Jump to content

ραμιρέζι(ασθένεια ή κάτι άλλο)


Recommended Posts

Χαιρετώ κ εγώ παιδιά με τη σειρά μου, καινούριος στο χόμπι και με πολλές απορίες. Σε πολλές ευτύχως βρίσκω τις απαντήσεις μέσω των διαφόρων θεμάτων σας. Σήμερα το απόγευμα μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα με το ραμιρέζι μου. Καθώς χάζευα το ενυδρειάκι μου , παρατήρηση τον γλέιψτη να κάνει μία κίνηση και να χτυπάει το ραμιρέζι. Αμέσως μετά το ραμιρέζι έφυγέ σαν λαβωμένο από καυγά και έκτοτε έχει κόκκινη μύτη και δεν μπορεί να κολυμπήσει καθόλου ισορροπημένα. Για να είμαι πιο ακριβής κολυμπάει ανάποδα και ουσιαστκά "σέρνεται" στο ενυδρείο. Δεν μπορεί καθόλου να ισορροπίσει. Η συμπεριφορά αυτή μπορεί να είναι αποτέλεσμα καυγά ή έχει μολυνθεί από καποιο βακτήριο και απλώς έτυχε να δω το σκηνικό με τον γλέιφτη; Τι μπορώ να κάνω; Σημειώνεται ότι το ψάρι αναπνέει έντονα χωρίς όμως τα βράγχια του να έχουν κοκκινίσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν δεις τη σκηνη που περιεγραψες,πως ηταν το ψαρι;

Για να είμαι ειλικρινής το ψάρι το έιδα τελευταία φορά χθες το βράδυ και ήταν μια χαρά. Το πρόσεχα γενικώς γιατι ειναι η συμπάθεια μου. Να σημειώσω όμως πως "έχασα" δύο ραμιρέζι μέσα στο σκ με συμτώματα κόκκινα βράγχια έντονη αναπνοή και ακινησία συνήθως στις γωνίες του ενυδρείου. Από την έρευνα μου όμως στο πετ σοπ μου είπαν πως μπορεί να ΄πέθαναν από στρες σημειωτέον ότι ήταν στο ενυδρείο ούτε δύο βδομάδες. Το προβληματικό το έχω από το στησιμο του ενυδρείου...

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχεο το ενυδρειο φιλε μου?

Απο μετρησεις εχουμε?

Γενικα τα ραμ ειναι δυσκολα ψαρια και το φοβουνται ευκολα, οποτε το stress σε αυτα τα ψαρια παιζει μεγαλο ρολο. Καλο ειναι να μην πολυ βαζουμε χερι για πολλη ωρα στα ραμ... Το ιδιο ισχυει και στα νεον....

Link to comment
Share on other sites

ειδικα τα ραμιρεζι θελουν πολυ προσοχη και αποκλισεις στο νερο απο τα στανταρ τα στελνουν αδιαβαστα,,,,

εκανες μετρησεις νιτρικων και αμμωνιας?κατι μου λεει οτι το ψαρακι σου ειναι αναποδα απο αλλο λογο και οχι απο καβγα με τον πλεκο,,,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

ειδικα τα ραμιρεζι θελουν πολυ προσοχη και αποκλισεις στο νερο απο τα στανταρ τα στελνουν αδιαβαστα,,,,

εκανες μετρησεις νιτρικων και αμμωνιας?κατι μου λεει οτι το ψαρακι σου ειναι αναποδα απο αλλο λογο και οχι απο καβγα με τον πλεκο,,,,,,,,,,,

Παιδιά το ψαράκι τελικώς το έχασα. Το Ph μου είναι στο 7,9 ούτε προβλημα αμμωνίας έχω υπάρχει ενδεχόμενο βακτηρίου τρία ραμιρέζι σε 4 μέρες.... θα ξεκινησω θεραπεία βακτηρίων για επτά ημέρες και βλέπω πως θα εξελιχθεί η κατασταση....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ψαράκι τελικώς το έχασα. Το Ph μου είναι στο 7,9 ούτε προβλημα αμμωνίας έχω υπάρχει ενδεχόμενο βακτηρίου τρία ραμιρέζι σε 4 μέρες.... θα ξεκινησω θεραπεία βακτηρίων για επτά ημέρες και βλέπω πως θα εξελιχθεί η κατασταση....

