Jump to content

Αρχάριος χρειάζεται βοήθεια!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια και αυτόν τον ιστότοπο. Διαβασα αρκετα θέματα που με βοήθησαν να καταλάβω αρκετά περι ενυδρείων. Είχα αγοράσει ενα μικρουλι ενυδρειο στο οποιο εχω βαλει 13 λιτρα νερο εμφιαλομένο. Τα πρώτα μου ψαράκια ειναι ενα χρυσόψαρο και ενα που δεν ξέρω πως λέγεται. ;)

Επειδή μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η ασχολία αυτη θελω να πάρω ενα μεγαλυτερο ενυδρείο ή και να το φτιάξω μιας και τα χερια μου πιάνουν.

Τι μέγεθος προτείνετε για να βάλω γύρω στα 7-8 ψαράκια? Θα ηθελα επίσης να βάλω και κάποια φυτά(κοράλια etc.) μιας και τα είδα στις φωτογραφίες σας και εντυπωσιάστηκα!!

Πόσο περίπου θα κοστίσει αν το αγοράσω και πόσο αν το φτιάξω?

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα... αλλά δεν κατάλαβα τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις.

Αναφέρεις για 7-8 ψαράκια, φυτά και κοράλλια !!! και με μπέρδεψες. ;)

Θέλεις γλυκού νερού ενυδρείο με φυτά ή θαλασσινό με κοράλλια?

Είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα, το καθένα με τη δική του ομορφιά, ενασχόληση, κόστος... κλπ κλπ...

Ότι και να θες όμως, εδώ μέσα θα σου δοθούν λύσεις....

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα... αλλά δεν κατάλαβα τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις.

Αναφέρεις για 7-8 ψαράκια, φυτά και κοράλλια !!! και με μπέρδεψες. B)

Θέλεις γλυκού νερού ενυδρείο με φυτά ή θαλασσινό με κοράλλια?

Είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα, το καθένα με τη δική του ομορφιά, ενασχόληση, κόστος... κλπ κλπ...

Ότι και να θες όμως, εδώ μέσα θα σου δοθούν λύσεις....

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Με γλυκού νερού λέω να ασχοληθώ!! Δεν ήξερα ότι δεν βάζουμε κοράλλια στο γλυκό ;)B)

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στις κατηγοριες και στα θεματικα μας,και αποφασισε ποι ειδος ψαριου συγκεκριμενα θα ηθελες να φιλοξενησεις και εδω ειμαστε να το συζητησουμε ;)

Καλως ορισες B)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες.

Έχεις σκεφτεί τι ηδη ψαριών θες να μπουν; Είναι κάποια που έχεις δει και σου αρέσουν;

Αναλόγως τι ζωντανά θες να φιλοξενίσεις πρέπει να πας και σε ανάλογα λίτρα, εξοπλισμό και συντήρηση. Αν δεν έχεις κάτι στο μυαλό σου μπορούμε να σου πρωτίνουμε κάποιες επιλογές που θα είναι εύκολες μιας και είναι η πρώτη σου επαφή με τα ενυδρεία.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες.

Έχεις σκεφτεί τι ηδη ψαριών θες να μπουν; Είναι κάποια που έχεις δει και σου αρέσουν;

Αναλόγως τι ζωντανά θες να φιλοξενίσεις πρέπει να πας και σε ανάλογα λίτρα, εξοπλισμό και συντήρηση. Αν δεν έχεις κάτι στο μυαλό σου μπορούμε να σου πρωτίνουμε κάποιες επιλογές που θα είναι εύκολες μιας και είναι η πρώτη σου επαφή με τα ενυδρεία.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

Βασικά εγώ νόμιζα και είχα στο μυαλό μου να βάλω διαφορετικά ψαράκια όχι ενα είδος μόνο. Θα κοιτάξω να επιλέξω κάποιο και θα ενημερώσω. θα με ενδιέφερε πάντως να μου προτείνεται και κάποιο που δεν θα με δυσκολέψει για αρχή.

Τώρα σε ένα μικρό ενυδρείο 12-13 λιτρων εχω ένα χρυσόψαρο και ένα που δεν ξέρω πως λέγεται. Μήπως το αναγνωρίζεται?

post-36237-1292937716_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

Βασικά εγώ νόμιζα και είχα στο μυαλό μου να βάλω διαφορετικά ψαράκια όχι ενα είδος μόνο. Θα κοιτάξω να επιλέξω κάποιο και θα ενημερώσω. θα με ενδιέφερε πάντως να μου προτείνεται και κάποιο που δεν θα με δυσκολέψει για αρχή.

