Jump to content

Ψαρόσουπα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Έπειτα από ένα search (το οποίο συνεχίζεται...) έχω βρει μερικά είδη ψαριών που μου αρέσουν και θέλω να μου πείτε κάποιους συνδυασμούς αν γίνονται και φυσικά να μου προτείνετε και άλλα αν θέλετε...

Πρόκειται για ένα ενυδρείο AQUADREAM 80 (90L) της AQUATLANTIS

τα ψάρια είναι:

Microgeophagus ramirezi

Corydoras panda

Colisa lalia

Tiger barb

Tateurndina ocellicauda

Neon tetra

Colisa lalia

Apistogramma cacatuoides

Apistogramma agassizii

Aphyosemion australe

Hyphessobrycon eques

Pelvicachromis taeniatus

Labidochromis spec

Pseudotropheus lombardoi

Ξέρω ότι τα περισσότερα είναι άσχετα μεταξύ τους... Απλά ψάχνω για όλα τα ψάρια... Αν υπάρχει κάποιο άλλο που σας αρέσει και πιστεύεται ότι θα μου αρέσει κι εμένα πείτε το...

Αν κάποιο δεν είναι για τα λίτρα μου, πείτε μου για να το αποκλείσω...

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν καταστάλλαξε στο τι νερό θέλεις να χρησιμοποιείς.

Θα έχεις χαμηλό ph με αντίστροφη όσμωση ή θα χρησιμοποιείς νερό βρύσης κατευθείαν οπότε υψηλότερα ph?

Αυτό θα σε βοηθήσει να κάνεις ένα πρώτο ξεκαθάρισμα του τι μπορείς να βάλεις και τι όχι. Από κει και πέρα το ψάχνεις και πιο συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σκέφτομαι για Α/Ο για την ώρα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν σκέφτομαι για Α/Ο για την ώρα..

Αρχικα θα πρεπει να σκεφτεις τον διακοσμο του ενυδρειου.Προτιμας φυτα,ξυλα,πετρες πχ;

Τα ψαρια πο αναφερις προερχονται απο διαφορετικες περιοχες και βασικα εχουν διαφορετικες απαιτησεις.Δες καποια απο τα υπαρχοντα ενυδρεια στο φορουμ,σκεψου τι θα ηθελες,ωστε να υπαρχει μια βαση στη συζητηση. :D

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα πρεπει να σκεφτεις τον διακοσμο του ενυδρειου.Προτιμας φυτα,ξυλα,πετρες πχ;

Τα ψαρια πο αναφερις προερχονται απο διαφορετικες περιοχες και βασικα εχουν διαφορετικες απαιτησεις.Δες καποια απο τα υπαρχοντα ενυδρεια στο φορουμ,σκεψου τι θα ηθελες,ωστε να υπαρχει μια βαση στη συζητηση. :D

Κοίτα, φυτά θέλω οπωσδήποτε, είναι κάποιο από τα ψάρια που δεν πάει με φυτά;;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, διαβασα το οδηγό της sera και μπορώ να κάνω κάτι σε Ασία

ή κάτι σε Ν. Αμερική

ο αριθμός των ψαριών(που προτείνει για ενυδρείο 80 εκ.) είναι καλός;

Α, επίσης εδώ

λέει για κοινόβια ενυδρεία και προτείνει δυο συνδιασμούς

- guppies, gouramis, neon/cardinal tetras και armored catfish

-platies, barbs, dwarf cichlids και armored catfish

Και στις δύο περιπτώσεις, προτείνει και μερικά αλγοφάγα ψάρια. Μικρά έως μεσαίου μεγέθους είδη , όπως τα Bushy Mouth Ancistrus (Ancistrus cf. dolichopterus) και το Midget Sucker Catfish (Otocinclus cf. affinis)

Πώς το βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος;;; :D

Θέλω να πάρω βυθό, μου λείπει κι ένα έπιπλο βέβαια και να το βάλω μπρος να στρώνει να ηρεμήσω...

Να ανοίξω και κανένα βιβλίο για την εξεταστική.... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω άλλο ένα στοιχείο, σήμερα μάζεψα άμμο από τη θάλασσα, δεν είναι σίγουρο αν θα την χρησιμοποιήσω, θα δω...

Κάποια πρόταση;;;

Link to comment
Share on other sites

Πριν σου πω τη γνώμη μου για συνδυασμούς ψαριών, θα ήθελα να σε ρωτήσω, αν έχεις το χρόνο- την όρεξη- την υπομονή και τη θέληση να ασχολείσαι ''αρκετές'' ώρες με το ενυδρείο.

Και το ρωτάω αυτό γιατί:

Κάποια ψάρια μπαίνουν κατευθείαν στο νερό της βρύσης (με αντιχλώριο), ενώ κάποια άλλα απαιτούν ιδιαίτερες συνθήκες (χαμηλό pH, σκληρότητες), με αποτέλεσμα να χρειάζεται περισσότερο χρόνο για τη σωστή διατήρηση τους!

Link to comment
Share on other sites

Πριν σου πω τη γνώμη μου για συνδυασμούς ψαριών, θα ήθελα να σε ρωτήσω, αν έχεις το χρόνο- την όρεξη- την υπομονή και τη θέληση να ασχολείσαι ''αρκετές'' ώρες με το ενυδρείο.

Και το ρωτάω αυτό γιατί:

Κάποια ψάρια μπαίνουν κατευθείαν στο νερό της βρύσης (με αντιχλώριο), ενώ κάποια άλλα απαιτούν ιδιαίτερες συνθήκες (χαμηλό pH, σκληρότητες), με αποτέλεσμα να χρειάζεται περισσότερο χρόνο για τη σωστή διατήρηση τους!

Έχω απ'όλα!!!! Αρκεί να με ικανοποιεί το αποτέλεσμα...Όσο πιο πολύ θα μου αρέσει :D τόσο πιο πολύ όρεξη και υπομονή θα έχω... και χρόνο φυσικά...

π.χ. αν μου έλεγες ότι χωρίς εξοπλισμό άλλα έξοδα θα έφτιαχνα reef αρκεί να ήμουν από πάνω κάθε μέρα, θα το έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βοήθεια;;; :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...