Jump to content

Απολύμανση ενυδρείου


sterzidi

Recommended Posts

Μια ξαδέρφη μου έχει το παλιο μου ενυδρείο 240l.

Σε μια δύσκολη προσωπική της περίοδο έχασε όλα τα ψάρια. Από την περιγραφή που μου έκανε πριν από καμιά βδομάδα τα ψάρια απεσυντιθεντο γρήγορα, πριν προλάβει να με πάρει τηλέφωνο ή να πάει στο petshop έχασε αρκετά, ανάμεσά τους και τον Θανάση ένα upside down catfish από το 1991...

Τα θρήνησε για 6 μήνες πια, κι αποφασισε ότι η ζωή συνεχίζεται.

Το ενυδρείο είναι κατασκευή το 90 και γύρω στο 2002 ξανακολλήθηκε μια και είχε αρχισει να δακρύζει.

Το φίλτρο είναι εξωτερικό, δεν ξέρω παραπάνω λεπτομέρειες αλλά υποθέτω ότι θα ανακυκλώνει το νερό τουλαχιστον 4 φορές την ώρα.

Η ερωτήση αφορά το στάδιο πριν το στρώσιμο

Χρειάζεται να γίνει καμιά απολύμανση; και πώς;

Το βιολογικό υλικό, ξέρετε εκείνα τα άσπρα μακαρόνια κι αστέρια, πρέπει να αλλαχτούν;

Το ενυδρείο ακόμα και σήμερα λειτουργεί. Αντι για ψαράκια έχει κάτι ομοιόμορφα πλαστικά φτυαράκια εν είδει επιτύμβιας πλάκας...

Σας μετέφερα αυτούσια όσα μου διηγήθηκε η ξαδέρφη

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν το αδειάσει του κάνει μια γενική καθαριότητα και αντικαταστήσει τα υλικά στα φίλτρα της θα έλυνε το πρόβλημα!

Περίμενε πάντως και μια πιο έμπειρη άποψη!

Link to comment
Share on other sites

Σε αναλογη περιπτωση που ειχα παθει πριν χρονια.Αυτο που εκανα και μου προτεινε καποιος ηταν:αδειασα εντελως το ενυδρειο και σε ενα κουβα με 5-6 λιτρα νερο εριξα δυο με 3 καπακια betadin και επλυνα την γυαλα καθως και το χαλικι ξεχωριστα μετα τα ξελπυνα πολυ καλα.Μετα το ξαναγεμισα το ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή για να απολυμάνω το χαλίκι μου το έβαλα στον ήλιο και υποθετικά συνεβηκε αυτό με τις υπεριώδης ακτίνες, θα μπορούσα να το κάνω με τις γνωστές λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

ok για το ενυδρείο να απολυμανθεί με bedadin αλλά δε νομίζω πως το χαλίκι είναι μεγάλο έξοδο για να ξαναγοραστεί, οπότε πέτα το παλιό και πάρε καινούργιο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μερικές φορές δε σκέπτεσαι λογικά. Τώρα τα αστεράκια και τα μακαρονια πέταμε η πχ βράσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Πέταμα και αγορά καινούργιων! Το "αστεράκι" που αναφέρεις δεν το γνωρίζω, ας σε διαφωτίσει κάποιος πιο έμπειρος. Για μακαρόνι θα σου πρότεινα siporax της sera. Είναι λίγο ακριβό αλλά κάνει αρκετά καλή δουλειά (εγώ το είχα αγοράσει 26 ευρώ). Αλλαγή του περίπου κάθε 3 μήνες. Αλήθεια γνωρίζεις τι δουλειά κάνει το μακαρόνι?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή του περίπου κάθε 3 μήνες.

Γιατί να αλλάζεις το siporax κάθε 3 μήνες? Πάνω που έχει στρώσει βιολογία το αλλάζεις? Πιστεύω ειδικά το siphorax ότι μετά από 2 χρόνια χρήσης, το βραζεις και είναι πάλι σαν καινούργιο!

Link to comment
Share on other sites

ok για το ενυδρείο να απολυμανθεί με bedadin αλλά δε νομίζω πως το χαλίκι είναι μεγάλο έξοδο για να ξαναγοραστεί, οπότε πέτα το παλιό και πάρε καινούργιο! :thumbup:

Εξαρτάται για πόσα λίτρα χαλικιού συζητάμε και την ποιότητα. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι ανάγκη να πεταχτεί κάτι, ένα καλό βράσιμο και είναι βέβαιο ότι δε θα μείνει τίποτα. :thumbup:

Πέταμα και αγορά καινούργιων! Το "αστεράκι" που αναφέρεις δεν το γνωρίζω, ας σε διαφωτίσει κάποιος πιο έμπειρος. Για μακαρόνι θα σου πρότεινα siporax της sera. Είναι λίγο ακριβό αλλά κάνει αρκετά καλή δουλειά (εγώ το είχα αγοράσει 26 ευρώ). Αλλαγή του περίπου κάθε 3 μήνες. Αλήθεια γνωρίζεις τι δουλειά κάνει το μακαρόνι?

Το ένα σακουλάκι 26€, τα 4 λίτρα πόσο???? ;) Ομολογώ ότι δεν έχω βρει πουθενά ότι πρέπει να αντικαθιστά το siporax κάθε 3 μήνες, το έχω ξανακούσει σε μαγαζί, υπάλληλος προς πελάτη. Για ποιο λόγο προτείνεις την αντικατάστασή του? Γνωρίζεις φυσικά φίλε kotsel ότι πρόκειται για ένα είδος γυαλιού και άρα δεν παθαίνει τίποτα. Στο 2028 που είχα, στο 2022 που το έχω ακόμα δεν αλλάχθηκε ποτέ και φυσικά δουλεύει άριστα! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Sorry guys!!! Να βοηθήσω πήγαινα.. Και πάλι καλά που τα επισημάνατε. Από το κατάστημα μου τα είπαν αυτά και υπέθεσα πως είναι σωστά και εμπεριστατωμένα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφήνει καθόλου πια κατάπληκτο που στο πανε σε κατάστημα.

Γιατί σκέψου να έχεις ένα φίλτρο που παίρνει μέσα 4 λίτρα siporax και κάθε 3 μήνες να πηγαίνεις να του τα ακουμπάς του πονηρού για να αγοράσεις κάτι το οποίο το χες και το πέταξες.

Συν κάτι άλλα που θα ψωνίσεις, επί x πελάτες που θα κάνουν το ίδιο με σένα να το κέρδος του μαγαζιού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...