Jump to content

βιολογικο Vs ελαφροπετρα


Recommended Posts

Εχω σε 12 δισκους, 6 λιτρα ελαφροπετρα..

Στο μκροσκοπειο η ελαφροπετρα του πρακτικερ και το ματριξ ειναι ιδια.

Και απο καθαριοτητα ιδια. Πλυσιμο θελουν και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σε 12 δισκους, 6 λιτρα ελαφροπετρα..

Στο μκροσκοπειο η ελαφροπετρα του πρακτικερ και το ματριξ ειναι ιδια.

Και απο καθαριοτητα ιδια. Πλυσιμο θελουν και τα δυο.

 

Σε ποσα λιτρα, τη ταισματα και καθε ποτε αλλαγη νερου?

Κι αν εχεις μεσα φυτα να τραβανε φωσφορικα, νιτρικα?

Και μονο αυτη τη βιολογικα η και καποια αλλη?

Link to comment
Share on other sites

- 600 καθαρα, πολυ φαι, αλλαγη μερα παρα μερα 300 λιτρα, κι οταν μπορω καθε μερα 200.

- Μονο φυλλοδεντρο. Νιτρικα 10. Φωσφορικα 0.5. (Αν και αυτες οι μετρησεις δεν εχουν σχεση με το βιολογικο υλικο. Για αμμωνια και νιτρωδη επρεπε να με ρωτησεις)

- Κατι σφουγγαρια εκτος της ελαφροπετρας.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

- 600 καθαρα, πολυ φαι, αλλαγη μερα παρα μερα 300 λιτρα, κι οταν μπορω καθε μερα 200.

- Μονο φυλλοδεντρο. Νιτρικα 10. Φωσφορικα 0.5. (Αν και αυτες οι μετρησεις δεν εχουν σχεση με το βιολογικο υλικο. Για αμμωνια και νιτρωδη επρεπε να με ρωτησεις)

- Κατι σφουγγαρια εκτος της ελαφροπετρας.

 

Εκει ηθελα να καταληξω.

Αν το αφησεις πχ μια εβδομαδα που θα παει?

Οι μετρησεις αυτες σιγουρα και εχουν σχεση με τη βιολογια και με τον ογκο και το ειδος.

Link to comment
Share on other sites

Εκει ηθελα να καταληξω.

Αν το αφησεις πχ μια εβδομαδα που θα παει?

Οι μετρησεις αυτες σιγουρα και εχουν σχεση με τη βιολογια και με τον ογκο και το ειδος.

Δεν καταλαβαινω.

Τι δουλεια εχει η απονιτροποιηση με την επαρκεια των βιολογικων υλικων???

Τα βιολογικα υλικα φιλοξενουν αεροβια νιτροποιητικα βακτηρια και παραγουν νιτρικα (οξειδωνοντας αμμωνια και νιτρωδη - elementary κυκλος του αζωτου).

Δεν τα μειωνουν.

 

Οι αλλαγες νερου γινονται για να φυγουν τα πολλα νιτρικα (λογω του πολυ ταισματος), που παραγουν τα βιολογικα υλικα, κανωντας πολυ καλα τη δουλεια τους, η οποια ειναι η οξειδωση μεγαλης ποσοτητας (λογω και παλι πολυ ταισματος) αμμωνιας και νιτρωδων.

 

Υπο "συνθηκες", λενε οι εταιρειες* οτι μπορει να γινει και μια ελαχιστη απονιτροποιηση μεσα σε καποιες αναεροβιες περιοχες των υλικων και σε σημεια τους που δεν κυκλοφορει καθολου το νερο και μπορει να αναπτυχθουν αναεροβια κλπ κλπ, αλλα αυτα ειναι βασισμενα μονο στην θεωρια και ονειρα θερινης νυκτος.

Πολυ πιο πιιθανο ειναι να παραξει νιτρικα το φιλτρο (λογω κακης συντηρησης και αυξησης των οργανικων), παρα να τα μειωσει.

 

Η επαρκεια των βιολογικων φαινεται απο την μετρηση αμμωνιας και νιτρωδων.

Αν γινονται peak σε αυτες τις τιμες, μια αιτια μπορει να ειναι οτι τα βιολογικα υλικα δεν φτανουν να τα μηδενισουν, αμεσα και συνολικα.

