Jump to content

βιολογικο Vs ελαφροπετρα


Recommended Posts

Κάθε πορώδες υλικό κάνει για αποικισμό βακτηρίων και κατά προέκταση για υλικό φίλτρου, αλλά δεν μπορείς να σύγκρινες την ελαφρόπετρα με το σουπτρατ.

Link to comment
Share on other sites

επιδη ειμαι απο Σαντορινη λεω να το ψαξουμε λιγο το θεμα. αν ειναι να εχουμε δισεκατομυρια τονους βιολογικου υλικου κατω απο τα ποδια μας ποιος ο λογος να αγωραζουμε απο τα εργοστασιακα?

παντος μιας και ειπατε για πορωδες υλικο... θεωρω την ελαφροπετρα πολυ πιο πορωδες απο τα εργοστασιακα βιολογικα υλικα. το θεμα ειναι να μη βγαζει τπτ περιεργες ουσιες στο νερο μας.

αν θελετε παντος σας στελνω μπολικο Σαντορινιο βιολογικο υλικο να το τσεκαρουμε... καλο θα ητανε.

Link to comment
Share on other sites

επιδη ειμαι απο Σαντορινη λεω να το ψαξουμε λιγο το θεμα. αν ειναι να εχουμε δισεκατομυρια τονους βιολογικου υλικου κατω απο τα ποδια μας ποιος ο λογος να αγωραζουμε απο τα εργοστασιακα?

παντος μιας και ειπατε για πορωδες υλικο... θεωρω την ελαφροπετρα πολυ πιο πορωδες απο τα εργοστασιακα βιολογικα υλικα. το θεμα ειναι να μη βγαζει τπτ περιεργες ουσιες στο νερο μας.

αν θελετε παντος σας στελνω μπολικο Σαντορινιο βιολογικο υλικο να το τσεκαρουμε... καλο θα ητανε.

Αυτο ειναι λαθος. Και μαλιστα αποδεδειγμένα. :D

Το πουλάκι που σου το σφύριξε ενδεχομένως εχει πολυ μεγαλη χωρητικότητα στο dIY φιλτρο του με αποτελεσμα να μη τον ενδιαφέρει ο πραγματικός όγκος αποίκησης των βακτηριδίων.

Ναι μεν είναι πορώδες, αλλα οχι περισσοτερο απο τα βιολογικα υλικα που ειναι για ενυδρειακη χρηση.

Εχω δοκιμασει και την ελαφροπετρα, και πειραματικα θα σου πω οτι δεν εκανε δουλεια. Σε μεγαλύτερη ποσότητα, περισσότερο απο το διπλασιο, αρχισε να κανει περιπου την ιδια δουλεια.

Κανε και μονος σου το πειραμα.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

φιλε επειδη και εγω απο κει ειμαι το εχω σκεφτει και μαλιστα εφτιαξα ενα τετοιο οπως λες για μια λιμνη και δουλευει μια χαρα. πηρα ελαφροπετρα σε μικρα κοματια και μετα απο πολυ ξεπλημα την εβαλα. κανει δουλεια αλλα δεν μπορεις να τη συγκρινεις νομιζω και γω με τα βιολογικα υλικα που υπαρχουν. οχι ομως οτι δεν μπορεις να τη χρησιμοποιησεις. :D

να δες : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=45304&hl=

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Ναι η ελαφρόπετρα κάνει για βιολογικό υλικό αλλά έχει δύο βασικά προβλήματα.

1. Χρειάζεται πολύ πολύ μεγαλύτερη ποσότητα.

2. Φθείρεται με τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνητή επεξεργασία που γίνεται σε υλικά όπως το subtrate pro, το siporax ή ακόμη και στο ενυδρειακό σφουγγάρι με τη χρήση laser σαφώς είναι απείρως καλύτερη ως προς την συνολική επιφάνεια αποίκησης που δημιουργείται από την τυχαία διαδικασία της φύσης που γίνεται στην ελαφρόπετρα. Υπό αυτή την έννοια το τεχνητό υλικό είναι καλύτερο. Από την άλλη, όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι φίλοι, αν έχει κάποιος πολύ χώρο (ένα sump για παράδειγμα) για να βάλει ας πούμε δεκαπλάσια ποσότητα υλικού τότε όχι μόνο ελαφρόπετρα αλλά και άλλα υλικά χρησιμοποιούνται (πχ η γνωστή πέτρα λάβας ή ακόμη και πλαστικές τάπες από μπουκάλια). Σταθμίζεις τους παράγοντες και κρίνεις λαμβάνοντας υπόψη ότι η ελαφρόπετρα θα έχει τριφτεί και θα θέλει αλλαγή πολύ συντομότερα από οποιοδήποτε άλλο τεχνητό υλικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα... καταλαβα. αρα δε συμφερει. παντος εγω χθες εκανα το τεστ με το νερο (αντι μελανι) να τεσταρω την αποροφητικοτητα της ελαφροπετρας και ειχε αποροφητικοτητα οχι ομως και σαν το siporax.

