Jump to content

Ενυδρειο με πιρανχα


todos

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!εχω αγορασει ενα ενυδρειο 240 λτ και σκεφτομαι για αρχη να βαλω 6 red belly αν και γνωριζω πως μεχρι 3-4 χωρανε!εχω αγορασει μαυρο χαλικι 30 κιλα,δυο μοπανι ξυλα(τα οποια εδω και τρεις μερες επιπλεουν)και δυο ανουμπιες!Αυριο λεω να παω να παρω ενα ψαρι για αρχη(μαλλον μονομαχο για να τον βαλω σε μια ωραια γυαλα μετα)ωστε να αναπτυχθει το καταλληλο ποσοστο αμμονιας για αρχη!Θελω να σας ρωτησω αν εχετε καμια προταση για καλο στρωσημο η και για το περιεχομενο(λαμπες,φυτα,εξωτερικο φυλτρο...).Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!εχω αγορασει ενα ενυδρειο 240 λτ και σκεφτομαι για αρχη να βαλω 6 red belly αν και γνωριζω πως μεχρι 3-4 χωρανε!εχω αγορασει μαυρο χαλικι 30 κιλα,δυο μοπανι ξυλα(τα οποια εδω και τρεις μερες επιπλεουν)και δυο ανουμπιες!Αυριο λεω να παω να παρω ενα ψαρι για αρχη(μαλλον μονομαχο για να τον βαλω σε μια ωραια γυαλα μετα)ωστε να αναπτυχθει το καταλληλο ποσοστο αμμονιας για αρχη!Θελω να σας ρωτησω αν εχετε καμια προταση για καλο στρωσημο η και για το περιεχομενο(λαμπες,φυτα,εξωτερικο φυλτρο...).Ευχαριστω για τον χρονο σας!

γεια σ φίλε από φωτισμό δεν θες κάτι παραπάνω γιατί τα red belied θέλουν λίγο φωτισμό βάλε μαύρο χαρτόνι σαν φόντο στην πλάτη δείχνει πολύ ωραίο το ενυδρείο...από φυτά εχινοδορο valisneria microsorum κερατοφυλο pistia stratiotes(φυτά επιφανείας)κόβει και το φως ένα εξωτερικό σίγουρα.το Eheim external filter 2213 πιστεύω είναι καλό και οικονομικό όσο για το στρώσιμο μπορείς να βάλεις ζωντανά βακτηρία για ποιο γρήγορο στρώσιμο. Να αποφύγεις το στρώσιμο με ζωντανό ψάρι είναι κρίμα.Μπορείς να ρίχνεις λίγο τροφή για να δημιουργείς αμόνια..ότι άλλο θες πες μας ;)

Link to comment
Share on other sites

βαζω βακτηρια αλλα για τροφη δεν το ειχα σκεφτει!μηπως ξερετε κανενα τροπο να πανε τα ξυλα στο βυθο πιο γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

τα ξυλα θα βουλιαξουν μονα τους αν δεν εχουν βουλιαξει ηδη.

τις ανουμπιες μην τις φυταψεις γιατι θα χαλασουν. δεστες πανω στα ξυλα.

πιο γρηγορο στρωσιμο μπορεις να κανεις με μπολι.

απο εξωτερικο φιλτρο eheim 2215 η καποιο παρομοιον δυνατοτητων.

με 6 μικρα θα εισαι καλα για λιγο καιρο.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αντωνη!μολις τωρα κοιτουσα φιλτρα και ημουν ετοιμος να ρωτησω αν το 2215 η 2213 ειναι καλυτερα!τα ξυλα δυστυχος ακομα δεν εχουν βουλιαξει!!Θελω να ρωτησω πρωτον αν κανουν θορυβο τα εξωτερικο φιλτρα και αν πειραζει που εχω βαλει το ξυλο μεσα στο ενυδρειο να επιπλεει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αντωνη!μολις τωρα κοιτουσα φιλτρα και ημουν ετοιμος να ρωτησω αν το 2215 η 2213 ειναι καλυτερα!τα ξυλα δυστυχος ακομα δεν εχουν βουλιαξει!!Θελω να ρωτησω πρωτον αν κανουν θορυβο τα εξωτερικο φιλτρα και αν πειραζει που εχω βαλει το ξυλο μεσα στο ενυδρειο να επιπλεει?

αυτα που σου προτινουμε εειναι αθορυβα.

τα ξυλα δεν πειραζουν.

Link to comment
Share on other sites

ok!!η σκουπα βυθου κανει καλη δουλεια?!?!γιατι αγορασα μια σημερα και εκανα μια προσπαθεια να καθαρησω και δεν ξερω κατα ποσο ηταν επιτυχημενη!υπαρχει κανενας αλλος τροπος πιο ευκολος και αποτελεσματικος?

