Jump to content

Νέος, πολύ νέος και αρχάριος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι νέο μέλος στην ομάδα σας. Πρόσφατα έκαναν δώρο σε ένα φίλο μου ένα ενυδρείο cayman 60 classic 75lt και έχουμε αναλάβει παρέα να μάθουμε για στησίματα κλπ. Έχω όμως μερικές απορίες καθότι διάβασα αρκετά στο forum αλλά δεν μου λύθηκαν όλες.

Έχοντας πλύνει όλα τα διακοσμητικά (άμμο, τεχνητές πέτρα και πλαστικά φυτά, καθότι δεν θέλω να ασχοληθώ ακόμα με φυσικά φυτά).Έχοντας γεμίσει με νερό βρύσης το ενυδρείο (με πιατάκι στο πάτο κλπ) και έχοντας πρόσθεσει τα δύο "φάρμακα" που μου πρότειναν από το κατάστημα (αντιχλώριο και βακτήρια) στις ποσότητες που αναγραφότουσαν στις οδηγίες.

Το νερό θόλωσε και ανα ημέρα ξεθολώνει όλο και περισσότερο (τρίτη 28 δεκ και ώρα 22:00 μπήκαν τα φάρμακα) και μέχρι σήμερα 31 δεκ 12:00 το νερό είναι ακόμα θολό (πολύ λιγότερο βέβαια απο την πρώτη μέρα).

1.Πόσο είναι η φυσιολογική χρονική διάρκεια για να ξεθολώσει το νερό του ενυδρείου ?

2.Το δείγμα νερού που πρέπει να πάω για μετρήσεις πρέπει να παρθεί μετά το ξεθόλωμα ή δεν έχει σχέση (έχω διαβάσει οτί μπορώ και μόνος μου να κάνω μετρήσεις αλλά δεν ξέρω πώς, παίρνω κάτι απο φαρμακείο απο pet shop ? )

3.Τα πρώτα 1-2 ψάρια που θα μπούν μέσα στην αρχή μπορώ να τα βάλω αμέσως μετά από τις μετρήσεις (εφόσον είναι καλές) ?

4.Τα πρώτα να είναι tiger barbs ή zebra danios ή θα μπορούσα να βάλω και guppy?

5.Όταν λέμε αλλαγές νερού κατανοώ οτι βγάζουμε το νερό με μια λεκάνη κατά 1/5 , 1/3 κλπ σύμφωνα με τους οδηγούς εδώ....αλλά το νερό που βάζουμε μέσα πρέπει να το αφήνω πρώτα μέσα στην λεκάνη με τις αντίστοιχες ποσότητες φαρμάκων κάποιο χρονικό διάστημα και έπειτα να το βάζω στο ενυδρείο ?

6. Όταν λέμε για το καθαρισμό του ενυδρείου (τον όλικο) τα ψάρια που είναι μέσα που μπορώ να τα βάζω προσωρινά ? φαντάζομαι με νερό του ίδιου του ενυδρείου κάπου?

Αυτά για αρχή ελπίζω να μην έγινα κουραστικός και να μου απάντήσετε εδώ και όχι να μου κάνετε link τα γενικά άρθρα μιας και τα διάβασα όλα και αν ανέφεραν κάτι απο τα παραπάνω σημαίνει οτι δεν έχω καταλάβει απο την περιγραφή εκεί.

Χαίρομαι που μπήκα στην παρέα σας το έχω πάρει πολύ ζεστά το θέμα με το ενυδρείο.

Σας βάζω και μία photo από το ενυδρείο από χθες βράδυ (είναι άδειο ακόμα καθώς έχουμε προγραμματίσει να βάλουμε και άλλα διακοσμητικά και κρυψώνες) post-38564-1293795608_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.

Καλος ηρθες.Και καλη αρχη.

Αρχικα.Το φιλτρο σου μεσα τη υλικα εχει?

Εβαλες οπως ειπες αντιχλωριο,βακτιρια μετα απο ποση ωρα εβαλες?

