Jump to content

Θολουρα στο νερο!


Wizart

Recommended Posts

Καλημερα παιδια! Οπως ειπα και σε προηγουμενο θεμα, αγορασα καινουργιο ενυδρειο 450 λιτρων και μετα τις αποριες μου περι αντοχης της βασης του και με το ξυλο που επιπλεει τωρα ερχεται και η θολουρα για να τριτωσει το κακο! Λοιπον οπως ειπαμε πηρα αυτο το ενυδρειο για να στεγασω το fahaka μου (τον Μπαμπη) και του εβαλα 2 φιλτρα Eheim 2028 pro 2 συν το φιλτρο του ενυδρειου Juwel jumbo. Του εχω βαλει 150 κιλα αμμο και τρια ξυλα (τα οποια ακομα δεν θυμαμαι πως λεγονται) με ανουβιες δεμενες επανω τους. Το εχω στησει απο την Παρασκευη βραδυ και μεχρι σημερα το νερο δεν εχει ξεθολωσει ακομα! Εχει μια ψιλοκιτρινη θολουρα! Τα ξυλα τα ειχα βαλει στην μπανιερα με καυτο νερο και τα ειχα αφησει καμια ωρα μεσα οπου βγαλανε πολυ κιτρινιλα και μερικες φλουδες που προεξεχαν! Λετε να φταινε τα ξυλα; Να τα αφησω καμια ολοκληρη μερα στην μπανιερα (ωχ θα με σκοτωσει η γυναικα! ;) ) και να δω και αν θα ξεθολωσει το νερο χωρις αυτα μεσα;

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Οπως ειπα και σε προηγουμενο θεμα, αγορασα καινουργιο ενυδρειο 450 λιτρων και μετα τις αποριες μου περι αντοχης της βασης του και με το ξυλο που επιπλεει τωρα ερχεται και η θολουρα για να τριτωσει το κακο! Λοιπον οπως ειπαμε πηρα αυτο το ενυδρειο για να στεγασω το fahaka μου (τον Μπαμπη) και του εβαλα 2 φιλτρα Eheim 2028 pro 2 συν το φιλτρο του ενυδρειου Juwel jumbo. Του εχω βαλει 150 κιλα αμμο και τρια ξυλα (τα οποια ακομα δεν θυμαμαι πως λεγονται) με ανουβιες δεμενες επανω τους. Το εχω στησει απο την Παρασκευη βραδυ και μεχρι σημερα το νερο δεν εχει ξεθολωσει ακομα! Εχει μια ψιλοκιτρινη θολουρα! Τα ξυλα τα ειχα βαλει στην μπανιερα με καυτο νερο και τα ειχα αφησει καμια ωρα μεσα οπου βγαλανε πολυ κιτρινιλα και μερικες φλουδες που προεξεχαν! Λετε να φταινε τα ξυλα; Να τα αφησω καμια ολοκληρη μερα στην μπανιερα (ωχ θα με σκοτωσει η γυναικα! ;) ) και να δω και αν θα ξεθολωσει το νερο χωρις αυτα μεσα;

Με μεγάλη πιθανότητα είναι από τα ξύλα αφού όπως λες είναι κίτρινο, δεν αρκεί μία ώρα στο καυτό νερό αλλά χρειάζεται καμία εβδομάδα ώστε και να μην επιπλέει κιόλας και να μη βγάζει χρώμα (τανίνες). Πάντως κατά άλλους φίλους το χρώμα αυτό είναι επιθυμητό και επίσης είναι γνωστό ότι δεν είναι βλαβερό. Θα φύγει σιγά σιγά με τις αλλαγές νερού αν δεν το περάσεις από μούλιασμα σε κουβά ή λεκάνη για καμιά βδομάδα. Είναι τόσο μεγάλο που θέλει όλη τη μπανιέρα?

Δες και απάντηση στο άλλο post που έχεις σχετικα με το "ξύλο που επιπλέει".

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα δε νομίζω πως είναι από τα ξύλα.

