Jump to content

Ενυδρειο 23 λίτρα


bbetta

Recommended Posts

Γεια σας

΄Εχω ένα ενυδρειο 23l 40χ24χ24 με ένα μονομαχο·Μελοντικα θα βγάλω (μαλλον) το μονομαχο και θα βάλω κάτι άλλο

Τι θα μπορούσε να ήταν αυτό; Ενδιαφερομαι κυρίως για το αν μπορούν να μπουν μικρόψαρα αλλά κ πρόταση με γαρίδες η κάτι άλλο μου αρέσει :buttrock:

Ξέρω ότι αυτό που ζητώ είναι πολύ γενικό αλλά το ενυδρειο θα αλλάξει (παράμετροι νερού , διακόσμηση κ.α.) ανάλογα με το τι ψάρι- γαριδα θα μπει.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γειά σου φίλε μου, το ενυδρείο σου έχει 15 με 18 καθαρά λίτρα. Οι Μονομάχοι δεν πρέπει να μπαίνουν σε ενυδρείο μικρότερο από 30 καθαρά λίτρα νερού (minimum όγκος για ελάχιστη αξιοπρεπή διαβίωση), που θα πρέπει να είναι φυτεμένο και με πολύ χαμηλή ροή φίλτρανσης. Η ύπαρξη ξύλων και ριζών (μοπάνι, μανγκρόβ κλπ) θεωρείται απαραίτητη για τη διακόσμησή του και θα πρέπει να αποφεύγονται πλαστικά φυτά και ασβεστολιθικά χαλίκια ή πέτρες. Το ύψος του ενυδρείου δεν χρειάζεται να είναι μεγάλο, πρέπει όμως να είναι πάντα καλά σκεπασμένο γιατί το είδος θεωρείται από τους καλύτερους άλτες. Φυσικά θα πρέπει να υπάρχει και θερμαντήρας, γιατί είναι τροπικό ψάρι και δεν μπορεί να ζήσει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος το χειμώνα.Μπορούν να ζήσουν σε μεγάλο εύρος συνθηκών, αλλά η μακροζωία και η καλή υγεία τους, απαιτεί συγκεκριμένες παραμέτρους που θεωρούνται ιδανικές για αυτά τα ψάρια. Χρειάζονται μαλακό και όχι πολύ αλκαλικό νερό - ενδείκνυται η χρήση τύρφης ή άλλων φυσικών υλικών (πχ: almond leaves) που βοηθούν σε αυτό. Η γενική σκληρότητα (GH) πρέπει να είναι κάτω του 8, η ανθρακική (ΚΗ) κάτω του 6, το ρΗ γύρω στο 7,0 (ουδέτερο ή ελαφρά όξινο) και η θερμοκρασία από 24 έως 27. Δυστηχώς το ενυδρείο σου δε κάνει για κανένα ψάρι, μπορείς όμως να βάλεις 4 με 5 γαρίδες Red Cherry, εφόσον το ενυδρείο είναι πολυ καλά φυτεμένο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γειά σου φίλε μου, το ενυδρείο σου έχει 15 με 18 καθαρά λίτρα. Οι Μονομάχοι δεν πρέπει να μπαίνουν σε ενυδρείο μικρότερο από 30 καθαρά λίτρα νερού (minimum όγκος για ελάχιστη αξιοπρεπή διαβίωση), που θα πρέπει να είναι φυτεμένο και με πολύ χαμηλή ροή φίλτρανσης. Η ύπαρξη ξύλων και ριζών (μοπάνι, μανγκρόβ κλπ) θεωρείται απαραίτητη για τη διακόσμησή του και θα πρέπει να αποφεύγονται πλαστικά φυτά και ασβεστολιθικά χαλίκια ή πέτρες. Το ύψος του ενυδρείου δεν χρειάζεται να είναι μεγάλο, πρέπει όμως να είναι πάντα καλά σκεπασμένο γιατί το είδος θεωρείται από τους καλύτερους άλτες. Φυσικά θα πρέπει να υπάρχει και θερμαντήρας, γιατί είναι τροπικό ψάρι και δεν μπορεί να ζήσει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος το χειμώνα.Μπορούν να ζήσουν σε μεγάλο εύρος συνθηκών, αλλά η μακροζωία και η καλή υγεία τους, απαιτεί συγκεκριμένες παραμέτρους που θεωρούνται ιδανικές για αυτά τα ψάρια. Χρειάζονται μαλακό και όχι πολύ αλκαλικό νερό - ενδείκνυται η χρήση τύρφης ή άλλων φυσικών υλικών (πχ: almond leaves) που βοηθούν σε αυτό. Η γενική σκληρότητα (GH) πρέπει να είναι κάτω του 8, η ανθρακική (ΚΗ) κάτω του 6, το ρΗ γύρω στο 7,0 (ουδέτερο ή ελαφρά όξινο) και η θερμοκρασία από 24 έως 27. Δυστηχώς το ενυδρείο σου δε κάνει για κανένα ψάρι, μπορείς όμως να βάλεις 4 με 5 γαρίδες Red Cherry, εφόσον το ενυδρείο είναι πολυ καλά φυτεμένο :thumbup:

