Jump to content

Σκαλάρια - Πρόβλημα με φαγητό


Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 120λτ, στο οποίο έβαλα τα 2 πρώτα μου ψάρια. Συγκεκριμένα 2 Pterofyllum Scalare. Τα έχω περίπου 5 ημέρες.

Το πρόβλημα είναι ότι το ένα ψάρι (με εξαίρεση την πρώτη μέρα) δεν τρώει. Το δεύτερο από την άλλη τρώει τα πάντα. Επίσης δεν αφήνει το άλλο να πλησιάσει στην τροφή. Ακόμα, δεν ξέρω αν ρίχνω την κατάλληλη ποσότητα τροφής.

Ταϊζω μία φορά την ημέρα, 1 ώρα αφού ανάψουν τα φώτα του ενυδείου (περίπου στις 16:00). Από ποσότητα βάζω 4-3 flakes τριμματισμένα. Τα flakes περαμένουν στην επιφάνεια για πολλή ώρα και το ψάρι τα τρώει από εκεί. Μήπως πρέπει να τα μουλιάζω για να βυθίζονται;

Από τροφή έχω: Tetra Pro (flakes), Ocean Nutrition community formula flakes.

Οι μετρήσεις του ενυδρείου μου είναι:

pH: 7,5

KH: 15

GH:18

NO2: 0

NO3: 20

NH3/NH4: 0,05

Περιμένω την βοήθειά σας.

Έγινε επεξεργασία - vassthan
Link to comment
Share on other sites

Mηπως βιαστηκες να βαλεις ψαρια στο ενυδρειο σου? Το εστρωσες? Αν ναι, με ποιο τροπο?

Διαβασε αυτα και θα καταλαβεις πολλα πραγματα για το οικοσυστημα που λεγεται ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ενυδρείο 120λτ, στο οποίο έβαλα τα 2 πρώτα μου ψάρια. Συγκεκριμένα 2 Pterofyllum Scalare. Τα έχω περίπου 5 ημέρες.

Το πρόβλημα είναι ότι το ένα ψάρι (με εξαίρεση την πρώτη μέρα) δεν τρώει. Το δεύτερο από την άλλη τρώει τα πάντα. Επίσης δεν αφήνει το άλλο να πλησιάσει στην τροφή. Ακόμα, δεν ξέρω αν ρίχνω την κατάλληλη ποσότητα τροφής.

Ταϊζω μία φορά την ημέρα, 1 ώρα αφού ανάψουν τα φώτα του ενυδείου (περίπου στις 16:00). Από ποσότητα βάζω 4-3 flakes τριμματισμένα. Τα flakes περαμένουν στην επιφάνεια για πολλή ώρα και το ψάρι τα τρώει από εκεί. Μήπως πρέπει να τα μουλιάζω για να βυθίζονται;

Από τροφή έχω: Tetra Pro (flakes), Ocean Nutrition community formula flakes.

Οι μετρήσεις του ενυδρείου μου είναι:

pH: 7,5

KH: 15

GH:18

NO2: 0

NO3: 20

NH3/NH4: 0,05

Περιμένω την βοήθειά σας.

Μπορείς να μας δώσεις τις διαστάσεις του ενυδρείου σου?

Θεωρώ ότι είναι μικρό για σκαλάρια! ειδικά εάν δεν πρόκειται για ζεύγαρι!

Μπορείς να βάλει photo των ψαριών σου? Τι μέγεθος είναι ?

Τα σκαλάρια είναι κιχλίδες, δεν είναι τα πιο ήσυχα πλάσματα και εάν έχεις 2 αρσενικά σε 120 λίτρα δεν μου φαίνεται περίεργο αυτό που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 80χ40χ50. Καθαρό περίπου 120lt. Τα σκαλάρια είναι μικρά: 3-4cm. Δεν γνωρίζω ηλικία δυστυχώς. Δεν μαλώνουν, πάνε παντού μαζί, αλλά όταν ανοίγω το καπάκι για να τα ταΐσω και ενώ έρχονται και τα δύο μέχρι το χέρι μου, μόλις αφήσω την τροφή, το ένα δεν αφήνει το άλλο να την πλησιάσει. Τρώει το πρώτο όσο θέλει και η υπόλοιπη τροφή μένει στο χαλίκι. Μετά από 10 λεπτά μαζεύω τα υπολείμματα τροφής και τα βγάζω από το ενυδρείο.

Φίλε Troll, έχω διαβάσει όσα μου προτείνεις και ακόμα περισσότερα. Έβαλα ψάρια στο ενυδρείο μετά από αρκετές μέρες μετρήσεων και μόνο όταν είδα NH3 <0,01 mg/lt και NO2 = 0. Τώρα, γιατί έχω ΝΗ3 = 0,05mg/lt δεν το ξέρω και φοβάμαι μήπως ταΐζω πολύ. Ίσως ρίχνω αρκετή τροφή για να προλάβει να φάει και το δεύτερο σκαλάρι. Πάντως όταν έχω ΝΗ3 > 0,01mg/lt, κάνω άμεσα αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε karderinas33,

το ξέρω ότι η ποιότητα του νερού δεν είναι η καλύτερη δυνατή. Σε όσα pet shop πήγα για να ρωτήσω για τα σκαλάρια, μου είπαν ότι το ίδιο νερό έχουν και αυτοί, συνεπώς θα ζήσουν το ψάρια και στο δικό μου ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Troll, έχω διαβάσει όσα μου προτείνεις και ακόμα περισσότερα. Έβαλα ψάρια στο ενυδρείο μετά από αρκετές μέρες μετρήσεων και μόνο όταν είδα NH3 <0,01 mg/lt και NO2 = 0. Τώρα, γιατί έχω ΝΗ3 = 0,05mg/lt δεν το ξέρω και φοβάμαι μήπως ταΐζω πολύ. Ίσως ρίχνω αρκετή τροφή για να προλάβει να φάει και το δεύτερο σκαλάρι. Πάντως όταν έχω ΝΗ3 > 0,01mg/lt, κάνω άμεσα αλλαγή νερού.

