Jump to content

Recommended Posts

πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες και ειδικοτερα η διατριβη της Κα.Κακογιαννη :)

ευχαριστουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μιας και μολις διαβασα το αρθρο και τη συζητηση που εχετε ανοιξει εδω για το στρωσιμο του ενυδρειου, θα ηθελα να ρωτησω κατι. Εχω ξεκινησει ενα ενυδρειο 30 λιτρων. Την πρωτη μερα εβαλα το υποστρωμα, το χαλικι και μια πετρα. Υστερα εβαλα το νερο και σε λειτουργια το φιλτρο (μεσα σφουγγαρι και sera siporax mini). Στη συνεχεια εριξα το αναλογο αντιχλωριο που αναγραφοταν στο api strees coat. Εδω και πεντε μερες τρεχει ετσι με θερμοκρασια στους 27 περιπου βαθμους. Σημερα εριξα τα πρωτα βακτηρια microbe lift. Οσα αναλογουσαν στα λιτρα μου ισως και ελαχιστα παραπανω που απο οτι ξερω κακο δεν κανει. Δυστυχως ειχα ενα φωτιστικο και καηκε και ακομα δεν εχω παρει αλλο. Πριν ριξω τα βακτηρια εκανα και ενα τεστ αμμωνια απλα για να δω και μου εδιξε οτι εχω 1mg/l. Το τεστ εγινε με υγρο της sera. Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

Διαβαζοντας στο θεμα για τον κυκλο του αζωτου, ειδα πως τα βακτηρια θελουν τροφη για να ζησουν. Αυτα που εβαλα ειναι απο αυτα που τρεφονται μονα τους και μονο ρολο στη τροφη τους παιζει το φως ή ειναι απο αυτα που θελουν λιγη τροφη ας πουμε σε αποχη ή σε καποιο πουγκι?

Το ενυδρειο σαν τελικη ιχθυοφορτιση θα εχει 3-4 guppy.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε λοιπον? :)

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

To test αμμωνίας που έκανες ήταν με καρτέλες ή με υγρά?

Άλλο ενυδρείο έχεις?

Αν όχι, έχεις γνωστό σου με άλλο ενυδρείο?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

To test αμμωνίας που έκανες ήταν με καρτέλες ή με υγρά?

Άλλο ενυδρείο έχεις?

Αν όχι, έχεις γνωστό σου με άλλο ενυδρείο?

Aλλο ενυδρειο δικο μου δεν εχω. Το τεστ ειναι υγρο της sera (βγαινει αμμωνια τεστ και σε χαρτακι?). Φιλος μου εχει ενυδρειο που τρεχει εδω και 2 χρονια αλλα δεν εχει κανει τεστ ποτε και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι καλο να παρω απο εκεινον μπολι αν και σιγουρα ειναι στρωμενο μετα απο τοσο καιρο το ενυδρειο του. Τα ψαρια του ειναι μια χαρα ασχετα αν εχει κανει μεγαλο λαθος στην επιλογη τους. Σε 180 λιτρα εχει: 1 oscar, 2 αγγελοψαρα, 2 μολυ, 3 redfire κατι...και εναν πλακοστομο.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα μπουκάλι 1μιση-2 λίτρων νερό από τον φίλο σου (μετά από αλλαγή που θα κάνει) και το συντομότερο ρίξτο στο ενυδρείο σου. Καλό είναι την ίδια στιγμή να βάλεις και 2-3 υγιή ψαράκια. Αυτό βέβαια μόνο στην περίπτωση όπου το ενυδρείο του είναι υγιές (ασχέτως πραγματικά λάθος επιλογών).

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα μπουκάλι 1μιση-2 λίτρων νερό από τον φίλο σου (μετά από αλλαγή που θα κάνει) και το συντομότερο ρίξτο στο ενυδρείο σου. Καλό είναι την ίδια στιγμή να βάλεις και 2-3 υγιή ψαράκια. Αυτό βέβαια μόνο στην περίπτωση όπου το ενυδρείο του είναι υγιές (ασχέτως πραγματικά λάθος επιλογών).

