Jump to content

Άνθρακας


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω τις εξής απορίες

- τι ακριβώς είναι ο άνθρακας που βάζουμε στα φίλτρα

- σε τι χρησιμέυει

- υπάρχει κάποιο προιον που προτείνεται?

Ρωτάω γιατί τα ψάρια μου έχουν oodinium, είμαι στην αρχή της θεραπείας και από οτι κατάλαβα αν όλα πάνε καλά θα πρέπει να βάλω άνθρακα

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δώσω μία πρώτη απάντηση μέχρι να απαντήσουν οι εμπειρότεροι, ο άνθρακας δεσμεύει γενικά βλαβερές ουσίες από το νέρο. Σίγουρα χρησιμοποιείται μετά απο θεραπεία για να μαζέψει κατάλοιπα των φαρμάκων.

Σε γενικές γραμμές δε τον αφήνουμε στον ενυδρείο μας καθώς μπορεί να δεσμεύεικαι χρήσιμες ουσίες. Επίσης θέλει αντικατάσταση μετά από κάθε χρήση.

Ελπίζω να μην είπα κάτι λάθος.

Αυτά απο μένα για να 'χεις μία πρώτη βραδυνή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω τις εξής απορίες

- τι ακριβώς είναι ο άνθρακας που βάζουμε στα φίλτρα

- σε τι χρησιμέυει

- υπάρχει κάποιο προιον που προτείνεται?

Ρωτάω γιατί τα ψάρια μου έχουν oodinium, είμαι στην αρχή της θεραπείας και από οτι κατάλαβα αν όλα πάνε καλά θα πρέπει να βάλω άνθρακα

σωστά απάντησε και ο φίλος πιο πάνω. (για γλυκό νερό)

αν τωρα έχεις ανθρακα μέσα στο φιλτρο τον βγάζεις γιατι δεν θα λειτουργήσει η θεραπεια (αποροφά ολα τα χημικά)

και θα τον χρησιμοποιήσεις πάλι μετά την θεραπεία για 3 μέρες να καθαρίσει το νερό απο τα φάρμακα και μετά έξω πέταμα.

έχει λήξη αποτελεσματικότητας μετά απο 30-40 μέρες και ενδέχεται να επιστραφούν στο νερό ότι έχει αποροφήσει .

καλα αποτελέσματα στα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο μύθος οτι ο άνθρακας χρησιμοποιείται μόνο για να μαζέψει τα φάρμακα έχει παρατραβήξει, όπως επίσης και το οτι αν έχουμε φυτά δεσμεύει τα χρήσιμα για αυτά στοιχεία, δεσμεύει κάποια αλλά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις αυτό είναι πρόβλημα.

Ο άνθρακας μπορεί να χρησιμοποιείται πάντα εκτός από δυο εξαιρέσεις:

-Όχι παράλληλα με τη χορήγηση φαρμακευτικού σκευάσματος γιατί θα μειώσει τη συγκέντρωσή του καθιστώντας τη αναποτελεσματική για τη θεραπεία.

-Όχι σε φυτεμένο ενυδρείο υψηλών απαιτήσεων που τα φυτά είναι πολλά, αναπτύσσονται σε πολύ γρήγορους ρυθμούς και απαιτούν υψηλή συγκέντρωση μετάλλων και ιχνοστοιχείων ειδικά σε μορφή χειλικών ενώσεων στην οποία βρίσκονται τα υγρά λιπάσματα των εταιριών.

Σε ενυδρεία χαμηλών απαιτήσεων που τα φυτά είναι λίγα ή και με χαμηλή ανάπτυξη, ο άνθρακας θα τείνει να κρατήσει σε χαμηλές συγκεντρώσεις τα μέταλλα και ιχνοστοιχεία αλλά ακόμα και αυτές οι συγκεντρώσεις θα αρκέσουν για την ανάπτυξη των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

Ο μύθος οτι ο άνθρακας χρησιμοποιείται μόνο για να μαζέψει τα φάρμακα έχει παρατραβήξει, όπως επίσης και το οτι αν έχουμε φυτά δεσμεύει τα χρήσιμα για αυτά στοιχεία, δεσμεύει κάποια αλλά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις αυτό είναι πρόβλημα.

