Jump to content

Εμφάνιση σαλιγκαριού


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους?

Από που βρέθηκε ξαφνικά στο ενυδρείο μου ένα τόσο δα σαλιγκαράκι το οποίο μεγαλώνει μέρα με τη μέρα???

;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου κάποιες φορές -τις περισσότερες μάλιστα- τα σαλιγκαράκια έρχονται μαζί με τα φυτά ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου κάποιες φορές -τις περισσότερες μάλιστα- τα σαλιγκαράκια έρχονται μαζί με τα φυτά B)

Τα φυτά τα έχω αρκετό καιρό..και το σαλιγκάρι το ανακάλυψα πριν 3 ημέρες και ήταν μικρό σαν κουκίδα. Και μέσα σε τρεις μέρες μεγάλωσε αρκετά...Υπάρχει περίπτωση να "δημιουργήθηκε" μόνο του, απο τα βακτήρια ας πούμε(κάπου το έχω διαβάσει νομίζω)

(Σόρρυ αν λέω χαζομάρες) !!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά τα έχω αρκετό καιρό..και το σαλιγκάρι το ανακάλυψα πριν 3 ημέρες και ήταν μικρό σαν κουκίδα. Και μέσα σε τρεις μέρες μεγάλωσε αρκετά...Υπάρχει περίπτωση να "δημιουργήθηκε" μόνο του, απο τα βακτήρια ας πούμε(κάπου το έχω διαβάσει νομίζω)

(Σόρρυ αν λέω χαζομάρες) !!!! ;)

Απο τα φυτα και θα πολλαπλασιασθουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά τα έχω αρκετό καιρό..και το σαλιγκάρι το ανακάλυψα πριν 3 ημέρες και ήταν μικρό σαν κουκίδα. Και μέσα σε τρεις μέρες μεγάλωσε αρκετά...Υπάρχει περίπτωση να "δημιουργήθηκε" μόνο του, απο τα βακτήρια ας πούμε(κάπου το έχω διαβάσει νομίζω)

(Σόρρυ αν λέω χαζομάρες) !!!! ;)

Για να είδες ένα υπάρχουν και άλλα!

Τα σαλιγκάρια μόνο καλό κάνουν, μην αγχώνεσαι! B)

Σίγουρα ήρθαν από τα φυτά, δεν μπορούν να εμφανιστούν από το τίποτα B)

Link to comment
Share on other sites

Για να είδες ένα υπάρχουν και άλλα!

Τα σαλιγκάρια μόνο καλό κάνουν, μην αγχώνεσαι! B)

Σίγουρα ήρθαν από τα φυτά, δεν μπορούν να εμφανιστούν από το τίποτα B)

Οκ!!! ;)

Πού κάνουν καλό? Στην καθαριότητα του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Οκ!!! ;)

Πού κάνουν καλό? Στην καθαριότητα του ενυδρείου?

Τρώνε άλγη, σάπια φυτική ύλη, και υπολείμματα τροφής B)

Link to comment
Share on other sites

+ οτι ειναι ενας ακομα ζωντανος οργανισμος στο ενυδρειο μας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να είδες ένα υπάρχουν και άλλα!

Τα σαλιγκάρια μόνο καλό κάνουν, μην αγχώνεσαι! ;)

Σίγουρα ήρθαν από τα φυτά, δεν μπορούν να εμφανιστούν από το τίποτα B)

φτανει να μην πολλαπλασιαζονται ενεξελεγκτα και γεμισει το ενυδρειο.και αρχισουν και μπαινουν παντου μεσα στα φιλτρα κλπ.ασε που καποια ειδη τρωνε και τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου δεν ξέρω ποιό είδος σαλιγκαράκι είναι αλλά:

αν είναι στρογγυλό τότε να ξέρεις ότι πολλαπλασιάζονται πολλλλλύ εύκολα, ιδιαίτερα αν ρίχνεις πολλή τροφή και βρίσκουν να φάνε. Κάποτε που παρατήρησα 2-3 σε ένα 80άρι, αλλά δεν τα έβγαλα γιατί έφευγα για καλοκαιρινές διακοπές, μετά από ένα μήνα είχαν γίνει εκατοντάδες. Σαν μία "κουρτίνα" στα τζάμια του ενύδρείου.

Αν είναι κάπως μακρόστενο τότε κάνει καλό γιατί "χάνεται" στο υπόστρωμα, δεν ξέρω τι έχει ο βυθός του ενυδρείου σου, τον ανακατεύει και "αναπνέει".

Αν δεις να εμφανίζονται πολλά ακόμη θα σου πρότεινα να αρχίζεις να τα βγάζεις πριν χάσεις τον έλεγχο...

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου δεν ξέρω ποιό είδος σαλιγκαράκι είναι αλλά:

αν είναι στρογγυλό τότε να ξέρεις ότι πολλαπλασιάζονται πολλλλλύ εύκολα, ιδιαίτερα αν ρίχνεις πολλή τροφή και βρίσκουν να φάνε. Κάποτε που παρατήρησα 2-3 σε ένα 80άρι, αλλά δεν τα έβγαλα γιατί έφευγα για καλοκαιρινές διακοπές, μετά από ένα μήνα είχαν γίνει εκατοντάδες. Σαν μία "κουρτίνα" στα τζάμια του ενύδρείου.

Αν είναι κάπως μακρόστενο τότε κάνει καλό γιατί "χάνεται" στο υπόστρωμα, δεν ξέρω τι έχει ο βυθός του ενυδρείου σου, τον ανακατεύει και "αναπνέει".

Αν δεις να εμφανίζονται πολλά ακόμη θα σου πρότεινα να αρχίζεις να τα βγάζεις πριν χάσεις τον έλεγχο...

Eυχαριστώ πολύ πολύ παιδιά!!!! ;)

Θα τα παρακολουθώ..... B)

Link to comment
Share on other sites

φτανει να μην πολλαπλασιαζονται ενεξελεγκτα και γεμισει το ενυδρειο.και αρχισουν και μπαινουν παντου μεσα στα φιλτρα κλπ.ασε που καποια ειδη τρωνε και τα φυτα.

Αυτό γίνεται όταν κάνει ο κάτοχος του ενυδρείου κάτι λάθος.

Τα σαλιγκάρια που τρώνε φυτά σπανίζουν πάρα πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...