Jump to content

Προβλημα με εγγυηση ενυδρειου


Satum

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους...

Σημερα ενω ημουν στην δουλεια με πηρε τηλεφωνο ο υπευθυνος του petshop και μου ειπε οτι το ενυδρειο μου ηρθε... μεχρι εδω πολυ ωραια... Μου ειπε οτι το ελενξε και ηταν ολα οκ.. τον ρωτησα εαν εχει εγγυηση και μου λεει οτι δεν ειχε εγγυηση... και του ειπα πως δεν ειναι δυνατον να δωσω τοσα λεφτα χωρις να εχω εγγυηση... Εαν παει κατι στραβα και εχει καποιο προβλημα??? και μου ειπε οτι εμπιστεθεται την εταιρια αυτος....

Τι να κανω???? Του εχω δωσει προκαταβολη 100 ευρω... Δεν μου ειπε απο την αρχη οτι δεν ειχε εγγυηση και την επομενη μερα που το παρηγγειλα μου ειπε οτι δεν ξερει και περημενει να ερθει το ενυδρειο για να δει εαν εχει...

Υπαρχει καποιον νομος που να αναφερετε για τα κινεζικα ενυδρεια και την εισοδο τους στην ευρωπαικη ενωση????

Θελω βοηθεια... Η μαρκα ειναι της jinlong

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται να πουλαει καποιο μαγαζι ενυδρειο το οποιο δεν εχει εγγυηση.

Αν ειναι πια δυνατον.Τι αλλο θ'ακουσουμε πια..................

Link to comment
Share on other sites

ψωνισε κατι αλλο με τα 100 ευρο και πες του να κρατησει το ενυδρειο :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

ψωνισε κατι αλλο με τα 100 ευρο και πες του να κρατησει το ενυδρειο :thumbup:

και εαν δεν δεχτει?

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται να πουλαει καποιο μαγαζι ενυδρειο το οποιο δεν εχει εγγυηση.

Αν ειναι πια δυνατον.Τι αλλο θ'ακουσουμε πια..................

Και ομως.... να ζητησω το τηλεφωνο απο αυτον που κανει τις εισαγωγες???

Κατι μου λεει οτι θα εμφανισει προβληματα..... αλλα δεν θελω να βαλω το χερι μου στην φωτια...

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορουν ενας σωρος προιοντα κινεζικης κατασκευης,και πολυ μικροτερης αξιας,τα οποια εχουν ολα τους εγγυηση.

Για ποιο λογο να μην εχει δηλαδη το ενυδρειο;

Θα σου προτεινα ΑΝ το μαγαζι εχει κατηγορια εδω να ανοιξεις ενα θεμα εκει.

Link to comment
Share on other sites

και εαν δεν δεχτει?

Αν δεν τοτε δοκιμασε και αυτο .... http://www.kepka.org/

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορουν ενας σωρος προιοντα κινεζικης κατασκευης,και πολυ μικροτερης αξιας,τα οποια εχουν ολα τους εγγυηση.

Για ποιο λογο να μην εχει δηλαδη το ενυδρειο;

Θα σου προτεινα ΑΝ το μαγαζι εχει κατηγορια εδω να ανοιξεις ενα θεμα εκει.

το καταστημα δεν εχει κατηγορια εδω.... αλλα δεν ηταν υποχρεωμενος να με ενημερωσει απο την αρχη οτι δεν ειχε εγγυηση?

μπορω να παρω τα λεφτα μου πισω?

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε εξ αρχής το μαγαζί να του ξεκαθαρίσει αν έχει εγγύηση το προϊόν ή όχι, και καλό είναι να λένε στον πελάτη ότι κάποιο προϊόν δεν έχει εγγύηση πριν το παραγγείλει, για να έχουν ξεκάθαρη τη θέση τους κι από εκεί και πέρα να παίρνει ο πελάτης συνειδητά τα ρίσκα. Και στο κάτω κάτω αν εμπιστεύεται τη μάρκα ο καταστηματάρχης, γιατί δεν σου δίνει ο ίδιος μια εγγύηση για κανά χρόνο, αλλά συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις όλοι ''νιπτουν τας χείρας τους''.

