Jump to content

Χρειάζεται αλλαγές το ενυδρείο μου?


Leslie

Recommended Posts

Γεια και χαρά σε όλους! Πρώτη φορά γραφω στο forum αν και το συμβουλεύομαι συχνά πυκνά!!

Στο θέμα μας τώρα!

Έχω ένα ενυδρείο 80lt φυτεμένο με τα εξής ψάρια:

1 corydoras

1 pleko

2 guppy (+4 μωρα στο ειδικό πλεγματακι)

3 ξιφοφόρους (1αρσ. και 2 θυλ.)

4 αγγελόψαρα (2 zebra και 2 απ'τα πορτοκαλοασπρομαυρα-όποιος ξερει ας μου πει το όνομα)

1 μονομάχο

(Το φίλτρο μου έιναι εσωτερικό και έχει μόνο ανθρακα και σφουγγαράκι)Κι αυτό νομίζω ότι θέλει κάτι τις :buttrock: !

Επίσης φτιάχνω τώρα και μία γεννήστρα 15lt και οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη και αναγκαία...

Πρέπει να έιναι πολλά τα ψάρια μου και έχω πέσει μάλλον θύμα του τραγικού "πετσοπά" που με φόρτωσε με ψαρακια!! Υπάρχει κάποιο ενδεχόμενο να ευδοκιμήσει το ενυδρείο αυτο??(σκεφτομαι να βγάλω τον πλέκο γιατί ήδη εινια 8-10cm και διαβασα μόλις, οτι γίνεται τέρας! Θα βάλω μάλλον σαλιγκάρια για την άλγη... Το θέμα είναι τι θα κάνω τον πλεκο)

Οι μετρήσεις μου είναι καλές και η θερμοκρασία είναι στους 25-26οC.

( :thumbup: Κάτι ακόμα, έχω παρατηρήσει ότι όταν ρίχνω το λίπασμα για τα φυτα, μετά από κάθε αλλαγή νερού καθε 15 περίπου, τα guppy κυρίως ανασαίνουν πολύ γρήγορα και κοντά στην επιφάνεια και αναγκάζομαι να βάζω την αεραντλία για καλύτερη οξυγόνωση...Να προσθέσω ότι ρίχνω την συνιστώμενη από την εταιρία δόση και έχω αρκετά φυτά)

( :thumbup: Εκτός από το προηγούμενο, παλαιότερα είχα πρόβλημα και με τα γκάπι και με τα πορτοκαλοτέτοια αγγελόψαρα, δηλαδή ανέπνεαν γρήγορα και κοντά στην επιφάνεια,ενώ τα 2 αγγελόψαρα είχαν και κόκκινα βράγχια(και ακόμα έχουν) και υπέθεσα ότι είχε πολύ αμμωνία το νερο και με συχνές αλλαγές,Toxivec και μετρήσεις μηδενικής αμμωνίας το έλυσα)

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους! Πρώτη φορά γραφω στο forum αν και το συμβουλεύομαι συχνά πυκνά!!

Στο θέμα μας τώρα!

Έχω ένα ενυδρείο 80lt φυτεμένο με τα εξής ψάρια:

1 corydoras

1 pleko

2 guppy (+4 μωρα στο ειδικό πλεγματακι)

3 ξιφοφόρους (1αρσ. και 2 θυλ.)

4 αγγελόψαρα (2 zebra και 2 απ'τα πορτοκαλοασπρομαυρα-όποιος ξερει ας μου πει το όνομα)

1 μονομάχο

(Το φίλτρο μου έιναι εσωτερικό και έχει μόνο ανθρακα και σφουγγαράκι)Κι αυτό νομίζω ότι θέλει κάτι τις :buttrock: !

Επίσης φτιάχνω τώρα και μία γεννήστρα 15lt και οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη και αναγκαία...

Πρέπει να έιναι πολλά τα ψάρια μου και έχω πέσει μάλλον θύμα του τραγικού "πετσοπά" που με φόρτωσε με ψαρακια!! Υπάρχει κάποιο ενδεχόμενο να ευδοκιμήσει το ενυδρείο αυτο??(σκεφτομαι να βγάλω τον πλέκο γιατί ήδη εινια 8-10cm και διαβασα μόλις, οτι γίνεται τέρας! Θα βάλω μάλλον σαλιγκάρια για την άλγη... Το θέμα είναι τι θα κάνω τον πλεκο)

Οι μετρήσεις μου είναι καλές και η θερμοκρασία είναι στους 25-26οC.

