Jump to content

Αρχάριος... Βοήθεια στην επιλογή ψαριών.


Recommended Posts

Γεια σε ολους, εχω ενυδρειο 60Lt γλυκου νερου δεν εχω βαλει ψαρια ακομα μεσα θα τα βαλω την Παρασκευη. Τι ψαρια μου προτεινετε να βαλω αρχικα (κατα προτιμηση τροπικα)?? Ευχαριστω προκαταβολικα

imag0449d.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - roulis88
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο Aquazone :D ,

Μην βιαστείς να βάλεις ψάρια, πριν βεβαιωθείς ότι το ενυδρείο είναι έτοιμο να τα φιλοξενήσει!

Το ενυδρείο το έχεις στρώσει?

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους, εχω ενυδρειο 60Lt γλυκου νερου δεν εχω βαλει ψαρια ακομα μεσα θα τα βαλω την Παρασκευη. Τι ψαρια μου προτεινετε να βαλω αρχικα (κατα προτιμηση τροπικα)?? Ευχαριστω προκαταβολικα

imag0449d.th.jpg

Καλώς όρισες και καλή διαμονή...

Πρόσεχε με τους τίτλους που βάζεις στα θέματά σου...το ''βοήθεια'' δέν στέκει στο να σε βοηθήσουμε να διαλέξεις ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το ενδιαφερον. Το ενυδρειο ειναι αυτο που φαινεται στην φωτο, το εστρωσα εβαλα την διακοσμηση το γεμισα με νερο και οι οδηγιες που μου δοθηκαν απο το καταστημα ειναι να βαλω το βελτιωτικο νερου aquatan την πρωτη μερα μαζι με το bio nitrivec και απο εκει και περα να βαζω bio nitrivec για μια εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και καλή διαμονή...

Πρόσεχε με τους τίτλους που βάζεις στα θέματά σου...το ''βοήθεια'' δέν στέκει στο να σε βοηθήσουμε να διαλέξεις ψάρια...

Ευχαριστω γιατην παρατηρηση και την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το ενδιαφερον. Το ενυδρειο ειναι αυτο που φαινεται στην φωτο, το εστρωσα εβαλα την διακοσμηση το γεμισα με νερο και οι οδηγιες που μου δοθηκαν απο το καταστημα ειναι να βαλω το βελτιωτικο νερου aquatan την πρωτη μερα μαζι με το bio nitrivec και απο εκει και περα να βαζω bio nitrivec για μια εβδομαδα

Για να διαπιστώσεις αν έχει στρώσει το ενυδρείο, χρειάζονται test νερού.

Αν θέλεις, πες μας τι φίλτρο έχεις, και τι υλικά έχει αυτό μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε test νερού (NH3, NO2, NO3) για να δεις που βρίσκεται η διαδικασία του στρωσίματος! :D

Βγάλε τον άνθρακα και το μεγαλύτερο μέρος του σφουγγαριού από το φίλτρο, και αντικατέστησέ τα με κάποιο βιολογικό υλικό. (πχ το sera siporax.)

Παράλληλα με τα βακτήρια ρίχνε και λίγη τροφή στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια θα τα κανω και θα σου πω παρατηρησεις :ninja::bowdown::bowdown:

Αυτά εδώ ίσως σου φανούν χρήσιμα! :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα τα πρωτα μου ψαρια, 6 neon XL και 5 guppies. Μετρησεις παλι μηδενικες. Τι με συμβουλευετε να κανω σε περιπτωση που ανεβασει αμμωνια??

Link to comment
Share on other sites

τα νεον θελουν χαμηλο πεχα και δεν ταιριαζουν με τα γκαπι λογω συνθηκων. σαν αρχαριος προτεινω να ασχοληθεις με ζωοτοκα δηλαδη με τα γκαπι. θα ευχαριστηθεις με τις γεννες και θα μαθεις πραγματα καθως τα γκαπι ειναι ευκολα ψαρια.

πηγεινε πισω τα τετρα αν μπορεις και παρε μια φορα περισσοτερες θυληκες γκαπι απο αρσενικους.

1 α 2 θυλ 3 αρ 6 θυλ κλπ κλπ

Έγινε επεξεργασία - irongud
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα τα πρωτα μου ψαρια, 6 neon XL και 5 guppies. Μετρησεις παλι μηδενικες. Τι με συμβουλευετε να κανω σε περιπτωση που ανεβασει αμμωνια??

Γεια σου φιλε!Νομιζω οτι βιαστικες να βαλεις ψαρια και εβαλες και πολλα.nο3 εχεις μετρησει?πρεπει να μετρησεις αμμωνια 0,no 0 και no3 μετρησημα για να ειναι στρωμενο το φιλτρο σου και πριν βαλεις ψαρια πρεπει να κανεις και μια αλλαγη νερου για να πεσουν τα no3 κατω απο 25.Επεισης τα ψαρια σου ειναι ασυμβατα μεταξυ τους..

Link to comment
Share on other sites

τα νεον θελουν χαμηλο πεχα και δεν ταιριαζουν με τα γκαπι λογω συνθηκων. σαν αρχαριος προτεινω να ασχοληθεις με ζωοτοκα δηλαδη με τα γκαπι. θα ευχαριστηθεις με τις γεννες και θα μαθεις πραγματα καθως τα γκαπι ειναι ευκολα ψαρια.

πηγεινε πισω τα τετρα αν μπορεις και παρε μια φορα περισσοτερες θυληκες γκαπι απο αρσενικους.

1 α 2 θυλ 3 αρ 6 θυλ κλπ κλπ

Εβαλα 6 νεον τα γκαπι ειναι 1 αρ και 4 θηλ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!Νομιζω οτι βιαστικες να βαλεις ψαρια και εβαλες και πολλα.nο3 εχεις μετρησει?πρεπει να μετρησεις αμμωνια 0,no 0 και no3 μετρησημα για να ειναι στρωμενο το φιλτρο σου και πριν βαλεις ψαρια πρεπει να κανεις και μια αλλαγη νερου για να πεσουν τα no3 κατω απο 25.Επεισης τα ψαρια σου ειναι ασυμβατα μεταξυ τους..

νο3 δεν εχω μετρησει ακομη, αλλα θα παρω σημερα τεστ, οσο για τα ψαρια εχεις δικιο αλλα θα δω πως θα πανε αυτα πρωτα και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 28/1/2011 at 4:29 ΜΜ, το μέλος roulis88 έγραψε:

Σημερα εβαλα τα πρωτα μου ψαρια, 6 neon XL και 5 guppies. Μετρησεις παλι μηδενικες. Τι με συμβουλευετε να κανω σε περιπτωση που ανεβασει αμμωνια??

Έγινε ο κύκλος του αζώτου ή βιαστηκες;;;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις. Από το 2011 σίγουρα δεν θα υπάρχουν τα ψάρια,μπορεί ακόμα να μην υπάρχει και το ενυδρείο. :bigemo_harabe_net-74:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/2/2018 at 12:17 ΠΜ, το μέλος Sriz έγραψε:

Κοίτα να δεις. Από το 2011 σίγουρα δεν θα υπάρχουν τα ψάρια,μπορεί ακόμα να μην υπάρχει και το ενυδρείο. :bigemo_harabe_net-74:

Χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...