μετρισεις που ειναι ενα μεγαλο συν για ενα ενυδρειο πουλανε στα pet city.

Για να κανεις ενα σωστο ενυδρειο πρεπει να περιμενεις αρκετο καιρι περιπου μηνα.

Για να στρωθει το νερο σου και μετα να βαλεις τα ψαρακια σου.

Στα ψαρια που ειπες παραπανω εγω θα σου ελεγε να βαλεις guppy καθος ειναι πολ ευκολα ψαρακια.

Ολικο καθαρισμο δεν θα κανεις ποτε στο ενυδρειο σου.Ποτε δεν θα αλλαξεις το νερο.

Οι συνηθισμενες αλλαγες ειναι καθε βδομαδα 20% αλλαγη νερου και περιπου καθε 2 μηνες θα βγαζεις το φιλτρο θα το καθαριζεις με το νερο τις αλλαγης πουειχε μεσα το ενυδρειο ποτε με νερο βρυσεις γιατι θα σκωτωσεις τις απικοιες των βακτιριων.το νερο θα ξεθωλωσει σε 1 με 2 μερες περιου.Σε αυτη την φαση που εισαι τωρα πρεπει να ριχνεις που και που λιγη τροφουλα μεσα στο ενυδρειο σου ωστε να τρεφοντε τα βακτιρια.(προσεχε λιγη τροφουλα ).

Το ενυδρειο θερμοστατη εχει?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας..

Αν θελεις βαλε και Βακτηρια εμποριου ειναι ενα υγρο και το ενυδρειο μετα απο 24 ωρες θα ειναι ετοιμο να δεχτει τα πρωτα σου ψαρια...

Guppy for ever!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει και βακτήρια εμπορίου (νομίζω) υγρό σε ένα μπουκαλακί, αναμένω το ξεθόλωμα το ανέφερα και στο αρχικό μου post. Για τον φίλο που ρώτησε για τό φίλτρο κλπ

Όσον αφορά τα βακτήρια μου είπαν και απο το pet shop οτί και καμιά ώρα μετά το αντιχλώριο δεν υπάρχει πρόβλημα

Φίλτρο:

Έχει BLUWAVE 03

The most advanced integrated internal

filter system

Το οποίο περιλαμβάνει

Heater

BLUCLIMA 75

75 W

Pump

BLUPOWER 250

250 l/h

Edit: Επίσης φίλε Savou "αλλά το νερό που βάζουμε μέσα πρέπει να το αφήνω πρώτα μέσα στην λεκάνη με τις αντίστοιχες ποσότητες φαρμάκων κάποιο χρονικό διάστημα και έπειτα να το βάζω στο ενυδρείο ? " ?

http://www.reptilica.co.uk/Ferplast-Cayman...sic-Black.phtml για όλα τα specs του ενυδρείου

Έγινε επεξεργασία - atonioz
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας..

Αν θελεις βαλε και Βακτηρια εμποριου ειναι ενα υγρο και το ενυδρειο μετα απο 24 ωρες θα ειναι ετοιμο να δεχτει τα πρωτα σου ψαρια...

Guppy for ever!!!!!!!!!

Ειμαι τις αποψεις οτι δεν ισχυει αυτο.

Πλα βαζεις αποικιες βακτιριων με αυτα τα σκευασματα .

Ο κυκλος του αζωτου ομως..?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε και καλη αρχη! :P

πρεπει οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω να πεις τι υλικα εχει το φιλτρο σου μεσα!

Για μετρησεις καλητερα να πας να παρεις δικα σου τεστ μιας και θα τα χρειαστεις πολλες φορες ειδικα τωρα στην αρχη και να προτειμησεις να παρεις υγρα τεστ που ειναι πιο αξιοπιστα απο τα στικς.

Το νερο που θα κανεις αλλαγη καλο ειναι να το προετοιμαζεις μερικες μερες πριν σε ενα βαρελακι με εναν θερμοστατη και ενα κυκλοφορητη.θα ριχνεις και το αντιχλωριο σου μεσα στο βαρελακι και θα εισαι πιο σιγουρος οτι το νερο σου ειναι οκ για τα ψαρακια σου.