( :thumbup: Κάτι ακόμα, έχω παρατηρήσει ότι όταν ρίχνω το λίπασμα για τα φυτα, μετά από κάθε αλλαγή νερού καθε 15 περίπου, τα guppy κυρίως ανασαίνουν πολύ γρήγορα και κοντά στην επιφάνεια και αναγκάζομαι να βάζω την αεραντλία για καλύτερη οξυγόνωση...Να προσθέσω ότι ρίχνω την συνιστώμενη από την εταιρία δόση και έχω αρκετά φυτά)

( :thumbup: Εκτός από το προηγούμενο, παλαιότερα είχα πρόβλημα και με τα γκάπι και με τα πορτοκαλοτέτοια αγγελόψαρα, δηλαδή ανέπνεαν γρήγορα και κοντά στην επιφάνεια,ενώ τα 2 αγγελόψαρα είχαν και κόκκινα βράγχια(και ακόμα έχουν) και υπέθεσα ότι είχε πολύ αμμωνία το νερο και με συχνές αλλαγές,Toxivec και μετρήσεις μηδενικής αμμωνίας το έλυσα)

Καλως ηρθες φιλε μου!Οπως πολυ σωατα ειπες εχεις πεσει θυμα πετσοπα!Τα ψαρια που εχεις ειναι ασυμβατα μεταξυ τους.τα αγγελοψαρα θελουν πολυ περισσοτερα λιτρα και μεγαλο υψος ενυδρειου οπως και πιο χαμηλο ph απο τα αλλα που εχεις.Τα cory πρεπει να ειναι κοπαδι και επεισης θελουν μεγαλητερη επιφανεια βυθου για να κινουντε οπως και αμμο η πολυ ψιλο χαλικι.Ο pleco αν ειναι ο κοινος γινεται τερας!Μετρησεις εχεις κανει?αν ναι γραψτες.Εγω θα σου προτεινα να κρατησεις μονο τα ζωοτοκα και τα αλλα να τα δωσεις.

ΥΓ ο μοναμαχος καλητερα να ειναι μονος του γιατι ειναι μοναχικο ψαρι οπωτε μπορεις να τον βαλεις στο 15 λιτρο που ετοιμαζεισ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου!Οπως πολυ σωατα ειπες εχεις πεσει θυμα πετσοπα!Τα ψαρια που εχεις ειναι ασυμβατα μεταξυ τους.τα αγγελοψαρα θελουν πολυ περισσοτερα λιτρα και μεγαλο υψος ενυδρειου οπως και πιο χαμηλο ph απο τα αλλα που εχεις.Τα cory πρεπει να ειναι κοπαδι και επεισης θελουν μεγαλητερη επιφανεια βυθου για να κινουντε οπως και αμμο η πολυ ψιλο χαλικι.Ο pleco αν ειναι ο κοινος γινεται τερας!Μετρησεις εχεις κανει?αν ναι γραψτες.Εγω θα σου προτεινα να κρατησεις μονο τα ζωοτοκα και τα αλλα να τα δωσεις.

ΥΓ ο μοναμαχος καλητερα να ειναι μονος του γιατι ειναι μοναχικο ψαρι οπωτε μπορεις να τον βαλεις στο 15 λιτρο που ετοιμαζεισ

Και εγω θα συμφωνησω με τον rasta τα ψαρια που εχεις δεν μπορουν να συμβιωσουν μεταξυ τους.Και θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου...Ο μονομαχος πιθανον να κινιγαει τις ουρες απο τα guppy επισης τα αγγελοψαρα(χωρια οτι θελουν αλλες συνθηκες νερου)

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις μου είναι:

  • NO3=0
  • NO2=0
  • GH>o7
  • KH=6od
  • pH=7.2

Δηλαδή δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κρατήσω με κάποιον συνδιασμό και κανα αγγελόψαρο?? :thumbup:

Τα cory δεν είναι απαραίτητα για τον καθαρισμό του βυθού?? (Έχω χοντρό χαλίκι εγω! :thumbup: )

Το pH μου δεν ευνοει τα αγγελόψαρα?

