Jump to content

Πως μπορω να σκοτωσω τα σαλιγκάρια???


Recommended Posts

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου φιλε και τι ψαρια εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Θα δυσκολευτεις πολυ....

Μην ριχνεις φαρμακα στο νερο σου...

Μονο οταν αδειασει παντελως το ενυδρειο και τα φιλτρα σου για 2-3 μερες και αφου τα καθαρισεις σχολαστικα (φιλτρα,γυαλα,διακοσμιση φυτα)απο τα αυγα που αφηνουν,ισως τα ξεφορτωθεις,διαφορετικα πολυ δυσκολα...

Αν δεν το κανεις ετσι μην περιμενεις να τα διωξεις με αλλον τροπο.

Γεννουν με χαρακτηριστικη ανεση παντου!!!σε τσαμπια και μεταφερονται παντου.

Καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - kostaszoidos
Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου....ειχα κανει λαμπικο το ενυδριο....μεχρι που εβρασα και το νερο....με το χαλικη.......ακομα εχω......εχω ακουσει οτι πουλαν παγιδες......ισος ετσι να τα μετριασης.....

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47202

πάρε αυτα τα σαλιγκαράκια (Anentome helena )να τα μετριάσεις.μην ρίχνεις φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε anentome helena, είναι σαρκοφάγα σαλιγγάρια. :D

Πρόσεξε όμως, γιατί μερικές φορές, εκτός από τους λαθρεπιβάτες, μπορεί να επιτεθούν και σε άλλα σαλιγγάρια, ακόμη και αρκετά μεγαλύτερα από το μέγεθός τους!

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

βαλε το βραδυ μια κολλα χαρτι α4 και βγαλτην το πρωι μαζι με τα σαλιγγαρια που θα εχει πανω.μπορεις να τα μειωσεις αλλα οχι να τα τελειωσεις.

Link to comment
Share on other sites

βαλε το βραδυ μια κολλα χαρτι α4 και βγαλτην το πρωι μαζι με τα σαλιγγαρια που θα εχει πανω.μπορεις να τα μειωσεις αλλα οχι να τα τελειωσεις.

Μέσα στο ενυδρείο???

Link to comment
Share on other sites

Να σας δόσω μερικά στοιχεία :Το ενυδρίο μου είναι 60 L. Μέσα συνολικά κατοικούν 25 ψαρια (7 νεογέννητα και 5 εως δυο μηνων). Μέσα εχω Νεον Πυγολαμπίδες Γατόψαρα Πλακόστομος Guppies και Flying fox. Χρησημοποιω ενα φαρμακο της GASTROPEX επειγη α κατάσταση είχε φτασει στο.............να μήν μπορω να κοιτάξω μεσα απο το τζάμι

Link to comment
Share on other sites

Να σας δόσω μερικά στοιχεία :Το ενυδρίο μου είναι 60 L. Μέσα συνολικά κατοικούν 25 ψαρια (7 νεογέννητα και 5 εως δυο μηνων). Μέσα εχω Νεον Πυγολαμπίδες Γατόψαρα Πλακόστομος Guppies και Flying fox. Χρησημοποιω ενα φαρμακο της GASTROPEX επειγη α κατάσταση είχε φτασει στο.............να μήν μπορω να κοιτάξω μεσα απο το τζάμι

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω.. τελικα πηρα δυο Clown Loaches και μεσα σε μια εβδομαδα καθαρισαν ολο το ενυδρειο.!

Αυτη την στιγμη εχω ενα μονο και εδω και 4 μηνες δεν εχω δει ουτε ενα σαλιγκαρι!

Έγινε επεξεργασία - haf
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ενυδρείο???

μεσα στο ενυδρειο στον πυθμενα.το πρωι πανω στο χαρτι θα ειναι σαλιγγαρια.τη βγαζεις και τα πετας

Link to comment
Share on other sites

Χρησημοποιω ενα φαρμακο της GASTROPEX

μετρησεις αμμωνιας κανεις?? .....μην τυχων μαζι με τα σαλιγγαρια <<φυγουν>>και τα ψαρακια σου

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω.. τελικα πηρα δυο Clown Loaches και μεσα σε μια εβδομαδα καθαρισαν ολο το ενυδρειο.!

