Jump to content

ΨΩΝΙΣΑΜΕ !!!!! Και τώρα θα σας πρήξουμε!!!


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά!!!Μόλις απόκτησα το νέο σπιτάκι του αγαπακιού μου! Όπως σας είπα είναι ένα κοινό χρυσόψαρο υπερκινητικό κι αξιαγάπητο! Σήμερα λοιπόν του πήρα το ενυδρείο του :wootwoot: . Ένα Juwel rekord 600. 60 λίτρων (55 καθαρά με το χαλίκι μέσα) Φίλτρο Juwel Bioflow Super 400L/H και έχω ξεκινήσει το στρώσιμο. Εδώ λοιπόν θα σας πρήξω λίγο με κάποιες ερωτησούλες που έχω, πιο πολύ διευκρινήσεις θα έλεγα.

Λοιπόν, στο pet shop που ψώνισα μου είπαν να το αφήσω μια μέρα με αντιχλώριο και άλλη μία με τους μύκητες και την τρίτη να βάλω τον μπέμπη (ή μήπως μπέμπα???) Καλά μέχρι εδώ?

Μου είπαν επίσης να μη χρησιμοποιήσω ποτέ υλικά από τη φύση όπως πέτρες-ξύλα για τη διακόσμηση αλλά μόνο ψεύτικα γιατί τα άλλα είναι επικίνδυνα. Δεν πήρα τίποτα γιατί ήταν πανάκριβα ρε παιδιά, ήδη σήμερα έσκασα ένα κάρο λεφτά για το ενυδρείο και τα παρελκόμενα ;) . Τι λέτε να κάνω? Να πάρω τα ψεύτικα? Έτσι κι αλλιώς θα βάλω λίγα ψεύτικά φυτά μέσα, δε θέλω αληθινά προς το παρόν.

Για άλλαγμα νερού μου είπαν κάθε δύο μήνες να βγάζω 5 με 10 λίτρα και να συμπληρώνω καινούριο.

Θέλω το ψαρίνι μου να είναι όσο πιο καλά και όσο πιο ευτυχισμένο γίνεται στο νέο του σπιτάκι :rolleyes: , και σίγουρα δε θα διστάσω να κάνω κι άλλα έξοδα αν χρειαστεί (ωχ παναγία μου...) αλλά αν γίνεται να το αποφύγω και να βρω άλλες λύσεις σίγουρα θα το προτιμήσω αφού (δυστυχώς) my last name is not Onasis!!!

Όλες οι συμβουλές λοιπόν είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτες... :wub:

Έγινε επεξεργασία - Xotiko
Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες!

Λοιπον αυτα που σου ειπε ο πετσοπας περι φυσικων ξυλων η πετρας δεν ισχυουν,ισα ισα τα ψευτικα ειναι τα επικυνδινα.τωρα το ενυδρειο σου πρεπει να το αφησεις πολυ παρα πανω απο τις μερες που σου ειπε εκτως αν βρεις καποιον να σου δωσει μπολι οπωτε θα επιταχυνεις τον κυκλο του αζωτου.αλλαγες νερου δεν κανεις καθε 2 μηνες αλλα πολυ πιο συντομα μιας και τα χρυσοψαρα βρομιζουν πολυ!το φιλτρο σου τι υλικα εχει μεσα?καλο θα ηταν να παρεις υγρα τεστ για να κανεις μετρησεις στο νερο σουμ μιας και θα σου χρειαστουν στην φαση του στρωσιματος!

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να διευκρινησω οτι μιλαω για φυσικα υλικα(ξυλα,πετρες,φυτα) που αγοραζουμε απο πετ σοπ και οχι που μαζευουμε μονοι μας γιατι δεν ξερουμε τι μπορει να ειναι :wub:

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες!

Λοιπον αυτα που σου ειπε ο πετσοπας περι φυσικων ξυλων η πετρας δεν ισχυουν,ισα ισα τα ψευτικα ειναι τα επικυνδινα.τωρα το ενυδρειο σου πρεπει να το αφησεις πολυ παρα πανω απο τις μερες που σου ειπε εκτως αν βρεις καποιον να σου δωσει μπολι οπωτε θα επιταχυνεις τον κυκλο του αζωτου.αλλαγες νερου δεν κανεις καθε 2 μηνες αλλα πολυ πιο συντομα μιας και τα χρυσοψαρα βρομιζουν πολυ!το φιλτρο σου τι υλικα εχει μεσα?καλο θα ηταν να παρεις υγρα τεστ για να κανεις μετρησεις στο νερο σουμ μιας και θα σου χρειαστουν στην φαση του στρωσιματος!

