Jump to content

το πρωτο μου ενυδρειο


Recommended Posts

γεια σας ειμαι καινουργιο μέλος στο site και νομίζω οτι χρειάζομαι βοήθεια. Έχω πάρει ένα ενυδρείο 63 λίτρων και δεν ξέρω τι φυτά να πάρω και τι ψάρακια. Έχω ήδη βάλει το νερό και το χαλίκι. Έβαλα και 2 καπάκια απο το υγρό (ammonia detox). Και τώρα θα το αφήσω για 3 μέρες να λειτουργεί χωρίς τίποτα άλλο μέσα.

Έβαλα 3 5κιλα χαλίκια στα 63 λίτρα. Μήπως είναι πολλά; πείτε μου και τι άλλο πρέπει να κάνω απο εδώ και πέρα pleaseeeeeeeeeeeee

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ καλος σε βρικαμε τι ψαρακια σκεφτεσαι να βαλεις μεσα? τι φιλτρο εχεις κ τι φυτα σκεφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ καλος σε βρικαμε τι ψαρακια σκεφτεσαι να βαλεις μεσα? τι φιλτρο εχεις κ τι φυτα σκεφτεσαι?

γεία σου και σε σενα. σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη γιατι προφανώς δεν έχω τις γνώσεις απλά μου αρέσουν πολύ τα ψάρια και έτσι είπα να πάρω το ενυδρείο. απο ότι κατάλαβες δεν έχω ιδέα για το τι ψάρια θα μπορούσα να βάλω και τι φυτά. αν μπορείς να με βοηθήσεις λίγο γιατί δεν ξέρω τι ταιριάζει με τι. βασικά ούτε που ήξερα ότι υπάρχουν ψάρια που δεν πάνε με τα άλλα. Το ενυδρείο είναι juwel αν αυτο βοηθάει και είχε μέσα και αντλία και φίλτρο και θερμοστάτη. θερμοστάτης 50. αντλία bioflow 280. και με το φίλτρο δεν ξέρω να σου πω γιατι δεν λέει κάτι. (έχει κάτι σφουγγαράκια: πράσινο, μπλέ, μαύρο, ένα ψιλό άσπρο και ανάμεσα στο μπλε και το πράσινο έβαλα 2 διχτάκια που έχουν μέσα κατι άσπρες παστίλιες)

Link to comment
Share on other sites

για αρχη ασε το ενυδρειο να στροσει δλδ ωαζεισ χαλικι κ αν 8εσ προτα υποστρομα για φυτα κ μετα χαλικη.... ωαζεισ αντιχλοριο κ βακτιρια για πιο γρηγορα αποτελεσματα κ μετα απο μετρισεις θα μπορεσεισ να βαλεις ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

για αρχη ασε το ενυδρειο να στροσει δλδ ωαζεισ χαλικι κ αν 8εσ προτα υποστρομα για φυτα κ μετα χαλικη.... ωαζεισ αντιχλοριο κ βακτιρια για πιο γρηγορα αποτελεσματα κ μετα απο μετρισεις θα μπορεσεισ να βαλεις ψαρακια

εχω βαλει αντιχλοριο και ειναι σημερα η 2 μερα που δουλευει και βακτιρια μου ειπε οτι πρεπει να ριξω μια μερα πριν παρω τα ψαρακια οσο για το υποστρομα μουειπε να βαλω κατι παστιλιες μηπως να τις παρω αυριο και να τις βαλω κατω απο το χαλικι το χερι μου κανει να το βαλω μεσα για να τις φυτεψω

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει αντιχλοριο και ειναι σημερα η 2 μερα που δουλευει και βακτιρια μου ειπε οτι πρεπει να ριξω μια μερα πριν παρω τα ψαρακια οσο για το υποστρομα μουειπε να βαλω κατι παστιλιες μηπως να τις παρω αυριο και να τις βαλω κατω απο το χαλικι το χερι μου κανει να το βαλω μεσα για να τις φυτεψω

οχι μια μερα πριν ριξε απο τωρα κ ριξε εκει που ρουφα το φιλτρο σ για να εγκατασταθουν μεσα στο βιολογικο υλικο...

οσο για το αλλο ειναι αναλογος τι φυτα θελεις π.χ εχω κερατοφιλλο κ δν εχω υποστρομα για φυτα θα σ το προτινουν πολι καθος ειναι κ ωραιο φυτο αλλα βοηθα στο να κρυβονται κ τα νεογενιτα guppy

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει αντιχλοριο και ειναι σημερα η 2 μερα που δουλευει και βακτιρια μου ειπε οτι πρεπει να ριξω μια μερα πριν παρω τα ψαρακια οσο για το υποστρομα μουειπε να βαλω κατι παστιλιες μηπως να τις παρω αυριο και να τις βαλω κατω απο το χαλικι το χερι μου κανει να το βαλω μεσα για να τις φυτεψω

και κατι αλλο το χαλικι μου φενεται πολλη μηπως μπορει καποιος να μου πει ποσο χαλικι πρεπει να εχει μασα αν βαλεις φυτα αλειθινα

