Jump to content

Μύκητας? απών!


Recommended Posts

Έχω μια παρατήρηση και ερώτηση ταυτόχρονα:

Έχω ένα μικρο ενυδρείο (κυρίως πειραματικό με φυτά) το οποίο τρέχει 355 μέρες... πριν 1,5 μήνα βύθισα κάποιες ρίζες, οι οποίες δεν έχουν βγάλει ακόμα εκείνο το γνωστό μύκητα (σαν άσπρο χνούδι)...

Γιατί μπορεί να γίνεται αυτό?

Από τα συνολικά κομμάτια (4 ρίζες) που είχα αγοράσει, τα 2 κομμάτια είχαν μπει με το που ξεκίνησε το ενυδρείο την λειτουργία του, τα οποία είχαν βγάλει τον μύκητα τότε στην αρχή...

Τα κομμάτια ρίζας δηλαδή ήταν από το ίδιο δέντρο/υλικό...

Μήπως τελικά η φύση όταν ωριμάζει δέχεται τους ίδιους οργανισμούς με διαφορετικό τρόπο στην αρχή και διαφορετικό μετά?

(Οι μετρήσεις στο ενυδρείο είναι σταθερές από την αρχή μέχρι σήμερα)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά θα σου πω οτι είχα πάρει 2 ξύλα που φαινόταν να είχαν κοπεί από το πετ σοπ και το ένα έβγαλε μύκητα και το άλλο όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά η φύση όταν ωριμάζει δέχεται τους ίδιους οργανισμούς με διαφορετικό τρόπο στην αρχή και διαφορετικό μετά?

(Οι μετρήσεις στο ενυδρείο είναι σταθερές από την αρχή μέχρι σήμερα)

κατι τετοιο παιζει... :P

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ, αυτό το άσπρο χνούδι πάνω στην Ανούβιας τα φύλλα, έβαλα μέσα ένα Yellow ancistrus, γιατί δεν καθαρίζει τα φύλλα ενώ το υπόλοιπο ενυδρείο το γύαλισε !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τόσα χρόνια δεν τον έχω δει ποτέ αυτό το μύκητα !

ίσως είναι η επεξεργασία που κάνω πριν, αλλά και όταν δεν την έκανα πάλι τίποτα.

Επομένως παίζουν διάφοροι παράγοντες όπως το ίδιο το ξύλο, υγρασία, ωρίμανση ενυδρείου, επεξεργασία ξύλου, φωτισμός κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τόσα χρόνια δεν τον έχω δει ποτέ αυτό το μύκητα !

ίσως είναι η επεξεργασία που κάνω πριν, αλλά και όταν δεν την έκανα πάλι τίποτα.

Επομένως παίζουν διάφοροι παράγοντες όπως το ίδιο το ξύλο, υγρασία, ωρίμανση ενυδρείου, επεξεργασία ξύλου, φωτισμός κλπ.

Αντρέα ποια ακριβώς διαδικασία ακολουθείς?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω παρατήρηση είναι πως όταν έβαλα ξύλο σε ενυδρείο σε φάση στρωσίματος είχα την εμφάνιση αυτού του μύκητα ενώ όταν έβαλα άλλο ξύλο σε στρωμένο και ώριμο ενυδρείο δεν μου εμφανίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να εξηγήσουμε γιατί γίνεται αυτό?

Να κάτσεις να διαβάσεις και να μη κάνεις βιαστικές κινήσεις!

Μην τα θες και ολα ετοιμα ! :P

χαχαχαχαχα

καλες γιορτες , πλακα κανω !

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι πάντα αποδεκτή! :P

...Αλλά χωρίς πλάκα τώρα, κάποια εξήγηση ?!? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μύκητα πενικίλλιο, Αλεξάντερ Φλέμινγκ .

Ειναι μια υποθετικη αποψη που εκανε ο φιλος Divak σε μια ανταλλαγη αποψεων πριν λιγο καιρο, και σιγουρα εχει καποιες σωστες βασεις στο ολο θεμα.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%8D%...%84%CE%B1%CF%82

http://en.wikipedia.org/wiki/Penicillium

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BB%...%BD%CE%B3%CE%BA

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%...%B9%CE%BA%CF%8C

Link to comment
Share on other sites

προσφατα ειχα ρωτησει εναν ιχθυολογο που δουλευει σε καταστημα στην αθηνα,,,μου ειχε πει οτι οι μυκητες στο ξυλο ειναι κατι φυσιολογικο και ειναι κατι το οποιο μπορει και να μην σου συμβει καθολου,,,,,,

συνηθως οι μεγαλες εταιρειες ,,,jbl και και και,,,πριν βγαλουν τα ξυλα προς πωληση τα πλενουν με νερο και ενα ''φαρμακο'' για τους μυκητες,

ωστοσο κατα την μεταφορα σε καταστηματα και και και ειναι πολυ ευκολο να πιασει το ξυλο μυκητες,,,ακομα και με την ανθρωπινη αφη,,,,,,,

