Jump to content

Στήσιμο νέου ενυδρειου Jinlong βήμα - βήμα


Satum

Recommended Posts

Mod note:

Το θέμα αυτό είναι συνέχεια από εδώ

Για αρχη εκανα ενα καφεδακι....

post-30850-1297506016_thumb.jpg

Μετα ξεκινησα να ξεχωριζω τα ξυλα και να βρω ποια βιδα παει με το σωστο ξυλο.

post-30850-1297506081_thumb.jpg

post-30850-1297506105_thumb.jpg

post-30850-1297506133_thumb.jpg

Εφτιαξα πρωτα την βαση και μετα εκανα τα πλαγια ξυλα....

post-30850-1297506179_thumb.jpg

post-30850-1297506199_thumb.jpg

μετα εβαλα το επανω μετρος της βασης και τελος τα ντουλαπια... αλλα ολα αυτα δεν θα μπορουσα να τα κανω εαν δεν με βοηθουσε ο μαστορας (emmy) που μου ελεγε τα σταδια της κατασκευης...

post-30850-1297506305_thumb.jpg

post-30850-1297506334_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Είσαι άρχοντας! ωράιο το έπιπλο και το σκυλάκι :), πάντως η γυάλα αν ήταν και είχε πρόβλημα θα το είχε βγάλει εως τώρα, άρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μείνει τόσο, αλλά κάνε αυτό που νομίζει καλύτερο :rasp:

Έγινε επεξεργασία - yiannis00
Link to comment
Share on other sites

Είσαι άρχοντας! ωράιο το έπιπλο και το σκυλάκι :), πάντως η γυάλα αν ήταν και είχε πρόβλημα θα το είχε βγάλει εως τώρα, άρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μείνει τόσο, αλλά κάνε αυτό που νομίζει καλύτερο :rasp:

για να μπει το ενυδρειο στο δωματιο μου πρεπει πρωτα να φυγει το καλοριφερ το οποιο λογικα θα το βγαλω αυριο....

Link to comment
Share on other sites

Να και φωτο απο το ενυδρειο

post-30850-1297519859_thumb.jpg

post-30850-1297519878_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κατι που παρατηρισα και δ ξερω αν παιζει ρολο....οι κονρες οι πλαστικες ειναι μαζι με το καπακι ετσι?αρα στην ουσια δ εχει κοντρες πανω....ειπες οτι εχει κατω,αυτες ειναι αρκετες?

Link to comment
Share on other sites

κατι που παρατηρισα και δ ξερω αν παιζει ρολο....οι κονρες οι πλαστικες ειναι μαζι με το καπακι ετσι?αρα στην ουσια δ εχει κοντρες πανω....ειπες οτι εχει κατω,αυτες ειναι αρκετες?

Ναι το κακο ειναι οτι και το καπακι ειναι κολημενο με το γυαλι και τις πλαστικες κοντρες.... εαν βαλω επιπλεον γυαλινες κοντρες επανω στο ενυδρειο θα χασω την εγγυηση...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κακο ειναι οτι και το καπακι ειναι κολημενο με το γυαλι και τις πλαστικες κοντρες.... εαν βαλω επιπλεον γυαλινες κοντρες επανω στο ενυδρειο θα χασω την εγγυηση...

πολύ ωραίος φαίνεται ο Κινέζος (και να μην ξεχνάμε ότι είναι Κινέζος!)

καλογέμιστο :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κακο ειναι οτι και το καπακι ειναι κολημενο με το γυαλι και τις πλαστικες κοντρες.... εαν βαλω επιπλεον γυαλινες κοντρες επανω στο ενυδρειο θα χασω την εγγυηση...

Το θεμα ειναι αν ειναι ασφαλες ετσι το ενυδρειο χωρις κοντρες πανω....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αν ειναι ασφαλες ετσι το ενυδρειο χωρις κοντρες πανω....

