Jump to content

Αμμος απο τη θαλασσα σε γλυκο νερο


Recommended Posts

το είπες μόνος σου :D

την ανακατεύεις τόσο δυνατά που στην ουσία το κάνεις άμμο και σου ξαναλερώνει! Είναι μια χαρά βάλτο μέσα στο ενυδρείο σου και σε μια δυο μέρες το πολύ θα είναι μια χαρά το νερό :ninja:

αυτο ειναι τσεκαρισμενο? εχει ξανατυχει δηλαδη? δεν υποτιθεται πως η χαλαζιακη αμμος η οτιδηποτε χαλαζιακο ειναι απο τα πιο σκληρα πετρωματα? καπου πηρε το ματι μου μια συγκριση και εγραφε πως ειναι το τριτο πιο σκληρο υλικο μετα το διαμαντι και αλλο ενα. η ειμαι ο χουλκ και με το αγγιγμα μου κατεβαζω βουνα η κατι αλλο γινεται...

το βρηκα : Ο χαλαζίας περιλαμβάνεται στα σκληρότερα ορυκτά του πλανήτη, με βαθμό σκληρότητας 7 Mohs, μόλις 2 βαθμούς χαμηλότερα από το διαμάντι (9 Mohs) και ένα βαθμό από το κορούνδιο (8 Mohs).

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ισχύει πάντα πως ότι πληρώνεις παίρνεις... το χαλαζιακό χαλίκι, η χαλαζιακή άμμος και όλα τα συναφή που πωλούνται σε μάντρες οικοδομικών υλικών δεν είναι καθαρές. Υπάρχει αρκετή "παιπάλη" από τον σπαστήρα. Η παιπάλη, χοντρικά, είναι το πολύ ψιλό που υπάρχει σε αυτά τα υλικά. Για αυτόν τον λόγο δεν προορίζονται για ενυδρειακή χρήση... Με την έννοια πως δεν είναι έτοιμα για να μπουν σε ενυδρείο. Το πολύ πλύσιμο είναι ένα γεγονός που δεν μπορείς να το αποφύγεις με υλικό από μάντρα. Γιαυτό, τουλάχιστον εγώ, συνιστώ καλό πλύσιμο, μικρών ποσότήτων την φορά.

Πολλοί συνχομπίστες προτιμούν τις έτοιμες λύσεις, πχ carat, η οποία μπαίνει κατευθείαν στο ενυδρείο και έτσι γλυτώνουν και από κόπο αλλά και από σπατάλη σε νερό. Για τον λόγο αυτό είναι και πιό ακριβές από αυτές που πωλούνται στις μάντρες. :D

Για εμένα ένα τέτοιο υλικό θέλει καλό πλύσιμο και στην συνέχεια μέσα στο ενυδρείο με ένα φιλτράκι με ενυδρειακό βαμβάκι, ώστε να καθαρίσει το νερό πλήρως μέσα σε 2 μέρες. Μην περιμένεις να το πλύνεις τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτες μέσα είσαι εντάξει. Αν θέλεις μάλιστα για να σιγουρευτείς πέρασε τις απο φίλτρο γαλλικού καφέ να δείς ότι μέσα θα μείνουν ψίγματα απο χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ισχύει πάντα πως ότι πληρώνεις παίρνεις... το χαλαζιακό χαλίκι, η χαλαζιακή άμμος και όλα τα συναφή που πωλούνται σε μάντρες οικοδομικών υλικών δεν είναι καθαρές. Υπάρχει αρκετή "παιπάλη" από τον σπαστήρα. Η παιπάλη, χοντρικά, είναι το πολύ ψιλό που υπάρχει σε αυτά τα υλικά. Για αυτόν τον λόγο δεν προορίζονται για ενυδρειακή χρήση... Με την έννοια πως δεν είναι έτοιμα για να μπουν σε ενυδρείο. Το πολύ πλύσιμο είναι ένα γεγονός που δεν μπορείς να το αποφύγεις με υλικό από μάντρα. Γιαυτό, τουλάχιστον εγώ, συνιστώ καλό πλύσιμο, μικρών ποσότήτων την φορά.

Πολλοί συνχομπίστες προτιμούν τις έτοιμες λύσεις, πχ carat, η οποία μπαίνει κατευθείαν στο ενυδρείο και έτσι γλυτώνουν και από κόπο αλλά και από σπατάλη σε νερό. Για τον λόγο αυτό είναι και πιό ακριβές από αυτές που πωλούνται στις μάντρες. :D

Για εμένα ένα τέτοιο υλικό θέλει καλό πλύσιμο και στην συνέχεια μέσα στο ενυδρείο με ένα φιλτράκι με ενυδρειακό βαμβάκι, ώστε να καθαρίσει το νερό πλήρως μέσα σε 2 μέρες. Μην περιμένεις να το πλύνεις τέλεια.

οκ τοτε. αυτο θα κανω θα δουλεψω το ενυδρειο αδειο μονο με βαμβακι μεχρι να ξεθολωσει και μετα θα κανω ολα τα αλλα. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ισχύει πάντα πως ότι πληρώνεις παίρνεις... το χαλαζιακό χαλίκι, η χαλαζιακή άμμος και όλα τα συναφή που πωλούνται σε μάντρες οικοδομικών υλικών δεν είναι καθαρές. Υπάρχει αρκετή "παιπάλη" από τον σπαστήρα. Η παιπάλη, χοντρικά, είναι το πολύ ψιλό που υπάρχει σε αυτά τα υλικά. Για αυτόν τον λόγο δεν προορίζονται για ενυδρειακή χρήση... Με την έννοια πως δεν είναι έτοιμα για να μπουν σε ενυδρείο. Το πολύ πλύσιμο είναι ένα γεγονός που δεν μπορείς να το αποφύγεις με υλικό από μάντρα. Γιαυτό, τουλάχιστον εγώ, συνιστώ καλό πλύσιμο, μικρών ποσότήτων την φορά.

Πολλοί συνχομπίστες προτιμούν τις έτοιμες λύσεις, πχ carat, η οποία μπαίνει κατευθείαν στο ενυδρείο και έτσι γλυτώνουν και από κόπο αλλά και από σπατάλη σε νερό. Για τον λόγο αυτό είναι και πιό ακριβές από αυτές που πωλούνται στις μάντρες. :D

Για εμένα ένα τέτοιο υλικό θέλει καλό πλύσιμο και στην συνέχεια μέσα στο ενυδρείο με ένα φιλτράκι με ενυδρειακό βαμβάκι, ώστε να καθαρίσει το νερό πλήρως μέσα σε 2 μέρες. Μην περιμένεις να το πλύνεις τέλεια.

οκ τοτε. αυτο θα κανω θα δουλεψω το ενυδρειο αδειο μονο με βαμβακι μεχρι να ξεθολωσει και μετα θα κανω ολα τα αλλα. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...