το καταλαβα πολυ καλα πριν 15 μερες,οταν εβγαλα ενα ξυλο απο τον ενυδρειο το οποιο ουδεποτε εμφανισε μυκητες,,,και ενω το ειχα κανα 6 μηνο στο ενυδρειο,εδεσα λιγη μοςς πανω του,,το ξεπλυνα και το ξαναεβαλα,,,,,,,την επομενη μερα το μισο ξυλο ειχε παρουσιαση την ασπρη γλιτσα,,,

επισης μου εχει τυχει...οντας αρχαριος.....να βαλω σε ενυδρειο ξυλο μοπανι,,,χωρις καταλληλη προεργασια ,,,,και μεσα σε μια μερα,,,να βγαλει τοσο μουχλα,,,μου το ξυλο καν δεν φαινονταν.....ως φυσικη αιτια ηταν να χασω τα 2 γκαπακια και μετα απο μετρηση αμμωνιας ειναι τιγκα στο δηλητηριο το νερο!!!!!!!!!!!!αυτα....

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Και Penicillium να μην είναι σίγουρα είναι κάποιος νηματοειδής μύκητας

που τρέφετε από τον άνθρακα που περιέχει η κυτταρίνη του ξύλου.

Κάπου εδώ βρίσκεται και η αλήθεια:

Penicillium

is used to improve the taste of sausages and hams, and to prevent colonization

by other moulds and bacteria.

χρησιμοποιείται για να βελτιώσει τη γεύση των αλλαντικών και για να αποτρέψει

την αποίκιση από άλλους μύκητες και βακτήρια.

Ή τα βακτήρια μας προλαβαίνουν να αποικίσουν και ο μύκητας μένει

άστεγος και νηστικός ή οι μικροοργανισμοί τρέφονται από αυτόν και

δεν προλαβαίνει να κάνει μεγάλες και ορατές αποικίες.

Την απολυμαντική δράση κάποιου παράγοντα τη βλέπω αδύνατη σε

ένα σωστό και ώριμο ενυδρείο.

Υ.Γ Μια υπόθεση κάνω :P

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ βρίσκεται και η αλήθεια:

Ή τα βακτήρια μας προλαβαίνουν να αποικίσουν και ο μύκητας μένει

άστεγος και νηστικός ή οι μικροοργανισμοί τρέφονται από αυτόν και

δεν προλαβαίνει να κάνει μεγάλες και ορατές αποικίες.

Έχει μια βάση αυτό! :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, οι μύκητες που εμφανίζονται στο φυτό και είνα σαν χνούδι γκριζοπράσινο, είναι επικύνδινο για τα ψαράκια μας, είναι δηλητήριο, να τα αφαιρέσουμε από μέσα !

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, οι μύκητες που εμφανίζονται στο φυτό και είνα σαν χνούδι γκριζοπράσινο,

Μιλάμε για τον μύκητα που εμφανίζεται σε ρίζες/ξύλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, οι μύκητες που εμφανίζονται στο φυτό και είνα σαν χνούδι γκριζοπράσινο, είναι επικύνδινο για τα ψαράκια μας, είναι δηλητήριο, να τα αφαιρέσουμε από μέσα !

Για ότι απορίες έχεις, μην διστάζεις να ανοίξεις καινούργιο θέμα για να συζητηθεί.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τον μύκητα που εμφανίζεται σε ρίζες/ξύλα! :)

Έχω μήκυτες σαν χνούδι στην Ανούβια μου και είμαι στο στρώσιμο, εδώ και ένα μήνα. Από τότε που έβαλα λίπασμα υγρό, είχα μια έξαρση και στην καφέ άλγη, να αφαιρέσω με οδοντόβουρτσα το μήκυτα ή να τα βγάλω έξω και να τα καθαρίσω με οξυζενέ 30% !

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ακα68 ο sarevock αναφερεται στο συγκεκριμενο μυκιτα, κοιτα φωτο.

Ανεβασε μια φωτο γιατι μπορει να αναφερεσαι σε καποιο ειδος αλγης. :)

Ο συγκεκριμενος μυκιτας ειναι σαν σιλικονη ασπρο διαφανο και μετα απο μια εβδομαδα το πολυ φευγει απο μονος του.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ακα68 ο sarevock αναφερεται στο συγκεκριμενο μυκιτα, κοιτα φωτο.

Ανεβασε μια φωτο γιατι μπορει να αναφερεσαι σε καποιο ειδος αλγης. :)

Ο συγκεκριμενος μυκιτας ειναι σαν σιλικονη ασπρο διαφανο και μετα απο μια εβδομαδα το πολυ φευγει απο μονος του.

Οχι, εμένα έχει εμφάνηση γκριζοπράσινης χνουδωτής γλίτσας και αναπτύσεται γύρω από τη ρίζα της Ανούβιας και στα κλωνάρια της, το χρώμα της μήπως έχει σχέση με την σπιρουλίνα μπίλιες μικρές, που ρίχνω μέσα !

Τα κυανοβακτηρίδια τι χρώμα έχουν !

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...