Jump to content

Σύνθεση ψαριών


Recommended Posts

Γεια σας. Θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας σχετικά με τη σύνθεση ψαριών. Έχω ένα ενυδρείο cayman 60 professional 54lt καθαρα. Το ενυδρείο τρέχει 2 χρόνια και λόγο απειρίας και μ****ς :(:hysterical::thumbup: , έχει περασει τα πανδυνα. 35oC θερμοκρασίες άλγες ph 8,5 μεγάλη ιχθυοφορία παραμέληση και άλλα πολλά. Αφού κατάλαβα ότι το ενυδρείο δεν είναι παιχνίδι :buttrock: αποφάσισα να σοβαρευτώ και να φτιαξω ένα ιδιανικό ενυδρείο. Εδώ και 6 μήνες προσπαθώ να λύσω τα προβλήματα του ενυδρείου και μου έχει μείνει μόνο να κατεβάσω το ph. 1 Μήνα κατεβάζω το PH απο 8,5 με τύρφη κατευθείαν στο φίλτρο και ph adjuster. Σήμερα (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) ) κατάλαβα ότι το ph adjuster έχει φωσφορικά μέσα και γι αυτό μου ανεβάζει στο θεο τα φωσφορικά. Το σταμάτησα και συνεχίζω να πειραματίζομαι μόνο με τύρφη μέχρι να καταλάβω τις ποσότητες που χρειάζομαι.

Τα ψαράκια που επηζήσανε απο τις κακουχίες είναι 7 καρδινάλιοι και 1 γαρίδα η οποία είναι τώρα 5-6 εκ. όταν φτιάξει το PH δηλαδή 6,5 θέλω να βάλω ακόμα λίγα ψάρια. Το νερό μου τώρα είναι με υγρα τεστ Tropic Marin

PH=6,8

GH=8

KH=2

NH4=0

PO4=1 (αυτό οφείλεται στο PH adjuster και ξέρω να το μειώσω. Αντιφώσφορο και αλλαγές νερού)

NO3=0,01

NO2=0

Ξέρω ότι θα μου πείτε για τα NO3 ότι το 0,01 δεν είναι καλό αλλά ποτέ δεν μου έβγαλε πολύ. Υπήρχαν στα 2 χρόνια και καλές στιγμές. Δεν ταίζω πολύ και τα υπόλοιπα καταναλώνονται απο τα φυτά μάλλον. Μόνο όταν είχα να αλλάξω νερό στο ενυδρείο 1 μήνα μου είχε βγάλει πολλά NO3 :thumbup: .

Κάθε εβδομάδα 25% αλλαγή νερού

Σκέφτομαι τους παρακάτω συνδιασμούς

1ος συνδιασμός- λίγο υπερβολικός

10 καρδιναλιους

2 γαρίδες

2 γατόψαρα

2ος συνδιασμός - Νορμαλ πράγματα

10 καρδιναίους

2 γαρίδες

3ος συνδιασμός - λίγα ψάρια

Καμια αλλαγή. Δηλαδή 7 καρδιναλιους και 1 γαρίδα

Υπόστρωμα έχω χαλίκι 1-2mm της εταιρίας DENNERLE που λέει ότι είναι ειδικό για bottom fish και 2 φυτά annubia και siamensi

Έγινε επεξεργασία - manolis1978
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε...

Κανεις δεν ξεκινησε το χομπι "ενυδρειο" και ηταν τελειως(υπαρχουν και εξαιρεσεις),πανω κατω ολοι εχουμε κανει αυτα τα λαθοι...

Το θεμα ειναι ποσο σου αρεσει και ασχολησε με αυτο...

εγω θα σου προτεινα 4ο συνδιασμο με αυτα τα ψαρια...

7 καρδιναλιους

3 γαρίδες

1 γατόψαρα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου,

εγω θα εκανα τον δευτερο συνδιασμο..

10 καρδιναλιους και 4 γαριδουλες και με το καταλληλο στησιμο θα ειναι κουκλα :) ....οσο για τα ΄΄γατοψαρα΄΄ ειναι κοπαδοψαρα και οπως καταλαβαινεις ουτε με 1 ουτε με 2 ειναι σωστο,..αποσο ξερω απο 6 και πανω και αν δεν κανω λαθος ειναι απαγορευτικο για τα λιτρα σου...

Link to comment
Share on other sites

φιλε θα σου προτεινα 10 cardinals και γαριδουλες :)

ασχετο αλλα το cayman 60 pro ειναι 75λ μικτα

πως εσενα σου βγαινουν 54λ καθαρα ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε θα σου προτεινα 10 cardinals και γαριδουλες :wub:

ασχετο αλλα το cayman 60 pro ειναι 75λ μικτα

πως εσενα σου βγαινουν 54λ καθαρα ? :wootwoot:

Το cayman είναι 75 λτ, αλλά έχει εσωτερικό φίλτρο, έχω βάλει και το χαλίκι οπότε μέτρησα τις διαστάσεις που καταλαμβάνει το νερό και βγαίνει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Το cayman είναι 75 λτ, αλλά έχει εσωτερικό φίλτρο, έχω βάλει και το χαλίκι οπότε μέτρησα τις διαστάσεις που καταλαμβάνει το νερό και βγαίνει τόσο.

