Jump to content

Eρωτήσεις για το ενυδρείο μου


Recommended Posts

Διαστάσεις: 80 x 34 x 50 cm

Φιλτράρισμα: Εξωτερικό fluval 205

Κυκλοφορητης : δεν υπάρχει

Ψάρια:

2 παπαγαλόψαρα

2 αγγελόψαρα

1 γκουράμι

3 clown botia

1 γλύφτης

DSC00055.jpg

DSC00056.jpg

DSC00057.jpg

DSC00058.jpg

Ερωτήσεις

1)Μπορώ να βάλω και άλλα ψαράκια και αν ναι ποια και πόσα

2)Γιατί εδω και 3 χρόννια δεν έχω δεί γέννες;

3)Μπορώ να προσθέσω αφρικάνικες κιχλίδες;

4)Τι αλλαγές χρείαζομαι κατα την γνωμη σας στην διακόσμηση μου;

Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην ομορφη παρεα μας :wootwoot:

Καλώς σας βρήκα....εκτός απο τα παραπάνω ήθελα να ρωτήσω σύμφωνα με τις διαστασεις που σας έδωσα πόσα λίτρα ενυδρείο έχω;;; :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε Αντώνη!! :wub::wootwoot::rolleyes:

Το θέμα της διακόσμησης που αναφέρεις είναι εννοείται κάτι καθαρά υποκειμενικό. Παρ' όλα αυτά, αν δεις και κάποια ενυδρεία στην κατηγορία "ενυδρεία μελών" του φόρουμ θα δεις οτι μια εναλλακτική των πλαστικών διακοσμητικών και άλλων ανθρώπινων κατασκευασμάτων είναι τα αληθινά φυτά και το φυσικό χρώμα της άμμου. Δινει στο ενυδρείο μια αίσθηση πιο φυσική και βοηθά και στο να νιώθουν τα ψάρια σου πιο άνετα μέσα στο σπίτι τους.

Link to comment
Share on other sites

μικτα 136 λιτρα

136 μάλιστα σε ευχαριστώ ρωτάω γιατι το είχα αγοράσει για 140 και πρόσφατα αφαίρεσα και απο μέσα το εσωτερικό φίλτρο που είχα για να ανοίξει λίγο ο χώρος....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε Αντώνη!! :wootwoot::rolleyes:;)

Το θέμα της διακόσμησης που αναφέρεις είναι εννοείται κάτι καθαρά υποκειμενικό. Παρ' όλα αυτά, αν δεις και κάποια ενυδρεία στην κατηγορία "ενυδρεία μελών" του φόρουμ θα δεις οτι μια εναλλακτική των πλαστικών διακοσμητικών και άλλων ανθρώπινων κατασκευασμάτων είναι τα αληθινά φυτά και το φυσικό χρώμα της άμμου. Δινει στο ενυδρείο μια αίσθηση πιο φυσική και βοηθά και στο να νιώθουν τα ψάρια σου πιο άνετα μέσα στο σπίτι τους.

Καλώς σας βρήκα μάλιστα θα περάσω και μια μεγάλη επίσκεψη απο την κατηγορία "ενυδρεία μελών" να δω τι θα δω....πάντως με προβληματίζει αν είναι χαρούμενα στο σπίτι τους ή όχι και ίσως μάλλον όχι για αυτό δεν βλέπω γέννες :wub:

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε απο το φορουμ για το πρφιλ των ψαριων σου και σε τι περιβαλλον ζουν.Και για τα τελικα μεγεθη τους :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα....εκτός απο τα παραπάνω ήθελα να ρωτήσω σύμφωνα με τις διαστασεις που σας έδωσα πόσα λίτρα ενυδρείο έχω;;; :wub:

:wootwoot:

136 μικτά...

ψαράκια δε θα σε συμβούλευα να βάλεις και άλλα...

να ξέρεις οι κλόουν που έχεις θα γίνουν ακόμα άλλο τόσο όσο είναι τώρα... επίσης το σκαλάρι θα τριπλασιαστεί!

Για Αφρική ούτε λόγος...

Για τη διακόσμηση τώρα δε θέλω να σε πληγώσω με την απάντηση μου και γιαυτό θα σου προτείνω μόνο να ρίξεις μια ματιά στα ενυδρεία των μελών και να πάρεις ιδέες ;)

edit: σόρυ που επαναλαμβάνομαι αλλά δεν είχα κάνει refresh τη σελίδα :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

136 μικτά...

ψαράκια δε θα σε συμβούλευα να βάλεις και άλλα...

να ξέρεις οι κλόουν που έχεις θα γίνουν ακόμα άλλο τόσο όσο είναι τώρα... επίσης το σκαλάρι θα τριπλασιαστεί!

Με βλέπω να κάνω ανταλαγγές.....

