Jump to content

ερωτησεις..


Maru !!

Recommended Posts

καλησπερα!!εδω και καιρο το ενα απ τα πλατυ που εχω εχει αρκετα φουσκωμενη κοιλιτσα..εχει τετραγωνιστει και αρχιζει να παιρνει αλλο σχημα..καθεται σε σκοτεινα σημεια του ενυδρειου στον πατο..λετε να γεννησει;α και κατι ακομη,πριν λιγο βρηκα μεσα στο ενυδρειο κατι κομματια που επεπλεαν,διαπιστωσα οτι ηταν καποιο ψαρι που δεν ζουσε πια αλλα ηταν αλλοιωμενο..υπαρχει προβλημα στην καθαριοτητα του νερου η καποια μολυνση;επειδη τα τεστακια που εχω ειναι τα κλασικα με την ταινια μπορειτε να μου προτεινετε καποια μαρκα με τεστακια σταγονες;ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να εχουμε μια φωτο απο το ψαρι.Οσο για τα υπολειματα ψαριου καλα θα ειναι να τα απομακρυνεις.Για τεστ αναλογα με τα χρηματα υπαρχουν της σερα (ποιο οικονομικα) τετρα,τροπικ μαριν ,ed seqa, jbl.

Link to comment
Share on other sites

τεστακια με σταγονες εχω μονο για το ph και θα ηθελα και για τις υπολοιπες μετρησεις..με το πλατυ τι θα κανω;αν γεννησει και δεν ειμαι σπιτι πως θα προλαβω να μαζεψω τα μικρακια του για να μην τα φανε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα σου πρότεινα να το αφήσεις έτσι και να ελπίζεις για το καλύτερο!

Βοηθάς τα μικρά να κρυφτούν αν τους παρέχεις πολλά επιπλέοντα φυτά!

Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις Biofibres της Sera (κάτι που το προτείνει η ίδια η εταιρία)!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και γεννήστρα να βάλεις εκεί την molly σου να γεννήσει και τα μωράκια της θα πάνε στο δεύτερο επίπεδο της γεννήστρας όπου δεν θα μπορεί να τα φάει κανείς! Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση της γεννήστρας δεν προτείνεται κατά την γέννα!

Μπορεί να έχει αρνητικές συνέπειες για το ψάρι!

Αφού ολοκληρωθεί η γέννα πρέπει όσα μωρά επιβιώσουν να μεταφερθούν άμεσα σε γεννήστρα ή ειδικά διαμορφωμένο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση της γεννήστρας δεν προτείνεται κατά την γέννα!

Μπορεί να έχει αρνητικές συνέπειες για το ψάρι!

Αφού ολοκληρωθεί η γέννα πρέπει όσα μωρά επιβιώσουν να μεταφερθούν άμεσα σε γεννήστρα ή ειδικά διαμορφωμένο ενυδρείο!

Ακριβως.

Με πλατυ την εχω πατησει κι εγω οταν ετοιμογεννη μανα την εβαλα στη γεννηστρα και ψοφησε μετα απο 2 μερες .Σε επομενη γεννα τα αφησα να γινουν ολα φυσιολογικα επιασα οσα μπορουσα τα εβαλα στη γεννηστρα,εμειναν ομως αρκετα στο ενυδρειο που ηταν αδυνατον να τα πιασω με τοσα φυτα που υπηρχαν.Μεγαλοσαν κι αυτα χωρις κανενα προβλημα αρκει το ενυδρειο να εχει κρυψονες(κυριος απο φυτα) και οχι πολυ μεγαλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε γιατί δεν είναι καλές οι γεννήστρες? Κι εμένα που το έψαξα κάποτε από το πετ σοπ που ψωνίζω μου τη συστήσανε και μάλιστα σαν standard λύση... Τι να πώ πια με τα πετ σοπ.....................

Link to comment
Share on other sites

Μικρός χώρος!

Έντονο στρες στα ψάρια απο την μεταβολή της κατάστασης τους!

Άμεση συνέπεια να έχουμε μεγαλύτερες απώλειες κατα την γέννα (θνησιμότητα και κατανάλωση απο την μητέρα την στιγμή που γεννάει)!

Link to comment
Share on other sites

Μικρός χώρος!

Έντονο στρες στα ψάρια απο την μεταβολή της κατάστασης τους!

