Jump to content

Ghd


Recommended Posts

καλημέρα ψαροκαμένοι

εχω βαλει στο 20lt ενυδρειακι μου 3 εναπομηναντα guppy συμφωνα με τις τελευταιες μετρισεις μου το ghd ειναι >21 το ph ειναι 6,8 και η θερμοκρασια στους 25,5 βαθμους. εχω ηδη χασει 2 απο τα 5 που ειχα αρχικα.Το ενυδρειο τρεχει γυρω στο 6μηνο μονο με 4γαριδες αμανο και προσφατα εβαλα προς το παρον 5 guppy (απο τα οποια εχουν μεινει 3) και μια red cherry.

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορω να ριξω το ghd? Γιατι απ'οτι καταλαβαινω αυτο ειναι ο λογος που εχασα τα 2 guppy.

ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - michel4age
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ψαροκαμένοι

εχω βαλει στο 20lt ενυδρειακι μου 3 εναπομηναντα guppy συμφωνα με τις τελευταιες μετρισεις μου το ghd ειναι >21 το ph ειναι 6,8 και η θερμοκρασια στους 25,5 βαθμους. εχω ηδη χασει 2 απο τα 5 που ειχα αρχικα.Το ενυδρειο τρεχει γυρω στο 6μηνο μονο με 4γαριδες αμανο και προσφατα εβαλα προς το παρον 5 guppy (απο τα οποια εχουν μεινει 3) και μια red cherry.

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορω να ριξω το ghd? Γιατι απ'οτι καταλαβαινω αυτο ειναι ο λογος που εχασα τα 2 guppy.

ευχαριστώ.

Αρχικά θα ήθελα να σε ρωτήσω με τι τεστ μετράς. Έχεις κάνει άλλες μετρήσεις; (πχ ΝΗ3/ΝΗ4-ΝΟ2-ΝΟ3-ΚΗ). Πες πως ξεκίνησε το πρόβλημα και τι συνήθειες ακολουθείς (πχ αλλαγές νερού, λιπάσματα, τάισμα κλπ), φίλτρανση (τι φίλτρο και τι υλικά έχεις) καθώς επίσης είδος και αριθμός ψαριών. Καλύτερα βέβαια να συμπληρώσεις τη φόρμα ασθενειών εδώ. Έχω την εντύπωση ότι μάλλον δεν φταίει το GH. Αλήθεια πως έφτασες να έχεις τόσο ψηλό GH με PH 6,8!!!; Τι διακοσμητικά έχεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήθελα να σε ρωτήσω με τι τεστ μετράς. Έχεις κάνει άλλες μετρήσεις; (πχ ΝΗ3/ΝΗ4-ΝΟ2-ΝΟ3-ΚΗ). Πες πως ξεκίνησε το πρόβλημα και τι συνήθειες ακολουθείς (πχ αλλαγές νερού, λιπάσματα, τάισμα κλπ), φίλτρανση (τι φίλτρο και τι υλικά έχεις) καθώς επίσης είδος και αριθμός ψαριών. Καλύτερα βέβαια να συμπληρώσεις τη φόρμα ασθενειών εδώ. Έχω την εντύπωση ότι μάλλον δεν φταίει το GH. Αλήθεια πως έφτασες να έχεις τόσο ψηλό GH με PH 6,8!!!; Τι διακοσμητικά έχεις μέσα;

καλησπερα

εχω μονο μια μικρη ριζα και ενα φυλλο καταπα.Εχω βαλει αληθηνα φυτα (moss και ντοματια.)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω μονο μια μικρη ριζα και ενα φυλλο καταπα.Εχω βαλει αληθηνα φυτα (moss και ντοματια.)

redcross.gif

Αυτες ειναι η σημερινες μετρησεις μολις τις εκανα

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

Αυτες ειναι η σημερινες μετρησεις μολις τις εκανα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:20lt

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):HL-BT200

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 6 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 amano, 1 red cherry, 3 Guppy

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

1. Τάϊσμα 1 φορα την ημερα αποξηραμενη τροφη στα guppy, στις γαριδες 5 μερες την βδομαδα απο ενα μπαλακι τροφης στην καθε γαριδα πρωι βραδυ ενα ζευγαρι σαλιγκαρια τιγερ.

2. Αλλαγές νερού μια φορα την εβδομαδα αφαιρω το 1/4 του νερου και προσθετο νεο το οποιο το χω αφησει καμια ωρα με το αντιχλωριο να παρει θερμοκρασια δοματιου και μετα το βαζω μεσα στο ενυδρειο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,2-7,6

- KH:6-10

- GH:>21

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):-

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips: JBL Easy Test 5in1

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1.

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

Link to comment
Share on other sites

redcross.gif

Αυτες ειναι η σημερινες μετρησεις μολις τις εκανα

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

Αυτες ειναι η σημερινες μετρησεις μολις τις εκανα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:20lt

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):HL-BT200

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 6 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 amano, 1 red cherry, 3 Guppy

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

1. Τάϊσμα 1 φορα την ημερα αποξηραμενη τροφη στα guppy, στις γαριδες 5 μερες την βδομαδα απο ενα μπαλακι τροφης στην καθε γαριδα πρωι βραδυ ενα ζευγαρι σαλιγκαρια τιγερ.