Για τη διακόσμηση τώρα δε θέλω να σε πληγώσω με την απάντηση μου και γιαυτό θα σου προτείνω μόνο να ρίξεις μια ματιά στα ενυδρεία των μελών και να πάρεις ιδέες :wub:

Δεν με πληγώνεις μην σε στεναχωρεί και εγω καταλαβαίνω ότι κάτι μάλλον δεν πάει καλά.....μάλλον πρέπει να βάλω φαντασία ....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας ! :wub:

Προσωπικη γνωμη αισθητικα το ενυδρειο σου ειναι ''χαλια'' ! Μην ανυσηχεις ομως ολοι μας καπως ετσι ξεκινησαμε ;)

Το ενυδρειο σου μπορει πραγματικα να μετατραπει σε αριστουργημα αλλα βεβαια αυτο θα γινει μονο αν συμβαλλεις και εσυ.

Μπορεις να βγαλεις ολη αυτην την πλαστικουρα (ακομη και το χαλικι :hysterical: ) και να γεμισεις το ενυδρειο με φυσικα αληθινα φυτα (θα καταλαβεις αμεσως την διαφορα να εισαι σιγουρος),ξυλα,πετρες και αμμο ή καποιο πιο φυσικο χρωμα χαλικιου... :wootwoot:

Δες αλλα ενυδρεια μελων και βιντεο στο youtube για να παρεις ιδεες και εμεις εδω ειμαστε ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

το εντονο κοκκινο στον βυθο πιστευω οτι θα στρεσαρει τα ψαρια σου.

το ενυδρειο σου εχει πολλα εντονα χρωματα τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με το φυσικο περιβαλον των ψαριων.μπορεις να βαλεις φυσικα φυτα και χαλικακι στον βυθο και θα δεις αλλαγη και στην συμπεριφορα των ψαριων.το ενυδρειο σου μπορει να γινει χαρμα οφθαλμον.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μενα!!!

Απο γυαλα και φιλτρο εισαι μια χαρα οποτε οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω με λιγη προσπαθεια απο μερους σου θα το κανεις σουπερ!!!

Αλλη φαση ειναι να βλεπεις κατι φυσικο και θα το καταλαβεις οταν κανεις τις αλλαγες που σου λεμε.

Να σου πω και μια αποψη ετσι σαν τροφη για σκεψη παρτο,αφου εχεις κανει την αλλαγη διακοσμησης,κρατας τα αγγελοψαψαρα,δεινεις τα υπολοιπα στο πετσοπ(ξερω οτι ειναι δυσκολο),βαζεις καμια 10αρια νεον ή καρδιναλιους και 5-6 κορυντορας(εχει διαφορα ειδη) και θα εχεις ενα κουκλι... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας ! :wootwoot:

Προσωπικη γνωμη αισθητικα το ενυδρειο σου ειναι ''χαλια'' ! Μην ανυσηχεις ομως ολοι μας καπως ετσι ξεκινησαμε :hysterical:

Το ενυδρειο σου μπορει πραγματικα να μετατραπει σε αριστουργημα αλλα βεβαια αυτο θα γινει μονο αν συμβαλλεις και εσυ.

Μπορεις να βγαλεις ολη αυτην την πλαστικουρα (ακομη και το χαλικι :hysterical: ) και να γεμισεις το ενυδρειο με φυσικα αληθινα φυτα (θα καταλαβεις αμεσως την διαφορα να εισαι σιγουρος),ξυλα,πετρες και αμμο ή καποιο πιο φυσικο χρωμα χαλικιου... :rolleyes:

Δες αλλα ενυδρεια μελων και βιντεο στο youtube για να παρεις ιδεες και εμεις εδω ειμαστε ! ;)

:wub: χάλια χάλια χάλια το λεω και στην γυναίκα μου και φωνάζει δεν εχεις τι να κάνεις λέει...Την πλαστικούρα βλέπω να την πετάω σύντομα καθώς και να προσθέτω και άλλο χρώμα χαλικιού....δηλαδή 2 χρώματα 1 κόκκινο και ενα ασπρο πχ;

Έγινε επεξεργασία - antonios
Link to comment
Share on other sites

το εντονο κοκκινο στον βυθο πιστευω οτι θα στρεσαρει τα ψαρια σου.

το ενυδρειο σου εχει πολλα εντονα χρωματα τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με το φυσικο περιβαλον των ψαριων.μπορεις να βαλεις φυσικα φυτα και χαλικακι στον βυθο και θα δεις αλλαγη και στην συμπεριφορα των ψαριων.το ενυδρειο σου μπορει να γινει χαρμα οφθαλμον.

Είναι το δεύτερο ενυδρείο μου μέσα σε 5 χρόννια καθώς το πρώτο έσπασε.Στο πρώτο είχα χαλίκι ασπρομαυρο-γκρι στο δεύτερο απο εκεί που το αγόρασα μου το εδωσε αυτό το χαλίκι για ομορφία αλλά μάλλον την πατήσαμε βλέπω το ενυδρείο και είναι σαν την θυρα 7 :wub:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μενα!!!