 

Οσο μειωνει το Matrix τα νιτρικα, αλλο τοσο τα μειωνει και η ελαφροπετρα. Δηλαδη καθολου ή μη υπολογισιμα.

Καμια διαφορα στις μετρησεις μου, απο οταν ειχα substrat, μετα Matrix και μετα που το αλλαξα (γιατι βαριομουν να το βρασω) με ελαφροπετρα.

 

 

*

 

These macropores are ideally sized for the support of nitrifying and denitrifying bacteria. This allows Matrix™, unlike other forms of biomedia, to remove nitrate along with ammonia and nitrite, simultaneously and in the same filter

 

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Matrix.html

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το σκεπτικό σου είναι λάθος, με 300 λίτρα αλλαγή κάθε δυο μέρες δεν χρειάζεσαι καν φίλτρο :)

1. η απονιτροποιήση δεν είναι όνειρα θερινής νυχτός επιτυγχάνεται με όλα τα υλικά αρκή να προσαρμόσουμε το φίλτρο μας ή να πάρουμε ειδικό φίλτρο.

 

3. με τόσο μεγάλη και τακτική αλλαγή νερού δεν μπορείς να ξέρεις αν έχεις ή όχι επάρκεια βιολογικών υλικών. Μπορεί να είσαι υπερκαλυμμένος μπορεί και όχι (θεωρητικά).

 

4 το μάτριχ είναι ένα υλικό το οποίο γνωρίζουμε την επιφάνεια αποίκισις, η ελαφρόπετρα είναι ένα υλικό το οποίο δεν γνωρίζουμε ακριβός την επιφάνεια αποίκισις της γιατί υπάρχουν πολλών ειδών ελαφρόπετρες, εκτός αυτού το ότι ένα υλικό πχ ελαφρόπετρα είναι πορώδες δεν σημαίνει ότι έχει και την ανάλογη ωφέλιμη επιφάνεια αποίκισις.

Πολλοί χομπίστες δεν έχουν το παραμικρό προβλήματα με την ελαφρόπετρα, αυτό όμως δεν σημαίνει αυτομάτως ότι είναι εξίσου καλή με κάποια εργοστασιακά υλικά. 

πχ  ένα χ εργοστασιακό υλικό μπορεί να έχει μια επιφάνεια 300 m2/Liter και μια ελαφρόπετρα εξίσου 300 m2/Liter η ωφέλιμη επιφάνεια όμως του εργοστασιακού να είναι 250 m2/Liter ενώ της ελαφρόπετρας να είναι 200 m2/Liter

 

Τέλος επέτρεψε μου να σου πω ότι ταΐζεις τα ψάρια σου λανθασμένα, δεν υπάρχει πολύ ή λίγο τάισμα  ψαριών, αλλά μόνο κανονικό τάισμα ψαριών και αυτό προσαρμοσμένω με βάση το ενυδρείο μας και όχι με βάση το τη και πόσο τρώνε στην φύση.

 

Τέλος έχω να πω για όλα τα υλικά φίλτρων ότι όλα είναι εξίσου καλά αν μας καλύπτουν της ανάγκες του ενυδρείου μας, αν έχουμε ένα απροβληματιστω ενυδρείο δεν υπάρχει λόγος να αντικαταστίσουμε το βιολογικό υλικό με ένα καλύτερο. Εγώ παράδειγμα στα 90 λίτρα καθαρό νερό έχω 1 λίτρο  παλιό κλασικό μακαρονάκι, ένα χοντρό και ένα ψιλό σφουγγάρι τίποτα άλλο και μάλλον θα μειώσω και άλλο το μακαρόνι γιατί δεν μου φτάνουν τα νιτρικά για τα φυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει επιτηδες να δοκιμάσω την ελαφροπετρα, μιας και την εχω ακουσει τοσες φορες απο χομπιστες να την χρησιμοποιουν.

Εχω βάλει σε αρκετα ενυδρεια , και δεν μπορω να μην την σχολιασω. 

Δεν ξερω το seachem matrix τι ελαφροπετρα ειναι , μπορει να ειναι και η ιδια απλά απο  διαλογη.

Εγω προτιμω την ελαφροπετρα , 3-4 ευρω ειχε το τσουβάλι....:)

Αποψη δικη μου, νομιζω πως λογο μεγεθους σε συγκριση μακαρονιου και ελαφροπετρα η ωφέλιμη επιφάνειαμπορει να ειναι πανω κατω η ιδια.