Καθαριοτητα δεν θα κανεις ολικη αντε καμια σκουπα βυθου που και που αλλα τα ψαρια δεν τα βγαζεις απο μεσα.

η θολουρα σε μερικες μερες θα φυγει!

ελπιζω να σε βοηθησα και οτι αλλο χρειαστεις ρωτα! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για καλοσώρισμα, καλώς σας βρήκα.

Απάντησα πιο πάνω για το φίλτρο σας καλύπτει ή πρέπει να πώ και κάτι άλλο ?

Αυτά τα υγρά test σε τί τιμές κυμαίνονται περίπου, πρέπει να προσέξω συγκεκριμένη εταιρεία?

Από την φωτογραφία που είδατε ύπαρχει κάποιο πρόβλημα με τον διχρωματισμό στην άμμο ? σας αρέσει, θα έχω πρόβλημα? Το πάχος είναι εντάξει

Επίσης κάτι ακόμα, στο καπάκι που είναι και η λάμπα έχει το λευκό χαρτόνι για τον φωτισμό, αν θέλω να αλλάξω λίγο το ύφος στον φωτισμό αλλάζω το χαρτόνι ή την λάμπα? (π.χ ενα μπλέ πολύ ελαφρύ ή κατι αντίστοιχο?)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει και βακτήρια εμπορίου (νομίζω) υγρό σε ένα μπουκαλακί, αναμένω το ξεθόλωμα το ανέφερα και στο αρχικό μου post. Για τον φίλο που ρώτησε για τό φίλτρο κλπ

Όσον αφορά τα βακτήρια μου είπαν και απο το pet shop οτί και καμιά ώρα μετά το αντιχλώριο δεν υπάρχει πρόβλημα

Φίλτρο:

Έχει BLUWAVE 03

The most advanced integrated internal

filter system

Το οποίο περιλαμβάνει

Heater

BLUCLIMA 75

75 W

Pump

BLUPOWER 250

250 l/h

Edit: Επίσης φίλε Savou "αλλά το νερό που βάζουμε μέσα πρέπει να το αφήνω πρώτα μέσα στην λεκάνη με τις αντίστοιχες ποσότητες φαρμάκων κάποιο χρονικό διάστημα και έπειτα να το βάζω στο ενυδρείο ? " ?

http://www.reptilica.co.uk/Ferplast-Cayman...sic-Black.phtml για όλα τα specs του ενυδρείου

το νερο θα το βαζεις σε μια λεκανη(θα την χρησιμοποιεις μονο για αυτην την χρηση,μην την εχεις χρησιμοποιεισει με τιποτα απορρηπαντικα) βαζεις μεσα μονο αντιχλωριο και θα το αφινεις μεχρι να παρει την θερμοκρασια δωματιο η ακομα καλητερα βαζεις μεσα στην λεκανη ενα δευτερο θερμοστατη φερνεις το νερο στην θερμοκασια του νερου του ενυδρειου και κανεις σιγα σιγα την αλληγη σου.Για να ξερεις τη θερμοκρασιες εχεις παρε και 2 θερμομετρα απο το pet city 2 ευρω εχουν.αφου εχεις τελιωσει την αλλαγη σου την επομενη μερα καλητερα βαζε αντιχλωριο.Γιατι ειχα ακουσει οτι τα βακτιρια διασπουν το αντχλωριο.Βακτιρια θα βαζεισ μεχρι να στρωθει το ενυδρειο σου και μετα τεος.Το ποτε εχει στρωθει το ενυδρειο σου θα το δεις με τις μετρισεις.Και κατι συμαντικο.Οτι θλειες θα ρωτας εδω.Οτι σου λενε απο τα pet city μην τα ακους.

Link to comment
Share on other sites

Α!! Κατι που ξεχασα.