Η κιτρινίλα στο νερό μπορεί να είναι απο τα ξύλα(call me τανίνη).

Το ενυδρείο πότε το έβαλες σε λειτουργία; Την άμμο την έπλυνες πριν την βάλεις στο ενυδρείο.

Αυτή η θολούρα μάλλον είναι απο την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την κιτρινίλα σίγουρα είναι από τα ξυλά (κατά πάσα πιθανότητα μοπανι) αυτό δεν θα το αποφύγεις αφού για μεγάλο χρονικό διάστημα θα την βγάζουν αυτό βέβαια είναι και θέμα αισθητικής αν σου αρέσει η όχι - Η κιτρινίλα από την άλλη προέρχεται από τανίνες που αφήνουν τα ξυλα στο νερό και αυτό είναι ωφέλιμο για το ph το κάνει λίγο πιο όξινο- Αν όχι θα πρέπει να τα ξαναβάλεις στην μπανιέρα για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα 5-6 μέρες (προληπτικά πάρε μπεταντιν και επιδέσμους έχω την εντύπωση ότι θα σου χρειαστούν ) ;) και πάλι όμως μια κιτρινίλα θα την βγάζουν απλά θα είναι πιο λίγη . Τώρα για την θολούρα μάλλον πρέπει να είναι από αιωρούμενα σωματίδια άμμου όποτε σε μερικές μέρες θα είναι οκ . Ας απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος πιθανόν να κάνω κάποιο λάθος .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω acq301 για την απαντηση στο θεμα του ξυλου, αυτο θα κανω! Φιλε Νικο την αμμο την περασα 3 χερια το καθε σακι μεχρι που το νερο εβγαινε καθαρο! Δεν νομιζω να ειναι η αμμο! Εξαλου η αμμο καθεται και δεν αφηνει πολυ θολουρα οπως το χαλικι που εχει μεγαλυτερο εμβαδον για να κατσει σκονη πανω που πρεπει να πλυθει! Μαλλον τα ξυλα πρεπει να ειναι!

Betadine και επιδεσμους; Γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο την αμμο την περασα 3 χερια το καθε σακι μεχρι που το νερο εβγαινε καθαρο!

Εγώ με 5 χέρια και δεν έβγαινε καθαρό! ;)

Δεν νομιζω να ειναι η αμμο! Εξαλου η αμμο καθεται και δεν αφηνει πολυ θολουρα οπως το χαλικι που εχει μεγαλυτερο εμβαδον για να κατσει σκονη πανω που πρεπει να πλυθει!
Τώρα για την θολούρα μάλλον πρέπει να είναι από αιωρούμενα σωματίδια άμμου όποτε σε μερικές μέρες θα είναι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω acq301 για την απαντηση στο θεμα του ξυλου, αυτο θα κανω! Φιλε Νικο την αμμο την περασα 3 χερια το καθε σακι μεχρι που το νερο εβγαινε καθαρο! Δεν νομιζω να ειναι η αμμο! Εξαλου η αμμο καθεται και δεν αφηνει πολυ θολουρα οπως το χαλικι που εχει μεγαλυτερο εμβαδον για να κατσει σκονη πανω που πρεπει να πλυθει! Μαλλον τα ξυλα πρεπει να ειναι!

Betadine και επιδεσμους; Γιατι;

Παιδιά σχημάτισα την εντύπωση ότι ο φίλος μας μάλλον εστιάζει στο κίτρινο χρώμα το οποίο είναι αρκετά πυκνό.

Αν υπάρχει όμως και κανονική θολούρα συμφωνώ ότι μπορεί να είναι από την άμμο αλλά ο wizart λέει ότι έχει πλυθεί κανονικά. Μήπως έχεις bacteria bloom ταυτόχρονα? έχεις ρίξει bactozym ή stress zyme ? καινούργιο δεν είναι το ενυδρείο οπότε να υποθέσω ότι είσαι σε στρώσιμο δεν είναι? Πάντως με την άμμο όλα να τα περιμένεις αλλά δες και την περίπτωση να έχεις θολούρα από βατηρίδια οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα απλώς με τα ξύλα δες τι θα κάνεις.