 

jimi τι ψαρια εχεις ρε συ, και ποσο ταιζεις ....?

Σε ολα μου τα ενυδρεια προσθετω νιτρικα γιατι μηδενιζουν ...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο λογικό μου ακούγετε να είσαι υπερευχαριστημένος με την ελαφρόπετρα, και απλή πέτρα να βάλεις στο φίλτρο πάλι θα σου έκαμνε δουλειά αφού είσαι σχεδόν πάντοτε φουλ στα φυτά για αυτό και βάζεις και νιτρικά :)

 
Δεν είμαι κατά της ελαφρόπετρας αν κάποιον τον  βολεύει δεν βλέπω τον λόγο να την αλλάξει όπως δεν βλέπω λόγο να αλλάξω και ενώ το φτωχό μακαρονάκι μου.
Απλά θέλω να διευκρινίσω πως δεν είναι όλα έτσι όπως φαίνονται ή όπως μας τα λέει η λογική.
 
Αν κάποιο βιολογικό υλικό είναι ποιο ελαφρύ από κάποιο άλλο δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο το ελαφρότερο ούτε αν κάποιο υλικό είναι βαρύτερο σημαίνει ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο
Το σημαντικό είναι η πραγματική αποικισημη επιφάνεια και όχι η πραγματική επιφάνεια ενός υλικού.
 
Είναι λογικό ότι όσο ποιο πολλούς πόρους έχει ένα υλικό τόσο μεγαλύτερη επιφάνεια έχει και συνάμα είναι ποιο βαρύ γιατί χρησιμοποιεί περισσότερη ύλη.
Τα βακτήρια αν και μικρά δεν σημαίνει ότι χωρούν παντού αν ο πόρος ενός υλικού είναι πολύ πολύ μικρός τότε δεν μπορεί να χωρέσει το βακτήριο. Όποτε το υλικό αυτό παρόλο τους πολλούς πόρους μας είναι ακατάλληλο.
Αν το υλικό μας είναι πολύ ελαφρύ αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιεί λίγη ύλη όποτε έχει λίγους αλλά μεγάλους πόρους και η επιφάνεια του είναι μικρή, οπότε ανεπαρκής ή επαρκής μόνο σε μεγάλες ποσότητες.
 
Το μυστικό είναι να βρούμε το υλικό που βρίσκετε στην μέση μεταξύ του ελαφρό και το βαρύ ώστε να μας δώσει την μέγιστη ωφέλιμη επιφάνεια χρησιμοποιώντας ταυτόχρονα τον μικρότερο όγκο.
Αυτό προσπαθούν να φτιάξουν και να βελτιώσουν οι εταιρίες με τα τεχνικά μέσα που διαθέτουν ή ψάχνουν να ανακαλύψουν κάποιο υλικό που να έχει αυτές της τέλειες ιδιότητες.
 
Τη σημαίνει αυτό για εμάς τους χομπιστες;
Στην ουσία τίποτα (εκτός εξευρέσεων που θα αναφέρω ποιο κάτω), όλα αυτά τα τέλεια εργοστασιακά υλικά είναι κατασκευασμένα για τον αμαθή ή για τον εγωιστή χομπιστα ο οποίος έχει ή θέλει πολλά ψάρια σε λίγα λίτρα. Εκεί μας δείχνουν όλα αυτά τα υλικά την πραγματική τους δύναμη.
 
Σε ενυδρεία που υπάρχουν πολλά φυτά ή σε ενυδρεία με λίγα ψάρια τότε δεν έχουν καμιά ιδιαίτερη αξία. Εξαίρεση μόνο τα αφρικάνικα ενυδρεία και τα ενυδρεία με τους θηρευτές.
 
Link to comment
Share on other sites

το σκεπτικό σου είναι λάθος, με 300 λίτρα αλλαγή κάθε δυο μέρες δεν χρειάζεσαι καν φίλτρο :)

1. η απονιτροποιήση δεν είναι όνειρα θερινής νυχτός επιτυγχάνεται με όλα τα υλικά αρκή να προσαρμόσουμε το φίλτρο μας ή να πάρουμε ειδικό φίλτρο.

 

3. με τόσο μεγάλη και τακτική αλλαγή νερού δεν μπορείς να ξέρεις αν έχεις ή όχι επάρκεια βιολογικών υλικών. Μπορεί να είσαι υπερκαλυμμένος μπορεί και όχι (θεωρητικά).