Μετρησες την αμμωνια και σου εδειξε οτι δεν εχεις;Το PH πρεπει να ειναι το πολυ 7.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

το ph σου ειναι πολυ ψηλα,,,,και για να λες,7.9 δεν ξερω και γω ποσο ειναι,,,,με τι μετρας?με στικ?

δες το προφιλ των ραμιρεζι

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42356

Link to comment
Share on other sites

το ph σου ειναι πολυ ψηλα,,,,και για να λες,7.9 δεν ξερω και γω ποσο ειναι,,,,με τι μετρας?με στικ?

δες το προφιλ των ραμιρεζι

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42356

Βασικά πήρα δείγμα νερού για ανάλυση στον "ψαρά" μου. Με οργανάκι μέτρησε το ph και με τα κλασικα τεστ τα υπόλοιπα. Προληπτικά πάντως κάνω θεραπεία για βακτήρια και μετά αλλάζω άνθρακα και ζεόλιθο στο φίλτρο. Δεν αποκλείται να είναι αυτό που λες και να είχα απώλειες λόγω Ph.

Link to comment
Share on other sites

.... θα ξεκινησω θεραπεία βακτηρίων για επτά ημέρες και βλέπω πως θα εξελιχθεί η κατασταση....

Εγω θα σου έλεγα να μην κάνεις θεραπεία για βακτήρια εφ όσον δεν έχεις ψάρι προσβεβλημένο αλλά μια καλή αλλαγή νερού . Οι υποψίες μου είναι να έχουμε κάποια προσβολή από ιό .

Φρόντισε όμως να έχεις τις κατάλληλες συνθήκες για τα ανάλογα ψάρια που βάζεις στο ενυδρείο σου .

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα να μην κάνεις θεραπεία για βακτήρια εφ όσον δεν έχεις ψάρι προσβεβλημένο αλλά μια καλή αλλαγή νερού . Οι υποψίες μου είναι να έχουμε κάποια προσβολή από ιό .

Φρόντισε όμως να έχεις τις κατάλληλες συνθήκες για τα ανάλογα ψάρια που βάζεις στο ενυδρείο σου .

Κάνω την θεραπεία γιατί καταρχήν φοβάμαι μήπως έχω προβλημα με τα υπόλοιπα ψάρια και γιατί θέλω να προσθέσω παλι ραμιρεζι. Αν και μαθαίνω πως γενικά τα ραμιρέζι είναι δύσκολα ψάρια. Η δοκιμή θα το δείξει....

Link to comment
Share on other sites

:) Ποιο δυσκολα απο τους Δισκους.Εαν το πεταλουδοψαρο-πεταλουδοκιχλιδα-Apistogramma ramirezi αρρωστησει ακομη και αν το προσεχουμε αυτο οφειλεται στη μη σωστη συνθεση του νερου.

ph 6-7

θερμ.24-26

Αν μπορεις βαλε τυρφη περιοδικα θα διατηρησει τα ψαρια σε καλη κατασταση και υγεια.

πετρος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:) Ποιο δυσκολα απο τους Δισκους.Εαν το πεταλουδοψαρο-πεταλουδοκιχλιδα-Apistogramma ramirezi αρρωστησει ακομη και αν το προσεχουμε αυτο οφειλεται στη μη σωστη συνθεση του νερου.

ph 6-7

θερμ.24-26

Αν μπορεις βαλε τυρφη περιοδικα θα διατηρησει τα ψαρια σε καλη κατασταση και υγεια.

πετρος :thumbup:

Η τύρφη είναι η επόμενη κίνηση μου μετά το τέλος της θεραπείας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...