Jump to content

ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΡΗ !!!!


Recommended Posts

Φιλοι γεια σας.

Παρατηρησα σημερα μια περιεργη αυξηση στο ηδη ψηλο ΡΗ ;) του ενυδρειου μου.

Θα σας το περιγραψω στα γρηγορα : Χωρητικοτητα 600λτ, ξεκινημα στρωσιματος 12-8-06, βυθος με 5εκ.χωμα φυτευσης, και 10εκ. αναμικτο βοτσαλο διαλεγμενο(οχι ασβεστολιθικα), χαλικια απο σπαστο λευκο και μαυρο γρανιτη, κρυσταλικη αμμος. Για το στρωσιμο ακολουθησα τις οδηγιες απο το site, και τα χημικα της sera, (aqutan, nitrivec, florena,) χρησιμοποιωντας τα με απολυτη ακριβεια χρονικων και ποσοτικων αναλογιων. Εχει δυο εσωτερικα φιλτρα 2Χ400λτ της sera, με μακαρονι, τυρφη, και sera filter wool. Το νερο της περιοχης μου εχει ΡΗ 8,00 χωρις χλωρια.

Οι τελευταιες μετρησεις ειναι :

Ημερομηνια : ________10-9-06 ______14-9-06 ______17-9-06 ________22-9-06

Στοιχειο

Θερμοκρασια_________28,5 C°______________________28,0 C°_________27,0 C°

ΡΗ___________________8___________________________8______________8,2

ΚΗ___________________5dkh________________________6dkh___________6,5dkh

GH__________________13__________________________13_____________13

NO2__________________0,1mg/l______0,2 mg/l_______0,2mg/l__________0mg/l

NO3__________________5,0 mg/l___________________2,5mg/l__________0mg/l

NH3 / NH4_____________0mg/l________0,25mg/l_______0,1mg/l_________0,1mg/l

Fe___________________0mg/l_________0mg/l________0 mg/l__________0,2 mg/l

PO4____________________________________________0,25 mg/l_______0,5 mg/l

Cl____________________0_____________0______________0_____________0

Οπως βλεπετε η ανθρακικη σκληροτητα ανεβαινει παρεα με το ΡΗ και δεδομενου οτι δεν εχω οτιδηποτε ασβεστολιθικο στο ενυδρειο πλην ενος κομματιου απο απολιθωμενο κοραλι (περιπου 300γρ.) δεν μπορω να εξηγησω την κατασταση.

Αν καποιος εχει καμμια ιδεα τι παει στραβα ας μου απαντησει. :thumbup:

Ευχαριστω παιδια και παλι

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή στις τιμές σου είναι φυσιολογική και μέσα στα 'όρια' μήν ανυσυχείς εκτός και άν η αλλαγή στο ΡΗ ξεπεράσε τα +- 0,5 της μονάδας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρη η αποκλιση .Αμα μετρησεις το πρωι το ph και το μετρησεις και το βραδι θα

παρεις δυο διαφορετικες μετρησεις ! Οπωτε η μετρησεις που γινονται πρεπει να γινονται κατω απο τις

ιδιες συνθηκες (π.χ την ιδια ωρα ) Αλλιως υπαρχει Συστηματικο Σφαλμα Μετρησεις !!!

Εαν παντος η μετρησεις ειναι σωστες και συνεχεισει να ανεβαινει τοτε :

Μηπως εχεις πολυ καιρο μεσα την τυρφη και εχει σταματησει η επιδραση της στο νερο ?

Αυτο στο λεω γιατι εχει ανεβει το kH και το pH !!!

(λιγο υπερβολικο )Μηπως εχει αλλαξει η διαταραξη της επιφανειας του ενυδρειου οπωτε εαν εχεις μεγαλυτερη διαταραξη θεωρητικα ελατωνεις τη περιεκτικοτητα C02 του νερου οπωτε αυξανεις το pH

Ειναι προσωπικες αποψεις !!! Σκεψου τες !!!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Ευχαριστω για την ανταποκριση παιδια.

Παρα τα καθυσηχαστικα σας λογια συνεχιζω να ανησυχω γιατι χτες εκανα μια γερη φυτευση του βυθου, εβαλα και λιγα νεα ψαρια γι αυτο δεν ξερω τις συνθηκες που ειναι συνηθησμενα.

Παντως καλου κακου αφαιρεσα ηδη τα κοραλια, και ετοιμαζω το DIY του CO2. Αυτο βεβαια που με ανησυχει δεν ειναι η διαφοροποιηση αλλα η ηδη ψηλη σκληροτητα.

Ισως αυτο που λες φιλε fracto ισως εχει βαση αφου χτες αναταραξα για τα καλα οχι μονο την επιφανεια αλλα και ολο το ενυδρειο προσπαθωντας να φυτεψω, και με την προσθηκη των ψαριων πεταξα καμποσο νερο αφηνοντας τον σωληνα εισαγωγης να τρεχει σχεδον απο πανω απο την επιφανεια του νερου.

Ιδωμεν :wacko:;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια εβαλες ??? Οσο για το DIY CO2 μου φαινεται οτι ειναι πολυ λιγο για τα 600 litres.

Εαν παντως δουλεψει θα σου κατεβασει αρκετα το pH ,ιδικα μαζι με την τυρφη !!!

Εαν παντος τα ψαρια θελουν μαλακο και οξινο νερο τοτε θα ειναι η καλυτερη τους !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οσο για το DIY CO2 μου φαινεται οτι ειναι πολυ λιγο για τα 600 litres.

Εαν παντως δουλεψει θα σου κατεβασει αρκετα το pH ,ιδικα μαζι με την τυρφη !!!

Το diy co2 για 600 λίτρα δεν κάνει είναι λίγο και χωρίς σταθερή απόδοση με αποτέλεσμα την διακύμανση του ph σου αλλά και των άλλων παραμέτρων σου, Καλό δε θα ήταν να προσανατολιστείς σε μπουκάλα με διπλό μανόμετρο και μια μικρομετρική βαλβίδα και για ακόμα πιο σταθερό Ph μπορείς να βάλεις και έναν κοντρόλερ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...