Jump to content

Πόσα είδη καρχαρία υπάρχουν?


elec

Recommended Posts

Κάνω αυτή την ερώτηση διότι είχα πάει πριν τις γιορτές σε ένα pet shop με τον αδερφό μου για να πάρουμε μερικά ψαράκια για το ενυδρείο του και είδά και τρία είδη καρχαρία,ήταν σίγουρα ο silver shark, ένας πορτοκαλί χρώμα ανοιχτό(τον οποίο και πήραμε) και ένας άλλος δεν θυμάμαι χρώμα.

Ρωτήσαμε αν θα έχουμε πρόβλημα αν τον βάλουμε μέσα με τα άλλα ψάρια και είπε πως ο πορτοκαλί θα είναι πιο ήσυχος.

Τόν βάλαμε μέσα και μαζί με άλλα δυό είδη που πήραμε...όλα καλά τίς επόμενες 2 μέρες και μετά από ότι μου έιπε ο αδεφός μου τόν έβγαλε γιατί κυνηγούσε το ένα το χρυσόψαρο :P.Το κακό είναι πως είχε άσχημο τέλος γιατί τον έβαλε σε έλα άλλο δοχείο προσωρινά μέχρι να πάρει άλλο ενυδρείο και πήδηξε ο κακόμοιρος στο πάτωμα.Διάβασα μετά ότι το συνηθίζουν αν δεν υπάρχει καπάκι...

Και εγώ κάνω την εξής ερώτηση:

Ξέρει κάποιος να μου πει τι είδους ήταν αυτός ο πορτοκαλί και πόσο μεγαλώνει??

Ο Silver από ότι είδα φτάνει μέχρι 30-35cm περίπου έτσι δεν είναι?

Κάποιο άλλο είδος καρχαρία που να υπάρχει στην αγορά και να μην μεγαλώνει πολύ μπορείτε να μου προτείνετε?

Ευχαριστώ..

Έγινε επεξεργασία - elec
Link to comment
Share on other sites

Γενικα να ξερεις ολα τα καρχαριοειδη ειναι δυσκολα ψαρακια και καλυτερα πανε μονα τους ....απαιτουν σχετικα μεγαλα ενυδρεια και ειδικες συνθηκες (πχ PH=6,5) ...απο τα λιγα που εχω διαβασει το μοναδικο ''καρχαροειδες'' που θα μπορουσες να εχεις ειναι το Red Tail Shark ..ολα τα αλλα δεν μπορουν να μπουν σε ενυδρεια γιατι μεγαλωνουν αρκετα ..αν μπουν σε ενυδρειο ζουν για καποιο διαστημα αλλα μετα μεγαλωνουν εσωτερικα ..εξωτερικα παραμενουν μικρα και μετα ψωφανε(νανισμος) ...το χρυσοψαρο και το ''καρχαριακι'' που εβαλες μαζι ηταν λαθος γιατι τα χρυσοψαρα ζουν σε κρυο νερο ενω το αλλο θελω θερμοστατες κλπ κλπ(τροπικο ενυδρειο) ..εκτος δοχειου βγηκε γιατι προφανως δεν ''ενιωσε'' ανετα στο δοχειο που το εβαλε ο αδερφος σου και οπως ..σου εξηγισα ποιο πανω θελει ''ειδικη'' μεταχειριση (πολα λιτρα ,καταλληλη θερμοκρασια και σχετικα μικρο ph)

Link to comment
Share on other sites

Ρωτήσαμε αν θα έχουμε πρόβλημα αν τον βάλουμε μέσα με τα άλλα ψάρια και είπε πως ο πορτοκαλί θα είναι πιο ήσυχος.

..και κατι αλλο αλλαξε pet shopά! :thumbup::thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το λίνκ παραπάνω ήταν πολύ κατατοπιστικό.

Μου λύθηκαν οι περισσότερες πληροφορίες και από ότι κατάλαβα ο τρίτος που υπήρχε στο pet shop ήταν ο Rainbow Shark που δεν μου άρεσε κίολας.

Βασικά τα χρύσοψαρα τα έχει πολύ καιρό και ζούν σε 25 βαθμούς ο αδερφός.Θέλουν πιο χαμηλή θερμοκρασία από αυτή?

Τό μονο που δεν βρήκα παραπάνω ήταν αυτός που πήρα εγώ...ο πορτοκαλί δεν βρήκα κάποια χαρακτηριστικά για αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

..και κατι αλλο αλλαξε pet shopά! :bowdown::thumbup::P

Είναι επαρχία αυτός απλά είχα πάει τις γιορτές.Γενικώς δεν βρίσκεις και πολλούς αξιόπιστους σε επαρχία δυστυχώς.

Εγώ μένω Αθήνα λόγω σπουδών και υπάρχει μεγάλη ποικιλότητα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το λίνκ παραπάνω ήταν πολύ κατατοπιστικό.

Μου λύθηκαν οι περισσότερες πληροφορίες και από ότι κατάλαβα ο τρίτος που υπήρχε στο pet shop ήταν ο Rainbow Shark που δεν μου άρεσε κίολας.

Βασικά τα χρύσοψαρα τα έχει πολύ καιρό και ζούν σε 25 βαθμούς ο αδερφός.Θέλουν πιο χαμηλή θερμοκρασία από αυτή?

Τό μονο που δεν βρήκα παραπάνω ήταν αυτός που πήρα εγώ...ο πορτοκαλί δεν βρήκα κάποια χαρακτηριστικά για αυτόν.

για τα Χρυσοψαρα δες εδω τα παιδια εχουν συγκεντρωσει αρκετες πληροφοριες ..πες μας μερικα πραγματα για το ενυδρειο σου ανεβασε και μερικες φωτο αν θες :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου ενυδρείο δεν έχω ακόμη τώρα σκέυτομαι να κάνω την αρχή και για αυτό ψάχνομαι.

Είχα άλλα χόμπυ μέχρι στιγμής τηλεκατευθυνόμενα και ηχοσυστήματα αυτοκινήτων(άσχετο).

Το ενυδρείο το οποίο ανέφερα είναι στο σπίτι στην επαρχία και το συντηρεί ο αδερφός μου και θεωρώ ότι είναι σε καλό στάδιο.Θα του πω να μου στείλει μερικές φότο τώρα που μπήκαν και τα άλλα ψάρια για να πείτε τύχον πρόβλήματα η απροσεξίες και ιδέες σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...