιαζει με μακαρονι κοφτο.

πχ σιποραξ.και τον ανθρακα δεν τον κραταμε πανω απο 3-4 ημερες.τον βαζουμε στην αρχη του στρωσιματος η μετα απο θεραπεια.στην θεση σου θα το εβγαζα και θα εβαζα σιποραξ.και θα εριχνα βακτηρια για να ξεκινησω σιγα-σιγα την βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ...... διαβασα προσεκτικοτερα τις οδηγιες του φιλτρου.......

ΛΕΕΙ να αλλαζω ολο το υλικο καθε μηνα!!!!!..................

ΔΗΛ αν καταλαβα καλα, αν κανω αυτο, εκτος των χρηματων, 8α εχω κ αστρωτο ενυδρειο το οποιο 8α διατηρειτε σε μηδενικες τιμες αλλα λογω του ζεολιθου? ;)

Βεβαια απο την αλλη ο ζεολιθος γινετε βιολογικο υλικο με τον καιρο οπως κ ο αν8ρακας αν χασει τις ιδιοτητες του ΑΛΛΑ κανεις δεν εγγυαται οτι δεν θα αποβαλει οτι εχει μαζεψει στο ενυδρειο μετα....... B)

ΟΠΟΤΕ ΠΑΜΕ ΓΙΑ SIPORAX

Με το siporax απο οτι εχω καταλαβει τελικο αποτελεσμα επιτυγχανουμε με φυσικη φιλτρανση λογω των βακτιριων που αναπτυσονται!!!

Εμενα το φιλτρο μου εχει ενα μεγαλο σφουγγαρι εξωτερικο, ενα δοχειο με το υλικο κ μετα το μοτερακι.

Το δοχειο ειναι χωρις διαμερισματα με 2 πλαστικα φιλτρακια πανω κ κατω στην εισοδο κ εξοδο του νερου δηλ!

Το γεμιζω ολο με siporax η βαζω κ κατι αλλο (πχ σφουγγαρια, υαλοβαμβακες ή αλλο υλικο)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ρε παιδια που με βοηθατε καθοτι καινουργιος κ εγω κ ψαχνομαι!!!

Έγινε επεξεργασία - A_S_T_R_O
Link to comment
Share on other sites

αλλαζεις τον ανθρακα με τον ζεολιθο με σιποραξ κανονικο η μινη σιποραξ θα δεις τι χωραει πιο πολλυ.

Link to comment
Share on other sites

κρατα σφουγκαρι στην εισαγωγη να μαζευει τη λασπη και τα χοντρα σωματιδια και ολο το υπολοιπο siporax.

Link to comment
Share on other sites

επειδή ο χώρος για το βιολογικό υλικό ειναι μικρός θα σου προτείνω να το γεμίσεις

mini siporax

http://www.sera.de/gr/produkte/aquarientec...porax-mini.html

το σφουγγάρι που έχεις το αφήνεις να λειτουργήσει σαν προφίλτρο.

αν μετά το σφουγγάρι μπορείς να προσθέσεις μέσα (ενυδρειακό βαμβάκι )λίγο καλο θα είναι γιατί θα αλλάζεις μόνο αυτο όταν μπουκώνει.

δεν ξερω το δοχείο του φίλτρου πως είναι και αν ειναι δυνατή η αλλαγή που σου λέω.

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...