Το φιλτρο σου εχει σφουγγαρι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για καλοσώρισμα, καλώς σας βρήκα.

Απάντησα πιο πάνω για το φίλτρο σας καλύπτει ή πρέπει να πώ και κάτι άλλο ?

Αυτά τα υγρά test σε τί τιμές κυμαίνονται περίπου, πρέπει να προσέξω συγκεκριμένη εταιρεία?

Από την φωτογραφία που είδατε ύπαρχει κάποιο πρόβλημα με τον διχρωματισμό στην άμμο ? σας αρέσει, θα έχω πρόβλημα? Το πάχος είναι εντάξει

Επίσης κάτι ακόμα, στο καπάκι που είναι και η λάμπα έχει το λευκό χαρτόνι για τον φωτισμό, αν θέλω να αλλάξω λίγο το ύφος στον φωτισμό αλλάζω το χαρτόνι ή την λάμπα? (π.χ ενα μπλέ πολύ ελαφρύ ή κατι αντίστοιχο?)

χαρτονι?Μηππς ειναι plexh glass πρωτη φορα ακουω χαρτονι.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο σου μεσα τι υλικα εχει?

Τα τεστ ειναι λιγο ακριβουτσικα αλλα πρεπει να τα παρεις..απο εταιριες εγω προσωπικα χρεισημοποιω tropic marine αλλα και της Api ειναι πολυ καλα απ οτι λενε τα παιδια εδω!

επεισης θα σου προτεινα να βγαλεις τα πλαστικα και γενικα τα ψευτικα διακοσμητικα και να βαλεις αληθινα πχ πετρες,ξυλα η φυτα.υπαρχουν πολυ ευκολα φυτα που δεν θελουν ιδιετερη φροντιδα,συν οτι τα φυτα βοηθουν να εχεις ενα υγειες ενυδρειο,βοηθουν στο στρωσιμο και τα ψαρια αισθανονται καλητερα!

για τις λαμπες οταν χρειαστει να αλλαξεις θα αλλαξεις την λαμπα,τωρα για το χαρτονι που λες δεν ξερω ..

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλως ηρθες στο forum :P

το νερο σου θα ξεθολωσει σταδιακα μην ανησυχεις !

οσο καλα και να πλυνεις την αμμο βγαζει καποια θολουρα.

τωρα που εισαι στο στρωσιμο μην εχεις ανοιχτα τα φωτα.

επισης παρε μια αποχη και βαζε αν 2 μερες 2,3 flakes μεσα

για να διατηρεις την βιολογια σου.μην πετας μεσα τα flakes

χωρις αποχη γιατι θα μεινουν στον βυθο και θα σαπισουν.

περιμενε κανενα μηνα να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου

και μετα βαζεις ψαρακια αφου εχεις μετρησεις καλες.

επειδη εχουμε το ιδιο ενυδρειο το φιλτρο σου λογικα θα εχει

σφουγγαρια μπλε,λευκο χοντρο ασπρο μακαρονι και κατι μαυρες μπαλες.

βγαλε τις μαυρες μπαλες και γεμισε και το καλαθακι αυτο με

sera siporax για περισσοτερη βιολογια :D

καλη αρχη και υπομονη :rasp:

Link to comment
Share on other sites

'Εχει ναι και είναι μαύρο αν παίζει ρόλο

και βεβαια παιζει και μαλιστα μεγαλο!Οταν σου λεμε βιολογικο υλικα αυτο ενοουμε αν εχει σφουγγαρι η κατι αλλο.Αλλ επιδει τα μπερδεψαμε λιγο εγω λεω να τα πιασουμε ενα ενα τα θεματα.Παμε πρωτα στο φιλτρο σου.