Τώρα σε ένα μικρό ενυδρείο 12-13 λιτρων εχω ένα χρυσόψαρο και ένα που δεν ξέρω πως λέγεται. Μήπως το αναγνωρίζεται?

Θεωρητικά μπορείς να βάλεις και 7 διαφορετικά αρκεί να ταιριάζουν μεταξύ τους στις απαιτήσεις νερού, να μπορούν να συμβιώσουν αλλά και να είναι είδη που μπορούν να είναι και μοναδικά στο είδος τους. Πρακτικά λίγο δύσκολο να τα έχεις και τα 7 διαφορετικά. Και τα ψάρια άλλα θέλουν να είναι κοπάδι και άλλα ζευγάρι.

Τα λίτρα που έχεις τώρα αν και δεν έχω ασχοληθεί με τα κρύου νερού ψάρια νομίζω είναι απαγορευτικά. Το δεύτερο που έχει χωρίς να ξέρω μου κάνει και αυτό για κρύου νερού και μοιάζει με κογκολέζο, κάτι τέτοιο. Δεν φαίνεται πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στην φωτογραφία που έχεις βάλει φαίνονται 2 (και μου φαίνεται ότι είναι τα κλασικά χρυσόψαρα common)..Σου εύχομαι καλή αρχή ,αν και δεν το κόβω. Έχεις κάνει ένα μεγάλο λάθος που όλοι όταν ξεκινήσαμε το κάναμε αλλά εσύ μπορείς να το σώσεις μόνο όμως αν βιαστείς.. Λοιπόν τα χρυσόψαρα στα Pet sity τα δίνουν ακόμα και σε γυάλες έχω δει χρυσόψαρα σε τάπερ πράγματα που δεν κάνει να συμβαίνουν.Το ένα χρυσόψαρο φιλε μου θέλει 40 λίτρα νερού και πολύ καλή φίλτρανση..Μην αγχώνεσαι και εγώ έτσι και ξεκίνησα και χειρότερα μάλλον 6 χρυσόψαρα 15 λίτρα.. Αλλά με την διαφορά ότι εγώ παρόλο που μου λέγανε βιάσου έλεγα''σιγά μωρέ τη μπορούν να πάθουν από μέρα σε μέρα''έλα που έπαθαν όμως μέσα σε 4 μέρες πάνε όλα... Γιαυτό φίλε μου η δώσε πίσω τα ψαράκια σου η δώσατε σε κάποιον από εδώ. Διάβασε τα πιο βασικά θέματα σκέψου με τη θέλεις να ασχοληθείς διάβασε μάθε και ξεκίνα..Και βιάσου μην την πατήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται έπεσα θύμα και εγώ του πωλητή που μου τα έδωσε, απο τον οποίο αγόρασα και το ενυδρείο , δεν μου είπε καν για φίλτρο , και απλα μου ειπε να αλλάζω το μισό νερό κάθε 20 μέρες. Εγώ αγόρασα και ένα φίλτρο πριν 3 μέρες το οποίο μαλλον είναι και αυτό λαθος επιλογή γιατι γραφει οτι ειναι για 60-110 λίτρα. Μου κόστισε μόνο 15 ευρώ και ειναι το Hailea hl-bt 400.

Δυστυχώς είμαι στην Πάτρα οποτε δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος εδώ για να του δώσω τα ψαράκια και δεν έχω και χρήματα για να αγοράσω άμεσα μεγάλο ενυδρείο. Θα δω τι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται έπεσα θύμα και εγώ του πωλητή που μου τα έδωσε, απο τον οποίο αγόρασα και το ενυδρείο , δεν μου είπε καν για φίλτρο , και απλα μου ειπε να αλλάζω το μισό νερό κάθε 20 μέρες. Εγώ αγόρασα και ένα φίλτρο πριν 3 μέρες το οποίο μαλλον είναι και αυτό λαθος επιλογή γιατι γραφει οτι ειναι για 60-110 λίτρα. Μου κόστισε μόνο 15 ευρώ και ειναι το Hailea hl-bt 400.

Δυστυχώς είμαι στην Πάτρα οποτε δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος εδώ για να του δώσω τα ψαράκια και δεν έχω και χρήματα για να αγοράσω άμεσα μεγάλο ενυδρείο. Θα δω τι θα κάνω...