Μενουμε πολυ κοντα και μπορω να βαλω νερο απο το ενυδρειο του στο δικο μου μεσα σε 5 λεπτα απο οταν το παρω. Πως θα δω αν ειναι υγιες το ενυδρειο του? Και κατι ακομα. Ψαρια που μου λες να ριξω σε περιπτωση που παρω απο το φιλο μου νερο, πειραζει που θα εχουν απλο φως και οχι ενυδρειακου τυπου μιας και χαλασε αυτο που ειχα και δεν εχω παρει ακομα? Φυτα δεν εχει ακομα μεσα το ενυδρειο μου λογω του οτι δεν υπαρχει σωστο φωτιστικο.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια δεν θα έχουν πρόβλημα και με το φως του χώρου προσωρινά. Δεν μπόρεσες να βρεις μετασχηματιστή για το φωτιστικό τελικά?

Για το ενυδρείο που λες για το πως θα δεις εαν είναι υγιές, από τη στιγμή που είναι φίλος σου θα τον ρωτήσεις αν έχει περάσει ασθένεια και θα σου απαντήσει ειλικρινά. Παρατήρησε επίσης τα ψάρια του. Εννοείτε πως οι τοξικές τιμές πρέπει να είναι μηδέν στο νερό που θα πάρεις.

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια δεν θα έχουν πρόβλημα και με το φως του χώρου προσωρινά. Δεν μπόρεσες να βρεις μετασχηματιστή για το φωτιστικό τελικά?

Για το ενυδρείο που λες για το πως θα δεις εαν είναι υγιές, από τη στιγμή που είναι φίλος σου θα τον ρωτήσεις αν έχει περάσει ασθένεια και θα σου απαντήσει ειλικρινά. Παρατήρησε επίσης τα ψάρια του. Εννοείτε πως οι τοξικές τιμές πρέπει να είναι μηδέν στο νερό που θα πάρεις.

Οχι δεν βρηκα μετασχηματιστη, δεν γινεται κατι, εκτος και αν βαλω μετασχηματιστη εξωτερικα και μεσα μονο λαμπα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλες οποτε λεω να παρω ειτε ενα dennerle nano light 11w, ειτε ενα arc pod 11w της arcadia, ειτε ενα decolight duo plant της aquael που μαλλον προς αυτο τεινω απλα δεν εχει ερθει ακομα στην Ελλαδα, σε 10 - 15 μερες υπολογιζουν, ισως και λιγο λιγοτερο.

Οσον αφορα τωρα το ενυδρειο του φιλου μου, δεν φαινεται να εχει περασει καποια αρρωστια, ειμαι συχνα σπιτι του, φιλος μου ειναι και μιλαμε για το ενυδρειο. Το μονο που με προβληματιζει ειναι πως το ενα αγγελοψαρο εχει κατι στα χειλη του:

φωτο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=57317

απο οτι μου ειπαν δεν πρεπει να ειναι αρρωστια αλλα απο δαγκωματα στομα με στομα με το αλλο αγγελοψαρο. Οντως εχω δει τα 2 αγγελοψαρα να δαγκωνονται...βασικα το ενα παει συνεχεια και δαγκωνει αυτο που ειναι στη φωτογραφια που εβαλα....

εδω και το ενυδρειο του φιλου μου....:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=58898

Link to comment
Share on other sites

Αν απο το φιλο μου, παρω 10 λιτρα με ενα μπετονι που εχω αχρησιμοποιητο των 10 λιτρων, ειναι προτιμοτερο απο το να του παρω μονο 1,5 - 2 λιτρα ή δεν εχει διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Αν απο το φιλο μου, παρω 10 λιτρα με ενα μπετονι που εχω αχρησιμοποιητο των 10 λιτρων, ειναι προτιμοτερο απο το να του παρω μονο 1,5 - 2 λιτρα ή δεν εχει διαφορα?