Το φιλτρο ειναι ενα απο τα ποιο σημαντικα πρασγματα που υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο.Η δουλεια του ειναι ο καθαρισμος του ενυδρειου,αλλα και η βιολογια του ενυδρεου σου.Μπορεις να αφισεις το φιλτρο σου ετσι, αλλα μπορεισ κιολλας να το καλητερεψεις.Αν θελεις να το καλητερεψεις πηγενε και παρα mini siporax ειναι σαν μακαρονι και υαλοβαμβακα.Το mini siporax ειναι ακριβουτσικο αλλα οπως μου εχουν πει και εμενα οτι πληρωνεις παιρνεις.Αν αγορασεις αυτα τα 2 απο φιλτρανση εισαι οκ.Αλλα και τωρα εισαι, αλλα η γνωμη μου ειναι οτι, οτι μπορεις να κανεις καλητερο να το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο σου μεσα τι υλικα εχει?

Τα τεστ ειναι λιγο ακριβουτσικα αλλα πρεπει να τα παρεις..απο εταιριες εγω προσωπικα χρεισημοποιω tropic marine αλλα και της Api ειναι πολυ καλα απ οτι λενε τα παιδια εδω!

επεισης θα σου προτεινα να βγαλεις τα πλαστικα και γενικα τα ψευτικα διακοσμητικα και να βαλεις αληθινα πχ πετρες,ξυλα η φυτα.υπαρχουν πολυ ευκολα φυτα που δεν θελουν ιδιετερη φροντιδα,συν οτι τα φυτα βοηθουν να εχεις ενα υγειες ενυδρειο,βοηθουν στο στρωσιμο και τα ψαρια αισθανονται καλητερα!

για τις λαμπες οταν χρειαστει να αλλαξεις θα αλλαξεις την λαμπα,τωρα για το χαρτονι που λες δεν ξερω ..

:P:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι ακόμα, στο καπάκι που είναι και η λάμπα έχει το λευκό χαρτόνι για τον φωτισμό, αν θέλω να αλλάξω λίγο το ύφος στον φωτισμό αλλάζω το χαρτόνι ή την λάμπα? (π.χ ενα μπλέ πολύ ελαφρύ ή κατι αντίστοιχο?)

Καλησπερα,Μηπως το "χαρτονι" ειναι κανενας ανακλαστηρας??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,Μηπως το "χαρτονι" ειναι κανενας ανακλαστηρας??

ναι αυτο εννοει ο φιλος :) ειναι ενα υλικο σαν λευκο plexiglass

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες συμφορουμιτη!!!!!!!!!!!!!δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τοση βοηθεια απο τα παιδια,,,,αρχισες σωστα,,,διαβαζοντας και ρωτωντας,,,συνεχισε ετσι!!!!!!!!!!!καλη συνεχεια,,,εδω ειμαστε οτι θελησεις,,,,και μην νομιζεις,,,,αφου αρχισες να ασχολεισαι,,,,θα μαθαινεις για παραπολυ καιρο ακομα!!!!!!!το φορουμ μας εχει πραγματικους ''γνωστες''....ωστοσο,,,το σημαντικοτερο ειναι οι εμπειρια ολων μας,,,,,αυτα,,,,καλως ηρθες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους,

Καλησπερα,Μηπως το "χαρτονι" ειναι κανενας ανακλαστηρας??

Ναι ανακλαστήρας είναι' είναι όπως είπε και ο φίλος σαν λευκό plexiglass. Αν θέλω να αλλάξω το χρώμα αλλάζω αυτό ή την λάμπα?

Άνοιξα το φίλτρο και είδα οτι στις 3 κυψέλες που αποτελείται έχει:

α) Κοντό σφουγγάρι μπλε και στο πάτο της κυψέλης κάτι άσπρα (σαν κοφτό μακαρονάκι ένα πράμα) πως λέγονται αυτά?

β) Στην μεσαία μαύρο σφουγγάρι και στο τέλος το σύστημα ανακύκλωσης που ανέφερα πιο πάνω

γ) Στο τρίτο μεγάλο μπλε σφουγγάρι και τπτ άλλο μέσα

Σήμερα ή αύριο πάμε να πάρουμε να υγρά τεστ κλπ για να αρχίσουμε τις μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Και κατι συμαντικο.Οτι θλειες θα ρωτας εδω.Οτι σου λενε απο τα pet city μην τα ακους.