2. Αλλαγές νερού μια φορα την εβδομαδα αφαιρω το 1/4 του νερου και προσθετο νεο το οποιο το χω αφησει καμια ωρα με το αντιχλωριο να παρει θερμοκρασια δοματιου και μετα το βαζω μεσα στο ενυδρειο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,2-7,6

- KH:6-10

- GH:>21

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):-

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips: JBL Easy Test 5in1

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1.

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

Οι παρατηρήσεις που έχω να κάνω είναι ότι τα λίτρα σου είναι λίγα. Το φίλτρο σου σε όγκο κάδου βέβαια είναι μικρό και δεν ξέρω τι υλικά χρησιμοποιείς. Τα stick με τα οποία μετράς δεν είναι και τόσο ακριβή. Καλύτερα να μετράς με υγρά. Για να καταλάβεις τι εννοώ με ΚΗ=10 θα έχεις ΡΗ περίπου 8 ίσως και παραπάνω. Επίσης 6 με 10 το ΚΗ είναι μεγάλη διαφορά.

Όταν κάνεις προετοιμασία στο νερό θα πρέπει εκτός του αντιχλώριου να έχεις τις ίδιες συνθήκες νερού (Θερμοκρασία-ΡΗ κλπ). Όχι μόνο σε θερμοκρασία δωματίου αλλά σε θερμοκρασία ενυδρείου χρησιμοποιώντας θερμοστάτη Αν θέλεις να αλλάξεις το ΡΗ ή να μαλακώσεις το νερό το κάνεις με αργούς ρυθμούς. Τα γκάπυ και γενικά τα ζωοτόκα θέλουν σκληρό νερό και αλκαλικό περιβάλλον. Το ξύλο και τα φύλλα catappa ρίχνουν τις σκληρότητες και κατά συνέπεια και το ΡΗ. Βέβαια με ένα φύλλο μέσα μην περιμένεις να πέσει το ΡΗ. Καλύτερα να μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4 - ΝΟ2- ΝΟ3 ξανά με υγρά τεστ ώστε να έχεις μια καλύτερη εικόνα. Απ'οτι είδα έχεις μεγαλύτερο ενυδρείο. Αν δεν έχεις άλλα ψάρια μέσα καλύτερα να τα μεταφέρεις όλα εκεί και αν έχεις και δεύτερο φίλτρο καλύτερα να το βάλεις σε λειτουργία και αυτό χρησιμοποιώντας κεραμικά υλικά όπως siporax, sybstrat κλπ. Επίσης βάλε και βακτήρια για να ενισχύσεις τη βιολογία καθώς και αλλαγη νερού 50%. Χρησιμοποίησε βιταμίνες και γενικά να χρησιμοποιείς διάφορες τροφές (φυτικές και ζωικές). Συνέχισε να ταίζεις 1 φορά την ημέρα μέχρι να κάνεις μετρήσεις και να διαπιστώσεις ότι είναι στρωμένο το φίλτρο σου. Μετά καλύτερα να ταίζεις λίγο από 2 φορές με ποικιλία τροφών. Αν δεν έχεις παρατηρήσει κάτι άλλο (ξύσιμο ψαριών, αποχρωματισμό κλπ) κάνε αυτά για αρχή. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Οι παρατηρήσεις που έχω να κάνω είναι ότι τα λίτρα σου είναι λίγα. Το φίλτρο σου σε όγκο κάδου βέβαια είναι μικρό και δεν ξέρω τι υλικά χρησιμοποιείς. Τα stick με τα οποία μετράς δεν είναι και τόσο ακριβή. Καλύτερα να μετράς με υγρά. Για να καταλάβεις τι εννοώ με ΚΗ=10 θα έχεις ΡΗ περίπου 8 ίσως και παραπάνω. Επίσης 6 με 10 το ΚΗ είναι μεγάλη διαφορά.

Όταν κάνεις προετοιμασία στο νερό θα πρέπει εκτός του αντιχλώριου να έχεις τις ίδιες συνθήκες νερού (Θερμοκρασία-ΡΗ κλπ). Όχι μόνο σε θερμοκρασία δωματίου αλλά σε θερμοκρασία ενυδρείου χρησιμοποιώντας θερμοστάτη Αν θέλεις να αλλάξεις το ΡΗ ή να μαλακώσεις το νερό το κάνεις με αργούς ρυθμούς. Τα γκάπυ και γενικά τα ζωοτόκα θέλουν σκληρό νερό και αλκαλικό περιβάλλον. Το ξύλο και τα φύλλα catappa ρίχνουν τις σκληρότητες και κατά συνέπεια και το ΡΗ. Βέβαια με ένα φύλλο μέσα μην περιμένεις να πέσει το ΡΗ. Καλύτερα να μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4 - ΝΟ2- ΝΟ3 ξανά με υγρά τεστ ώστε να έχεις μια καλύτερη εικόνα. Απ'οτι είδα έχεις μεγαλύτερο ενυδρείο. Αν δεν έχεις άλλα ψάρια μέσα καλύτερα να τα μεταφέρεις όλα εκεί και αν έχεις και δεύτερο φίλτρο καλύτερα να το βάλεις σε λειτουργία και αυτό χρησιμοποιώντας κεραμικά υλικά όπως siporax, sybstrat κλπ. Επίσης βάλε και βακτήρια για να ενισχύσεις τη βιολογία καθώς και αλλαγη νερού 50%. Χρησιμοποίησε βιταμίνες και γενικά να χρησιμοποιείς διάφορες τροφές (φυτικές και ζωικές). Συνέχισε να ταίζεις 1 φορά την ημέρα μέχρι να κάνεις μετρήσεις και να διαπιστώσεις ότι είναι στρωμένο το φίλτρο σου. Μετά καλύτερα να ταίζεις λίγο από 2 φορές με ποικιλία τροφών. Αν δεν έχεις παρατηρήσει κάτι άλλο (ξύσιμο ψαριών, αποχρωματισμό κλπ) κάνε αυτά για αρχή. Καλή συνέχεια.