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο το χαλικι μου φενεται πολλη μηπως μπορει καποιος να μου πει ποσο χαλικι πρεπει να εχει μασα αν βαλεις φυτα αλειθινα

ακριβος δν ξερω το δικο μ ειναι στα 2 δαχτιλα κ εχω κ 2 βουναλακια μικρα

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο το χαλικι μου φενεται πολλη μηπως μπορει καποιος να μου πει ποσο χαλικι πρεπει να εχει μασα αν βαλεις φυτα αλειθινα

Αν θες βάλε μια φωτογραφία να δούμε το ενυδρείο σου και το χαλίκι. :thumbup:

Επίσης στην κατηγορία ενυδρεία μελών μπορείς να δεις διάφορα ενυδρεία και να πάρεις ιδέες για το δικό σου!

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι σου θα πρεπει να εχει ενα υψος μπροστα 5-6 cm και στην πισω μερια να ανεβαινει στους 7-8 cm σαν ανηφορα ενα πραγμα, για να σου δινει το εφε του βαθους. :thumbup:

Διαβασε πρωτα για τον κυκλο του αζωτου και αντι να βαλεισ ψαρακι εφοσον δεν ξερεις ποια ακομα, ριχνε καθημερινα λιγο πολυ λιγο τροφη να δημιουργης αμωνια και να προχωραει ο κυκλοσ.

Δες μεσα απο αυτο το φορουμ τι ψαρακια σου αρεσουν :http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant

και δες ποσο μεγαλωνουν σε μεγεθος λογο μικρου σχετικα ενυδρειου και τι συνθηκες νερου θελουν.

Απο φυτα μπορεις να βαλεις πολλα και ευκολα απο τωρα μιας και θα βοηθησουν και αυτα στον κυκλο και στην αποικιση των βακτηριων επανω τους. :http://www.tropica.com/plants/difficulty/easy.aspx

Αυτα απο μενα και αλλα πολλα αργοτερα.... :thumbup:

Καλη αρχη και μην μασας....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες φιλε!διαβασε τα υπομνηματα για τους αρχαριους και ειδικα για τον κυκλο του αζωτου.ψαρια μη βιαστεις να βαλεις γιατιω μετα θα εχεις προβληματα.οσο για τα φυτα πρεπει να μας πεις τι λαμπες εχεις,ποσα watt,παντως υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα που μπορεις να ξεκινησεις και δεν χρειαζονται υποστρωμα.τωρα το χαλικι αν εννοεις οτι εχεις βαλει 35 κιλα σε 63 λιτρα ενυδρειο ειναι πολλα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες φιλε!διαβασε τα υπομνηματα για τους αρχαριους και ειδικα για τον κυκλο του αζωτου.ψαρια μη βιαστεις να βαλεις γιατιω μετα θα εχεις προβληματα.οσο για τα φυτα πρεπει να μας πεις τι λαμπες εχεις,ποσα watt,παντως υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα που μπορεις να ξεκινησεις και δεν χρειαζονται υποστρωμα.τωρα το χαλικι αν εννοεις οτι εχεις βαλει 35 κιλα σε 63 λιτρα ενυδρειο ειναι πολλα..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους και σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και της πληροφοριες που μου δινεται το χαλικι μου ειναι γυρο στους 8 με 9 ποντους αρα θελει στρωσιμο η λαμπα μου ειναι 15watt τωρα μια ερωτηση ακομα μπορω να βαλω το χερι μου να αφαιρεσω το χαλικι και να το φτιαξω

Link to comment
Share on other sites

πολυ χαλικι φιλε μου.τα εσωτερικα φιλτρα της juwel ειναι απο τα καλυτερα που κυκλοφωρουν.το πρασινο ειναι για να αποροφαει τα νιτρικα,το μπλε ειναι με μεγαλους πορους η με μικρους;αν ειναι με μεγαλους ειναι για την βιολογια σου,αν ειναι με μικρους ειναι για να καθαριζει το νερο απο σκουπιδακια,το μαυρο ειναι σφουγγαρι ανθρακα αυτο το κρατας 5-6μερες και μετα το πετας,το ασπρο ειναι ενυδρειακο βαμαβακι και θελει αλλαγη καθε εβδομαδα η οταν σου μαυρισει.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς το Γιωργάρα! Το χαλίκι το έπλυνες πριν το βάλεις ώστε να φύγει η θολούρα;

Αφαίρεσε περίπου 5 κιλά.Το έχεις κάνει 40 λίτρα από 60άρι που ήταν... :thumbup:

Το φίλτρο τι ακριβώς έχει εκτός από σφουγγάρια;Τον άνθρακα μετά από 3-4 ημέρες τον πετάς και στη θέση του προσθέτεις βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

το χαλικι το επλυνα καλα πριν το ριξω μεσα τωρα εκτος απο τα σφουγγαρακια μεσα μου εχουν βαλει και δυο δυχτακια που ειχε κατι ασπρες παστιλιες μεσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...