1,5-2 λίτρα είναι αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρειται αλλα μονο με νερο δεν γινεται μπολιασμα,χρειαζεται και λιγο υλικο απο το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικος τι να κανω παιδια? Να παρω υλικο και απο το φιλτρο του? Εχει ενα μεγαλο εξωτερικο και εμενα ειναι ενα μικρο σχετικα εσωτερικο....

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρειται αλλα μονο με νερο δεν γινεται μπολιασμα,χρειαζεται και λιγο υλικο απο το φιλτρο.

Είσαι σίγουρος? Γιατί αυτό που λες ισχύει υπό προϋποθέσεις. Το νερό περιέχει βακτήρια. Φυσικά σε πολύ μικρότερη ποσότητα από αυτή των υλικών του φίλτρου, αλλά το σημαντικό δεν είναι η ποσότητα, αλλά το είδος των βακτηρίων.

Τα βακτήρια μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα (μόλις λίγων ωρών, ανάλογα και με το είδος του βακτηρίου) διπλασιάζουν τον πληθυσμό τους και γι'αυτό δε μας ενδιαφέρει η ποσότητα σε πρώτη φάση.

Από την άλλη μας ενδιαφέρει το είδος των βακτηρίων. Ένα στρωμένο ενυδρείο έχει όλα τα απαραίτητα βακτήρια ακόμα και στο νερό. Αυτά θα ανακυκλωθούν μέσω του κυκλοφορητή του φίλτρου και θα βρεθούν και στα υλικά του φίλτρου όπου και θα προσκολληθούν, εφόσον πλέον το ενυδρείο είναι άστρωτο μεν, αλλά έχει το απαραίτητο ένζυμο όπου βοηθάει στην ανάπτυξη αποικιών.

Οπότε, αντί ο φίλος μας να περιμένει να δημιουργηθούν όλα τα απαραίτητα βακτήρια, θα τα πάρει έτοιμα, σε μικρή μεν ποσότητα, αλλά αρκετή ώστε αν βρουν τροφή (ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3/ΝΗ4) να επιζήσουν και να πολλαπλασιαστούν.

Το συμπέρασμα είναι πως και το νερό μπολιάζει. Είναι άλλη η λογική του μπολιάσματος με το νερό και άλλη με τα υλικά του φίλτρου. Γι'αυτό, μη μπερδεύεστε...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον, αυριο θα παρω 2 λιτρα νερο απο τον φιλο μου και βλεπουμε. Να ειστε καλα...ενημερωνω για οτι νεο και για οτι χρειαστω...να βαλω και τροφη σε αποχη ετσι? Ή να ριξω 2 γκαπακια μεσα μολις βαλω το νερο?

Να ειστε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα αν παρω νερο να ριξω 2 guppy ή καλυτερα αποχη με τροφη?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος? Γιατί αυτό που λες ισχύει υπό προϋποθέσεις. Το νερό περιέχει βακτήρια. Φυσικά σε πολύ μικρότερη ποσότητα από αυτή των υλικών του φίλτρου, αλλά το σημαντικό δεν είναι η ποσότητα, αλλά το είδος των βακτηρίων.

Τα βακτήρια μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα (μόλις λίγων ωρών, ανάλογα και με το είδος του βακτηρίου) διπλασιάζουν τον πληθυσμό τους και γι'αυτό δε μας ενδιαφέρει η ποσότητα σε πρώτη φάση.

Από την άλλη μας ενδιαφέρει το είδος των βακτηρίων. Ένα στρωμένο ενυδρείο έχει όλα τα απαραίτητα βακτήρια ακόμα και στο νερό. Αυτά θα ανακυκλωθούν μέσω του κυκλοφορητή του φίλτρου και θα βρεθούν και στα υλικά του φίλτρου όπου και θα προσκολληθούν, εφόσον πλέον το ενυδρείο είναι άστρωτο μεν, αλλά έχει το απαραίτητο ένζυμο όπου βοηθάει στην ανάπτυξη αποικιών.

