Jump to content

Βοηθεια με αμμο (κριστομπαλιτη)


Recommended Posts

Γεια σε ολους.Πριν κατι ενδομαδες αγορασα απο το water inn αμμο (κριστομπαλητη) για να στησω δυο 20λιτρα ενυδρεια.Εχω το εξης ερωτημα:πρεπει να την "καθαρισω" καθολου ή οχι?Το λεω αυτο γιατι ειναι πολυ "λεπτη" και δεν ξερω αν πρεπει να την βαλω σε λεκανη για να την καθαρισω γιατι φοβαμε οτι οπως θα χηνω το νερο θα φευγει μαζι με το νερο πολυ αμμος.Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου.

Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα στο πλύσιμο. Εάν είσαι επιφυλακτικός, μπορείς να πάρεις μια μικρή ποσότητα χριστοβαλίτη σε ένα μικρό μπολάκι και να τον πλύνεις φυσιολογικά. Εκεί θα δεις πως αντιδρά. Εάν όλα πάνε καλά στο μπολάκι, συνεχίζεις το πλύσιμό του κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.Πριν κατι ενδομαδες αγορασα απο το water inn αμμο (κριστομπαλητη) για να στησω δυο 20λιτρα ενυδρεια.Εχω το εξης ερωτημα:πρεπει να την "καθαρισω" καθολου ή οχι?Το λεω αυτο γιατι ειναι πολυ "λεπτη" και δεν ξερω αν πρεπει να την βαλω σε λεκανη για να την καθαρισω γιατι φοβαμε οτι οπως θα χηνω το νερο θα φευγει μαζι με το νερο πολυ αμμος.Τι να κανω?

να μη το ξεπλύνεις καθόλου ούτε με νερό ούτε με τίποτα!

κάντο μπλούμ κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο όπως είναι γεμάτο με νερό (ξέχνα πιατάκια κτλ κτλ κτλ) κι θα αντικρίσεις μια ευχάριστη έκπληξη :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=461129

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για ολα παιδια.Δηλαδη φιλε warhawk θα βαλω το λιπασμα και μετα την αμμο και μετα θα ριξω νερο και ολα οκ?Ουτε θολουρα ουτε τιποτα?Εχω και αλλη μια ερωτηση.Εχω κοψει κατι ξυλαρακια απο μιαλεμονια και τα εχω βρασει 7 φρορες.Κανει να τα βαλω στα ενυδρεια μου?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για ολα παιδια.Δηλαδη φιλε warhawk θα βαλω το λιπασμα και μετα την αμμο και μετα θα ριξω νερο και ολα οκ?Ουτε θολουρα ουτε τιποτα?Εχω και αλλη μια ερωτηση.Εχω κοψει κατι ξυλαρακια απο μιαλεμονια και τα εχω βρασει 7 φρορες.Κανει να τα βαλω στα ενυδρεια μου?

για τη λεμονιά δε ξέρω να σου απαντήσω αλλά κάποιο άλλο παιδί θα ξέρει :)

Λίπασμα μαζί με τον κριστομπαλίτη να μη βάλεις για κανένα λόγο! Είναι τόσο πούδρα που θα σου βγει σίγουρα στην επιφάνεια το λίπασμα με ότι συνεπάγεται αυτό :( Εάν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταμπλέτες. Αλήθεια τι φυτά θες να βάλεις μέσα και θες να βάλεις λίπασμα;

Πάντως τον κριστομπαλίτη χρησιμοποίησε τον κατευθείαν όπως θες δε θα σου θολώσει το νερό καθόλου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...