Μου είπε ότι δε χρειάζονται τεστ στο χρυσόψαρο εφόσον ζεί εδώ και 2 μήνες σε γυάλα, όσο για το φίλτρο επειδή είμαι άσχετη δεν ξέρω να σου πω ακριβώς. Έχει δύο μεγάλα σφουγγάρια (το πρώτο είναι λέει για τους μύκητες) ένα σφουγγάρι άνθρακα και απο πάνω κάτι άσπρο σα υαλοβάμβακα. Συνολικά 4 υλικά. Όσο για μπόλι που λες δεν έχω κανένα γνωστό με ενυδρείο για να ζητήσω. Μου έδωσαν μύκητες σε υγρή μορφή να τους ρίξω αύριο στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αστο το ενυδρειο να τρεξει ριχνε λιγο τροφη καθημερινα και μετρα οταν φτασουν η τιμες του νερου σε καλα επιπεδα βαζεις και το ψαρι μεσα αν θες παρε ακομα ενα για να εχει παρεα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα καλο search εδω μεσα και θα λυθουν ολες οι αποριες σου.

Αρκετες πετρες απο την φυση οπως και ξυλα κανουν για ενυδρεια με μια σωστη προετοιμασια που θα βρεις παλι με διαβασμα απο εδω...

Για να "στρωσει" το ενυδρειο σου θελει τον χρονο του και αυτο θα το καταλαβεις με τα υγρα Test που κυκλοφορουν. Και παλι με διαβασμα θα μαθεις ποια ειναι. Το οτι ζουσε σε μια γυαλα δεν σημαινει οτι ειναι και καλα...

Υπαρχουν πολλα φυτα που δεν θελουν τπτ εκτος του να τα μιλας και να τα καλημεριζεις... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Για ολα τα ψαρια χρειαζονται τα τεστ,το οτι επιβιωνει σε μια γυαλα δεν σημαινει οτι δεν χρειαζεται καποια πραγματα οπως και τα αλλα..να παρεις τεστ για αμμωνια,no2 και no3,ειναι τα βασικα που θα χρειαστεις.παρε για αμμωνια υγρο τεστ και για τα αλλα παρε εστω τεστ σε sticks,να ξερεις που βρησκεσαι.για το φιλτρο τωρα καλητερα ειναι να αφησεις μονο ενα μπλε σφουγγαρι μεσα,απο πανω να βαλεις βιολογικο υλικο sera siporax και μετα το μαυρο σφουγγαρι που ειναι ανθρακας και απο πανω το ενυδρειακο βαμβακι.τον ανθρακα αστον 3-4 μερες και μετα βγαλτον.οσο για μπολι βαλε μια αγγελια εδω,ολο και καποιος θα βρεθει να σου δωσει :wub:

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα καλο search εδω μεσα και θα λυθουν ολες οι αποριες σου.

Αρκετες πετρες απο την φυση οπως και ξυλα κανουν για ενυδρεια με μια σωστη προετοιμασια που θα βρεις παλι με διαβασμα απο εδω...

Για να "στρωσει" το ενυδρειο σου θελει τον χρονο του και αυτο θα το καταλαβεις με τα υγρα Test που κυκλοφορουν. Και παλι με διαβασμα θα μαθεις ποια ειναι. Το οτι ζουσε σε μια γυαλα δεν σημαινει οτι ειναι και καλα...

Υπαρχουν πολλα φυτα που δεν θελουν τπτ εκτος του να τα μιλας και να τα καλημεριζεις... :wub:

+1000 naskas :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την καλημέρα μου. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ασχοληθήκατε. Να είστε σίγουροι οτι οι συμβουλές θα ληφθούν υπ'όψην. Να'στε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

μην ξαναπάς σε αυτόν τον πετσοπα είναι άσχετος και επικήνδυνος για την ύγεια του ψαριού σου, τα άλλα όπως τα είπαν τα παιδιά ,το ότι ζει δυο μήνες στη γυάλα δεν σημαίνει ότι περνάει καλά

Link to comment
Share on other sites

Αστο το ενυδρειο να τρεξει ριχνε λιγο τροφη καθημερινα και μετρα οταν φτασουν η τιμες του νερου σε καλα επιπεδα βαζεις και το ψαρι μεσα αν θες παρε ακομα ενα για να εχει παρεα.

[/quot

διλαδη μαστορα τον κυκλο του αζοτου πως το καταλαβενεις με τα τεστ??οεο???

Link to comment
Share on other sites

μην ξαναπάς σε αυτόν τον πετσοπα είναι άσχετος και επικήνδυνος για την ύγεια του ψαριού σου, τα άλλα όπως τα είπαν τα παιδιά ,το ότι ζει δυο μήνες στη γυάλα δεν σημαίνει ότι περνάει καλά

Να πάει αν βολεύει,έχει ποικιλία και καλές τιμές,αλλά να πάει προετοιμασμένη! :P

@vassilios : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Link to comment
Share on other sites

μεγεια το ενυδρειο :P

αν επιτρεπεται ποσο το αγορασες ?

εισαι σιγουρη οτι εχει αυτο το φιλτρο ?

στο site της juwel λεει οτι εχει ενα με 280λιτρα/ω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...