 

4 το μάτριχ είναι ένα υλικό το οποίο γνωρίζουμε την επιφάνεια αποίκισις, η ελαφρόπετρα είναι ένα υλικό το οποίο δεν γνωρίζουμε ακριβός την επιφάνεια αποίκισις της γιατί υπάρχουν πολλών ειδών ελαφρόπετρες, εκτός αυτού το ότι ένα υλικό πχ ελαφρόπετρα είναι πορώδες δεν σημαίνει ότι έχει και την ανάλογη ωφέλιμη επιφάνεια αποίκισις.

Πολλοί χομπίστες δεν έχουν το παραμικρό προβλήματα με την ελαφρόπετρα, αυτό όμως δεν σημαίνει αυτομάτως ότι είναι εξίσου καλή με κάποια εργοστασιακά υλικά. 

πχ  ένα χ εργοστασιακό υλικό μπορεί να έχει μια επιφάνεια 300 m2/Liter και μια ελαφρόπετρα εξίσου 300 m2/Liter η ωφέλιμη επιφάνεια όμως του εργοστασιακού να είναι 250 m2/Liter ενώ της ελαφρόπετρας να είναι 200 m2/Liter

 

Τέλος επέτρεψε μου να σου πω ότι ταΐζεις τα ψάρια σου λανθασμένα, δεν υπάρχει πολύ ή λίγο τάισμα  ψαριών, αλλά μόνο κανονικό τάισμα ψαριών και αυτό προσαρμοσμένω με βάση το ενυδρείο μας και όχι με βάση το τη και πόσο τρώνε στην φύση.

 

Τέλος έχω να πω για όλα τα υλικά φίλτρων ότι όλα είναι εξίσου καλά αν μας καλύπτουν της ανάγκες του ενυδρείου μας, αν έχουμε ένα απροβληματιστω ενυδρείο δεν υπάρχει λόγος να αντικαταστίσουμε το βιολογικό υλικό με ένα καλύτερο. Εγώ παράδειγμα στα 90 λίτρα καθαρό νερό έχω 1 λίτρο  παλιό κλασικό μακαρονάκι, ένα χοντρό και ένα ψιλό σφουγγάρι τίποτα άλλο και μάλλον θα μειώσω και άλλο το μακαρόνι γιατί δεν μου φτάνουν τα νιτρικά για τα φυτά.

 

Oταν εχεις αυτο για να ταιζεις, το φιλτρο ειναι απαραιτητο. :)

Σε δυο μερες γινεται καταστροφη ανετα.

000200.jpg

 

1. Ναι, αλλα εδω μιλαμε για βιολογικο φιλτρο με κανονικη ροη νερου για καλη νιτροποιηση, οχι denitrator.

Kαι bypass πατεντες που δοκιμασα, δεν ειδα καμια διαφορα στα νιτρικα. (οταν ειχα ακομα substrat στο φιλτρο)

3. Ισχυει αυτο που εγραψα και στην αρχη.

4. Γνωριζουμε κανονικα και την επιφανεια της ελαφροπετρας του πρακτικερ γιατι ειναι το ιδιο ειδος ακριβως με το matrix.

99% ψωνιζουν απο το ιδιο μερος seachem και πρακτικερ. Λαβα ΑΕ.

 

Επετρεψε μου να γνωριζω οτι τα ψαρια μου τρωνε οσο πρεπει, βαση του μεγεθους τους και του αριθμου τους και οχι 1-2 φορες που διαβαζω συνηθως.

 

Προσωπικα δεν εγραψα πουθενα να πεταξει κανεις τα υλικα του και να βαλει ελαφροπετρα.

Εγραψα γιατι η ελαφροπετρα ειναι πολυ καλο βιολογικο υλικο, ισαξιο αν οχι καλυτερο απο πολλα επωνυμα και σε εξευτελιστικη τιμη και να μη φοβαται καποιος να το χρησιμοποιησει λογω καποιων επιφυλακτικων ποστ στο θεμα.