Οπότε, αντί ο φίλος μας να περιμένει να δημιουργηθούν όλα τα απαραίτητα βακτήρια, θα τα πάρει έτοιμα, σε μικρή μεν ποσότητα, αλλά αρκετή ώστε αν βρουν τροφή (ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3/ΝΗ4) να επιζήσουν και να πολλαπλασιαστούν.

Το συμπέρασμα είναι πως και το νερό μπολιάζει. Είναι άλλη η λογική του μπολιάσματος με το νερό και άλλη με τα υλικά του φίλτρου. Γι'αυτό, μη μπερδεύεστε...

Ειμαι απολυτα σιγουρος,στο νερο υπαρχουν ελαχιστα,σ' ενα στρωμενο βυθο περισσοτερα και στα υλικα

του φιλτρου ακομα περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε συνεχιζω με τα microbe lift κανονικα μαζι με τροφη και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απολυτα σιγουρος,στο νερο υπαρχουν ελαχιστα,σ' ενα στρωμενο βυθο περισσοτερα και στα υλικα

του φιλτρου ακομα περισσοτερα.

Συγγνώμη Σταύρο, αλλά αναφέρεις πως με το νερό δε γίνεται στρώσιμο και σε ρώτησα πόσο σίγουρος είσαι γι'αυτό... Σου παρέθεσα επεξηγηματικά το τι γίνεται και κάτω από ποιες προϋποθέσεις μπορεί να γίνει αυτό που λέω κι εσύ το μόνο που κάνεις είναι να λες πως είσαι απόλυτα σίγουρος...

Δε θα επιμείνω περισσότερο στο θέμα. Εγώ τις εξηγήσεις μου τις έδωσα. Αν κι εσύ μπορείς να εξηγήσεις αυτό που λες τότε καλώς... Αλλιώς για μένα είναι σα να μην ειπώθηκε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το σκεπτικό του stormtrooper είναι σωστό εκ πρώτης όψεως .

Δεν μας απασχολεί η ποσότητα που θα βάλουμε σε ενα ενυδρείο διότι η αναπαραγωγή τους γίνετε πάρα πολύ γρήγορα και μέσα σε λίγες μέρες θα εμπλουτιστεί το βιολογικό μας υλικό εφ όσον είναι επαρκές για τη βιομάζα που θα φιλοξενήσουμε .

Έχει δίκιο όμως και ο stav αλλά με άλλο σκεπτικό που δεν το ανέπτυξε .

Έχουμε να κάνουμε με μεγάλη ποικιλία απο βακτήρια που αναπτύσσονται μέσα στα ενυδρεία μας , τα οποία έχουν και διαφορετικές προτιμήσεις για το πού τους αρέσει να κατοικίσουν .

Μη ξεχνάτε όμως οτι εκτός από βακτήρια χρειαζόμαστε να αναπτυχθούν στο ενυδρείο μας και διάφοροι άλλοι μικροοργανισμοί που βοηθούν στην ποιο πλήρη ισορροπία του οικοσυστήματος που θέλουμε να αναπτύξουμε .

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα σε ολους εχω εναν προβληματισμο εχω ενα ενυδρειο 200λιτρα στο οποιο θα φιλοξενισω αφρικανες...ριχνω βακτηρια strrees zyme+ της api εριξα βακτηρια την 1η 7η κ 14η μερα αλλα λογο προβληματως πρεπει να βγαλο το εσωτερικο φιλτρο κ θα το αντικαταστησω με ενα μεγαλυτερο κ εξωτερικο που εχει ηδη υλικο μεσα χρησιμοποιημενο. θα βαλω το υλικο απ οτο δικο φιλτρο στο νεο εξωτερικο κ οσο χορο εχει θα βαλω το παλιο βιολογικο που ειχε μεσα οποτεκ ατι θα μεινει κατι απο βιολογια..... χρειαζεται να κανω κατι αλλο? να το αφησω να δουλεψει δυο τρεις μερες κ να κανω μετρησεις? δεν εχω ξανα κανει μετρησεις τι τεστ να αγορασω αν παρω stick 5in1 κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...