Έγινε επεξεργασία - yiannis00
Link to comment
Share on other sites

Τι σκέφτεσαι να κάνεις;;;;

Πρωτο πραγμα ειναι να παρω καποιον μαζι μου και να παω αυριο στο καταστημα και να επικοινωνισει ο ιδιος με τον εισαγωγεα.... επειτα εαν επιμηνει οτι δεν εχει εγγυηση θα το ζητησω τα χρηματα μου πισω... ελπιζω να μου τα δωσει... (ψαχνω νομους μηπως και βρω τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

παρτε την θετικη πλευρα και τι μπορει να παθει? :thumbup: ...αν παντως δεν βγαλεις ακρη κανε του καταγγελια στο ΙΝΚΑ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παρτε την θετικη πλευρα και τι μπορει να παθει? :thumbup: ...αν παντως δεν βγαλεις ακρη κανε του καταγγελια στο ΙΝΚΑ :thumbup:

Μπορει να εχει διαρροει....

μετα απο ενα μηνα να καει ο μετασχηματιστης ή κατι αλλο...

μπορει να φουσκωσει το επιπλο στον 1 μηνα...

μπορει να εχει γρατζουνια και να την δω μολις το τοποθετησω....

και πολλα αλλα μπορει..

τι ειναι αυτο ΙΝΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

...μπορει και να μην γινει τπτ απο τα παραπανω ..μην εισαι απεσιοδοξος :thumbup:

Ολα τα κινεζικα χρησιμοποιουν β διαλογης υλικα δεν ειναι οπως πχ τα τζουελ αλλα δεν ειναι απολυτο οτι θα χαλασουν κλπ κλπ ...το σιγουρο ειναι ενα πως αν πχ χρειαστεις καποιο αναταλκτικο ισως να μην ειναι τοσο ευκολο να το βρεις περα απο το καταστημα που το ψωνισες

σχετικα με το ΙΝΚΑ δες εδώ

...αν σου συμβει το οτιδηποτε πας εδω και του αλλαζει τα φωτα

για μενα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις εξιγηση του τυπου

οκ θα το αγορασω αλλα αν παθει τιποτε δωσε μου τον λογο σου οτι θα το φροντισεις

.....το εχεις δει το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

...μπορει και να μην γινει τπτ απο τα παραπανω ..μην εισαι απεσιοδοξος :thumbup:

Ολα τα κινεζικα χρησιμοποιουν β διαλογης υλικα δεν ειναι οπως πχ τα τζουελ αλλα δεν ειναι απολυτο οτι θα χαλασουν κλπ κλπ ...το σιγουρο ειναι ενα πως αν πχ χρειαστεις καποιο αναταλκτικο ισως να μην ειναι τοσο ευκολο να το βρεις περα απο το καταστημα που το ψωνισες

σχετικα με το ΙΝΚΑ δες εδώ

...αν σου συμβει το οτιδηποτε πας εδω και του αλλαζει τα φωτα

για μενα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις εξιγηση του τυπου

οκ θα το αγορασω αλλα αν παθει τιποτε δωσε μου τον λογο σου οτι θα το φροντισεις

.....το εχεις δει το ενυδρειο;

Σε καταλογο το εχω δει.... οχι απο κοντα...

Βρηκα κατι πρει νομοθεσιας που μπορει να βοηθησει και του υπολοιπους....

