Jump to content

Αμμος απο τη θαλασσα σε γλυκο νερο


Recommended Posts

Μενω αναβυσσο και για μενα δεν ειναι τιποτα να παω παραλια να γεμισω αμμο για το ενυδρειο μου. κανει ομως? θελει βρασιμο η δεν κανει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

να φροντίσεις να είναι από καθαρή παραλία καλό ξέπλυμα θέλει, για να δεις αν ανεβάζει σκληρότητες στέγνωσε καλά λίγη ποσότητα και ρίξε λίγο ακουαφόρτε αν αφρήσει θα ανεβαζει την σκληρότητα του νερού

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις ακριβως με το ακουαφορτε? ποιο ακριβως προιον?

Link to comment
Share on other sites

Μενω αναβυσσο και για μενα δεν ειναι τιποτα να παω παραλια να γεμισω αμμο για το ενυδρειο μου. κανει ομως? θελει βρασιμο η δεν κανει καθολου?

Η άμμος από την θάλασσα μπορεί να χρησιμοποιηθεί, σε ενυδρεία όμως που θέλουμε υψηλές σκληρότητες πχ με Κιχλίδες Αφρικής. Ένα θέμα που προκύπτει είναι το κατά πόσο είναι καθαρό το σημείο από το οποίο θα την συλλέξουμε.

Θέλει πολύ καλό ξέπλυμα, οπότε αν υπολογιστεί το νερό που θα χαλάσουμε αλλά και τον κόπο για να την καθαρίσουμε, ίσως τελικά να μην αξίζει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Βράζοντας νερό σε ηλεκτρικό βραστήρα (για ταχύτητα και οικονομία)και αφήνοντας την άμμο 15-20 λεπτά σε χύτρα ταχύτητος (λόγο ταχύτητας βρασίματος αλλά και υψηλής πίεσης) και δεδομένου το σχετικά καθαρό σημείο συλλογής της είσαι άρχοντας...

Προσοχή όμως στην ποσότητα άμμου που θα βράζεις κάθε φορά. Μην το παρακάνεις για να ξεμπερδεύεις γρήγορα.

Καλο κουραγιο..

Υ.Γ. Αν κατά την διαδικασία αυτή υπάρχει γυναίκα σπίτι... ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος από την θάλασσα μπορεί να χρησιμοποιηθεί, σε ενυδρεία όμως που θέλουμε υψηλές σκληρότητες πχ με Κιχλίδες Αφρικής. Ένα θέμα που προκύπτει είναι το κατά πόσο είναι καθαρό το σημείο από το οποίο θα την συλλέξουμε.

Θέλει πολύ καλό ξέπλυμα, οπότε αν υπολογιστεί το νερό που θα χαλάσουμε αλλά και τον κόπο για να την καθαρίσουμε, ίσως τελικά να μην αξίζει.

:)

εγω πιστευω οτι αξιζει,δειχνει πολυ ωραια.την εχω δοκιμασει αρκετες φορες,αλλα πολυ καλο ξεπλυμα με νερο.

εγω ειχα παρει απο οικοδομικα υλικα ενα τσουβαλι με αμμο θαλασσης.την ειχα ξεπλυνη 5-6 φορες και τηνειχα στοενυδρειο 11-12 μηνες χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι αξιζει,δειχνει πολυ ωραια.την εχω δοκιμασει αρκετες φορες,αλλα πολυ καλο ξεπλυμα με νερο.

εγω ειχα παρει απο οικοδομικα υλικα ενα τσουβαλι με αμμο θαλασσης.την ειχα ξεπλυνη 5-6 φορες και τηνειχα στοενυδρειο 11-12 μηνες χωρις κανενα προβλημα.

Παραπάνω αναφέρομαι στην συλλογή της από την θάλασσα. Είναι μια διαδικασία που θέλει κόπο γι'άυτό λέω ότι δεν ξέρω αν αξίζει. Είναι κάτι που το έχω κάνει αλλά δεν νομίζω να το ξαναέκανα.

Αν την πάρεις από οικοδομικά υλικά είναι μια άλλη ιστορία.