Ο άνθρακας μπορεί να χρησιμοποιείται πάντα εκτός από δυο εξαιρέσεις:

-Όχι παράλληλα με τη χορήγηση φαρμακευτικού σκευάσματος γιατί θα μειώσει τη συγκέντρωσή του καθιστώντας τη αναποτελεσματική για τη θεραπεία.

-Όχι σε φυτεμένο ενυδρείο υψηλών απαιτήσεων που τα φυτά είναι πολλά, αναπτύσσονται σε πολύ γρήγορους ρυθμούς και απαιτούν υψηλή συγκέντρωση μετάλλων και ιχνοστοιχείων ειδικά σε μορφή χειλικών ενώσεων στην οποία βρίσκονται τα υγρά λιπάσματα των εταιριών.

Σε ενυδρεία χαμηλών απαιτήσεων που τα φυτά είναι λίγα ή και με χαμηλή ανάπτυξη, ο άνθρακας θα τείνει να κρατήσει σε χαμηλές συγκεντρώσεις τα μέταλλα και ιχνοστοιχεία αλλά ακόμα και αυτές οι συγκεντρώσεις θα αρκέσουν για την ανάπτυξη των φυτών.

ισχύει οτι πρέπει να αντικαθίσταται κάθε 30-40 μέρες αναλόγως ποσότητας βέβαια και λιτρων νερού ?

και αν μετά απο αυτή την χρήση παυει να ειναι ενεργός , να μην έχει την ιδιότητα αυτή , και να υπάρχει κίνδυνος επιστροφής στο νερό ότι έχει κρατήσει ?

Link to comment
Share on other sites

ισχύει οτι πρέπει να αντικαθίσταται κάθε 30-40 μέρες αναλόγως ποσότητας βέβαια και λιτρων νερού ?

και αν μετά απο αυτή την χρήση παυει να ειναι ενεργός , να μην έχει την ιδιότητα αυτή , και να υπάρχει κίνδυνος επιστροφής στο νερό ότι έχει κρατήσει ?

Δεν είναι όλοι οι άνθρακες ίδιοι, ανάλογα με την εταιρία τηρείς τις οδηγίες χρήσης. Αυτό που ξέρω ως γενικό χαρακτηριστικό των σύγχρονων μορφών ενεργού άνθρακα είναι οτι δεν θα απελευθερώσουν τις δεσμευμένες ουσίες μετά τον κορεσμό τους, τώρα αν τον αφήσεις κανένα χρόνο μέσα δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά μάλλον δεν μας αφορά... :P

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αυτό το οποίο έχει μέσα το φίλτρο μου είναι άνθρακας?

post-4888-1295573766_thumb.jpg

post-4888-1295573785_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε την χρήση του μετά από θεραπεία και την χρίση του για τον αποχρωματισμό του νερού από της χρωστικές ουσίες των ξύλων, δεν βλέπω κανένα άλλο λόγο να τον χρησιμοποιούμε. Για εμένα είναι πεταμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αυτό το οποίο έχει μέσα το φίλτρο μου είναι άνθρακας?

Ναι, αυτος εινα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό μάλλον δεν είναι καλο...όταν πήρα το ενυδρείο είχε μέσα δυο σακουλάκια από τον άνθρακα + τον κλασικό υαλοβάμβακα. άρα όλο το στρώσιμο έχει γίνει με άνθρακα. υπάρχει κάποιο θέμα σε αυτό?

τώρα που κιάο θεραπεία προφανώς να τον βγάλω έτσι? έχει επηρεάσει, μήπως πρέπει να ξαναρίξω κάποιες σταγόνες?

και τελευταία ερώτηση, όταν τελειώσει η θεραπεία να τον ξαναβάλω?δηλαδή μπορεί το ενυδρείο (20lt) να leitoyrgei μόνιμα με αυτόν σαν υλικό φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

αυτό μάλλον δεν είναι καλο...όταν πήρα το ενυδρείο είχε μέσα δυο σακουλάκια από τον άνθρακα + τον κλασικό υαλοβάμβακα. άρα όλο το στρώσιμο έχει γίνει με άνθρακα. υπάρχει κάποιο θέμα σε αυτό?