Καλο ξεπλυμα μονο, οπως και σε ολα τα κεραμικα υλικα εμποριου.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές ενυδρειακές πηγές, αναφέρθηκε μία και παραπάνω, ότι το Matrix είναι ελαφρόπετρα. Η μικρή ελαφρόπετρα που πουλάνε σε τσουβάλια των π.χ. 10 λίτρων στα διάφορα μαγαζιά στο τμήμα με "είδη κήπου" αν διαλεχτεί και πλυθεί μας δίνει ένα υψηλής ποιότητας υλικό κατάλληλο για βιολογική φίλτρανση. Το υλικό αυτό είναι ανώτερο κατά την γνώμη τη δική μου, αλλά και πολλών που ασχολήθηκαν και έκαναν διάφορες συγκριτικές μετρήσεις από την πλειοψηφία των υλιών που κυκλοφορεί στην αγορά, μεταξύ αυτών και το Substrat Pro.

Όπου δηλαδή κάνουμε χρήση Substrat Pro μπορούμε να βάλουμε αντί αυτού τον ίδιο όγκο ελαφρόπετρα με καλύτερο αποτέλεσμα.

Το ότι η ελαφρόπετρα χρησιμοποιείτε ευρέως και περισσότερο σε μεγάλα φίλτρα είναι και θέμα τιμής. Αν έχεις μικρό φίλτρο συνήθως αγοράζεις μία συσκευασία Substrat Pro και είσαι έτοιμος. Αν έχεις όμως μεγάλο φίλτρο πας σε ελαφρόπετρα γιατί η διαφορά στο κόστος είναι τεράστια και το αποτέλεσμα πολύ ανώτερο.

Εγώ, όπως και πολλοί άλλοι συνχομπίστες, αγοράζουμε ελαφρόπετρα, την «επεξεργαζόμαστε» και με ελάχιστο κόστος έχουμε υλικό για όλα μας τα φίλτρα... μικρά και μεγάλα.

Οπότε εγώ ψηφίζω ελαφρόπετρα.

Υ.Γ. υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες στο internet που τεκμηριώνουν την ανωτερότητα της ελαφρόπετρας.

Έγινε επεξεργασία - lingistis
Link to comment
Share on other sites

το σκεπτικό σου είναι λάθος, με 300 λίτρα αλλαγή κάθε δυο μέρες δεν χρειάζεσαι καν φίλτρο :)

1. η απονιτροποιήση δεν είναι όνειρα θερινής νυχτός επιτυγχάνεται με όλα τα υλικά αρκή να προσαρμόσουμε το φίλτρο μας ή να πάρουμε ειδικό φίλτρο.

 

3. με τόσο μεγάλη και τακτική αλλαγή νερού δεν μπορείς να ξέρεις αν έχεις ή όχι επάρκεια βιολογικών υλικών. Μπορεί να είσαι υπερκαλυμμένος μπορεί και όχι (θεωρητικά).

 

4 το μάτριχ είναι ένα υλικό το οποίο γνωρίζουμε την επιφάνεια αποίκισις, η ελαφρόπετρα είναι ένα υλικό το οποίο δεν γνωρίζουμε ακριβός την επιφάνεια αποίκισις της γιατί υπάρχουν πολλών ειδών ελαφρόπετρες, εκτός αυτού το ότι ένα υλικό πχ ελαφρόπετρα είναι πορώδες δεν σημαίνει ότι έχει και την ανάλογη ωφέλιμη επιφάνεια αποίκισις.

Πολλοί χομπίστες δεν έχουν το παραμικρό προβλήματα με την ελαφρόπετρα, αυτό όμως δεν σημαίνει αυτομάτως ότι είναι εξίσου καλή με κάποια εργοστασιακά υλικά. 

πχ  ένα χ εργοστασιακό υλικό μπορεί να έχει μια επιφάνεια 300 m2/Liter και μια ελαφρόπετρα εξίσου 300 m2/Liter η ωφέλιμη επιφάνεια όμως του εργοστασιακού να είναι 250 m2/Liter ενώ της ελαφρόπετρας να είναι 200 m2/Liter

 

Τέλος επέτρεψε μου να σου πω ότι ταΐζεις τα ψάρια σου λανθασμένα, δεν υπάρχει πολύ ή λίγο τάισμα  ψαριών, αλλά μόνο κανονικό τάισμα ψαριών και αυτό προσαρμοσμένω με βάση το ενυδρείο μας και όχι με βάση το τη και πόσο τρώνε στην φύση.