Ευχαριστω για τα παραπανω

Τα guppy προοριζονται για το 80lt ενυδρειο δεν μπορω να τα βαλω ακομα γτ εχω ενα χρυσοψαρο σε αυτο και φοβαμαι μην τα φαει. Επισης το μεγαλο ειναι απο τα carefull και το φιλτρο που εχει ειναι μουφα, με ενα σφουγκαρι μονο και δεν σου δεινει την δυνατοτητα να προσθεσεις τπτ. Στο μικρο το ενυδρειο εχω αλαξει το υλικο που ειχε μεσα εβαλα βιολογικο υλικο. Ομως θα ηθελα να ξερω πως ριχνω το Ghd γτ και παλαιοτερα ειχα υψηλες τιμες και παλι δεν μπορουσα να το ριξω. Πρεπει να αλαξω το νερο? Η πρεπει να παρω καποιο χημικο απο πετ σιτι?

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα παραπανω

Τα guppy προοριζονται για το 80lt ενυδρειο δεν μπορω να τα βαλω ακομα γτ εχω ενα χρυσοψαρο σε αυτο και φοβαμαι μην τα φαει. Επισης το μεγαλο ειναι απο τα carefull και το φιλτρο που εχει ειναι μουφα, με ενα σφουγκαρι μονο και δεν σου δεινει την δυνατοτητα να προσθεσεις τπτ. Στο μικρο το ενυδρειο εχω αλαξει το υλικο που ειχε μεσα εβαλα βιολογικο υλικο. Ομως θα ηθελα να ξερω πως ριχνω το Ghd γτ και παλαιοτερα ειχα υψηλες τιμες και παλι δεν μπορουσα να το ριξω. Πρεπει να αλαξω το νερο? Η πρεπει να παρω καποιο χημικο απο πετ σιτι?

ευχαριστω και παλι

Αρχικά θα πρέπει να μην σε απασχολή τόσο το gh, το οποίο μετράς με στικ και μπορεί να έχεις μεγάλη απόκλιση. Συνήθως οι τιμές του δικτύου στην Αθήνα δεν έχουν τόσο υψηλό gh. Ένα gh γύρω στο 8-10 βλέπεις. Αλλαγή νερού σου είπα να κάνεις διότι δεν ξέρω αν έχεις αμμωνία και αν καταφέρνει το φίλτρο σου να ανταπεξέλθει στην ιχθυοφόρτιση. Αυτή τη στιγμή το μόνο που θα πρέπει να σε απασχολεί για να βγεις από αυτή την κατάσταση είναι η καλυτέρευση της ποιότητας νερού από άποψη αμμωνίας νιτρώδων και νιτρικών. Επίσης θα πρέπει να προμυθευτής υγρά τεστ ώστε να έχεις σωστές μετρήσεις. (Το PH που μέτρησες με το KH και το GH δεν συμβαδίζουν. Τις σκληρότητες τις ρίχνεις είτε με τύρφη είτε με σκευάσματα είτε με ξερά φύλλα (πχ catappa) είτε με αντίστροφη όσμωση. Προσοχή όμως μαζί με τις σκληρότητες θα επηρεαστεί και το ΡΗ. Πριν κάνεις όμως όλα αυτά θα πρέπει να έχεις σωστές μετρήσεις. Τα στικ είναι αρκετά ευαίσθητα στην υγρασία και γενικά στις συνθήκες περιβάλλοντος και γι'αυτό οι μετρήσεις που δείχνουν μπορεί να απέχει από την πραγματικότητα. Επίσης στις τιμές που έδωσες (ΝΟ3=0 μαζί με ΝΗ3/ΝΗ4=0 και ΝΟ2=0). Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι δεν έχει στρώσει το φίλτρο σου (αναφέρεις όμως ότι τρέχει 6 μήνες δηλαδή αδύνατο εκτός και αν πλένεις τα υλικά του φίλτρου σου με νερό ή χαλάς τη βιολογία του με κάποιο άλλο τρόπο) ή ότι έχεις τόσα φυτά μέσα που απορροφούν τα ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...