Αυτη την στιγμη εχω ενα μονο και εδω και 4 μηνες δεν εχω δει ουτε ενα σαλιγκαρι!

Βεβαια δεν ξερω το τελικο μεγεθος για τα ψαρια αυτα και πιθανον να μην κανουν για το ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια δεν ξερω το τελικο μεγεθος για τα ψαρια αυτα και πιθανον να μην κανουν για το ενυδρειο σου

Oλα ειναι μικροτερα απο τα Νεον

Link to comment
Share on other sites

Oλα ειναι μικροτερα απο τα Νεον

Για τα Clown Loaches μιλάω, το τελικο μεγεθος μπορεις να ειναι και 10-15 cm αρα δεν μπορουν να παραμεινουν στο ενυδρειο σου.

Στο δικο μου έκαναν εξαιρετική δουλεια.

http://en.wikipedia.org/wiki/Clown_loach

Έγινε επεξεργασία - haf
Link to comment
Share on other sites

Στα 250 λτ φυτεμένο που τ αειχα βάλει, έκαναν εξαιρετική δουλειά με τα σαλιγκάρια.

Κατα την γνώμη μου, η πιο σωστή λύση για την καταπολέμηση των σαλιγκαριών.

Link to comment
Share on other sites

βαλε τα anentome helena τα οποια θα τα φανε.

παντως 25 ψαρια σε 60 λιτρα ειναι υπερβολοκα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας δόσω μερικά στοιχεία :Το ενυδρίο μου είναι 60 L. Μέσα συνολικά κατοικούν 25 ψαρια (7 νεογέννητα και 5 εως δυο μηνων). Μέσα εχω Νεον Πυγολαμπίδες Γατόψαρα Πλακόστομος Guppies και Flying fox. Χρησημοποιω ενα φαρμακο της GASTROPEX επειγη α κατάσταση είχε φτασει στο.............να μήν μπορω να κοιτάξω μεσα απο το τζάμι

Φιλε εχεις πολυ μεγαλο αριθμο ψαριων στο 60 λιτρο σου ...θα ηταν καλο να μας γραψεις με ακριβεια ποια εχεις μεσα ...για να κρατησεις 1-2 απο ολα αυτα που εχεις ..κακα τα ψεματα το 60 λιτρο δεν εχει και πολλες δυνατοτητες ...εγω στο 60 λιτρο μου εχω μονο εναν μονομαχο και ειναι πολυ καλα εκει ! :D ...μετα βλεπουμε τι θα κανουμε και με τα σαλιγκαρια προφανως για να αναπτυσονται με τοσους ρυθμους καποιος λογος θα υπαρχει ...και εφοσων σου αραισει το χομπυ και θες να εισαι καλος χομπυστας θα πρεπει να ξεκινησεις απο το πρωτο

Link to comment
Share on other sites

Άσε τα σαλιγκάρια να ζήσουν και ψάξε την αιτία (που σίγουρα θα υπάρχει) γιατί έχεις τόσο μεγάλο αριθμό σαλιγκαριών.

Link to comment
Share on other sites

25 σμηνόψαρα σε εξήντα λίτρα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί υπερβολικός αριθμός.

Link to comment
Share on other sites

25 σμηνόψαρα σε εξήντα λίτρα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί υπερβολικός αριθμός.

Να σας δόσω μερικά στοιχεία :Το ενυδρίο μου είναι 60 L. Μέσα συνολικά κατοικούν 25 ψαρια (7 νεογέννητα και 5 εως δυο μηνων). Μέσα εχω Νεον Πυγολαμπίδες Γατόψαρα Πλακόστομος Guppies και Flying fox. Χρησημοποιω ενα φαρμακο της GASTROPEX επειγη α κατάσταση είχε φτασει στο.............να μήν μπορω να κοιτάξω μεσα απο το τζάμι

Link to comment
Share on other sites

αν βαλουμε τον γενικο κανονα που λεει 1 cm ψαριου ανα 4 λιτρα νερου θελει τουλαχιστον 100 λιτρα νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...