τώρα που κιάο θεραπεία προφανώς να τον βγάλω έτσι? έχει επηρεάσει, μήπως πρέπει να ξαναρίξω κάποιες σταγόνες?

και τελευταία ερώτηση, όταν τελειώσει η θεραπεία να τον ξαναβάλω?δηλαδή μπορεί το ενυδρείο (20lt) να leitoyrgei μόνιμα με αυτόν σαν υλικό φίλτρου?

Ο άνθρακας μια που είναι πορώδες υλικό προσφέρει αρκετή επιφάνεια και σαν βιολογικό υλικό αλλά το πρόβλημα είναι πως σε μια θεραπεία όπως τώρα στην περίπτωση σου θα πρέπει να τον βγάλεις για να μην σου απορροφά το ίδιο το φάρμακο. Δυο είναι οι λύσεις που μπορείς να ακολουθήσεις.

Η τον βγάζεις αλλά καλό είναι να μην ταΐζεις ή έστω να ταΐζεις ελάχιστα μια φορά την ημέρα και να παρακολουθείς κάθε μέρα ΝΗ3 και ΝΗ4, ή τον αφήνεις μέσα λόγο του ότι τον αφήνεις να λειτουργεί σαν βιολογικό υλικό και ελπίζοντας η θεραπεία να πετύχει μια που εάν τον έχεις μέσα πολύ καιρό και έχει εξασθενήσει η αποροφητικοτητατου. Όπως και να έχει καλό είναι να πάρεις καινούργιο βιολογικό υλικό όπως το Substrat pro να το βάλεις σε ένα δυχτακι μπροστά από την έξοδο του φίλτρου σου ή αν αφαιρέσεις τελικά τον άνθρακα στην θέση του μέσα στο φίλτρο και μην πετάξεις ή πλύνεις το filter wool για να δουλέψει σαν μπόλι.

Link to comment
Share on other sites

με μπέρδεψες λίγο. το ενυδρείο το έχω kia λειτουργεί γύρο στον ενάμισι μηνα.

μου προτείνεις είτε να τον βγάλω από τι θήκη του μέχρι να τελειώσει η θεραπεία και να αφήσω απλά τον υαλοβάμβακα με προσοχή στο τάισμα η απλά να μην kano τίποτα καθότι λειτουργεί ήδη

επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα, τι από τα δυο προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

με μπέρδεψες λίγο. το ενυδρείο το έχω kia λειτουργεί γύρο στον ενάμισι μηνα.

μου προτείνεις είτε να τον βγάλω από τι θήκη του μέχρι να τελειώσει η θεραπεία και να αφήσω απλά τον υαλοβάμβακα με προσοχή στο τάισμα η απλά να μην kano τίποτα καθότι λειτουργεί ήδη

επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα, τι από τα δυο προτείνεις?

Καλά κατάλαβες, το θέμα είναι ότι στην περίπτωση σου θα πρέπει εσύ να πάρεις μια απόφαση γιατί από την μια αν βγάλεις τον άνθρακα μειώνεις την βακτηριακη αποικία με κίνδυνο να έχεις και μια ανάλογη άνοδο της αμμωνίας, και από την άλλη αν τον αφήσεις υπάρχει περίπτωση η θεραπεία που κάνεις να μην είναι αποτελεσματική ως προς τους ασθενείς.

Εγώ προσωπικά, και το τονίζω θα άφηνα για την ώρα τον άνθρακα μέσα και θα παρατηρούσα καθημερινά εάν τα ψάρια βελτιώνονται στην υγεία τους με την θεραπια, εάν μέσα σε μια δυο μέρες δεν θα έβλεπα βελτίωση τότε θα τον έβγαζα και θα ακολουθούσα την δεύτερη λύση έχοντας πάντα το νου μου στις μετρήσεις και έτοιμο προετοιμασμένο νερό για κάποια επείγουσα αλλαγή σε περίπτωση μεγάλης συγκέντρωσης αμμωνίας.