οπα παιδια οπα γιατι παει πολυ. για ενα μονομαχο μιλαει ο φιλος ο οποιος απο εμπειρους χομπιστες μπορει να κρατηθει και σε λιγοτερο απο 5 λιτρα και για εναν εντελος αρχαριο μπορει να ειναι ανετοτατα σε 20 λιτρα. τωρα 30 λιτρα με σωστο στησιμο κτλ κτλ μπορει να ειναι ακομα καλυτερα αλλα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν ειναι τα ελαχιστα λιτρα για αυτο το ψαρι. καλο ειναι να τα αγαπαμε και να τα προσεχουμε προσφεροντας οσα μπορουμε, απλα να μην λεμε υπερβολες που μπορει να απογοητευουν το καθε χομπιστα.

εγω πιστευω ειναι πολυ καλα λιτρα για το μονομαχο σου φιλε μου και ισως μπορουσες να προσθεσεις καποια γαριδα αν το επιτρεπει και ο χαρακτηρας του μονομαχου σου. επισης αν τον βγαλεις μπορεις να το κανεις αποκλειστικα γαριδαδικο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γειά σου φίλε μου, το ενυδρείο σου έχει 15 με 18 καθαρά λίτρα. Οι Μονομάχοι δεν πρέπει να μπαίνουν σε ενυδρείο μικρότερο από 30 καθαρά λίτρα νερού (minimum όγκος για ελάχιστη αξιοπρεπή διαβίωση), που θα πρέπει να είναι φυτεμένο και με πολύ χαμηλή ροή φίλτρανσης. Η ύπαρξη ξύλων και ριζών (μοπάνι, μανγκρόβ κλπ) θεωρείται απαραίτητη για τη διακόσμησή του και θα πρέπει να αποφεύγονται πλαστικά φυτά και ασβεστολιθικά χαλίκια ή πέτρες. Το ύψος του ενυδρείου δεν χρειάζεται να είναι μεγάλο, πρέπει όμως να είναι πάντα καλά σκεπασμένο γιατί το είδος θεωρείται από τους καλύτερους άλτες. Φυσικά θα πρέπει να υπάρχει και θερμαντήρας, γιατί είναι τροπικό ψάρι και δεν μπορεί να ζήσει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος το χειμώνα.Μπορούν να ζήσουν σε μεγάλο εύρος συνθηκών, αλλά η μακροζωία και η καλή υγεία τους, απαιτεί συγκεκριμένες παραμέτρους που θεωρούνται ιδανικές για αυτά τα ψάρια. Χρειάζονται μαλακό και όχι πολύ αλκαλικό νερό - ενδείκνυται η χρήση τύρφης ή άλλων φυσικών υλικών (πχ: almond leaves) που βοηθούν σε αυτό. Η γενική σκληρότητα (GH) πρέπει να είναι κάτω του 8, η ανθρακική (ΚΗ) κάτω του 6, το ρΗ γύρω στο 7,0 (ουδέτερο ή ελαφρά όξινο) και η θερμοκρασία από 24 έως 27.

ΌΛΑ αυτά που μου λες τα ξέρω μια και είναι αυτά που τηρώ για την αξιοπρεπή διαβίωση του ψαριού μου.Παρόλα αυτά διαφωνώ για το :Οι Μονομάχοι δεν πρέπει να μπαίνουν σε ενυδρείο μικρότερο από 30 καθαρά λίτρα νερού (minimum όγκος για ελάχιστη αξιοπρεπή διαβίωση). Το ψάρι ήταν παλιά σε ενυδρείο 35 λ αλλά για κάποιους

λόγους ξεστήθηκε και ο ψαρής μπήκε στο 23.