παντος εμενα μου φενετε πολυ πιο πορωδες απο τα βιολογικα υλικα εμπορειου αλλα απο τη στιγμη που λετε οτι το εχετε τσεκαρει και θελει πιο πολυ ποσοτητα παω πασο. ειστε ποιο εμπειροι...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

μαλιστα... καταλαβα. αρα δε συμφερει. παντος εγω χθες εκανα το τεστ με το νερο (αντι μελανι) να τεσταρω την αποροφητικοτητα της ελαφροπετρας και ειχε αποροφητικοτητα οχι ομως και σαν το siporax.

παντος εμενα μου φενετε πολυ πιο πορωδες απο τα βιολογικα υλικα εμπορειου αλλα απο τη στιγμη που λετε οτι το εχετε τσεκαρει και θελει πιο πολυ ποσοτητα παω πασο. ειστε ποιο εμπειροι...

 

Πως γίνεται το τεστ με νερό ή μελάνι?

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω!και εδω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την επίσημη αναφορά της Seachem για το matrix , η ελαφρόπετρα είναι 10 φορές καλύτερο βιολογικό υλικό από το Substrat Pro.

 

ET surface area measurements indicate that Matrix™ contains nearly 10 times the specific surface area of Substrat Pro, and more than 20 times the specific surface area of MicroMec.

 

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Matrix.html

 

Και οι εταιρίες αυτές δεν κάνουν δηλώσεις που δεν ισχύουν και ειδικά για ανταγωνιστικά προϊόντα, γιατί θα φάνε αγωγές και θα τρέχουν

 

Και το matrix της Seachem είναι ελαφρόπετρα

 

Seachem Laboratories sells Matrix, a natural porous stone, as a biological filter medium.

 

http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf

 

Προσωπικά έχω ελαφρόπετρα σε όλα τα ενυδρεία μου, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και ένα βιντεο ότι το matrix είναι ελαφρόπετρα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την επίσημη αναφορά της Seachem για το matrix , η ελαφρόπετρα είναι 10 φορές καλύτερο βιολογικό υλικό από το Substrat Pro.

 

ET surface area measurements indicate that Matrix™ contains nearly 10 times the specific surface area of Substrat Pro, and more than 20 times the specific surface area of MicroMec.

 

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Matrix.html

 

Και οι εταιρίες αυτές δεν κάνουν δηλώσεις που δεν ισχύουν και ειδικά για ανταγωνιστικά προϊόντα, γιατί θα φάνε αγωγές και θα τρέχουν

 

Και το matrix της Seachem είναι ελαφρόπετρα

 

Seachem Laboratories sells Matrix, a natural porous stone, as a biological filter medium.

 

http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf

 

Προσωπικά έχω ελαφρόπετρα σε όλα τα ενυδρεία μου, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

Αναφερεις δηλ. οτι το Ματριξ ( ελαφροπετρα ) ειναι καλυτερο απο την απλη ελαφροπετρα που αγοραζουμε 

απο το πρακτικερ και καλυτερο απο το σαμπσταρ. Αν καταλαβα καλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερεις δηλ. οτι το Ματριξ ( ελαφροπετρα ) ειναι καλυτερο απο την απλη ελαφροπετρα που αγοραζουμε 

απο το πρακτικερ και καλυτερο απο το σαμπσταρ. Αν καταλαβα καλλα.

 

Οχι , ότι το Matrix είναι καθαρή ελαφρόπετρα ,

το matrix είναι καλύτερο από το Substrat Pro,

άρα η ελαφρόπετρα είναι καλύτερη από Substrat Pro και φυσικά πολύ πιο φθηνή

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργασμενη?