Αλλη φαση ειναι να βλεπεις κατι φυσικο και θα το καταλαβεις οταν κανεις τις αλλαγες που σου λεμε.

Να σου πω και μια αποψη ετσι σαν τροφη για σκεψη παρτο,αφου εχεις κανει την αλλαγη διακοσμησης,κρατας τα αγγελοψαψαρα,δεινεις τα υπολοιπα στο πετσοπ(ξερω οτι ειναι δυσκολο),βαζεις καμια 10αρια νεον ή καρδιναλιους και 5-6 κορυντορας(εχει διαφορα ειδη) και θα εχεις ενα κουκλι... :wootwoot:

Σωστή την βλέπω την αποψή σου .....τα παπαγαλόψαρα και τα μπότια έχουν γίνει θερία καθώς επίσης και ο γλύφτης...θα μιλήσω με κάποιο πέτσοπ να δω τι θα κάνω και μάλλον και εγω καταλήγω σε αυτα που μου παρέθεσες και εσύ....Κάτσε να ξημερώσει αύριο μέρα του Θεού και θα δώ πως θα προχωρήσω και σας ενημερωνω σχετικά και με φωτογραφίες.Καμμία άλλη πρόταση; :wub:

Link to comment
Share on other sites

χαλικακι ομορφα ευλοκα φυτα και 2 κοπαδακια απο αυτα που σου αρεσουν.νεον-καρδιναλιους-ροδοστομους η οτι σου αρεσει.να κοιταξεις τις απαιτησεις τους στο νερο και στα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία ,καλή συνέχεια :wub:

Link to comment
Share on other sites

:wub: χάλια χάλια χάλια το λεω και στην γυναίκα μου και φωνάζει δεν εχεις τι να κάνεις λέει...Την πλαστικούρα βλέπω να την πετάω σύντομα καθώς και να προσθέτω και άλλο χρώμα χαλικιού....δηλαδή 2 χρώματα 1 κόκκινο και ενα ασπρο πχ;

Γνωμη μου θα ηταν να μην εκανες διχρωμια...βαλε ενα σκουροχρωμο ψιλοκοκο χαλικι ή ακομα καλυτερα αμμο...ειδικα αν βαλεις στο βυθο corydoras οπως σου προτειναν και τα παιδια. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου θα ηταν να μην εκανες διχρωμια...βαλε ενα σκουροχρωμο ψιλοκοκο χαλικι ή ακομα καλυτερα αμμο...ειδικα αν βαλεις στο βυθο corydoras οπως σου προτειναν και τα παιδια. :wub:

Τα είπα σήμερα το πρωί με την κυρία μου και έγινε έξαλη....... :wootwoot: υπομονη κανα 2 μερες και αρχιζω τις αλλαγές....πρέπει να την καλοπιάσω πρώτα όμως...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μικρόσωμα χρωματιστά ψαράκια όπως τα guppy (με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο θα βρεις πολλές εικόνες αυτών των ψαριών) και δεν θα της λείψει το χαλίκι. :wub::wootwoot:

Η φυσική ομορφια δεν συγκρίνεται με τίποτα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη καλώς όρισες και από εμένα. :wub:

Θέλω να σε ρωτήσω τι υλικά έχει μέσα το φίλτρο σου, και αν έχεις ακολουθήσει κάποια διαδικασία στρωσίματος. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα κ καλη χρονια!

Τα <<τεχνικα>> του 8εματος στα ειπαν τα παιδια - κ εγω αυτους ρωταω :hysterical:

Απλα μια συμβουλη: Παρε οτι υλικο 8ες για το ενυδρειο σου κρυψτα καπου κ πριν προχωρησεις να κανεις οτιδηποτε σε αυτο --- στειλε την γυναικα σου για ψωνια :wub:

ΔΗΛ περιμενε να αρχισουν οι εκπτωσεις :wootwoot::rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη καλώς όρισες και από εμένα. :P

Θέλω να σε ρωτήσω τι υλικά έχει μέσα το φίλτρο σου, και αν έχεις ακολουθήσει κάποια διαδικασία στρωσίματος. :thumbup:

3 xρόννια δουλεύει το ενυδρείο άρα όλα είναι οκ.......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα κ καλη χρονια!

Τα <<τεχνικα>> του 8εματος στα ειπαν τα παιδια - κ εγω αυτους ρωταω :rasp:

Απλα μια συμβουλη: Παρε οτι υλικο 8ες για το ενυδρειο σου κρυψτα καπου κ πριν προχωρησεις να κανεις οτιδηποτε σε αυτο --- στειλε την γυναικα σου για ψωνια :thumbup:

ΔΗΛ περιμενε να αρχισουν οι εκπτωσεις :thumbup::bowdown::hysterical:

Πήγα σήμερα στο πετσοπ τελικά και θα δώσω τα μισά ψαράκια εκεί και τα άλλα μισα σε ενα συγγενή μου.....Α'υριο λογικά ξεκινάμε αν δεν έχουμε απρόοπτα... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...