Jump to content

θελω την γνωμη σας!


Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 400Λ με 4 λαμπες Τ5,φυτεμενο με αρκετα φυτα και αμμο!Με δισκους και πολλα neon! (PH 6.6)

Θα ηθελα να μου πητε την γνωμη σας αν θα αξιζε να το γυρισω σε ενα ενυδρειο με πολυ λιγα φυτα και με αφρικανικες κιχλιδε!

Σας ακουω παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Δικό σου το ενυδρείο εσύ θα αποφασίσεις τι σου αρέσει.

Σε έχουν κουράσει-απογοητεύσει οι δίσκοι;Για ποιο λόγο να το χαλάσεις;

Link to comment
Share on other sites

τους εχω σχεδον 2 μηνες τωρα και δεν τους εχω δει ποτε!γι' αυτο σκεφτομαι ενα ενυδρειο με αφρικανες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι συνηθως οι δισκοι.

Γιατι δεν μας κανεις μια ολοκληρωμενη παρουσιαση να δουμε τι εχεις και αναλογος να πουμε την γνωμη μας.

Απο τα λογια σου η εικονα που μου ερχετε ειναι ομορφη παντος.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει 4-5 φυτα ακομα!

περιμενω την γνωμη σας!

post-28256-1293487420_thumb.jpg

post-28256-1293487464_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mimisrx8
Link to comment
Share on other sites

Πόσους δίσκους έχεις αυτή την στιγμή;Υπόψιν ο δίσκος θέλει κοπαδάκι για να δείξει

την συμπεριφορά του.

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις οτι τα υπερκινητικά ψάρια τρομάζουν και ενοχλούν τους δίσκους.Και συ δεν έχεις και λίγα.

Μπορεις νομίζω να προσθέσεις μερικούς δίσκους ακόμη(3-4),αλλά και να αφαιρέσεις αρκετά νέον.

Περίμενε και τους δισκάδες να δεις τι θα σου προτείνουν.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα θεωρώ από τα ποιο όμορφα ψάρια του γλυκού αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έχεις την κίνηση της Αφρικής χωρίς να σημαίνει ότι αυτό είναι κάτι το αρνητικό, απλά γενικός είναι ντροπαλά και ηρεμα ψάρια που σιγά σιγά θα ξεψαρώσουν.

Σου αναγράφω κάποιες συμβουλές παρακάτω χωρίς να σημαίνει πως είναι δεσμευτικό.Εάν έχεις σκοπό να τους κρατήσεις βαλε μερικούς ακόμα.

Χαμήλωσε τον φωτισμό ή βαλε κάποια φυτά επιφάνειας για να κόβουν λίγο τον φωτισμό.

Πρόσθεσε καμία μεγάλη ρίζα.

Να μην είναι σε πέρασμα από πολύ κόσμο το ενυδρείο και θορυβούνται.

Βαλε ένα χαρτόνι μαύρο σαν φόντο για να αναδεικνύονται σε αντίθεση τα χρώματα τους και ίσως λειτουργήσει και σαν αντί αγχολυτικό για αυτά.

Black water.

Ποικιλία διατροφής, μετρήσεις πάντα στην πένα, λάμπα uv.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καταρχην εχει ενα πολυ ομορφο ενυδρειο,νσ το χαιρεσαι!!!

Απο θεμα κινησης δεν εχει καμια σχεση με την Αφρικη αλλσ οχι να σου κρυβοντε κι ολας.

Το καλο θα ηταν σιγουρα να βαλεις αλλα 4 (ειναι κοπαδοψαρα οι δισκοι και νοιθουν ασφαλεια σε μεγαλητερες ομαδες)μιας που εχεις μεγαλο ενυδρειο και καμια ριζα δεξια ή αριστερα για να το εχουν σαν κρυψωνα.

Δεν ειναι τοσο περοπλοκο ψαρι απλα θελει καποια στανταρ βηματακια.

Δοσε μας και τις τιμες του νερου σου.

Α

ΝΟ2

ΝΟ3

KH

GH

Θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

3 δισκους,60 neon,6 γατοψαρα μικρα και 2 γλυφτες.

αν ειμουν στη θεση σου ,

θα εβαζα αλλους 3 δισκους , θα εβγαζα 30 neon , θα προσθετα 5-6 γατοψαρα ( εαν μιλαμε για corydoras ) οπως ειπαν και τα παιδια ποιο πανω καλυτερα οι δισκοι να ειναι σε κοπαδι , ειναι σιγουρο οτι θα δεις αλλη συμπεριφορα .Ομως το οτι κρυβονται εδω και 2 μηνες μπορει να μην φταιει μονο οτι εχεις 3 δισκους μεσα , αλλα να υπαρχει καποιος αλλος παραγωντας που να στρεσαρει τα ψαρια σου . :P

Σαν ενυδρειο μου αρεσει :rasp::D

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις δωσ μας μετρησεις του ενυδρειου...το ph πως το κατεβαζεις ? θερμοκρασια ?

Αν τα προηγουμενα ειναι ''φυσιολογικα'' τοτε προσθεσε μερικους δισκους ακομα αλλα οχι ολους μαζι με την μια...

Βαλε κι αλλα φυτα ακομα το ενυδρειο σου ειναι αρκετα μεγαλο και μπορεις να βαλεις παρα πολλα φυτα ακομα...ετσι ωστε να γινει πραγματικα φυτεμενο (γνωμη να βαλεις java fern σε ξυλο,καποιους εχινοδορους πισω κλπ).Τωρα φενεται ψιλοαδειο....

Το ενυδρειο εχει πολλες προοπτικες να γινει φοβερη ζουγκλα με υπεροχα υγειεστατα ψαρακια...γνωμη μου μην το αλλαξεις σε κατι αλλο αλλα επενδυσε σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

να βγαλεις τους βασιλιαδες για να βαλεις αφρικανες; γιατι; οι δισκοι σου για να κρυβονται κατι τους ενοχλει.πρεπει να το ψαξεις.μπορει να ειναι η θερμοκρασια μπορει τα ζωηρα νεον και αλλοι παραγοντες.στην θεση σου θα εβαζα αλλους 3 δισκους θα εβγαζα 20 νεον θα εβαζα και αλλες ριζες και φυσικα black water. οι δισκοι γενικος ειναι υσυχα ψαρια και τους αρεσει η ησυχια στο ενυδρειο.μπορεις να δεις φωτο απο ενυδρεια δισκαδων και μετα ελα πες μου για χρωματα και συμπεριφορες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...