Άμεση συνέπεια να έχουμε μεγαλύτερες απώλειες κατα την γέννα (θνησιμότητα και κατανάλωση απο την μητέρα την στιγμή που γεννάει)!

kαλησπέρα και για να συμπληρώσω αν μου επιτρέπετε στα παραπάνω γραφόμενα το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει ένα εξτρά ενυδρείο γεννήστρα και βέβαια με τις ίδιες συνθήκες νερού προς αποφυγήν στρεσσαρίσματος του ψαριού και να επενθυμήσω ότι οποιαδήποτε μετακίνηση ψαριού από ένα ενυδρείο σε ένα άλλο καλό και πρέπον θα ήταν να υπάρχει έστω και μια τυπική προσαρμογή.

Φιλικά J.J.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα αρχικα με ενα μικρο ενυδρειο που πρεπει να ηταν περιπου 0,50x0.30 καπου τοσο...μετα που πηρα το 120λιτρο εβαλα μεσα γκαλαχερ και το παλιο το χαρισα....που να ηξερα οτι θα μου χρειαζοταν τωρα που εχω ζωοτοκα...κλαψ κλαψ :D ....ειχα βαλει και εγω μια γκαπινα σε γεννηστρα και μου πεθανε πριν γεννησει(μαλλον απο στρεσαρισμα) και μετα πηγα και πηρα μια αλλη γεννηστρα που ειναι σαν τουλι και την στερεωνεις στο ενυδρειο,δεν την αφηνεις να επιπλεει και ειναι αρκετα πιο μεγαλη απ την πλαστικη..τελικα το πλατυ μου ειναι ακομη φουσκωμενο,εχει τετραγωνιστει η κοιλιτσα του αλλα απο γεννα τπτ...γιατιιιι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στα ζωοτόκα όταν είναι έτοιμα να γεννήσουν μπορούμε να δούμε την κοιλοά τους που είναι μαύρη και τα ματάκια από τους "ναυτίλους".Το έχεις δει καθόλου να βγάζει περιττώματα και αν ναι σε τι χρωμα; Γιατί σκέφτομαι μην είναι καμία ασθένεια που έχει σχέση με το πεπτικό σύστημα και θέλει άλλη αντιμετώπηση.Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία για να το δούμε; Τώρα για το μικρό ενυδρείο και εγώ την είχα πατήσει όταν ήμουν αρχάριος. Ποτέ δεν είναι αργά και αν έχεις την οικονομική άνεση να αγοράσεις ένα μικρό 20λιτρο.

Φιλικά Ιορδάνης

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο πρόβλημα με τις ταϊστρες είναι ότι στις πλαστικές δεν ανανεώνεται καλά και το νερό, με αποτέλεσμα να επιβαρύνεται η κατάσταση. Αν τελικά η λύση της γεννήστρας είναι αναπόφευκτη, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιούμε αυτές που είναι με διχτάκι γύρω - γύρω και όχι τις πλαστικές.

Έγινε επεξεργασία - agalenia
Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο πρόβλημα με τις ταϊστρες είναι ότι στις πλαστικές δεν ανανεώνεται καλά και το νερό, με αποτέλεσμα να επιβαρύνεται η κατάσταση. Αν τελικά η λύση της γεννήστρας είναι αναπόφευκτη, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιούμε αυτές που είναι με διχτάκι γύρω - γύρω και όχι τις πλαστικές.

Θα διαφωνήσω μαζί σου, υπάρχουν πλέον πλαστικές γεννήστρες που με τη χρήση αεραντλίας ανακυκλώνουν και οξυγονώνουν το νερό τους κανονικότατα χωρίς να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν έχει τύχει να δω κάποια. Μιλάμε πάντα για γεννήστρες που βάζουμε μέσα στο υπάρχον ενυδρείο; Αν ναι, πολύ ωραία. Εξελισσόμεθα...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο φίλε Γιάννη πόσταρε φωτό και πληροφορίες της εν λόγω ταΐστρας να την τσεκάρουμε κι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Aυτή που είχα δανιστεί για ένα διάστημα από τον φίλτατο Husky_Jim ήταν αυτή που φαίνεται στη σελίδα του δικτυακού τόπου aquatics-online.

Ήταν πλαστική, και την σύνδεες με αεραντλία, η οποία έκανε μέσα από ένα σύστημα με σωλήνα ανακύκλωση του νερού. Μετά την επέστρεψα (αφού αποχωρήστηκα τα guppies μου).

Παραθέτω το link από τη σελίδα και κοιτάξτε το πρώτο προϊόν...

Interpet Fresh Flow Breeding Unit

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε Γιάννη! Πολύ καλή λύση και ελπίζω να βολέψει πολλούς...

:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, πολύ καλή λύση... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...