 

Τέλος έχω να πω για όλα τα υλικά φίλτρων ότι όλα είναι εξίσου καλά αν μας καλύπτουν της ανάγκες του ενυδρείου μας, αν έχουμε ένα απροβληματιστω ενυδρείο δεν υπάρχει λόγος να αντικαταστίσουμε το βιολογικό υλικό με ένα καλύτερο. Εγώ παράδειγμα στα 90 λίτρα καθαρό νερό έχω 1 λίτρο  παλιό κλασικό μακαρονάκι, ένα χοντρό και ένα ψιλό σφουγγάρι τίποτα άλλο και μάλλον θα μειώσω και άλλο το μακαρόνι γιατί δεν μου φτάνουν τα νιτρικά για τα φυτά.

 

Σε αυτα τα σημεια με καλυψε ο Χρηστος γι αυτα που σε ρωτουσα.

 

Για ακομα καλυτερα μπορεις να κανεις ενα πειραμα ( το οποιο το εκανα κι εγω στο δικο μου ), για να δεις κατα

ποσο ειναι επαρκεις η βιολογια σου.

Αντι να κανεις τοσο συχνα αλλαγη, δοκιμασε να κανεις αλλαγη στη βδομαδα. Εκει πιστευω θα το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα σημεια με καλυψε ο Χρηστος γι αυτα που σε ρωτουσα.

 

Για ακομα καλυτερα μπορεις να κανεις ενα πειραμα ( το οποιο το εκανα κι εγω στο δικο μου ), για να δεις κατα

ποσο ειναι επαρκεις η βιολογια σου.

Αντι να κανεις τοσο συχνα αλλαγη, δοκιμασε να κανεις αλλαγη στη βδομαδα. Εκει πιστευω θα το δεις.

 

Μαλλον δεν εχει γινει κατανοητο οτι ξεκινησα κλασσικα οπως ολοι, με βιολογικα υλικα εμποριου, αλλαγες νερου καθε εβδομαδα κλπ και κατεληξα στην τωρινη ρουτινα αλλαγων βαση των μετρησεων αλλα και παρατηρησεων γενικα στο ενυδρειο και στα ψαρια.

Θα τα γραψω αναλυτικα για να μη χωραει λογος ασυνεννοησίας.

Επειδη το καθε ενυδρειο ειναι ξεχωριστο και με δικη του συμπεριφορα, γραφω τις παρατηρησεις απο το συγεκριμενο ενυδρειο.

Ειναι 600 λιτρα (καθαρα) χωρις ενυδρειακα φυτα και για διακοσμηση λιγα ξυλα και λιγη αμμο, με 12 ενηλικους f1 δισκους που ταιζονται 5-6 φορες την ημερα διαφορες τροφες, αποξηραμενες και κυριως φρεσκιες.

Ξεκινησε με ενα φιλτρο eheim 2180 με μαμισια υλικα, 8 λιτρα substrat pro, 4 λιτρα efhimech (μηχανικο μακαρονι) και 1.5 λιτρο προφιλτρο σφουγγαρι.

Οι μετρησεις με αλλαγη στην εβδομαδα ηταν NH3/4 και ΝΟ2  μηδενικες και ΝΟ3 τραγικες. (εξω απο το χαρτακι)

Προσπαθησα για τεχνητη απονιτροποιηση με bypass στο φιλτρο, αντιφωσφορους, ανθρακες κλπ, γενικα χημικη φιλτρανση, και απο τη μια απονιτροποιηση δεν γινοταν, απο την αλλη δεν ηταν κατασταση αυτη με τα εξοδα.

Ελεγξα και το ORP μεσω ενος φιλου και κατασταση ηταν τραγικη.

Φυσικα η ευκολη λυση να μειωσω το ταισμα και να ταιζω 1-2 φορες μονο την ημερα και μονο αποξηραμενες τροφες, για  μενα ηταν απαραδεκτη.

 

Η λυση για ολα τα προβληματα ηταν η πιο απλη (αν και κουραστικη στην αρχη, λογω ελλειψης καποιων ημι-αυτοματισμων).

Φρεσκο νερο.

Αυξησα σταδιακα τις αλλαγες νερου, μεχρι του σημειου που εβλεπα ολες τις τιμες ιδανικες, και αυτες ηταν να φτασουν σε καθε μερα και καποιες φορες μερα παρα μερα λογω χρονου.

Προσθετωντας και ενα φυλλοδεντρο παρατηρησα εμφανη διαφορα στις μετρησεις νιτρικων με αποτελεσμα οι αλλαγες να πανε κυριως μερα παρα μερα και να ειναι και λιγο μικροτερες.