Ας μην είμαστε υπερβολικοί, ούτε μηδενιστές. Δεν είναι όλοι ίδιοι, ούτε οι υπάλληλοι, ούτε τα καταστήματα. Οπότε, πηγαίνουμε στα καταστήματα διαβασμένοι και χτίζουμε σχέση πελάτη-καταστήματος με ανθρώπους που εμπιστευόμαστε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους,

Ναι ανακλαστήρας είναι' είναι όπως είπε και ο φίλος σαν λευκό plexiglass. Αν θέλω να αλλάξω το χρώμα αλλάζω αυτό ή την λάμπα?

Άνοιξα το φίλτρο και είδα οτι στις 3 κυψέλες που αποτελείται έχει:

α) Κοντό σφουγγάρι μπλε και στο πάτο της κυψέλης κάτι άσπρα (σαν κοφτό μακαρονάκι ένα πράμα) πως λέγονται αυτά?

β) Στην μεσαία μαύρο σφουγγάρι και στο τέλος το σύστημα ανακύκλωσης που ανέφερα πιο πάνω

γ) Στο τρίτο μεγάλο μπλε σφουγγάρι και τπτ άλλο μέσα

Σήμερα ή αύριο πάμε να πάρουμε να υγρά τεστ κλπ για να αρχίσουμε τις μετρήσεις

φιλε καλημερα και καλη χρονια :)

τι εννοεις να αλλαξεις χρωμα ?

σου προτεινω στο φιλτρο σου να κρατησεις το χοντρο μπλε σφουγγαρι και ολες

τις υπολοιπες κυψελες να τις γεμισεις με sera siporax.

το κοφτο μακαρονακι που λες πρεπει να ειναι για μηχανικη φιλτρανση.ανεβασε

μια φωτο αν μπορεις να το δουμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλημερα και καλη χρονια :)

τι εννοεις να αλλαξεις χρωμα ?

σου προτεινω στο φιλτρο σου να κρατησεις το χοντρο μπλε σφουγγαρι και ολες

τις υπολοιπες κυψελες να τις γεμισεις με sera siporax.

το κοφτο μακαρονακι που λες πρεπει να ειναι για μηχανικη φιλτρανση.ανεβασε

μια φωτο αν μπορεις να το δουμε :thumbup:

Καλησπέρα φίλε μου,

Να αλλάξω χρώμα στον φωτισμό ήθελα, δεν ξέρω αν γίνεται γι αυτό ρωτάω. Δηλαδή να έπαιρνα άλλο χρώμα ανακλαστήρα ή λάμπα δεν ξέρω.

Η πρώτη κυψέλη είναι μισή σφουγγάρι και η άλλη μισή με sera siporax (αυτό εννοούσα κοφτό μακαρόνακι χαχααχα) :thumbup: στην μεσαία νομίζω δεν έχει νόημα να βάλω αφού είναι και μηχάνημα.

Σκεφτόμουν σήμερα ή αύριο να πάω να πάρω και anubia και κερατόφυλλο να βάλω μέσα. Πειράζει να αφήσω μέσα την πέτρα που έχω βάλει αν και τεχνητή? μην πάνε τσάμπα τα 30-40 ευρώ που έδωσα :( + οτι μου αρέσει πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Anubia ok .

κερατοφυλλο να ξερεις οτι τραβαει πολυ νιτρικα τα οποια στο στρωσιμο

χρειαζονται για να τρεφονται τα βακτηρια δηλαδη η βιολογια που πρεπει

να αναπτυχθει στο φιλτρο σου.(αν ειμαι λαθος ας με διορθωσει καποιος)

ποσο καιρο ειναι σε λειτουργια το ενυδρειο θυμισε μου ?

Link to comment
Share on other sites

ps.για να αλλαξεις χρωμα φωτισμου πρεπει να αλλαξεις λαμπα

για την ωρα ομως δεν νομιζω να χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...