Ενδιαφερόμουν για μια μικρή ομαδούλα boraras merah ή κάτι άλλο παρόμοιου μεγέθους

φιλικά,

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γειά σου φίλε μου, το ενυδρείο σου έχει 15 με 18 καθαρά λίτρα. Οι Μονομάχοι δεν πρέπει να μπαίνουν σε ενυδρείο μικρότερο από 30 καθαρά λίτρα νερού (minimum όγκος για ελάχιστη αξιοπρεπή διαβίωση), που θα πρέπει να είναι φυτεμένο και με πολύ χαμηλή ροή φίλτρανσης. Η ύπαρξη ξύλων και ριζών (μοπάνι, μανγκρόβ κλπ) θεωρείται απαραίτητη για τη διακόσμησή του και θα πρέπει να αποφεύγονται πλαστικά φυτά και ασβεστολιθικά χαλίκια ή πέτρες. Το ύψος του ενυδρείου δεν χρειάζεται να είναι μεγάλο, πρέπει όμως να είναι πάντα καλά σκεπασμένο γιατί το είδος θεωρείται από τους καλύτερους άλτες. Φυσικά θα πρέπει να υπάρχει και θερμαντήρας, γιατί είναι τροπικό ψάρι και δεν μπορεί να ζήσει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος το χειμώνα.Μπορούν να ζήσουν σε μεγάλο εύρος συνθηκών, αλλά η μακροζωία και η καλή υγεία τους, απαιτεί συγκεκριμένες παραμέτρους που θεωρούνται ιδανικές για αυτά τα ψάρια. Χρειάζονται μαλακό και όχι πολύ αλκαλικό νερό - ενδείκνυται η χρήση τύρφης ή άλλων φυσικών υλικών (πχ: almond leaves) που βοηθούν σε αυτό. Η γενική σκληρότητα (GH) πρέπει να είναι κάτω του 8, η ανθρακική (ΚΗ) κάτω του 6, το ρΗ γύρω στο 7,0 (ουδέτερο ή ελαφρά όξινο) και η θερμοκρασία από 24 έως 27. Δυστηχώς το ενυδρείο σου δε κάνει για κανένα ψάρι, μπορείς όμως να βάλεις 4 με 5 γαρίδες Red Cherry, εφόσον το ενυδρείο είναι πολυ καλά φυτεμένο :thumbup:

τα ελαχιστα λιτρα ενως μονομαχου ειναι γυρο στο 10ρι και εκει εχει μια αξιοπρεπεστατη ζωη! -ΓΙΑΤΙ- ο μονομαχος ΔΕΝ ειναι κινητiκο ψαρι!

ακομα και σε ενα 200ρι να τον βαλεις θα καθετε σε ενα μικρο σημειο :thumbup:

οριστε και το δικο μου ενυδρειακι με τον μονομαχο μου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry506222

πιστευω πως ειναι μια χαρα στα 13 λιτρα...

Έγινε επεξεργασία - spyros-DH
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

΄Εχω ένα ενυδρειο 23l 40χ24χ24 με ένα μονομαχο·Μελοντικα θα βγάλω (μαλλον) το μονομαχο και θα βάλω κάτι άλλο

Τι θα μπορούσε να ήταν αυτό; Ενδιαφερομαι κυρίως για το αν μπορούν να μπουν μικρόψαρα αλλά κ πρόταση με γαρίδες η κάτι άλλο μου αρέσει :buttrock:

Ξέρω ότι αυτό που ζητώ είναι πολύ γενικό αλλά το ενυδρειο θα αλλάξει (παράμετροι νερού , διακόσμηση κ.α.) ανάλογα με το τι ψάρι- γαριδα θα μπει.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :thumbup::thumbup:

θα σου προτεινα να κρατεισης τον μονομαχο μαζι με ενα σαλιγκαρακι :buttrock::thumbup:

αλλιως βαλε red cherry :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

οπα παιδια οπα γιατι παει πολυ. για ενα μονομαχο μιλαει ο φιλος ο οποιος απο εμπειρους χομπιστες μπορει να κρατηθει και σε λιγοτερο απο 5 λιτρα και για εναν εντελος αρχαριο μπορει να ειναι ανετοτατα σε 20 λιτρα. τωρα 30 λιτρα με σωστο στησιμο κτλ κτλ μπορει να ειναι ακομα καλυτερα αλλα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν ειναι τα ελαχιστα λιτρα για αυτο το ψαρι. καλο ειναι να τα αγαπαμε και να τα προσεχουμε προσφεροντας οσα μπορουμε, απλα να μην λεμε υπερβολες που μπορει να απογοητευουν το καθε χομπιστα.

εγω πιστευω ειναι πολυ καλα λιτρα για το μονομαχο σου φιλε μου και ισως μπορουσες να προσθεσεις καποια γαριδα αν το επιτρεπει και ο χαρακτηρας του μονομαχου σου. επισης αν τον βγαλεις μπορεις να το κανεις αποκλειστικα γαριδαδικο... :thumbup:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...