 

Τι εννοείς επεξεργασμένη ; Απλά πλυμένη, και το matrix που έχω δει από κοντά (είχε βάλει ένα φίλος) ήταν απλή ελαφρόπετρα καλά πλυμένη

τι διαφορά έχει αυτή με το matrix ;

Και επειδή είμαι και λίγο σχολαστικός και ίσως και υπερβολικός προσωπικά τη βράζω σε χύτρα ταχύτητας και γίνεται πιο άσπρη από το matrix, και έχω αφαιρέσει όσα πιο πολλά μπορώ μαύρα πετραδάκια

 

04082014172_zps96a9817d.jpg

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

+1 για την ελαφροπετρα! Τη χρησιμοποιω και στα δυο φιλτρα μου και παει μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς επεξεργασμένη ; Απλά πλυμένη, και το matrix που έχω δει από κοντά (είχε βάλει ένα φίλος) ήταν απλή ελαφρόπετρα καλά πλυμένη

τι διαφορά έχει αυτή με το matrix ;

Και επειδή είμαι και λίγο σχολαστικός και ίσως και υπερβολικός προσωπικά τη βράζω σε χύτρα ταχύτητας και γίνεται πιο άσπρη από το matrix, και έχω αφαιρέσει όσα πιο πολλά μπορώ μαύρα πετραδάκια

 

04082014172_zps96a9817d.jpg

 

Αυτη την φωτο που εχεις βαλει ειναι απο το ενυδρειο που εχεις φτιαξει στην ταρατσα?

Αν ναι εχει μεγαλο ογκο ( σαν φιλτρο ) και σε παιρνει για ελαφροπετρα.

Εχεις φανταστει ομως ενα μικρο φιλτρο ( εσωτερικο η εξωτερικο πχ 105 Fluval ) τη υλικο 

θα παρει απο αυτο ωστε να εχεις τη βιολογια που θελεις?

Θα μου πεις βεβαια οτι ο κυριος παραγωντας ειναι τη ψαρια θα εχεις και τη ιχθυοφορτωση, στα ποσα 

λιτρα.

Η αν μου μιλας για κατι τετοιο.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/87727-diy-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B9-30-%CE%BB%CE%B9%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD/

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Η ελαφρόπετρα ειναι πράγματι πολυ καλο βιολογικό υλικο αλλα κι εγω ξέρω οτι θέλει μεγάλη ποσότητα στο φιλτρο για να συναγωνιστεί τα βιολογικά υλικά του "ενυδρειακού" εμποριου. Για ενα μεγάλο φιλτρο ειναι οκ αλλα όπως λέει και ο Δημήτρης, σε ενα μικρο φίλτρο "χάνει" λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την φωτο που εχεις βαλει ειναι απο το ενυδρειο που εχεις φτιαξει στην ταρατσα?

Αν ναι εχει μεγαλο ογκο ( σαν φιλτρο ) και σε παιρνει για ελαφροπετρα.

Εχεις φανταστει ομως ενα μικρο φιλτρο ( εσωτερικο η εξωτερικο πχ 105 Fluval ) τη υλικο 

θα παρει απο αυτο ωστε να εχεις τη βιολογια που θελεις?

Θα μου πεις βεβαια οτι ο κυριος παραγωντας ειναι τη ψαρια θα εχεις και τη ιχθυοφορτωση, στα ποσα 

λιτρα.

Η αν μου μιλας για κατι τετοιο.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/87727-diy-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B9-30-%CE%BB%CE%B9%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD/

 

Ναι, στο ενυδρείο της ταράτσας είναι το φίλτρο αυτό, 300 λίτρα ενυδρείο με χρυσόψαρα και έχω 8 λίτρα ελαφρόπετρα. Εχω βάλει και σε πολύ μικρότερα φίλτρα , όπως HAILEA RP-400 σε 60αρι ενυδρείο με ζωοτόκα, μια χαρά τα πήγε χωρίς κανένα πρόβλημα. Θεωρώ πως και σε άλλα μικρά φίλτρα μπορείς άνετα να βάλεις ελαφρόπετρα όπως θα έβαζες και οποιδήποτε άλλο υλικό

Link to comment
Share on other sites

Τακη παληκαρι μου δεν σου λεω οτι δεν γινεται.

Με τη ιχθυοφορτωση το ειχες? Εσυ, εγω και πολυ απ εδω που γνωριζουν το ποσα ψαρια θα βαλουν μεσα.

Ενας ομως νεος χομπιστας που του προτεινουμε αυτο που ειναι τη σημερον ημερα φτηνο για την τσεπη του,

το εχεις παρατηρηση οτι θα βαλει πολυ περισσοτερα ψαρια απο αυτα που θα σηκωση η βιολογια του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται πως ο όγκος βιολογικού υλικού εξαρτάται πρώτα από όλα από την ιχθυοφόρτιση ή η ιχθυοφόρτιση εξαρτάται από τον όγκο βιολογικού υλικού.