εγω φιλε μου εχω το juwel rekord 60 και εχω μεσα 10 αρλεκινους 5 γατοψαρα 1 σαε 1 σαλιγκαρι και κανα δυο γαριδες και πανε ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Το cayman είναι 75 λτ, αλλά έχει εσωτερικό φίλτρο, έχω βάλει και το χαλίκι οπότε μέτρησα τις διαστάσεις που καταλαμβάνει το νερό και βγαίνει τόσο.

καταλαβα.

αυτος ο τροπος σου βγαζει στο περιπου ποσο νερο υπαρχει στο ενυδρειο ?

αν υπαρχουν και ξυλα και φυτα ?

ξερεις αν υπαρχει τροπος για να μετραμε ακριβως τα λιτρα ?

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα.

αυτος ο τροπος σου βγαζει στο περιπου ποσο νερο υπαρχει στο ενυδρειο ?

αν υπαρχουν και ξυλα και φυτα ?

ξερεις αν υπαρχει τροπος για να μετραμε ακριβως τα λιτρα ?

Ο τύπος είναι μήκος x πλάτος x βάθος/1000

Αφού ο αριθμός των ψαριών που θα βάλεις εξαρτάται απο τα πραγματικά λίτρα, δηλαδή απο τον προς εκμετάλλευση όγκο του νερού απο τα ψάρια, θα πρέπει να βρείς τα πραγματικά λίτρα. Αν έχεις λίγα ξύλα και φυτά δεν τα υπολογίζεις. Αν έχεις πάρα πολλά φυτα ή άλλα αντικείμενα και υπάρχει χώρος που δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να φτάσει ή να εκμεταλευτεί το ψάρι, δεν μπορείς να υπολογίσεις αυτόν τον χώρο στο νερό (πχ εσωτιρικό φίλτρο). Φυτά ξύλα κτλ υπολογισέτα στο περίπου αν είναι πολλά. Στη τελική βγάλε ένα 5-8% αν είναι υπερβολικά πολλά τα υλικά και είσαι μέσα.

Αν θες τώρα έναν τρόπο να τα υπολογίσεις έτσι για τον χαβαλε φαντάσου ότι είναι όλα μαζεμένα και μέτρησε τις διστάσεις που καταλαμβάνουν για να βρείς τον όγκο που δεν χρησιμοπιείται.

Έγινε επεξεργασία - manolis1978
Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος είναι μήκος x πλάτος x βάθος/1000

Αφού ο αριθμός των ψαριών που θα βάλεις εξαρτάται απο τα πραγματικά λίτρα, δηλαδή απο τον προς εκμετάλλευση όγκο του νερού απο τα ψάρια, θα πρέπει να βρείς τα πραγματικά λίτρα. Αν έχεις λίγα ξύλα και φυτά δεν τα υπολογίζεις. Αν έχεις πάρα πολλά φυτα ή άλλα αντικείμενα και υπάρχει χώρος που δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να φτάσει ή να εκμεταλευτεί το ψάρι, δεν μπορείς να υπολογίσεις αυτόν τον χώρο στο νερό (πχ εσωτιρικό φίλτρο). Φυτά ξύλα κτλ υπολογισέτα στο περίπου αν είναι πολλά. Στη τελική βγάλε ένα 5-8% αν είναι υπερβολικά πολλά τα υλικά και είσαι μέσα.

Αν θες τώρα έναν τρόπο να τα υπολογίσεις έτσι για τον χαβαλε γέμισε έναν κουβα μέχρι λίγο πριν ξεχιλίσει πάνω και βάλτον σε εναν μεγαλύτερο κουβά. πάρε όλα τα αντικείμενα και βάλτα στον γεμάτο κουβά. Το νερό που θα μείνει στον μεγάλο κουβά είναι τα λίτρα...Αλλα δεν αξίζει να ξεπατώσεις τα φυτάκια....

Το τελευταίο ήταν πλακίτσα... :wootwoot::wub: ....πλακίτσα.

εύρηκα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εύρηκα :wub:

το άλλαξα το κείμενο μου γιατί φοβήθηκα μην το πάρεις σαν ειρωνία...αλλα τέσπα....!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το άλλαξα το κείμενο μου γιατί φοβήθηκα μην το πάρεις σαν ειρωνία...αλλα τέσπα....!!!!!!!!

οχι ρε 'συ δεν τρεχει :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...