Βέβαια δεν γνωρίζω ποια είναι η ασθένεια που καταπολεμάς και ίσως και αυτό να παίζει βασικό ρόλο στις ενέργειες μου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

oodinium

Ωχ! Πιθανοτατα εχεις αμμωνια και δεν το ξερεις, εχεις κανει γενικες μετρησεις;

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω test αμμωνίας, τα νιτρικά ήταν μηδέν πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε την χρήση του μετά από θεραπεία και την χρίση του για τον αποχρωματισμό του νερού από της χρωστικές ουσίες των ξύλων, δεν βλέπω κανένα άλλο λόγο να τον χρησιμοποιούμε. Για εμένα είναι πεταμένα λεφτά.

Χρήστο (χρόνια και ζαμάνια! :P ) μπορεί να μην είναι και το πιο απαραίτητο υλικό αλλά για ένα ενυδρείο με πχ ευαίσθητα ψάρια προσφέρει μείωση των οργανικών διαλυτών ρύπων εμποδίζοντας τα μεγάλα τους σκαμπανεβάσματα ανάμεσα στις αλλαγές νερού, σίγουρα είναι από τα είδη πολυτελείας αλλά αν χρησιμοποιηθεί σωστά προσφέρει στην καθαρότητα του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω test αμμωνίας, τα νιτρικά ήταν μηδέν πάντως...

Πάρε επειγόντως γιατί αν έχεις ΝΟ3 μηδέν μπορεί να είναι και επειδή είναι άστρωτο το ενυδρείο!

Πότε έκανες αλλαγή νερού τελευταία;

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο λειτουργεί 1,5 μηνα , νιτρικά νιτρώδη ήταν στα εισπί στην αρχή, αλλα εδώ και 2 εβδομάδες είναι μηδενικά.

αλλαγές νερού έκανα ανά δυο μέρες μικρές, την τελευταία εβδομάδα, λόγο του ότι είχα το oodinium και περίμενα να έρθει το φάρμακο."γενικ" aknao μια την εβδομάδα με 30%

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο λειτουργεί 1,5 μηνα , νιτρικά νιτρώδη ήταν στα εισπί στην αρχή, αλλα εδώ και 2 εβδομάδες είναι μηδενικά.

αλλαγές νερού έκανα ανά δυο μέρες μικρές, την τελευταία εβδομάδα, λόγο του ότι είχα το oodinium και περίμενα να έρθει το φάρμακο."γενικ" aknao μια την εβδομάδα με 30%

ok! Παρε παντος ενα τεστ αμμωνιας για να ξερεις τη σου γινετε.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω test αμμωνίας, τα νιτρικά ήταν μηδέν πάντως...

διάβασε σχετικά να καταλάβεις πως λειτουργεί ο κύκλος του αζώτου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry497929

πάρε τεστ επειγον ΝΗ3/4 ΝΟ2 για να δεις που βρισκεται το στρώσιμο σου.

πόσα ψάρια ειναι άρρωστα ? υπάρχει περίπτωση να μπουν σε άλλο χωρο να γινει εκει η θεραπεία ?

Link to comment
Share on other sites

έχω ενημερωθεί...δυστυχώς τα psaira δεν υπάρχει άλλο ενυδρείο να μπούν...είναι 2 χρυσόψαρα

Link to comment
Share on other sites

στο προφιλ βλέπω και αλλα ενυδρεια δεν μπορεις να πάρεις μπολι απο εκει για το φιλτρο σου ?

Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι παλιά, τα είχα πριν δυο χρονια αλλα τώρα είμαι εξωτερικό. και το συγκεκριμένο που μιλάμε δεν είναι δικό μου απλά βοηθάω όσο μπορώ

Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι παλιά, τα είχα πριν δυο χρονια αλλα τώρα είμαι εξωτερικό. και το συγκεκριμένο που μιλάμε δεν είναι δικό μου απλά βοηθάω όσο μπορώ

τότε συχνές αλλαγές νερού με αντιχλώριο και το φάρμακο. πως πάνε τα ψαράκια ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...