( Κάτι ακόμα, έχω παρατηρήσει ότι όταν ρίχνω το λίπασμα για τα φυτα, μετά από κάθε αλλαγή νερού καθε 15 περίπου, τα guppy κυρίως ανασαίνουν πολύ γρήγορα και κοντά στην επιφάνεια και αναγκάζομαι να βάζω την αεραντλία για καλύτερη οξυγόνωση...Να προσθέσω ότι ρίχνω την συνιστώμενη από την εταιρία δόση και έχω αρκετά φυτά)

( Εκτός από το προηγούμενο, παλαιότερα είχα πρόβλημα και με τα γκάπι και με τα πορτοκαλοτέτοια αγγελόψαρα, δηλαδή ανέπνεαν γρήγορα και κοντά στην επιφάνεια,ενώ τα 2 αγγελόψαρα είχαν και κόκκινα βράγχια(και ακόμα έχουν) και υπέθεσα ότι είχε πολύ αμμωνία το νερο και με συχνές αλλαγές,Toxivec και μετρήσεις μηδενικής αμμωνίας το έλυσα)

Γι' αυτά έχει κανείς ιδέα? Καθώς και για το στήσιμο μιας γεννήστρας?

Link to comment
Share on other sites

με το βυθο αυτον αστα τα κορυ. θελουν αμμο ή πολυ πολυ ψιλο χαλικακι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις μου είναι:

  • NO3=0
  • NO2=0
  • GH>o7
  • KH=6od
  • pH=7.2

NH3/4 ? έχεις μέτρηση ?

ποσο καιρο έχεις το ενυδρειο γιατι βλέπω ΝΟ3= 0

το λιπασμα μπορεις να το ριχνεις λιγο-λιγο (βάλε την ποσότητα σε μια συριγγα και σπάστο 3-4 μέρες)

Link to comment
Share on other sites

NH3/4 ? έχεις μέτρηση ?

ποσο καιρο έχεις το ενυδρειο γιατι βλέπω ΝΟ3= 0

το λιπασμα μπορεις να το ριχνεις λιγο-λιγο (βάλε την ποσότητα σε μια συριγγα και σπάστο 3-4 μέρες)

Καθόλου ΝΗ3 κ ΝΗ4... Ναι έχεις δίκιο βιάστηκα :thumbup: ... ΝΟ3<25mg/l Το έχω περίπου 9-10 μηνες το ενυδρείο...

Σχετικά με τα κόκκινα βράγχια :thumbup: και τον συνδιασμό των ψαριών :buttrock: που μπορώ να κρατήσω, μπορείς να κάνεις κάποια πρόταση?

Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα για το λίπασμα... Άρα όντως αυτό δημιουργούσε πρόβλημα στα gyppy :buttrock: ...!!

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου ΝΗ3 κ ΝΗ4... Ναι έχεις δίκιο βιάστηκα :thumbup: ... ΝΟ3<25mg/l Το έχω περίπου 9-10 μηνες το ενυδρείο...

Σχετικά με τα κόκκινα βράγχια :buttrock: και τον συνδιασμό των ψαριών :buttrock: που μπορώ να κρατήσω, μπορείς να κάνεις κάποια πρόταση?

Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα για το λίπασμα... Άρα όντως αυτό δημιουργούσε πρόβλημα στα gyppy :thumbup: ...!!

ο συνδιασμός των ψαριών ειναι καθαρά θέμα δικό σου τι θελεις να βλέπεις στο ενυδρείο σου αφου εσυ θα το απολαμβάνεις.

απο την άλλη όμως ορισμένα ψαράκια δεν ταιριάζουν μεταξύ τους συνθήκες νερού κλπ. οπως ειπαν και τα παιδιά πρίν.

διάλεξε τι θέλεις εσυ και η απόφαση δικη σου.

:thumbup:

βάλε μια φωτογραφία του ενυδρειου σου

Έγινε επεξεργασία - tasosgv
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ανεβάσω φωτο. αλλά μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

Ο συνολικός χώρος που απαιτείτε από τα προς αποστολή αρχεία είναι μεγαλύτερος από τον διαθέσιμο. Παρακαλώ ελατώστε τον αριθμό ή το μέγεθος των συνημμένων.

Καμια ιδέα?? Η φωτο. είναι 1,2MB μόνο!

... Κάποια εναλλακτική για τον βυθό εκτός από Cory??

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου ΝΗ3 κ ΝΗ4... Ναι έχεις δίκιο βιάστηκα :thumbup: ... ΝΟ3<25mg/l Το έχω περίπου 9-10 μηνες το ενυδρείο...

Σχετικά με τα κόκκινα βράγχια :thumbup: και τον συνδιασμό των ψαριών :buttrock: που μπορώ να κρατήσω, μπορείς να κάνεις κάποια πρόταση?

Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα για το λίπασμα... Άρα όντως αυτό δημιουργούσε πρόβλημα στα gyppy :buttrock: ...!!

Φιλε μου με την τεστ μετρας?

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με την τεστ μετρας?

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

με Sera υγρά τεστ την αμμωνία και με sticks τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...