πιστευω πως δεν ειναι ασφαλες ετσι.... και θελει σιγουρα 2 με 3 κοντρες

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως δεν ειναι ασφαλες ετσι.... και θελει σιγουρα 2 με 3 κοντρες

γιατι δεν γραφεις τις διαστασεις και το παχος τζαμιων να δουμε τι θα πουν αυτοι που ξερουν απο κατασκευες?

Link to comment
Share on other sites

ο Κινέζος είναι Κινέζος αλλά την δουλειά του την ξέρει :) Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο... έχεις δει στο φόρουμ πουθενά ότι Κινέζικο ενυδρείο άνοιξε; εγώ ιδιοκατασκευές διαβάζω να ανοίγουν :rasp:

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν γραφεις τις διαστασεις και το παχος τζαμιων να δουμε τι θα πουν αυτοι που ξερουν απο κατασκευες?

οι διαστασεις ειναι: 121χ43.3χ65 και παχος τζαμιου 8. Να ανοιξει δεν νομιζω απλα πιστευω οτι με τον καιρο θα κανει κοιλια....

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο! :) ..συνεχισεεεε εγω πιστευω δεν χρειαζονται κοντρες ...το καταστημα που τα πουλα προφανως δεν θα εισαι ο πρωτος που το δινει το συγκεκριμενο ενυδρειο λογικα δεν θα σου παρουσιασει προβληματα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

οι διαστασεις ειναι: 121χ43.3χ65 και παχος τζαμιου 8. Να ανοιξει δεν νομιζω απλα πιστευω οτι με τον καιρο θα κανει κοιλια....

μιλάς για τζάμι όχι για ξύλο ή κάποιο άλλο υλικό... ότι κοιλιά σου έκανε, σου έκανε τώρα που το γέμισες!

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλορίζικο :rasp:

Καλα το φιλτρο που εχει θα ελεγα οτι ειναι πολυ μουφα και σκεφτομαι να παρω της eheim το pro 3 2073 ή 2075... (μαλλον το 2075 θα παρω για καλυτερη ποη...)

κανουν θορηβο αυτα??? Το λεω γιατι το ενυδρειο θα ειναι μεσα στο δωματιο μου....θα ακουω βουητο???

Να πάρεις το 2075 και μέσα στο ντουλάπι που θα το βάλεις, δεν θα ακούσεις τίποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλορίζικο :rasp:

Να πάρεις το 2075 και μέσα στο ντουλάπι που θα το βάλεις, δεν θα ακούσεις τίποτα :)

ωραια... και σημερα που πληρωθηκα λογικα θα αγορασω τον θερμοστατη και το φιλτρο....

Εχω μια αλλη ερωτηση η οποια ειναι η εξης.... υπαρχει Α/Ο που να μην ειναι ακριβη και να μην σπαταλα νερο???

θελω να το κανω με δισκους αλλα διαβασα οτι μπορει η Α/Ο να βγαλει 3-4 λιτρα "βρομικο" νερο για καθε ενα λιτρο "καθαρο"...

Link to comment
Share on other sites

η σκληροτητα στην πολη μου ειναι στο 20.... και το ενυδρειο ειναι 340 λιτρα... εαν θελω να την κατεβασω στο 4 πρεπει να βγαλει μεχρι και 250 λιτρα καθαρου νερου.... και εαν σπαταλα 3-4 λιτρα τοτε 750 λιτρα..... ποιος θα πληρωσει τους λογαριασμους????? οεο???

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα καθαρισα το δωματιο και εβγαλα το καλοριφερ... (πολυ νερο ειχε μεσα και μου μαυρισε το πατωμα.... επισης τραβηξα το γραφειο και περιμενω πλεον τον θειο μου να ερθει να φτιαξει τις σωληνες απο το καλοριφερωστε να βαλω την βαση στο δωματιο....

Σκεφτομαι να κανω το ενυδρειο με δισκους αλλα οχι τωρα... απλα θελω να βαλω φοντο απο τωρα!!! τι χρωμα πρεπει να ειναι και θελω να μου πειτε εαν κανει το χαρτονι ή πρεπει να αγορασω αφισα????