 

Καποια στιγμη αρχισα και την αντικατασταση των βιολογικων υλίκων ως εδνυκνειται με καινουρια, αφου δεν ηθελα να μπω στη διαδικασια να τα βρασω αλλη φορα, αλλα και για να δοκιμασω κι αλλα υλικα.

Δοκιμασα siporax και την επομενη φορα δοκιμασα matrix. Οι μετρησεις ιδιες, μηδενικα αμμωνια-νιτρωδη και χαμηλα νιτρικα λογω αλλαγων νερου και φυλλοδεντρου.

Επειδη εγραφε για δυνατοτητα απονιτροποιησης, αφου εστρωσε καλα το Matrix, υπεβαλα δυστυχως τα ψαρια μου και παλι στη δοκιμασια της εβδομαδιαιας αλλαγης.

Το αποτελεσμα της μετρησης ΝΟ3 (αλλα και της εμφανισης και συμπεριφορας των ψαριων) ηταν και παλι τραγικο, πριν φτασω καν στο τελος της εβδομαδας και επανεφερα τις αλλαγες, μερα παρα μερα.

 

Τελικα εμαθα για την ελαφροπετρα, τη συγκρινα οπτικα με το Matrix και επειδη ηταν ιδια, κατεφυγα για περισσοτερα σε γνωστο μου με ειδικευση στα πετρωματα, με επαγγελματικο μικροσκοπειο κλπ και το αποτελεσμα ηταν αυτο που εγραψα.

Ειναι ολοιδιο υλικο.

 

Εβαλα στο φιλτρο 6-7 λιτρα στα δυο καλάθια και  στο κατω προσθεσα κι αλλο σφουγγαρι.

Οι μετρησεις που ενδιεφεραν πλεον και που ηταν οι ΝΗ3 ΝΟ2 ηταν ιδιες.

Δλδ μηδενικες.

(αφου στα ΝΟ3 δεν φερνει καμια αλλαγη οπως αποδειχτηκε και με το matrix που ειναι το ιδιο υλικο και δεν ηθελα να υπαβαλω στη δοκιμασια τα ψαρια για αλλη φορα χωρις λογο)

 

 

Προσωπικα, δεν εχω λογο να πληρωσω κι αλλη φορα για 6-7 λιτρα βιολογικο υλικο απο 40-100 ευρω ή να κανω ανω κατω την κουζινα για να τα βραζω καθε χρονο.

Με 3 ευρω αγοραζω 20 λιτρα βιολογικο υλικο και εχω για μερικα χρονια.

 

Αυτα απο τη δικη μου εμπειρια με  τα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδειεφερε παντως να μαθω πως κανεις ευκολα τοσο μεγαλες αλλαγες.

ΥΓ Για μειωση νκτρικων δες πως τα καταφερνουμε στα θαλασσινα με ATS. Σιγουρα θα δουλεψει και σεγλυκο νερο και θα γλυτωσεις και τις συχνες αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Jimi θα ήταν ενδιαφέρων να μπορέσουμε να αποδείξουμε ότι το ματριχ είναι ίδιο με την ελαφρόπετρα του ικεα, τέτοιες έρευνες της επικροτώ στο έπακρο και με εξιτάρουν.

Βασικά με αρέσουν πολύ η ανατρεπτικές ιδέες στο χόμπι αρκεί να μπορούμε να της αποδείξουμε στο 100% ώστε να μπορούν και οι υπόλοιποι χομπιστες να επωφεληθούν.

 

Προσωπικά δεν πείρα ποτέ ελαφρόπετρα αλλού μάλλον ούτε και θα πάρω και ας είναι φτηνή δεν σκοπεύω να ξοδέψω έστω και αυτά τα 4 ευρώ που κάνει όπως λέτε γιατί με καλύπτουν στο 100% τα υλικά από το μαμισιο φίλτρο (μακαρόνι και σφουγγάρι με λίγες βιομπάλες όπως της λένε και να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν κάνουν και δουλειά.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι να μην παρασιρώμαστε και παίρνουμε υλικά τα όποια μας είναι άχρηστα εφόσον εξυπηρετουμαστε με κάποια ποιο απλά υλικά. 