Ν. 2251/1994

Σε περίπτωση προμήθειας καινούργιων προϊόντων με μακρά διάρκεια ζωής (π.χ. ένα ψυγείο) ο προμηθευτής οφείλει να παρέχει γραπτή εγγύηση. Η εγγύηση πρέπει να περιλαμβάνει με απλή, ευανάγνωστη και κατανοητή διατύπωση στην ελληνική γλώσσα τουλάχιστον την επωνυμία και τη διεύθυνση του εγγυητή, το προϊόν στο οποίο αναφέρεται η εγγύηση, το ακριβές περιεχόμενό της, τη διάρκειά της, την τοπική έκταση ισχύος της, καθώς και τα δικαιώματα που παρέχει το εφαρμοστέο δίκαιο. Η εγγύηση πρέπει να είναι σύμφωνη με τους κανόνες της καλής πίστης και να μην αναιρείται από υπερβολικές ρήτρες εξαιρέσεων. Η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος. Ειδικά για τα προϊόντα τεχνολογίας αιχμής, η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με τον χρόνο κατά τον οποίο αναμένεται ότι θα παραμένουν σύγχρονα από τεχνολογική άποψη, αν ο χρόνος αυτός είναι συντομότερος από την πιθανή διάρκεια ζωής τους. (άρθρο 5 (3) )

Ο προμηθευτής καινούργιων διαρκών καταναλωτικών προϊόντων οφείλει να εξασφαλίζει στους καταναλωτές την συνεχή παροχή τεχνικών υπηρεσιών για τη συντήρηση και επισκευή τους για χρονικό διάστημα ίσο με τη πιθανή διάρκεια της ζωής τους. Επίσης, οφείλει να εξασφαλίζει στους καταναλωτές την ευχέρεια προμήθειας των ανταλλακτικών και άλλων τυχόν προϊόντων, που απαιτούνται για τη χρήση τους σύμφωνα με τον προορισμό τους, για όλη την πιθανή διάρκεια της ζωής τους. (άρθρο 5 (6) )

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω τωρα απο εσας ειναι να μου πειτε τι εγγυησεις εχετε..

Δηλαδη τι καλυπτει η εγγυηση...

Εαν εχετε καποια αλλη λυση πειτε μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω τωρα απο εσας ειναι να μου πειτε τι εγγυησεις εχετε..

Δηλαδη τι καλυπτει η εγγυηση...

Εαν εχετε καποια αλλη λυση πειτε μου...

επικοινώνησε με το ΙΝΚΑ (Τα παράπονα ή τις καταγγελίες σας μπορείτε να μας τις αποστείλετε στο e-mail: inka@inka.gr ή στο FAX: 210 36.33.976 )

και θα σου πουν πως να κινηθείς.

καλό ειναι να ρωτάμε πριν να αγοράσουμε.

εγω προσωπικά σε κατάστημα του φορουμ έστειλα mail με ερωτήματα περι εγγύησης για κινεζικο ενυδρείο και δεν έχω λάβει απάντηση απο τον Αυγουστο.

Link to comment
Share on other sites

επικοινώνησε με το ΙΝΚΑ (Τα παράπονα ή τις καταγγελίες σας μπορείτε να μας τις αποστείλετε στο e-mail: inka@inka.gr ή στο FAX: 210 36.33.976 )

και θα σου πουν πως να κινηθείς.

καλό ειναι να ρωτάμε πριν να αγοράσουμε.

εγω προσωπικά σε κατάστημα του φορουμ έστειλα mail με ερωτήματα περι εγγύησης για κινεζικο ενυδρείο και δεν έχω λάβει απάντηση απο τον Αυγουστο.

πηρα τηλεφωνο 1520 γραμμη καταναλωτων και μου ειπαν οτι ειναι υποχρεομενος να μου δωσει εγγυηση και εαν οχι μπορω να αγορασω με εκεινα τα λεφτα κατι αλλο... και εαν δεν συμβωνισει παλι μου ειπε να του κανς καταγγελια...

Κανεις δεν εχει καποια εγγυηση απο την αγορα ενυδρειου να μου πει τι καλυπτει????

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο 1520 γραμμη καταναλωτων και μου ειπαν οτι ειναι υποχρεομενος να μου δωσει εγγυηση και εαν οχι μπορω να αγορασω με εκεινα τα λεφτα κατι αλλο... και εαν δεν συμβωνισει παλι μου ειπε να του κανς καταγγελια...