To ενυδρειο σου ειναι αστρωτο, αν κρινω απ'τα γραφομενα σου εδω. Oι μηδενικες μετρησεις NO2/NO3 μπορει να σημαινουν οτι δεν εχει ξεκινησει καν ο κυκλος του αζωτου.

Αν κανω λαθος, τοτε μη δωσεις σημασια στα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμενα.για αρχη κατεβασε το ph 6,8 και κατω.η καταληλη θερμοκρασία ειναι 26- 27 και πανω για σκαλαρια.μηπως το ενα ειναι στρεσαρισμένο η φοβιτσιαρικο και δεν τρωει ριχνε τους λιγο παρα πανω τροφη.και αστην να πηγενει στον πατο θα την βρισκουν και θα την τρωνε.η βαλε κανα δυο apple snail να σου τρωνε τα περισευματα απο κατω,και να σου κατεβασουν το ph.αλλα να προσεξεις την αποτομη μεταβολη του.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Troll σ' ευχαριστώ που τέτοια ώρα (και ημέρα) μου απαντάς.

Το ενυδρείο το ξεκίνησα με μπόλι από γειτονικό pet shop και Bactozym. Τρέχει έτσι περίπου 12 ημέρες. Όμως σχεδόν για 10 ημέρες, έτρεχε μόνο με νερό και ελάχιστη τροφή για να δημιουργηθούν τα πρώτα βακτήρια. Εδώ και 20 ημέρες κάνω κάθε δεύτερη μέρα μετρήσεις. Έχω δει όλα τα αποτελέσματα που αναφέρονται στα links που με παράπεμψες παραπάνω. Έβαλα 2 μόνο ψάρια, όταν είδα μετρήσεις κατάλληλες και αφού βέβαιως ρώτησα και τον άνθρωπο που μου έδωσε το μπόλι (δεν είναι ακριβώς pet shop, γιατί έχει μόνο ψάρια).

Όμως,

δεν ξέρω τι σχέση έχει το ότι το ένα ψάρι διώχνει το άλλο στο τάϊσμα με το στρώσιο του ενυδρείου; Εγώ ρωτάω γι' αυτό το πρόβλημα καθώς και για την ποσότητα φαγητού που πρέπει να βάζω. Αυτό ειναι το πρόβλημά μου τώρα.

Τα ψάρια δείχνουν καλά στην υγεία τους, τρέχουν συνεχώς, αντιδρούν σε κινήσεις μου κτλ.

Αν έχεις κάτι που πιστεύεις ότι δεν έκανα καλά και σχετίζεται με τα θέματα που βάζω, σίγουρα θέλω να το συζητήσουμε.

Έγινε επεξεργασία - vassthan
Link to comment
Share on other sites

Φίλε GXSARA σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου,

μπορεί το ένα ψαράκι να είναι όντως φοβισμένο. Όμως την πρώτη μέρα- που μάλλον ήταν και η πιο δύσκολη - έφαγε κανονικά :thumbup: .

Για το pH, ξέρω ότι είναι υψηλό για σκαλάρια. Θα προσπαθήσω να το ρίξω. Την θερμοκρασία την έχω στους

25 - 25.5oC, θα την αυξήσω λίγο να δούμε.

Ο φίλος απ' όπου τ' αγόρασα μου είπε ότι αν συνεχιστεί το πρόβλημα να βάλω βιταμίνες. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει έτσι περίπου 12 ημέρες. Όμως σχεδόν για 10 ημέρες, έτρεχε μόνο με νερό και ελάχιστη τροφή για να δημιουργηθούν τα πρώτα βακτήρια. Εδώ και 20 ημέρες κάνω κάθε δεύτερη μέρα μετρήσεις.

Μπερδευτηκα. Πως γινεται να κανεις μετρησεις εδω και 20 μερες, οταν το ξεκινησες στις 25/1/11?

Όμως,

δεν ξέρω τι σχέση έχει το ότι το ένα ψάρι διώχνει το άλλο στο τάϊσμα με το στρώσιο του ενυδρείου; Εγώ ρωτάω γι' αυτό το πρόβλημα καθώς και για την ποσότητα φαγητού που πρέπει να βάζω. Αυτό ειναι το πρόβλημά μου τώρα.

Τα ψάρια δείχνουν καλά στην υγεία τους, τρέχουν συνεχώς, αντιδρούν σε κινήσεις μου κτλ.

Ειναι κανονας στη φυση η επιβιωση του δυνατοτερου. Περα απ'το αν το νερο ειναι καταλληλο, μπορει το ενα ψαρακι να ειναι πιο αδυναμο απ'το αλλο. Πραγμα που οδηγει σ'αυτη τη συμπεριφορα. Οποιο ειδος ζωου και αν παρατηρησεις θα δεις οτι πρωτα τρωνε τα υγιη, ενω τα πιο αδυναμα μενουν τελευταια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...