Link to comment
Share on other sites

Ο φόντος είναι καθαρά υποκειμενική επιλογή, εμένα μου αρέσουν οι αφίσες τις οποίες μπορείς να τις κολλήσεις πάνω στο ενυδρείο με μιά ειδική κόλλα για τέτοια χρήση όπως είναι η ''sea view'' και τα αποτελέσματα είναι θεαματικά.

Link to comment
Share on other sites

ωραια... και σημερα που πληρωθηκα λογικα θα αγορασω τον θερμοστατη και το φιλτρο....

Εχω μια αλλη ερωτηση η οποια ειναι η εξης.... υπαρχει Α/Ο που να μην ειναι ακριβη και να μην σπαταλα νερο???

θελω να το κανω με δισκους αλλα διαβασα οτι μπορει η Α/Ο να βγαλει 3-4 λιτρα "βρομικο" νερο για καθε ενα λιτρο "καθαρο"...

Φτηνή, οικολογική και για τα λίτρα σου, δύσκολο το βλέπω :)

Εγώ είχα μια 50g για πόσιμο κι όταν αποφάσισα να την χρησιμοποιώ και για ενυδρειακή χρήση, απλά μετάνοιωσα. Πολύ ώρα για να μαζέψω λίγο νερό και παααρα πολύ πέταμα, καθώς κήπος κτλ δεν υπάρχει.

Το πήρα απόφαση και κάποια στιγμή πήρα μια καινούρια με 2 μεμβράνες 150g(1000+l/24h) έκαστη.

Μαζεύω περίπου 150 λίτρα στο 6ωρο και πρέπει να πετάω κοντά στα 200-220.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα καθαρισα το δωματιο και εβγαλα το καλοριφερ... (πολυ νερο ειχε μεσα και μου μαυρισε το πατωμα.... επισης τραβηξα το γραφειο και περιμενω πλεον τον θειο μου να ερθει να φτιαξει τις σωληνες απο το καλοριφερωστε να βαλω την βαση στο δωματιο....

Σκεφτομαι να κανω το ενυδρειο με δισκους αλλα οχι τωρα... απλα θελω να βαλω φοντο απο τωρα!!! τι χρωμα πρεπει να ειναι και θελω να μου πειτε εαν κανει το χαρτονι ή πρεπει να αγορασω αφισα????

άμα έχεις χρόνο και όρεξη κάνε ένα 3D φόντο από φελιζόλ,δες στο φόρουμ στην κατηγορία diy.Καμία σχέση με τις αφίσες και τα χαρτόνια!Πολύ πιο φυσικό οπτικό αποτέλεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

άμα έχεις χρόνο και όρεξη κάνε ένα 3D φόντο από φελιζόλ,δες στο φόρουμ στην κατηγορία diy.Καμία σχέση με τις αφίσες και τα χαρτόνια!Πολύ πιο φυσικό οπτικό αποτέλεσμα :)

δεν μπορω να φτιαξω γιατι πρωτον θα το κανω χαλια... και δευτερον δεν βγαινουν οι κοντρες για να το βαλω μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στις παρακατω φωτογραφιες αφαιρω το καλοριφερ απο την γωνια και επειτα βαζω την βαση του ενυδρειου... απο την αλλη βδομαδα λογικα θα αγορασω το φιλτρο και τον θερμοστατη....

απλα πρεπει πρωτα να βρω και να αγορασω βυθο...

post-30850-1297940218_thumb.jpg

post-30850-1297940230_thumb.jpg

post-30850-1297940255_thumb.jpg

post-30850-1297940268_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Satum
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και αλλες φωτο απο το ενυδρειο

post-30850-1298721731_thumb.jpg

post-30850-1298721743_thumb.jpg

post-30850-1298721758_thumb.jpg

post-30850-1298721771_thumb.jpg

post-30850-1298721784_thumb.jpg

post-30850-1298721796_thumb.jpg

post-30850-1298721819_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...