Jump to content

Νεος στο χομπυ


Recommended Posts

Παιδια την καλησπερα μου, και πραγματι χαιρομαι που ειμαι μαζι σας. Την ημερα των χριστουγεννων λαβαμε δωρο ενα ενυδρειο διαμετρου 30*20*30, πλαστικο. Ελεγε 18 λιτρων. Μαζι σε μια μικρη γυάλα ενα χρυσοψαρο με διπλη ουρα (μετα εμαθα οτι λεγεται οραντα). Απο εκεινη την ημερα αφου του εβαλα αμμο λευκη μπολικες πετρουλες θαλλασης (πρωτα βρασμενες) ενα κοχυλι και μια κατασκευη απο πετρες σαν σπηλια (για τον γλυφτη) εχω βαλει την πρωτη μερα conditioner της Hager και την επομενη βακτηρια παλι της ιδιας εταιρειας. Εχω βαλει μεχρι τωρα σε διαστημα 3 βδομαδων 2φορες βακτηρια ο κυκλοφορητης δουλευει συνεχεια (ειναι μικρος) με σωληνακι για τον αερα και εχει μεσα σφουγκαρακι και λιγο ανθρακα σε τουλι. Τα φυτα ειναι ψευτικα. Το μαγαζι μου εδωσε και ενα φυτο που δεν ξερω τι ειναι που το κολλησα πανω στα ψευτικα φυλα και στο κοχυλι. Μου ειπαν λοιπον μετα απο 2 μερες που σημαινει την Πεμπτη να βαλω εκεινο το κακομοιρο το οραντα και μετα απο 1 βδομαδα να ριξω παλι βακτηρια και σε 2 μερες κι'αλλο ψαρακι. Πια ειναι η γνωμη σας? Και ποτε θα κανω αλλαγη νερου?

post-39381-1294761005_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και κατι αλλο. Το ενυδρειο αυτο δεν εχει φως. Εχω κανειμια πατεντα και εχω βαλει απο πισω απο το τζαμι ενα ντουι με λαμπα οικονομιας με λευκο φως 11watt. Ξερω πως ισως κανω λαθος αλλα λογω του χρωματος και του οτι ειναι πλαστικο το καπακι δεν εχω αλλο τροπο να βαλω φως. Ο χρονος που μενει αναμμενο ειναι περιπου 10 ωρες ημερησιως. Την σπηλια την εχω φτιαξει ο ιδιος με πετρες θαλλασης βρασμενες και κολλημενες με θερμη σιλικονη....

post-39381-1294761847_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω μερικες φωτο απο το ενυδρειο. Αυτο ειναι το φυτο που σας περιεγραψα πριν.

post-39381-1294763213_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Dr.ioannis
Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες στην παρέα.

στο διάστημα που τρέχει 3 εβδομάδες, μέσα ειχες κάποιο ψαράκι ? πώς συντηρείς την βιολογία ?(ταισμα)

αν μπορείς αφαιρείς τον άνθρακα και στην θέση του κάποιο βιολογικό υλικό( μινι σιποραξ, κλπ)

το φυτο ειναι moss και αν το δέσεις κάπου θα αναπτυχθεί.

στο πισω τζάμι μπορείς να βάλεις κάποιο ημιδιαφανές υλικό να μην σε ενοχλει το φως και να φωτίζει παράλληλα( αυτοκόλητο αμμοβολή)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε!το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για χρυσοψαρο.αν δεν κανω λαθος τα χρυσοψαρα θελουν 30 λιτρα το καθενα και καλο φιλτρο γιατι βρομιζουν πολυ..

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες στην παρέα.

στο διάστημα που τρέχει 3 εβδομάδες, μέσα ειχες κάποιο ψαράκι ? πώς συντηρείς την βιολογία ?(ταισμα)

αν μπορείς αφαιρείς τον άνθρακα και στην θέση του κάποιο βιολογικό υλικό( μινι σιποραξ, κλπ)

το φυτο ειναι moss και αν το δέσεις κάπου θα αναπτυχθεί.

στο πισω τζάμι μπορείς να βάλεις κάποιο ημιδιαφανές υλικό να μην σε ενοχλει το φως και να φωτίζει παράλληλα( αυτοκόλητο αμμοβολή)

Οταν λες να το δεσω το φυτο.... πως γινεται αυτο?

Οσο για το αν ειχα ψαρι μεσα, η απαντηση ειναι οχι, οποτε δεν ταιζα τιποτα. Εκανα κατι κακο?

Κατα την γνωμη σου ειναι πολλα τα watt της λαμπας?

Έγινε επεξεργασία - Dr.ioannis
Link to comment
Share on other sites

κάνε ένα διάβασμα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

θα σε βοηθήσει να χαρείς τα ψαράκια σου ,και να κατανοήσεις τον τρόπο που λειτουργεί ο μικρός βιότοπος που ήδη έχεις.

σε ότι απορίες όλοι πρόθυμα θα σε βοηθήσουμε.

:wub:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε!το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για χρυσοψαρο.αν δεν κανω λαθος τα χρυσοψαρα θελουν 30 λιτρα το καθενα και καλο φιλτρο γιατι βρομιζουν πολυ..

Ελπιζω ολα να πανε καλα με αυτο και να το περασω σε πιο μεγαλο που θα κανω. Αυτο ειναι η αρχη. Το φιλτρο ειναι για πανω απο 20 λιτρα απο οτι ελεγε το κουτι του. Αρκετο για αυτο το μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες να το δεσω το φυτο.... πως γινεται αυτο?

με μια κλωστή ή πετονιά σε ένα ξύλο (ρίζα) ή σε μια πέτρα

Οσο για το αν ειχα ψαρι μεσα, η απαντηση ειναι οχι, οποτε δεν ταιζα τιποτα. Εκανα κατι κακο?