Link to comment
Share on other sites

ok!!η σκουπα βυθου κανει καλη δουλεια?!?!γιατι αγορασα μια σημερα και εκανα μια προσπαθεια να καθαρησω και δεν ξερω κατα ποσο ηταν επιτυχημενη!υπαρχει κανενας αλλος τροπος πιο ευκολος και αποτελεσματικος?

καλη ροη νερου αν εχεις δεν θα εχεις προβλημα.

μπορεις να βαλεις κ καποιο φτηνο κυκλοφορητη οπως αυτα που βαζουν κυριως στα θαλασσινα ενυδρεια.

με τη σκουπα μην παιδευεσαι τζαμπα.

Link to comment
Share on other sites

περιμενω να καθησει το ξυλο κατω για να φτιαξω το ενυδρειο και θα βγαλω φωτο να μου πειτε την γνωμη σας!!

Link to comment
Share on other sites

post-34411-1293043552_thumb.jpg αυτη ειναι η εικονα του ενυδρειου μου χωρις ολα τα φυτα και με τα ξυλα να αιωρουνται!
Link to comment
Share on other sites

Οριστε και ο κυριος ψαρης(ενας πρως το παρον)

post-34411-1293576143_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι φαινεται μια χαρα.

προσεχε λιγο τις μετρησεις σου τον πρωτο καιρο μεχρι να στρωσει το ενυδρειο...

επισης βαλε μια γενικη του ενυδρειου τωρα που καθησαν τα ξυλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπουν ακομα πολλα πραγματα!Οπωσ οι ριζες για φοντο απο πισω και πολλα φυτα!πως σας φαινεται?

post-34411-1293617971_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπουν ακομα πολλα πραγματα!Οπωσ οι ριζες για φοντο απο πισω και πολλα φυτα!πως σας φαινεται?

φαινεται πολυ καλο.

εγω θα εβαζα μαυρο χαρτονι πισω κ μερικα πιστια ή κερατοφυλλο στην επιφανια κ τελος

Link to comment
Share on other sites

Εχθες πηγα να παρω τα φυτα και ειχαν τελειωσει!αυτα θελω να βαλω και εγω!

Link to comment
Share on other sites

για να μηδενισω την αμμονια εκτωσ απο ενα υγρο που ριχνω πρεπει να κανω και αλλαγες νερου?εχω κανιε ειδη μια 40% περιπου!

Link to comment
Share on other sites

για να μηδενισω την αμμονια εκτωσ απο ενα υγρο που ριχνω πρεπει να κανω και αλλαγες νερου?εχω κανιε ειδη μια 40% περιπου!

εκτος απο βακτιρια που ειναι το πιο σημαντικοτερο μπορεις να ριξεις κ καποιο υγρο οπως το amolock της api.

παντως απο τη στιγμη που εχεις αμωνια ταιζε ελαχιστα κ οχι καθημερινα κ υπομονη (κυριως για το ψαρι)

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως!δν εχω πολυ αλλα και αυτο που εχω θελω να πεσει!

Link to comment
Share on other sites

Α!κατι ακομα!Την αφησα πισω με τι ειναι καλυτερο να την κολλησω?

Link to comment
Share on other sites

Α!κατι ακομα!Την αφησα πισω με τι ειναι καλυτερο να την κολλησω?

αφισα ή μαυρο χαρτονι?

αν ειναι χαρτονι με κολητικη ταινια ειναι οκ.

τις αφισες μπορεις με τον ιδιο τροπο αλλα αναλογα με τον φωτισμο του ενυδρειου σε καποιες περιπτωσερις η αφισα δεν φαινεται σχεδον καθολου κ καποιοι βαζουν σπρει σιλικονης ή λαδι ωστε να κολησει στο τζαμι κ να φαινεται καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα!Οσο αφορα το φαι του καθε ποτε ειναι προτημοτερο να το ταιζω?

post-34411-1294014098_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα!Οσο αφορα το φαι του καθε ποτε ειναι προτημοτερο να το ταιζω?

αναλογα τι ταιζεις?

Link to comment
Share on other sites

γαριδες μικρες κατα κυριο λογο και πιο σπανια πελλετς και λιγο μοσχαρι

Link to comment
Share on other sites

δινε κ κομματια απο ψαρι οσο γινεται απαχο, οπως τα φιλετα γλωσσας (καθαρα χωρις πετσες κ κοκαλα) που θα βρεις στα super market.

μερα παρα μερα ειναι καλα να ταιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...