Για το hailea που είπα, το γέμισα  σε ένα πιτσιρικά που ξεκίνησε με 2 χαρέμια γκαπι σε 60αρι και έφτασε να δίνει ψάρια συνέχεια από τις γέννες που είχε, και μπορώ να πω πως αυτό το φιλτράκι το συμπάθησα για μικρό  ενυδρείο, του πετάς το σφουγγάρι, το γεμίζεις ελαφρόπετρα, βάζεις και ένα μικρό κομμάτι σφουγγάρι στην αρχή μαζί με ενυδρειακό βαμβάκι (το σφουγγάρι που έχει 1,5-2 εκατοστά πάχος) και αποδείχτηκε πως κάνει τη δουλειά του, με ήπια ιχθυοφόρτιση βέβαια.

Απο την άλλη όμως να πω , πως μετά τις σφαλιάρες που έφαγα έπαψα να κάνω οικονομία σε όγκο βιολογικού υλικού, και είναι αυτό που δίνω τη μεγαλύτερη σημασία, και δεν με πρόδωσε ποτέ αυτό

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται πως ο όγκος βιολογικού υλικού εξαρτάται πρώτα από όλα από την ιχθυοφόρτιση ή η ιχθυοφόρτιση εξαρτάται από τον όγκο βιολογικού υλικού.

Για το hailea που είπα, το γέμισα  σε ένα πιτσιρικά που ξεκίνησε με 2 χαρέμια γκαπι σε 60αρι και έφτασε να δίνει ψάρια συνέχεια από τις γέννες που είχε, και μπορώ να πω πως αυτό το φιλτράκι το συμπάθησα για μικρό  ενυδρείο, του πετάς το σφουγγάρι, το γεμίζεις ελαφρόπετρα, βάζεις και ένα μικρό κομμάτι σφουγγάρι στην αρχή μαζί με ενυδρειακό βαμβάκι (το σφουγγάρι που έχει 1,5-2 εκατοστά πάχος) και αποδείχτηκε πως κάνει τη δουλειά του, με ήπια ιχθυοφόρτιση βέβαια.

Απο την άλλη όμως να πω , πως μετά τις σφαλιάρες που έφαγα έπαψα να κάνω οικονομία σε όγκο βιολογικού υλικού, και είναι αυτό που δίνω τη μεγαλύτερη σημασία, και δεν με πρόδωσε ποτέ αυτό

Ειδες 6 ψαρια. Αυτο ακριβος.

 

Δεν εχουν ολοι ομως τη δυνατοτητα για ογκο φιλτρανσης.

Για να βαλεις ογκο στο 60αρη ομως πως?

Αν βαλεις ενα πχ 305 fluval μπορεις? Εχεις τον ογκο αλλα ροη, πιεση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέμε κάτι διαφορετικό πάνω σε αυτό, θεωρώ όμως πως αντί να βάλει Substrat ή άλλο βιολογικό υλικό μπορεί να βάλει ελαφρόπετρα, για μεγάλα φίλτρα δε , εκεί η οικονομική διαφορά είναι τεράστια. Και από προσωπική εμπειρία αλλά και από συζητήσεις με άλλους συνχομπίστες που χρησιμοποιούν ελαφρόπετρα έχω παρατηρήσει πως δεν υστερεί σε τίποτα η ελαφρόπετρα, ίσως και το αντίθετο, οικονομικά όμως η διαφορά είναι τεράστια

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέμε κάτι διαφορετικό πάνω σε αυτό, θεωρώ όμως πως αντί να βάλει Substrat ή άλλο βιολογικό υλικό μπορεί να βάλει ελαφρόπετρα, για μεγάλα φίλτρα δε , εκεί η οικονομική διαφορά είναι τεράστια. Και από προσωπική εμπειρία αλλά και από συζητήσεις με άλλους συνχομπίστες που χρησιμοποιούν ελαφρόπετρα έχω παρατηρήσει πως δεν υστερεί σε τίποτα η ελαφρόπετρα, ίσως και το αντίθετο, οικονομικά όμως η διαφορά είναι τεράστια

 

Ναι σαφως!

Γι αυτο το λογο και τα περισσοτερα pet στη φιλτρανση τους εχουν αυτο το υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...