Jump to content

Λιγο πριν την αγορα ενος ψαριου


Recommended Posts

Ενας νεος χομπυστας πριν την αγορα ενος ψαριου πρεπει να σκεφτει μερικες παραμετρους.

1.Τι ψαρι θελω,αγριο,ημιαγριο,ημερο.

2.ΣΕ τι νερο,βρυσης,υφαλμυρο,μαλακο(ph κατω απο 7).

3.Συνθεση ψαριων.Τα ψαρια προς αγορα ειναι συμβατα μεταξυ τους?

Σημερα με την τεχνογνωσια που διαθετουμε μεσω διαδικτιου ειναι ευκολο σχετικα να ενημεροθουμε για τα διαφορα ειδη ψαριων(και οχι οτι μας λεει ο πωλητης.)

Αφου ξεκαθαρισουμε στο μιαλο μας αυτα τα βασικα παμε ν αγορασουμε ψαρια.

Βλεποντας τα ενυδρεια στο καταστημα,το πρωτο που προσεχουμε ειναι σε τι κατασταση ειναι τα ενυδρεια δηλαδη ψοφια ψαρια,θολα νερα,μονομαχοι σε ποτηρια.

Σ αυτη την περιπτωση κανουμε μεταβολη και παμε σε αλλο μαγαζι.

Στο νεο μαγαζι τα πραγματα ειναι καλα.Τα ψαρια στα ενυδρεια αρχικα ειναι σε καλη? κατασταση.

Τι πρεπει να προσεξουμε? Τι αποφευγουμε?

1.Πρησμενη κοιλια

2.Σχισιματα στα φτερα και πτεριγια.

3.θολο ματι

4.Αλλοιωσεις στο στομα.

Οι πιο προχωριμενοι βλεπουν το ψαρι ΟΧΙ καθετα αλλα υπο γωνια για να δουν μην εχουν αλλοιωσεις στο δερμα(ειναι βασικο).

Ενα τεστ για αρχαριους για να δουν εαν ενα ψαρι κατ αρχας ειναι σε καλη κατασταση εσωτερικα και οχι μονον ειναι ...

Παμε κοντα στο ενυδρειο βαζουμε το χερι μας σαν να θελουμε να τα τα¨ισουμε η κτυπαμε ελαφρα το τζαμι.

Τα ψαρια που θα ελθουν προς το χερι μας ειναι μια ενδειξη (οχι παντα) οτι ειναι καλα σε υγεια.

Αφου ξεχωρισουμε το ψαρι που μας ενδιαφερει απο τα χρωματα του(παντα απ αυτα που ηλθαν προς το χερι μας) λεμε στον πωλητη οτι θελουμε το σιγκεκριμενο και οχι οτι πιασει η αποχη.

Αυτα απο την πειρα μου,νομιζω οτι ειναι οι πρωτες κινησεις ενος αρχαριου για αγορα ψαριων.

Καλες αγορες.

πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμες πληροφορίες για εμάς τους newbies!

Για το θέμα "μεγέθους" ψαριού τι λέτε? Αν κάποιος έχει σκοπό μελλοντικά να έχει μεγαλύτερο ενυδρείο, θα συμφωνούσατε με την απόφαση του να τοποθετήσει το ψάρι σε μικρό ενυδρείο για κάποιο χρονικό διάστημα?

Με ενδιαφέρουν οι απόψεις σας γιατί έχω ένα κόλλημα με τα hippo tang, τα οποία ξέρω ότι θέλουν χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμες πληροφορίες για εμάς τους newbies!

Για το θέμα "μεγέθους" ψαριού τι λέτε? Αν κάποιος έχει σκοπό μελλοντικά να έχει μεγαλύτερο ενυδρείο, θα συμφωνούσατε με την απόφαση του να τοποθετήσει το ψάρι σε μικρό ενυδρείο για κάποιο χρονικό διάστημα?

Με ενδιαφέρουν οι απόψεις σας γιατί έχω ένα κόλλημα με τα hippo tang, τα οποία ξέρω ότι θέλουν χώρο.

Γενικά μπορείς να το κάνεις αυτό. Βέβαια εφόσον θα αγοράσεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί δεν το παίρνεις εξαρχής για να γλιτώνεις την ταλαιπωρία και εσύ και το ψαράκι σου. Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω σε τι μέγεθος θα του αλλάξεις ενυδρείο; Πολλές φορές τα ψάρια όσο μεγαλώνουν αλλάζουν και συμπεριφορές. Μπορεί να γίνουν επιθετικά για παράδειγμα. Επίσης θα ήθελα να σου πω ότι θα πρέπει να ξέρεις πότε ακριβώς θα πρέπει να του αλλάξεις ενυδρείο (θέμα νανισμού ρύπων κλπ), πόσο μάλλον όταν ενδιαφέρεσαι να το κάνεις σε θαλασσινούς οργανισμούς. Για το συγκεκριμένο είδος μπορούν να σου απαντήσουν και οι φίλοι που ασχολούνται με θαλασσινά. (καλό είναι να αναφέρεις λίτρα-σκίμμερ-βράχο-κυκλοφορία-λοιπούς οργανισμούς αι γενικά τεχνικές πληροφορίες για να σου απαντήσουν πιο σωστά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...