Jump to content

Αλατι


Recommended Posts

Γεια σας παιδια...

Θελω να σας ρωτησω αν ξερει κανενας ποσο αλατι βαζουμε ανα λιτρο σε ενα ενυδρειο...

(ασχετο το ενυδρειο μου εχει guppy.)

αν δεν κανω λαθος ειναι ενα κουταλι ανα 20Λ...

Link to comment
Share on other sites

;) Το εγραψε για να καλυψει εσενα και βαλεις με προσθετα ροης.

Το αλατι θα το βαλεις για θεραπεια η ως προληπτικο?

πετρος B)

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή χρήση και δοσολογία,περιγράφεται στις οδηγίες χρήσης του κάθε προϊόντος.

Διαβάστε σωστά τις οδηγίες και κατανοήστε τες.Λανθασμένη χρήση είναι καλύτερο να μη γίνεται καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

εγω αλατι βαζω ανα 2 ευδομαδες μαζι με το φαγιτο που τς δινω.....(αρτεμια)

Αυτό ειναι άλλο αλάτι..Αυτο που χρησιμοποιείς εσυ είναι αλάτι εκκόλαψης artemia salina! ;)

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟΙ που πωλουν ψαρια εχουν στα ενυδρεια τους αλατι(αλλο αν δεν το λενε στους πελατες. Εγω ΔΕΝ βαζω.

Αν θελεις βαλε σε καθε 2η αλλαγη λιγο.Για πρωτη φορα το αλατι δεν πρεπει να περνα το 1%.

Για τα ΓΚΑΠΙ μπορεις να βαζεις μια μικρη ποσοτητα αλλα το gh να ειναι λιγοτερο απο 25.

πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟΙ που πωλουν ψαρια εχουν στα ενυδρεια τους αλατι(αλλο αν δεν το λενε στους πελατες. Εγω ΔΕΝ βαζω.

Αν θελεις βαλε σε καθε 2η αλλαγη λιγο.Για πρωτη φορα το αλατι δεν πρεπει να περνα το 1%.

Για τα ΓΚΑΠΙ μπορεις να βαζεις μια μικρη ποσοτητα αλλα το gh να ειναι λιγοτερο απο 25.

πετρος ;)

Και τι λογο εχουν να το κρυψουν;

Link to comment
Share on other sites

Ο ΛΟΓΟΣ ειναι οτι μπορει να ειναι αρρωστα αλλα να πουληθουν ζωντανα και να πεθανουν στον πελατη.

Αν πουν οτι εχουν αλατι μεσα ο μεσος πελατης δεν θα παρει ψαρια!(Με το αλατι <φρεναρει> η αρρωστια).

πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο ΛΟΓΟΣ ειναι οτι μπορει να ειναι αρρωστα αλλα να πουληθουν ζωντανα και να πεθανουν στον πελατη.

Αν πουν οτι εχουν αλατι μεσα ο μεσος πελατης δεν θα παρει ψαρια!(Με το αλατι <φρεναρει> η αρρωστια).

πετρος ;)

Nομιζω πως οι επαγγελματιες,τουλαχιστον οσοι ξερω εγω,δεν λειτουργουν ετσι,δεν χρησιμοποιουν ημιμετρα,αλλα οταν εχουν αρρωστα ψαρια,εφαρμοζουν και τις καταλληλες θεραπειες,και αφου <<ερθουν>>τα ψαρια τοτε τα πουλανε.

Καποια μαγαζια ισως το κανουν για προληψη,αλλα πιστευω πως τα περισσοτερα δεν το κανουν καθολου,και καλο θα ειναι να μην αφηνουμε υπόνοιες για κανεναν επαγγελματια.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΛΟΓΟΣ ειναι οτι μπορει να ειναι αρρωστα αλλα να πουληθουν ζωντανα και να πεθανουν στον πελατη.

Αν πουν οτι εχουν αλατι μεσα ο μεσος πελατης δεν θα παρει ψαρια!(Με το αλατι <φρεναρει> η αρρωστια).

πετρος B)

Δε φρενάρει η ασθένεια κυρίως αντιπαρασιτική ειναι η δράση του,το έχουμε υπερεκτιμήσει και αυτό και τις ιδιότητες του. ;)

Μπορείς να πεις οτι προλαμβάνει καταστάσεις και δεν θεωρώ κακή την χρήση του. B)

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΡΑΨΕ σημερα ο giotginakos με θεμα <εσπασε η καρδια μολις τον ειδα>

Για αυτους τους επαγγελματιες λεω......

πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΡΑΨΕ σημερα ο giotginakos με θεμα <εσπασε η καρδια μολις τον ειδα>

Για αυτους τους επαγγελματιες λεω......

πετρος ;)

Δεν βλεπω καποια σχεση με αυτο που συζηταμε εδω για το αλατι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά...αυτό που ξέρω εγώ εδώ και καιρο που ασχολούμαι με τα guppy κυρίως βάζουμε αλάτι σε δυο περιπτώσεις:

1.Μια μικρή ποσότητα αλατιού μέσα στο νερό θεωρείται πολύ χρήσιμη όταν έχουμε Guppies.Το αλάτι σε αυτά τα ψάρια βοηθάει γιατι μετά από την προσθήκη του έπαψαν να υπάρχουν προβλήματα με τα ψάρια, όπως φαγωμένα πτερύγια και ανεξήγητοι θάνατοι.

2.Μεγαλύτερη ποσότητα αλατιού μέσα στο ενυδρείο για μικρό χρονικό διάστημα, μετά από εκδήλωση ασθένειας,σε συνδυασμό με άνοδο της θερμοκρασίας,Μπορούμε να "νικησουμε" την ασθένια.

Σας ευχαριστώ και ελπίζω να σας βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Προληπτικα δεν χρειαζεται να ριχνουμε αλατι.Σε μερικες ασθενειες(π.χ ΙΚ) με ανοδο της

θερμοκρασιας βοηθα να καταπολεμησουμε την ασθενεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...