Jump to content

ΝΕΟΣ: Βοήθεια στην αγορά Φίλτρου (Ενυδρείο 120 L) και όχι μόνο...


jsab114

Recommended Posts

Χαιρετίζω τα μέλη του Forum! Μπράβο το forum είναι εξαιρετικό!

Είμαι εντελώς αρχάριος στα Ενυδρεία. Αγόρασα ένα ενυδρείο 120 L (80x34x44) και έχοντας διαβάσει κάποια εισαγωγικά άρθρα εδώ και σε άλλα sites, θέλω να ξεκινήσω να το στήσω. Πρέπει να αγοράσω όμως άμεσα ένα φίλτρο. Με αυτά τα λίγα που διάβασα αποφάσισα να πάρω ένα εξωτερικό της Eheim.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο (γιατί δεν έχω βγάλει άκρη μέχρι τώρα)?

Επίσης αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι: Το φίλτρο όπως το αγοράζεις είναι σκέτο? Όλα αυτά τα επιπλέον υλικά τα βάζεις σαν έξτρα? Υπάρχει έτοιμο ΚΙΤ γεμισμένο με όλα τα σύγχρονα υλικά?

Μαζί με το ενυδρείο αγόρασα και Άμμο. Διαβάζοντας όμως στο Internet είδα ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν χαλίκι. Τι προβλήματα δημιουργεί η άμμος και όλοι την αποφεύγουν???

Επιφυλάσσομαι για περαιτέρω ερωτήσεις, σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

EHEIM CLASSIC 2215 ή 2217 κομπλέ με βάνες και σφουγκάρια. Ισως χρειαστείς ένα κουτί eheim substrat pro ή sera siporax

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω τα μέλη του Forum! Μπράβο το forum είναι εξαιρετικό!

Είμαι εντελώς αρχάριος στα Ενυδρεία. Αγόρασα ένα ενυδρείο 120 L (80x34x44) και έχοντας διαβάσει κάποια εισαγωγικά άρθρα εδώ και σε άλλα sites, θέλω να ξεκινήσω να το στήσω. Πρέπει να αγοράσω όμως άμεσα ένα φίλτρο. Με αυτά τα λίγα που διάβασα αποφάσισα να πάρω ένα εξωτερικό της Eheim.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο (γιατί δεν έχω βγάλει άκρη μέχρι τώρα)?

Καλως μας ηρθες! Νομιζω οτι η αμμος αποφευγεται επειδη βουλωνουν εξαιτιας της πολυ γρηγορα τα φιλτρα κ θελουν τακτικα καθαρισμα.Εκτος κ αν εχεις αφρικανικες κιχλιδες, που επιβαλλεται να υπαρχει αμμος! ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Η άμμος θα σου δημιουργήσει πρόβλημα με την καθαριότητα του πυθμένα σου!

Τι ψάρια θέλεις να βάλεις μέσα;

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι ψάρια θα βάλλω, απλά από ασχετοσύνη πήρα άμμο αντι για χαλίκια (για αισθητικούς λόγους). Μήπως πρέπει να πάω να την αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να βάλεις ψάρια που απαιτούν άμμο και έχεις σκοπό να βάλεις φυτά μετά, καλό θα ήταν να την αντικαταστήσεις με χαλίκι μια και τα πλεονεκτήματα του είναι περισσότερα!

Link to comment
Share on other sites

;) jsab114

Τα ψάρια που χρειάζονται άμμο είναι αρκετά, ένα παράδειγμα αυτών είναι οι αφρικανικές κιχλίδες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω στη θεση σου θα αγοραζα το παρακατω φιλτρο

Eheim ecco 2234 . επειδη ειναι πιο ευκολο στην συντηρηση του και επισης το θεωρω ιδανικο για τα λιτρα σου.

σε αντιστοιχο ενυδρειο χρησιμοποιω eheim 2213 και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος εκτος απο το γεγονος οτι ειναι λιγο μπελας στην συντηρηση(μιλαω για τον αερα που μενει μεσα οταν το ανοιξεις)

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς πήγαινε την άμμο πίσω και πάρε χαλίκι. Είναι πιο εύκολο για τα φυτά να πάρουν τα θρεπτικά συστατικά από το έδαφος γιατί το χαλίκι αφήνει κάποια κενά. Προτίμησέ το. Μαζί με το χαλίκι πάρε και υπόστρωμα για τα φυτά σου και ας μην τα βάλεις από τώρα, κακό δεν κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...