πχ αν εγώ βάλω ελαφρόπετρα στο ενυδρείο μου δεν θα έχω κανένα όφελος τσάμπα θα χάσω τα χρήματα μου και τον κόπο μου γιατί έχω μηδενικά νιτρώδη νιτρικά φωσφορικά κτλ. αντιθέτως για να επιβιώσουν τα φυτά μου αναγκάζομαι όλα αυτά να τα ρίχνω σαν επιπρόσθετα.

 

Επέτρεψε μου να κάνω μια καλοπροαίρετη παρατήρηση για το τάισμα στα ψάρια σου.

Αν τα ταΐζεις ζωντανή ξερή τροφή 5-6 φορες την ημερα αυτο δεν είναι κακό αλλα για να σου ανεβάζουν τόσο πολύ τα νιτρικά που αναγκάζεσαι να κάμνεις αλλαγή 50% κάθε 48 ώρες τότε δυο πράγματα παίζουν.

1.  ταΐζεις λάθος δηλαδή πολύ περισσότερο από αυτό που μπορούν να φάνε τα ψάρια με αποτέλεσμα να μην καταναλώνετε όλοι η τροφή και να επιβαρύνει το νερό.

2.  Η τροφή σου είναι κακής ποιότητας και έχει πολλά θρύψαλα σε μορφή αλευριού, φυσικά τόσο μικρά κομμάτια τροφής  δεν είναι η θέση να φάνε τα ψάρια και για αυτό επιβαρύνετε το νερό σου.

 

Και κάτι ακόμη πρόσεξε μην ταΐζεις τα ψάρια σου πολύ δεν είναι στην φύση ώστε να έχουν την ίδια κινητικότητα και την ίδια καύση θερμίδων. Το ψάρι από την φύση του δεν καταλαβαίνει ότι δεν πρέπει να φάει άλλο και θα τρώει όσο μπορεί περισσότερο. Σε λίγα χρόνια θα συσσωρευτή στο συκώτι λίπος και αυτό με την σειρά του θα επιφέρει των θάνατο και δεν θα δεις τα ψαράκια σου να ζουν 10+ χρόνια.

 

Το επαναλαμβάνω για πολλοστή φόρα σε αυτό το φόρουμ ότι πολύ χομπιστες θεωρούν άκρος φυσιολογικό αν το ψάρι τους ψοφήσει μετά  5-6 χρόνια ενώ έχει προσδόκιμο ζωής πάνω από δέκα χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το ενυδρειο 600 λιτρων

post-42399-0-88867000-1434911736_thumb.jpg

Με αυτα τα φιλτρα Eheim 2260 - Fluval 405

post-42399-0-46480100-1434911914_thumb.jpg

Γυρω στα 35 λιτρα βιολογια ( σιποραξ και σαμπσταρ ), με αλλαγη μια φορα την εβδομαδα 30%

Νιτρικα 25, φωσφορικα 0,5.

Το πειραμα που εγεινε ( αλλαγη νερου στις 15 μερες ) η μετρησεις δεν ανεβηκαν σχεδον καθολου.

 

Jimi Μηπως θα πρεπει να αυξησεις τη βιολογια σου, εστω και σε ελαφροπετρα?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος θεματος....

Ρε φιλε τι μου θυμησες τωρα; 2260 συλλεκτικο φιλτρο αντικα, σωραιοςςςς :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος θεματος....

Ρε φιλε τι μου θυμησες τωρα; 2260 συλλεκτικο φιλτρο αντικα, σωραιοςςςς :thumbsu:

 

Βασσιλη για τον ογκο του, ( υπαρχει ακομα κυκλοφορει ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4. Γνωριζουμε κανονικα και την επιφανεια της ελαφροπετρας του πρακτικερ γιατι ειναι το ιδιο ειδος ακριβως με το matrix.

99% ψωνιζουν απο το ιδιο μερος seachem και πρακτικερ. Λαβα ΑΕ.

 

Αυτό πάλι από που προκύπτει ??

 

Ας παίξω και εγώ λίγο offtopic αλλά με τρώει από προχτές. . .  :)

 

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω!και εδω!

 

Ο κάθε ενας μπορεί να κάνει αυτά τα τεστ και να δεί αν τα υλικά είναι ίδια και ποιό έχει μεγαλύτερη απόδοση .

Και για το τέστ μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ενα οποιοδήποτε υγρό φάρμακο για το ικ που θα είναι ευκρινέστερα τα αποτελέσματα .

 

Θα περιμένω τα αποτελέσματα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...