Jump to content

Βοήθεια για αρχάριο.


Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και ξεκινάω αμέσως με το ενυδρείο μου.

60lt που τρέχει εδώ και 8 μήνες. Οι τιμές σε όλα ήταν μέσα στα επιτρεπτά όρια, μετρημένα με JBL easy test 5 in 1 και υγρά test ΝΗ4 της JBL.

Το ενυδρείο έχει λίγα φυτά και ένα διακοσμητικό για φωλιά.

Πριν 3 μήνες έβαλα 2 γκουράμι, 1 γλύφτη, και 3 κλοουνάκια. Όλα καλά μέχρι πρίν 2-3 βδομάδες που εξαφανίστηκαν τα 2 κλοουνάκια με διαφορά 2 ημερών και μετά από μια εβδομάδα βρήκα νεκρό το 3ο. Υπέθεσα ότι έφταιγε η θερμοκρασία λόγο χαλασμένου θερμοστάτη (~18οC). Έγινε αλλαγή θερμοστάτη και πλέον έχω σωστή θερμοκρασία (~27οC).

Χθες μου κάνανε δώρο 5 μικρά ψαράκια που μου διαφεύγει το όνομα τους. Είναι ~2cm ασημί, με κόκκινα μάτια και λίγο μαύρο στην ουρά τους. Μετά από 3 ώρες προσαρμογή μαζί με τη σακούλα στο ενυδρείο και προσθήκη ανά διαστήματα νερού από το ενυδρείο στη σακούλα τα έβαλα μέσα στο ενυδρείο. Για καμιά ώρα όλα καλά, αλλά πριν λίγο συνειδητοποίησα ότι τα νέα μου ψαράκια κρυφτήκαν κοντά στο φίλτρο, στην κυριολεξία χωθήκαν από πίσω του και φαίνονται πολύ φοβισμένα.

Να σημειώσω ότι το ένα γκουράμι κυνηγάει συνέχεια το άλλο και είναι αρκετά επιθετικό.

Επίσης βρήκα σε νέα μέτρηση το ΝΟ3 λίγο ανεβασμένο.

Θα ήθελα τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ προσοπικά πηστεύω πως έχεισ βάλει λίγο πολλά ψάρια...(αυτή είναι η γνώμη μου) περιμένουμε απαντήσεις απο τουσ πιο εμπειρους.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τι ενοεις σε επιτρεπτα ορια;

γραψε τις μετρησεις σου σε παρακαλω ph,nh3/nh4,no2,no3 που ειναι και οι βασικες καθως αν γινεται gh,kh.

πες μας και τι φιλτρο,φιλτρανση εχεις για να βγαλουμε καποια ακρη.

Link to comment
Share on other sites

pH 7.2

KH 6od

GH 10

NO2 0

NO3 25

NO4 <0.05

φίλτρο HAILEA HL-BT400 Έχω αφήσει το μαύρο σφουγγάρι που έχει για τη βιολογία και έχω προσθέσει από πάνω κεραμικό υλικό όσο χωρούσε.

Έγινε επεξεργασία - sleon20vt
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και ξεκινάω αμέσως με το ενυδρείο μου. Καλώς όρισες! :wub:

60lt που τρέχει εδώ και 8 μήνες. Οι τιμές σε όλα ήταν μέσα στα επιτρεπτά όρια, μετρημένα με JBL easy test 5 in 1 και υγρά test ΝΗ4 της JBL.

Το ενυδρείο έχει λίγα φυτά και ένα διακοσμητικό για φωλιά.

Πριν 3 μήνες έβαλα 2 γκουράμι, 1 γλύφτη, και 3 κλοουνάκια. Όλα καλά μέχρι πρίν 2-3 βδομάδες που εξαφανίστηκαν τα 2 κλοουνάκια με διαφορά 2 ημερών και μετά από μια εβδομάδα βρήκα νεκρό το 3ο. Αν εννοείς τα Clown Loach χρειάζονται κάτι παραπάνω από 400 λίτρα καθώς μεγαλώνουν αρκετά και είναι πολύ κινητικά,κάτι που σε μικρότερο ενυδρείο στρεσάρει τους συγκατοίκους.

Υπέθεσα ότι έφταιγε η θερμοκρασία λόγο χαλασμένου θερμοστάτη (~18οC). Ίσως ναι,ίσως όχι.Έδειξαν κάποια εξωτερικά σημάδια ασθένειας,όπως άσπρα στίγματα,σαπισμένα πτερύγια κλπ; Η συμπεριφορά τους πριν χαθούν ποια ήταν;

Έγινε αλλαγή θερμοστάτη και πλέον έχω σωστή θερμοκρασία (~27οC).

Χθες μου κάνανε δώρο 5 μικρά ψαράκια που μου διαφεύγει το όνομα τους. Καλό είναι να επισημάνουμε στους γνωστούς μας οτι ζωντανά για το ενυδρείο μας αγοράζουμε μόνο εμείς,ακόμη και αν ξέρουν τι θέλουμε.Έτσι αποφεύγουμε μελλοντικά προβλήματα.Πολύ πιθανό βέβαια να μας φέρουν μη υγιή ψάρια καθώς δεν γνωρίζουν τι να προσέξουν.