Πάντως γενικά μιλώντας, η άμμος θαλάσσης δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα και το λέω με βεβαιότητα και μετά από δοκιμή πολλών χρόνων.

:)

Link to comment
Share on other sites

παντα μιλαμε για νταμαρια ομως ε? για χαμηλου πεχα-σκληροτητας ψαρια οχι ε?

Link to comment
Share on other sites

να φροντίσεις να είναι από καθαρή παραλία καλό ξέπλυμα θέλει, για να δεις αν ανεβάζει σκληρότητες στέγνωσε καλά λίγη ποσότητα και ρίξε λίγο ακουαφόρτε αν αφρήσει θα ανεβαζει την σκληρότητα του νερού

αυτο ισχυει? λεγοντας ακουαφορτε μιλαμε για υδροχλωρικο οξυ?

λεω αυριο να επισκευτω καμια γειτονικη παραλια. αν αφρισει με το οξυ ειναι μονο για νταμαρια ενω αν δεν αφρισει κανει για χαμηλο πεχα?

μιλαω και για ψιλο ψιλο πετραδακι αν βρω...

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

αυτο ισχυει? λεγοντας ακουαφορτε μιλαμε για υδροχλωρικο οξυ?

λεω αυριο να επισκευτω καμια γειτονικη παραλια. αν αφρισει με το οξυ ειναι μονο για νταμαρια ενω αν δεν αφρισει κανει για χαμηλο πεχα?

μιλαω και για ψιλο ψιλο πετραδακι αν βρω...

:wub:

Link to comment
Share on other sites

αποτυχια. πηρα αμμο ποταμισια απο μαντρα οικοδομων, αφρισε / υπεροχο πανεμορφο χαλικακι απο μια παραλια , αφρισε/ αμμο θαλασσης, αφρισε και τελος χαλικακι απο μια αλλη παραλια πιο χοντρο το οποιο αφρισαν συγκεκριμενα κομματια. αντε ομως ξεδιαλεξε τα :wub:

οποτε παμε αναγκαστικα σε αγορα... και που ξερω εγω οτι και αυτο που πουλαει το πετ σοπ δεν ειναι ασβεστολιθικο? θα γυρναω τα πετ σοπ με το μπουκαλακι το υδροχλωρικο?

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσεις χαλαζιακή άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Οι ποταμίσιες αλλά και οι άμμοι θαλάσσης είναι ως επί το πλείστον ασβεστολιθικής προέλευσης (εκτός λίγων περιπτώσεων και πάντα μιλώντας για τον Ελληνικό χώρο), οπότε κάνει μόνο για νταμάρια...

Το τεστ με το υδροχλωρικό οξύ, θα σου δείξει να αφρίζει ακόμα κι αν το ποσοστό του ανθρακικού κλάσματος στην άμμο είναι ελάχιστο, οπότε δεν έχει νόημα να το κάνεις σε τέτοιες άμμους.

Εάν θες άμμο για ενυδρείο χαμηλού pH, μπορείς να προμηθευτείς χαλαζιακή άμμο, όπως σου είπε και ο φίλος FotisGT. :wub:

Link to comment
Share on other sites

δε μου αρεσει η αμμος χαλικακι ψιλο 1-2 χιλ θελω. θα πηγαινα στη λυση της αμμου αν μου εβγαινε τσαμπα...

Link to comment
Share on other sites

αποτυχια. πηρα αμμο ποταμισια απο μαντρα οικοδομων, αφρισε / υπεροχο πανεμορφο χαλικακι απο μια παραλια , αφρισε/ αμμο θαλασσης, αφρισε και τελος χαλικακι απο μια αλλη παραλια πιο χοντρο το οποιο αφρισαν συγκεκριμενα κομματια. αντε ομως ξεδιαλεξε τα :wub:

οποτε παμε αναγκαστικα σε αγορα... και που ξερω εγω οτι και αυτο που πουλαει το πετ σοπ δεν ειναι ασβεστολιθικο? θα γυρναω τα πετ σοπ με το μπουκαλακι το υδροχλωρικο?