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Για πιθανούς τραυματισμούς από την .... γυναίκα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Για πιθανούς τραυματισμούς από την .... γυναίκα σου ;)

Ίσως και ένα αλεξίσφαιρο ? :thumbup: Πάντως με ένα 125 και ένα 450 καλά είσαι απ' ότι φαίνεται,

δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα Wizart. Μάλλον δεν θα χρειαστείς το ΕΚΑΒ :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Για πιθανούς τραυματισμούς από την .... γυναίκα σου ;)

Ίσως και ένα αλεξίσφαιρο ?

:thumbup::thumbup::wacko:

Σωστος!!! :hysterical::hysterical:

Ναι το ενυδρειο ειναι σε στρωσιμο και εχω βαλει Stress coat και Stress zyme! Με ενοχλει περισσοτερο η θολουρα παρα η κιτρινιλα που ειναι ελαχιστη!

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

Από οτι θυμάμαι στο ενυδρείο ενός φίλου (60λιτρα) με εσωτερικό φίλτρο που είχε το ίδιο πρόβλημα (θολούρα) έφυγε μετά από 1 εβδομάδα και αφού αραιώσαμε τα υλικά του φίλτρου (το είχε μπουκώσει με υαλοβάμβακα )

Link to comment
Share on other sites

Από οτι θυμάμαι στο ενυδρείο ενός φίλου (60λιτρα) με εσωτερικό φίλτρο που είχε το ίδιο πρόβλημα (θολούρα) έφυγε μετά από 1 εβδομάδα και αφού αραιώσαμε τα υλικά του φίλτρου (το είχε μπουκώσει με υαλοβάμβακα )

Τα φιλτρα εχουν μεσα τον υαλοβαμβακα που ειχε η συσκευασια! Αν στα 60 λιτρα εκανε 1 εβδομαδα τοτε τα 450 ποτε θα ξεθολωσουν οεο;

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα εχουν μεσα τον υαλοβαμβακα που ειχε η συσκευασια! Αν στα 60 λιτρα εκανε 1 εβδομαδα τοτε τα 450 ποτε θα ξεθολωσουν οεο;

Αν 60 λίτρα σε 1 εβδομάδα τότε

120 σε 2 εβδομάδες

180 σε 3 εβδομάδες

240 σε 4 εβδομάδες

300 σε 5 εβδομάδες

360 σε 6 εβδομάδες

420 σε 7 εβδομάδες

και κάτι ψιλά. :thumbup:;)

Link to comment
Share on other sites

;) Να τα εκατοστησω!! :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Όντως τα πρώτα εκατό χρόνια είναι τα δύσκολα, μετά θα έχει στρώσει ;)

Το πιθανότερο λοιπόν είναι η θολούρα να προέρχεται από τα βακτηρίδια, κάνε υπομονή καμιά βδομάδα

(αν μάλιστα ίσχυε ο αλγόριθμος που περιεγραψε ο φίλος SW1IXC τότε καληνύχτα :thumbup: )

Τελικά τι θα βάλεις μέσα ?

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Ενα Fahaka puffer, ενα common pleco και τρια SAE!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη όπως διαβάζω την περιγραφή σου μου ακούγεται σαν bacteria bloom.Κάτι απολύτως φυσιολογικό για νέο ενυδρείο 2-3 ημερων.Μεσα στην βδομάδα θα έχει ξεθολώσει μην ανησυχείς. Τώρα για την κιτρινίλα σαφώς και προέρχεται από την τανίνη των ξύλων που εβαλες.Καλο βράσιμο στα ξύλα σου και αν θες να μην γίνεται ορατή πρέπει να βάλεις ενεργό άνθρακα σε ένα από τα φίλτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ Θαναση! Εβαλα στο ενα απο τα 2 Eheim ενεργο ανθρακα! Τωρα ειμαι στην δουλεια οταν σχολασω και παω σπιτι θα βγαλω τα ξυλα και θα τα κανω σουπα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...