Jump to content

Βοηθεια για επιλογη νανοκιχλιδας..


aqua_yoko

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια..

Ενα φιλαρακι μου εχει 1 65λιτρο με νεον-κορυδορας και μερικες γαριδες..

το μισο ειναι φυτεμενο και στο αλλο μισο εχει 2 μεγαλα βραχια γεματα τρυπες και σπηλιες..

Εκτος απο ραμιρεζι τι αλλο ζευγαρι απο κιχιδες θα μπορουσε να βαλει ?

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ όμορφη νανοκιχλίδα είναι τα Apistogramma Pandurini.

Πολύ καλοί γονείς, φοβερή συμπεριφορά στο ενυδρείο, δραστήρια και πολύ όμορφα χρώματα.

Ένα θέμα που προκύπτει είναι πως ήδη υπάρχουν άλλα ψάρια και τα 65lt είναι λίγα.

Εγώ έχω ένα ζευγάρι σε 63lt. Είναι ιδιαίτερα κυριαρχικά την περίοδο μετά την αναπαραγωγή.

Η μητέρα είναι υπερπροστατευτική και δεν κάνει καμία κίνηση αν δεν ασφαλίσει τα μικρά.

Ένα άλλο "πρόβλημα" είναι η τροφή, δεν τρώνε πολύ εύκολα αποξηραμένη τροφή,

μόνο κατεψυγμένη ή ζωντανή.

Σίγουρα έχουν ιδιαιτερότητες αλλά είναι υπέροχα ψάρια.

Αν ο φιλαράκος σου σκεφτεί να βάλει μόνο ένα ζευγάρι στο 65αρι του, πρότεινε τα. :D

Link to comment
Share on other sites

Apistogramma Cacatuoides

Πιο εύκολες και σε πιο αλκαλικά νερά και ευκολότερες σχετικά στην πιθανή προσπάθεια για αναπαραγωγή.

Καλύτερα βέβαια όπως όλες οι νανοκιχλίδες να είναι μόνες τους αλλά αντιλαμβάνομαι (και εγώ το ίδιο κάνω) ότι αυτό δεν είναι πάντα εφικτό. Με τις γαρίδες δεν θα τα πάνε καλά (ειδικά με τις μικρές).

Ξεκινώντας θα χρειαστεί μία εξάδα μικρά ώστε να σου βγούν ζευγάρια (εκτός κι αν βρεις ζευγάρι) αν και εδώ δεν είναι και τόσο πιστά μεταξύ τους οπως τα ramirezi αφού ο αρσενικός πάει και με άλλες ενώ η θηλυκιά δεν τον ανέχεται όταν βγουν μικρά (όπα αυτό δεν το κάνουν μόνο τα Apistogramma Cacatuoides :D:ninja: )

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...