στο πετ το διευκρινίζεις και όταν πας σπίτι πάλι κάνεις το πειραματάκι σου και εάν αφρίσει πας και σπας το πετ :hysterical:

αστειεύομαι φυσικά... κατάλαβες όμως τι θέλω να πω :rolleyes:

επίσης δε θέλω να σε ξενερώσω αλλά το 95% των υλικών στην Ελλάδα που θα βρεις στη φύση είναι ασβεστολιθικά ;) (τυχεροί οι αφρικάνοι :wootwoot: )

Link to comment
Share on other sites

δε μου αρεσει η αμμος χαλικακι ψιλο 1-2 χιλ θελω. θα πηγαινα στη λυση της αμμου αν μου εβγαινε τσαμπα...

αν πας σε κάποιες μάντρες με υλικά θα βρεις χαλαζιακό χαλίκι σε καλές τιμές...

Link to comment
Share on other sites

μα οι μαντες με υλικα δεν εχουν χαλικι κατω απο 1 εκ το οποιο ειναι το γαρμπιλι.

Link to comment
Share on other sites

μα οι μαντρες με υλικα δεν εχουν χαλικι κατω απο 1 εκ το οποιο ειναι το γαρμπιλι.

δεν ξέρω ακριβώς για τι κοκκομετρία ενδιαφέρεσαι, αλλά δεν θα κοιτάξεις για υλικά για σκυρόδεμα...μιλάμε για χαλαζιακά χαλίκια - άμμους.

κοίτα εδώ, λίγο μακρυά αλλά δοκιμασμένος...

http://www.votsalo.net/

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://stroumboulis.gr/

Αφού μπορείς να αγοράσεις χονδρική θα βρεις ότι θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ακριβώς για τι κοκκομετρία ενδιαφέρεσαι, αλλά δεν θα κοιτάξεις για υλικά για σκυρόδεμα...μιλάμε για χαλαζιακά χαλίκια - άμμους.

κοίτα εδώ, λίγο μακρυά αλλά δοκιμασμένος...

http://www.votsalo.net/

χαχαχαχαχα το κορωπι ειναι διπλα μου!!!! σε ευχαριστω πολυ θα τους παρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω δυστυχως περιεργες εξελιξεις με το συγκεκριμενο θεμα. πηγα σε αυτο το μαγαζι τον Ερμη στη βαρης κορωπιου και πηρα το πιο ομορφο χαλικι που εχω δει . χαλαζιακο 2-3 χιλιοστα γκριζωπο σκουρο χρωμα. το παω ο καλος σου στο ενυδρειο το οποια ειχα γεμισει για δοκιμη το αμολαω μεσα, ολο το ενυδρειο μια λασπη. δεν πτοουμαι αδειαζω το ενυδρειο αφου δοκιμαστηκε και δε χανει λεω ειναι απλυτο το χαλικι θα το πλυνω. το βαζω κατω λοιπον στην αρχη με το χερι μετα με δραπανο και ανακατευτηρι στοκου να το πλυνω. μετα απο περιπου 15 νερα το χαλικι βγαζει ΑΚΟΜΑ καφετια βρωμα στο νερο η οποια δε δειχνει καν να μειωνεται... η λογικη μου λεει πως αν ηταν χωμα με 2-3 νερα θα ειχε φυγει. στα 15 νερα κατι πολυ περιεργο γινεται... πηρα το μαγαζι του το ειπα και μου ειπε πως πρωτη φορα το ακουει καθως αυτες τις αμμους εκτος απο οικοδομη τις πουλανε συνεχεια και για ενυδρεια, και πως θα επαιρνε να ενημερωθει απο τον προμηθευτη τους. απαντηση δεν εχω ακομα και μετα απο 15 νερα το καθε τσουβαλι (πηρα 2 25ακιλα) εχω απελπιστει. το μονο που μπορω να φανταστω ειναι πως κουνα κουνα τριβονται τα πετραδακια μεταξυ τους και φτιαχνουν αμμο συνεχεια οσο τα ανακατευω. η αποδειξη ειναι πως γεμισα το 13αρι μου με αυτο το χαλικακι και εβαλα μεσα καποια ψαρια που κρατησα απο το 50αρι και ενω την πρωτη μερα ηταν μια κιτρινιλα το νερο τη δευτερη καθαρισε εντελως.