Είναι ~2cm ασημί, με κόκκινα μάτια και λίγο μαύρο στην ουρά τους. Μήπως Red eye tetra; ( http://animal-world.com/encyclo/fresh/char...aWFCh_C2431.jpg )

Μετά από 3 ώρες προσαρμογή Δε χρειάζεται τόσο πολύ,1 ώρα είναι υπεραρκετή για τα περισσότερα ψάρια.

μαζί με τη σακούλα στο ενυδρείο και προσθήκη ανά διαστήματα νερού από το ενυδρείο στη σακούλα τα έβαλα μέσα στο ενυδρείο. Για καμιά ώρα όλα καλά, αλλά πριν λίγο συνειδητοποίησα ότι τα νέα μου ψαράκια κρυφτήκαν κοντά στο φίλτρο, στην κυριολεξία χωθήκαν από πίσω του και φαίνονται πολύ φοβισμένα. Πιθανόν λόγω στρες.Δώσε τους χρόνο να προσαρμοστούν και παρατήρησε τη συμπεριφορά τους χωρίς να τα ενοχλείς.

Να σημειώσω ότι το ένα γκουράμι κυνηγάει συνέχεια το άλλο και είναι αρκετά επιθετικό. Αν δεν έχουν τον απαιτούμενο χώρο γίνονται επιθετικά.Αν είναι και τα δύο αρσενικά είναι συχνό το φαινόμενο.Μπορούν να σκοτώσουν μικρότερα ψάρια τσιμπώντας τα πτερύγια τους μέχρι σημείου να μην μπορούν να κολυμπήσουν.

Επίσης βρήκα σε νέα μέτρηση το ΝΟ3 λίγο ανεβασμένο. Τα ΝΟ3 πέφτουν με την αλλαγή νερού και με την ύπαρξη αρκετών φυτών.

Θα ήθελα τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Όντως τα νέα μου ψαράκια είναι Red eye tetra και σιγά σιγά ξεθαρεύουν, σήμερα τα είδα και να τρώνε κανονικά στα κλεφτά πίσω από το γκουράμι. Πρόσθεσα ένα βραχάκι με τρύπες για επιπλέον κρυψώνες και το τίμησαν δεόντως. Τα γκουράμι (και τα 2 γιατι δεν θέλω να αφήσω το άλλο μόνο του) αν συνεχίσουν τόσο επιθετικά θα τα επιστρέψω στο pet shop, αν και θα μου λείψουν.

Θα ήθελα όμως 2-3 στο μέγεθος των γκουράμι μαζί με τα red eye tetra μου αν μπορείτε να μου προτείνετε κάτι και φυσικά εάν είναι εφικτό για τα λίτρα μου.

Ποιό πάνω έκανα λάθος ΝΗ4<0.05 ήθελα να γράψω.

Έγινε επεξεργασία - sleon20vt
Link to comment
Share on other sites

Μετά από έρευνα ανακάλυψα ότι ο άσχετος υπάλληλος του pet shop μου έδωσε blue gurami που είναι επιθετικά και δεν κάνουν για το ενυδρείο μου. Θα επιστραφούν άμεσα και θα πάρω κάποια ποιο ειρηνικά να συνυπάρξουν με τα red eye tetra μου. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Όντως τα νέα μου ψαράκια είναι Red eye tetra και σιγά σιγά ξεθαρεύουν, σήμερα τα είδα και να τρώνε κανονικά στα κλεφτά πίσω από το γκουράμι. Πρόσθεσα ένα βραχάκι με τρύπες για επιπλέον κρυψώνες και το τίμησαν δεόντως. Τα γκουράμι (και τα 2 γιατι δεν θέλω να αφήσω το άλλο μόνο του) αν συνεχίσουν τόσο επιθετικά θα τα επιστρέψω στο pet shop, αν και θα μου λείψουν.

Θα ήθελα όμως 2-3 στο μέγεθος των γκουράμι μαζί με τα red eye tetra μου αν μπορείτε να μου προτείνετε κάτι και φυσικά εάν είναι εφικτό για τα λίτρα μου.

Ποιό πάνω έκανα λάθος ΝΗ4<0.05 ήθελα να γράψω.

Γεια σου φιλε μου!Τα gourami συνηθως τα βαζουμε σε ζευγαρια για να μην ειναι επιθετικα,επεισης ειπαρχουν πολλα ειδη gourami που θελουν και τις αναλογες συνθικες και λιτρα!χρειαζονται πιο μαλακο νερο σε ph απ οτι εχεις εσυ και σκοτεινα μερη απο φυτα επιφανειας.εσυ ποια gourami εχεις?νομιζω πως θα ηταν καλητερα να επιστρεψεις τα gourami και τα κλοουν και να κρατησεις την ομοδα των red eye tetra μονο,νομιζω οτι θα μπορουσες να βαλεις και καμια γαριδουλα.τα λιτρα σου ειναι λιγα για αλλα ψαρια.ας δουμε ομως τι θα πουν και οι πιο εμπειροι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...