τα βακτήρια που έβαλες μέσα για να ζήσουν έπρεπε να ταιζονται ( διάβασε για τον κύκλο του αζώτου)

Κατα την γνωμη σου ειναι πολλα τα watt της λαμπας?

αναλόγως τι θα βάλεις μέσα σε φυτά (αληθινά)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω, αυτες τις δυο φορες που εβαλα βακτηρια, εχουν πεθανει αφου δεν εβαλα καθολου τροφη μεσα? Και επισης αφου δεν εχει ψαρι μεσα τι επρεπε να κανω, να ριχνω τροφη και να κανω καθε 3-4 μερες αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω, αυτες τις δυο φορες που εβαλα βακτηρια, εχουν πεθανει αφου δεν εβαλα καθολου τροφη μεσα? Και επισης αφου δεν εχει ψαρι μεσα τι επρεπε να κανω, να ριχνω τροφη και να κανω καθε 3-4 μερες αλλαγη νερου?

Κατά την ταπεινή μου γνώμη το σημαντικό δεν είναι άν ζούνε τα βακτήρια,αλλά το να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου:http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98,έτσι και αλλιώς βακτήρια μπαίνουν όποτε εσύ τα ρίχνεις από τα σκευάσματα.Εγώ στην θέση σου θα έκανα τα εξής:Θα προμηθευόμουν υγρά τεστ για αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά από ένα οποιοδήποτε pet shop και θα έκανα αρχικές μετρήσεις ,μετά θα έριχνα μέσα βακτήρια και θα τάιζα κάθε μέρα το ενυδρείο σα να έχει ψάρια ενώ με τα υγρά τέστ θα παρακολουθούσα σε εβδομαδιαία βάση τον κύκλο του αζώτου,όταν ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 θα ήταν μηδέν θα αποφάσιζα τι ψαράκια μπορεί πλέον να φιλοξενήσει το ενυδρείο μου :wub: καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου γνώμη το σημαντικό δεν είναι άν ζούνε τα βακτήρια,αλλά το να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου:http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98,έτσι και αλλιώς βακτήρια μπαίνουν όποτε εσύ τα ρίχνεις από τα σκευάσματα.Εγώ στην θέση σου θα έκανα τα εξής:Θα προμηθευόμουν υγρά τεστ για αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά από ένα οποιοδήποτε pet shop και θα έκανα αρχικές μετρήσεις ,μετά θα έριχνα μέσα βακτήρια και θα τάιζα κάθε μέρα το ενυδρείο σα να έχει ψάρια ενώ με τα υγρά τέστ θα παρακολουθούσα σε εβδομαδιαία βάση τον κύκλο του αζώτου,όταν ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 θα ήταν μηδέν θα αποφάσιζα τι ψαράκια μπορεί πλέον να φιλοξενήσει το ενυδρείο μου :wub: καλή συνέχεια!

Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη... θα το κανω απο αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε...

Μπορω να σε βοηθησω στο θεμα φωτισμου...

Φιλαρακι καλο ειναι να εχεις και μια λαμπα πανω απο ενυδρειο αφου σκεφτεσαι να βαλεις μεσα και φυτα...

Εκει που εχεις την λαμπα πισω απο το ενυδρειο,χρησιμοποιησε λαδοκολλα...(σιγουρα υπαρχει στο σπιτι)

βαλτην το τζαμι και απο πισω το φωτιστικο...Ειναι φανταστικο το αποτελεσμα

(Μπορεις να βαλεις και ριζοχαρτο,η αμμοβολη σε μικρα watt δεν κανει δεν θα φαινεται τιποτα...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε...

Μπορω να σε βοηθησω στο θεμα φωτισμου...

Φιλαρακι καλο ειναι να εχεις και μια λαμπα πανω απο ενυδρειο αφου σκεφτεσαι να βαλεις μεσα και φυτα...

Εκει που εχεις την λαμπα πισω απο το ενυδρειο,χρησιμοποιησε λαδοκολλα...(σιγουρα υπαρχει στο σπιτι)

βαλτην το τζαμι και απο πισω το φωτιστικο...Ειναι φανταστικο το αποτελεσμα

(Μπορεις να βαλεις και ριζοχαρτο,η αμμοβολη σε μικρα watt δεν κανει δεν θα φαινεται τιποτα...)

Νομιζω οτι καλυτερο εχω ακουσει για αποψε. Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη.

Μηπως ξερεις πως ή που κατασκευαζουν καπακια για φτιαχτα ενυδρεια?

Link to comment
Share on other sites

στη Θεσσαλονικη που ειμαι εγω υπαρχουν αρκετοι...

Γνωμη μου φιλε να το κανεις μονος σου,ειναι μικρο το ενυδρειο για τα το παρεις ετοιμο(θα σου παρουν τσαμπα λεφτα)

εχουμε στο φορουμ αρκετα θεματα με κατασκευες για καπακι,δες τα...

Οταν τελειωσει θα εισαι διπλα χαρουμενος γιατι το εκανες μονος σου...

οτι αποριες εχεις πανω στο θεμα εδω ειμαστε...

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε, εχει φιλτρο το ενυδρειο? εκτος απο τον κυκλοφορητη? και αν ναι τι εχει μεσα?

τα κοχιλια μπορουν να προκαλεσουν αυξησει στο ασβεστιο του νερου και γενικα στις σκληροτητες οποτε δεν τα προτιμαμε σε ενυδρεια του γλυκου νερου.

εγω θα εβαζα ενα χαλικακι μεσα και κανενα φυτο και ενα μονομαχο, αλλα αυτα ειναι θεματα προσωπικου γουστου.

ευχομαι καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...