Πολύ δυνατό το φίλτρο για 13 λίτρα... σερφ θα κάνουν. ;) και είναι και άστρωτο.

Για αγορά ενυδρείου να κοιτάς και τις αγγελίες εδώ και θα βρεις κάτι καλό και οικονομνικό.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ψαράκι που μου αρέσει ιδιαίτερα ειναι το αγγελόψαρο. Πρεπει να εχει και παρέα ή ζει και μόνο του? Με τι αλλα ψάρια μπορώ να το συνδιάσω?? Είναι δύσκολο για να ξεκινήσω?

Πόσα λίτρα πρεπει τελικά να φτιάξω το ενυδρείο μου για να φιλοξενήσω 7-8 ψάρια, ανάμεσά τους και αγγελόψαρα και κάποια φυτα???

Link to comment
Share on other sites

Ένα ψαράκι που μου αρέσει ιδιαίτερα ειναι το αγγελόψαρο. Πρεπει να εχει και παρέα ή ζει και μόνο του? Με τι αλλα ψάρια μπορώ να το συνδιάσω?? Είναι δύσκολο για να ξεκινήσω?

Πόσα λίτρα πρεπει τελικά να φτιάξω το ενυδρείο μου για να φιλοξενήσω 7-8 ψάρια, ανάμεσά τους και αγγελόψαρα και κάποια φυτα???

Δες εδώ. http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=47

Είναι σχετικά ακατάλληλο για αρχή από άποψης ότι θέλει προετοιμασία νερού μιας και δεν είναι κατάλληλο το νερό βρύσης για τα σκαλάρια. Επίσης θέλουν αρκετά λίτρα. Για 6 σκαλάρια περίπου 250 λίτρα.

Βλέπεις ότι εξαρτάται πολύ το τι θα φτιάξει από το τι ψάρια θα βάλεις. Καλό θα ήταν αν δεν έχεις κάτι κατά νου να μας πεις τι χρήματα μπορείς να διαθέσεις αλλά και τι διαστάσεις ενυδρείου μπορείς να πάρεις. Από 20 λίτρα μέχρι ..... για αρχή γενικά τα 100 λίτρα θα σου δώσουν ωραίες επιλογές. Πες μας αυτά για αρχή και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γύρω στα 100 λιτρα σκεφτομαι να ξεκινήσω απο άποψη χώρου που διαθέτω. Από θέμα χρημάτων δεν μπορώ να διαθέσω μαζεμένα μεγάλα ποσά και σκεφτόμουν να πάρω για αρχή το ενυδρείο , φιλτρο, θερμοστάτη, και κάποιο χαλίκι , να στρώσω το ενυδρείο και σιγά σιγά να το εμπλουτίζω με ψαράκια και φυτά.

Τα φυτά γινεται να τα φυτέψω αργότερα? Το ενυδρείο που δίνει το carefur 98 λίτρων ειναι καλή περίπτωση για ξεκίνημα ή να κάτσω να φτιάξω ενα δικό μου?

Αν μπορειτε να μου προτείνεται εσεις κάποια ψαράκια για 100L ενυδρείο για να ξεκινήσω θα βοηθούσε.

Έγινε επεξεργασία - kapetan_sifakas
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γύρω στα 100 λιτρα σκεφτομαι να ξεκινήσω απο άποψη χώρου που διαθέτω. Από θέμα χρημάτων δεν μπορώ να διαθέσω μαζεμένα μεγάλα ποσά και σκεφτόμουν να πάρω για αρχή το ενυδρείο , φιλτρο, θερμοστάτη, και κάποιο χαλίκι , να στρώσω το ενυδρείο και σιγά σιγά να το εμπλουτίζω με ψαράκια και φυτά.

Τα φυτά γινεται να τα φυτέψω αργότερα? Το ενυδρείο που δίνει το carefur 98 λίτρων ειναι καλή περίπτωση για ξεκίνημα ή να κάτσω να φτιάξω ενα δικό μου?

Αν μπορειτε να μου προτείνεται εσεις κάποια ψαράκια για 100L ενυδρείο για να ξεκινήσω θα βοηθούσε.

Είναι καλό για αρχή.

Υπολόγισε όμως ότι στα λεφτά που θα δώσεις για να το αγοράσεις, δεν περιλαμβάνονται αυτά του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...