Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Πόσο χρονικό διάστημα διαρκεί ο κύκλος του αζώτου;ενδιαφέρομαι κι εγώ :)

σε ενα νέο ενυδρειο χωρίς πρόσθετα βοηθήματα (βακτήρια,μπόλιασμα ) θα διαρκέσει απο 30-45 μέρες ώστε οι τιμές σε ΝΗ4/3=0,ΝΟ2=0.

αυτό εξαρτάται και απο την ποσότητα ( υλικά φίλτανσης) που δίνουμε στην αποικία να εγκατασταθεί και την ιχθυοφόρτηση αναλογως των λίτρων του ενυδρείου μας.

Link to comment
Share on other sites

σε ενα νέο ενυδρειο χωρίς πρόσθετα βοηθήματα (βακτήρια,μπόλιασμα ) θα διαρκέσει απο 30-45 μέρες ώστε οι τιμές σε ΝΗ4/3=0,ΝΟ2=0.

αυτό εξαρτάται και απο την ποσότητα ( υλικά φίλτανσης) που δίνουμε στην αποικία να εγκατασταθεί και την ιχθυοφόρτηση αναλογως των λίτρων του ενυδρείου μας.

Φίλε μου σε ευχριστώ πάρα πολύ.

Στο δικό μου ενυδρείο θα κάνω και μπόλιασμα και θα βάλω και βακτήρια.Εφόσον τα κάνω αυτά τα δύο ποιό θα είναι το χρονικό διάστυμα που θα γίνει ο κύκλος του αζώτου;;;;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχριστώ πάρα πολύ.

Στο δικό μου ενυδρείο θα κάνω και μπόλιασμα και θα βάλω και βακτήρια.Εφόσον τα κάνω αυτά τα δύο ποιό θα είναι το χρονικό διάστυμα που θα γίνει ο κύκλος του αζώτου;;;;

παραθέτω ένα διάγραμμα της τετρα για το safe start που το δοκίμασα στο στρώσιμο του 30λιτρου.

δεν μηδενίζει τις τιμές αλλά τις κρατάει σε χαμηλά επίπεδα και στις 25 μέρες =0

προσοχή στην ιχθυοφόρτηση.λίγα -λιγα τα ψάρια μέσα ανα περιόδους ωστε να ανταπεξέλθει η βιολογία.

(πάντα σε συνάρτηση με τα υλικά φίλτρου ώστε να μπορέσει να γίνει η αποικία ικανή για τα λίτρα μας )

post-21555-1294072735_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ με βοηθήσατε να βγάλω ενα συμπέρασμα για το ξεκήνιμα του ενυδρείου μου..

Συγνώμη αν σας κούρασα :thumbup::):(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...