αν καποιος ξερει καπως να με βοηθησει περι τουτου και μεχρι να παρω απαντηση απο το μαγαζι που μου λεει σε καμια εβδομαδα ειμαι ολος αυτια.

Link to comment
Share on other sites

εχω δυστυχως περιεργες εξελιξεις με το συγκεκριμενο θεμα. πηγα σε αυτο το μαγαζι τον Ερμη στη βαρης κορωπιου και πηρα το πιο ομορφο χαλικι που εχω δει . χαλαζιακο 2-3 χιλιοστα γκριζωπο σκουρο χρωμα. το παω ο καλος σου στο ενυδρειο το οποια ειχα γεμισει για δοκιμη το αμολαω μεσα, ολο το ενυδρειο μια λασπη. δεν πτοουμαι αδειαζω το ενυδρειο αφου δοκιμαστηκε και δε χανει λεω ειναι απλυτο το χαλικι θα το πλυνω. το βαζω κατω λοιπον στην αρχη με το χερι μετα με δραπανο και ανακατευτηρι στοκου να το πλυνω. μετα απο περιπου 15 νερα το χαλικι βγαζει ΑΚΟΜΑ καφετια βρωμα στο νερο η οποια δε δειχνει καν να μειωνεται... η λογικη μου λεει πως αν ηταν χωμα με 2-3 νερα θα ειχε φυγει. στα 15 νερα κατι πολυ περιεργο γινεται... πηρα το μαγαζι του το ειπα και μου ειπε πως πρωτη φορα το ακουει καθως αυτες τις αμμους εκτος απο οικοδομη τις πουλανε συνεχεια και για ενυδρεια, και πως θα επαιρνε να ενημερωθει απο τον προμηθευτη τους. απαντηση δεν εχω ακομα και μετα απο 15 νερα το καθε τσουβαλι (πηρα 2 25ακιλα) εχω απελπιστει. το μονο που μπορω να φανταστω ειναι πως κουνα κουνα τριβονται τα πετραδακια μεταξυ τους και φτιαχνουν αμμο συνεχεια οσο τα ανακατευω. η αποδειξη ειναι πως γεμισα το 13αρι μου με αυτο το χαλικακι και εβαλα μεσα καποια ψαρια που κρατησα απο το 50αρι και ενω την πρωτη μερα ηταν μια κιτρινιλα το νερο τη δευτερη καθαρισε εντελως.

αν καποιος ξερει καπως να με βοηθησει περι τουτου και μεχρι να παρω απαντηση απο το μαγαζι που μου λεει σε καμια εβδομαδα ειμαι ολος αυτια.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. αρκετά πλυσίματα και πάλι έβγαζε. Κάποια στιγμή δεν υπάρχει νόημα να την ξεπλένεις άλλο. Βάλε την στο ενυδρείο όσο το δυνατόν γίνεται δημιουργώντας λιγότερες αναταράξεις. Σε μερικές ημέρες θα ξεθολώσει από μόνη της. Πιστεύω ότι δεν είναι βρομιά είναι απλά η σκόνη απο την άμμο δηλαδή άμμος ψιλή η οποία απλά αιωρείται. Θα κάτσει κάποια στιγμή και όλα θα είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω φιλε μου με τρομαζει αυτη η καφετιλα... καμια αλλη γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω φιλε μου με τρομαζει αυτη η καφετιλα... καμια αλλη γνωμη?

το είπες μόνος σου :D

την ανακατεύεις τόσο δυνατά που στην ουσία το κάνεις άμμο και σου ξαναλερώνει! Είναι μια χαρά βάλτο μέσα στο ενυδρείο σου και σε μια δυο μέρες το πολύ θα είναι μια χαρά το νερό :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...