Κανεις δεν εχει καποια εγγυηση απο την αγορα ενυδρειου να μου πει τι καλυπτει????

σίγουρα θα καλύπτει διαρροή και ηλεκτρικά.

για σπάσιμο και γρατσουνιές τα βλέπεις πριν το πάρεις.

πόσο κάνει τελική τιμή ? λίτρα ?

το κατάστημα τι σου ειπε σχετικά ?

μπορείς να το γεμίσεις εκεί στο κατάστημα και άστο 3-4 μέρες να δεις μόνο για διαρροή ( δέχεται?)

Link to comment
Share on other sites

επικοινώνησε με το ΙΝΚΑ (Τα παράπονα ή τις καταγγελίες σας μπορείτε να μας τις αποστείλετε στο e-mail: inka@inka.gr ή στο FAX: 210 36.33.976 )

και θα σου πουν πως να κινηθείς.

καλό ειναι να ρωτάμε πριν να αγοράσουμε.

εγω προσωπικά σε κατάστημα του φορουμ έστειλα mail με ερωτήματα περι εγγύησης για κινεζικο ενυδρείο και δεν έχω λάβει απάντηση απο τον Αυγουστο.

Eισαι και βιαστηκος βλεπω ε ? :thumbup::thumbup::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο 1520 γραμμη καταναλωτων και μου ειπαν οτι ειναι υποχρεομενος να μου δωσει εγγυηση και εαν οχι μπορω να αγορασω με εκεινα τα λεφτα κατι αλλο... και εαν δεν συμβωνισει παλι μου ειπε να του κανς καταγγελια...

Κανεις δεν εχει καποια εγγυηση απο την αγορα ενυδρειου να μου πει τι καλυπτει????

εδω λέει εγγύηση ενυδρειου 4 χρόνια. πάρε τηλέφωνο και ρώτα τι καλύπτει.

http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=1633

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου δωσει ΕΓΓΡΑΦΩΣ εγγυηση, να ζητησεις τα λεφτα σου πισω.

Ειναι παρανομος 100% οποτε δεν αθετεις εσυ την συμφωνια σας.

Κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να αγορασεις κατι αλλο....

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θα καλύπτει διαρροή και ηλεκτρικά.

για σπάσιμο και γρατσουνιές τα βλέπεις πριν το πάρεις.

πόσο κάνει τελική τιμή ? λίτρα ?

το κατάστημα τι σου ειπε σχετικά ?

μπορείς να το γεμίσεις εκεί στο κατάστημα και άστο 3-4 μέρες να δεις μόνο για διαρροή ( δέχεται?)

Τελικη τιμη 490 ευρω και την βαση την φτιαχνω εγω.... ειναι 340 λιτρα.

Μου ειπε οτι εχει τις λαμπες 2χ30 με τα ballast και τα μηχανιματα που πηγαιναν πακετο...

Θα του το πω και αυτο και θα το αφησω στο μαγαζι του γεματο.... :thumbup::thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου δωσει ΕΓΓΡΑΦΩΣ εγγυηση, να ζητησεις τα λεφτα σου πισω.

Ειναι παρανομος 100% οποτε δεν αθετεις εσυ την συμφωνια σας.

Κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να αγορασεις κατι αλλο....

Φιλε ζορμπα οπως μου ειπε και ο τυπος απο την γραμμη του καταναλωτη ειναι πολιτικη του καταστηματως να μην επιστρεφει τα χρηματα πισω....

Link to comment
Share on other sites

Οταν πουλας κατι ΠΑΡΑΝΟΜΟ δεν υπαρχει πολιτικη του καταστηματος.

Ας σου φερει αυτο που παρειγγειλες ΝΟΜΙΜΑ και αν δεν το παρεις, τοτε ναι δεν πρεπει να σου επιστρεψει χρηματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...