Jump to content

Πήρα το ενυδρειο!!!


Recommended Posts

Παιδιά μετά απο πολύ τρέξιμο πήρα ενυδρειο.Είναι 30λίτρα.Έχω βάλει μόνο βυθό,νερό αντιχλώριο και βακτηρίδια.Έχω μερικές απορίες για τους πιο έμπειρους!

1)Στον βυθό έχω κάτω μαύρη άμμο και πανω ψιλο χαλικι.Σωστό ή λάθος και γιατί?

2)Δεν έχω ακόμη κατασταλάξει στο ψάρι που θα βάλω μέσα,όπως και γρίδες και σαλιγκάρια αν και έχω πολλά στο μυαλό μου αλλά δεν ξερω απο θέμα φροντίδας τι χρειάζεται το καθένα.

Και 3ο δεν ξερω τι φυτά να βάλω!

Έχω καιρό ακόμη μέχρι να στρωθεί το νερό κανα 2-3βδομάδες αλλά θέλω όποιος μπορεί να μου δώσει κάποιες χρήσιμες ιδέες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά απο πολύ τρέξιμο πήρα ενυδρειο.Είναι 30λίτρα.Έχω βάλει μόνο βυθό,νερό αντιχλώριο και βακτηρίδια.Έχω μερικές απορίες για τους πιο έμπειρους!

1)Στον βυθό έχω κάτω μαύρη άμμο και πανω ψιλο χαλικι.Σωστό ή λάθος και γιατί?

2)Δεν έχω ακόμη κατασταλάξει στο ψάρι που θα βάλω μέσα,όπως και γρίδες και σαλιγκάρια αν και έχω πολλά στο μυαλό μου αλλά δεν ξερω απο θέμα φροντίδας τι χρειάζεται το καθένα.

Και 3ο δεν ξερω τι φυτά να βάλω!

Έχω καιρό ακόμη μέχρι να στρωθεί το νερό κανα 2-3βδομάδες αλλά θέλω όποιος μπορεί να μου δώσει κάποιες χρήσιμες ιδέες!

Η μαυρη αμμος που ανεφερει ειναι Seachem FlouriteBlack Sand δεν ειχα αρκετο ετσι του την εδωσα και την εβαλε ως υποστρωμα για τα φυτακια του.Εγω απο μεριας μου του ειπα οτι παμε μονο σε μονομαχο και λιγες γαριδες του ειοα για red cherries που ειναι και οι πιο ανθεκτικες απο γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μεγεια το καινουργιο ενυδρειο σου :wub:

ασε το φιλτρο να στρωσει κανενα μηνα καλα και μετα μονομαχο

αφου εχεις καλες μετρησεις!

τη λαμπα εχει το τανκ ?

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια δεν ξερω ακριβως πρεπει να ειναι γυρω στα 15watt !ετσι κι αλλιως θα την αλλαξω γιατι σκεφτομαι μαλλον μετρια εως δυσκολα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μεγεια το καινουργιο ενυδρειο σου :wub:

ασε το φιλτρο να στρωσει κανενα μηνα καλα και μετα μονομαχο

αφου εχεις καλες μετρησεις!

τη λαμπα εχει το τανκ ?

Και θα βαλω και γαριδες μαλλον οποτε θα αργησω να βαλω μονομαχο!Έχεις μηπως να μου προτεινεις κατι διαφορετικο απο μονομαχο σχεδον μου προτεινουν αυτον αλλα δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω η επιλογη του μονομαχου ειναι μονοδρομος σε αυτα τα λιτρα :wub:

λογικα τα λιτρα σου ειναι μικτα 30 αρα εχεις γυρω στα 20-25 καθαρα

οτι πρεπει για αυτο το πανεμορφο ψαρακι

τσεκαρε το προφιλ του :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

εχει πολυ ωραιες λεπτομερειες με διακοσμηση και φυτα που θα μπορουσες να βαλεις σε μονομαχοενυδρειο.

επισης μπορεις να δεις και τον καταλογο με τα ευκολα φυτα

http://www.tropica.com/plants/difficulty/easy.aspx

επισης ρωτα για τις γαριδες.θελουν καλα στρωμενο βυθο

Link to comment
Share on other sites

νομιζω η επιλογη του μονομαχου ειναι μονοδρομος σε αυτα τα λιτρα :wub:

λογικα τα λιτρα σου ειναι μικτα 30 αρα εχεις γυρω στα 20-25 καθαρα

οτι πρεπει για αυτο το πανεμορφο ψαρακι

τσεκαρε το προφιλ του :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

εχει πολυ ωραιες λεπτομερειες με διακοσμηση και φυτα που θα μπορουσες να βαλεις σε μονομαχοενυδρειο.

επισης μπορεις να δεις και τον καταλογο με τα ευκολα φυτα

http://www.tropica.com/plants/difficulty/easy.aspx

επισης ρωτα για τις γαριδες.θελουν καλα στρωμενο βυθο

Σε ευχαριστω πολυ φιλε θα το ψαξω κιολας και θα προσθεσω κι αλλες αποριες!

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν κυκλοφορητη που καταληγει πανω σε φιλτρο.Υλικα εχω βαλει μονο αντιχλωριο και βακτηρια και τωρα σιγα σιγα βαζω τροφη να φτιαχνουν οι αποικιες.Εσυ φιλε τι ενυδρειο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν κυκλοφορητη που καταληγει πανω σε φιλτρο.Υλικα εχω βαλει μονο αντιχλωριο και βακτηρια και τωρα σιγα σιγα βαζω τροφη να φτιαχνουν οι αποικιες.Εσυ φιλε τι ενυδρειο εχεις?

Γεια σου φιλε!

Ο φιλος πιο πανω ρωταει τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο σου,πχ σφουγγαρια η οτι αλλο εχει μεσα. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!

Ο φιλος πιο πανω ρωταει τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο σου,πχ σφουγγαρια η οτι αλλο εχει μεσα. :wub:

Επειδη ειναι καινουργιος και μαλλον δεν καταλαβε θα σας πω εγω τη εχει.

Μεσα στο φιλτρακι του εχει υαλοβαμβακα και λιγο MicroMec mini.Το φιλτρο του ειναι σαν κραμαστο κατα καποιο τροπο εχει ενα κυκλοφοριτη που πηγενει το νερο με ενος spraybar σε 2 καδους που μπορει να βαλει βιολογικο υλικο..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε συγνωμη για τυχον ασυνεννοησιες απλα ειναι λιγο μεχρι να μπω στο κλιμα :P Ευχαριστω για τις συμβουλες.Εχω παραγγειλει λιπασματα θερμοστατες θερμομετρα και ολα τα υπολοιπα και για βιολογικο υλικο πρεπει μαλλον να βγω στην γυρα στα pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...