Jump to content

Αρχάριος & Μπερδεμένος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

Πρόσφατα μου μπήκε η ιδέα για να φτιάξω ένα ενυδρείο.

Είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα.

Το καλό είναι ότι όσο το ψάχνω (καμιά 10αριά μέρες τώρα) τόσο περισσότερο μου αρέσει.

Τα κακό είναι ότι όσο επίσης το ψάχνω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι.

Βασικές Ερωτήσεις - Διλήμματα από έναν αρχάριο:

-Γλυκού ή Αλμυρού νερού;

-Το μέγεθος έχει σημασία; (του ενυδρείου εννοώ :) ). Δηλαδή για έναν αρχάριο έχει σημασία να πάρει μικρό ενυδρείο ή η όλη διαδικασία είναι η ίδια;

-Ποια ψάρια είναι πιο εύκολα για κάποιον που δε ξέρει. Δύο pet shop ρώτησα, ο ένας μου είπε ημιάγρια ο άλλος μου είπε άγρια αφρικάνικα.

-Να βάλω φυτά μέσα; Ο ένας μου είπε είναι εύκολο, ο άλλος μου λέει για αρχή βάλε ψεύτικα. Εγώ προτιμώ να βάλω αληθινά.

....

Και πολλά άλλα που όσο το ψάχνω τόσο μπερδεύομαι! Το μόνο σίγουρο είναι ότι μου αρέσει πολύ και σίγουρα θα ξεκινήσω με ένα ενυδρείο αφού το ψάξω καλά και ξεκαθαρίσω τι ισχύει και τι όχι.

Ελπίζω να βοηθήσετε,

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και καλώς σας βρήκα και πάλι.

p.s. Το ξαναβάζω εδώ μιας κ δεν ήξερα ότι η άλλη κατηγορία είναι μόνο για καλωσόρισμα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι πολλά που ρωτάω ίσως έχουν απαντηθεί, αλλά θα με βοηθούσατε αν απαντούσατε εδώ ώστε ανάλογα με τις απαντήσεις σας να κατευθύνω κ εγώ τις νέες απορίες που θα προκύπτουν μπας κ καταλήξω τελικά γιατί όπως είπα όσο το ψάχνω τώρα που δεν ξέρω τόσο μπερδεύομαι. Και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πάρω ένα ενυδρείο επιπόλαια. Αν πάρω να το κανω σωστα κ για εμένα αλλά κ για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι πολλά που ρωτάω ίσως έχουν απαντηθεί, αλλά θα με βοηθούσατε αν απαντούσατε εδώ ώστε ανάλογα με τις απαντήσεις σας να κατευθύνω κ εγώ τις νέες απορίες που θα προκύπτουν μπας κ καταλήξω τελικά γιατί όπως είπα όσο το ψάχνω τώρα που δεν ξέρω τόσο μπερδεύομαι. Και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πάρω ένα ενυδρείο επιπόλαια. Αν πάρω να το κανω σωστα κ για εμένα αλλά κ για τα ψάρια.

Σου απάντησα αλλά ξαναγράφω κι εδώ!

1:Οπωσδήποτε γλυκού νερου.Τα θαλλασινά είναι πιο απαιτητικά,δεν είναι για αρχάριους σαν εμάς.

2:Θα πάρεις μεγάλο ενυδρείο,όσο μεγαλύτερο τόσο μεγαλύτερα λάθη συγχωρεί.

3:Τα είδη των ψαριών μπορείς να τα δείς στην βιβλιοθήκη και να διαλέξεις αυτό που σου ταιριάζει.

Απο τη δική μου(μικρή) εμπειρία συστήνω τα Γκάπυ!Πανέμορφα και σχετικά εύκολα!

4:Σίγουρα αληθινά φυτά!Βοηθούν στη λειτουργία του ενυδρείου παρέχωντας και οξυγόνο,είναι ομορφότερα και βοηθούν και τα ψαράκια να νιώσουν πιο κοντά στον πραγματικό τους βιότοπο.

Μην αγχώνεσαι και απολαυσέ το!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα στα ειπε ολα ο φιλος απο πανω.

Απλα να συμπηρωσω ενας αρχαριος καλητερα να παρει οσο πιο μεγαλο ενυδρειο μπορει για σε ενα μικρο ενυδρειο ειναι πιο συσκολο να κρατησεις σταθερες τις μετρισεις σου.

Ωντος τα guppy ειναι τα πιο ευκολα ψαρια.

Και θα βαλεις και 3-4 ευκολα φυτακια για αρχη και μετα σιγα σιγα θα αναβαθμιζεις το ενυδρειακη σου.

Και ενας νομος απο εμενα.

Προσεχε με τα λεγομενα τον petshopadon τισ περισσοτερες φορες σου λενε πραγματα μονο και μονο για να πουλησουν και μετα απο καποια στιγμη βρισκεσαι εσυ να λες τη κανω λαθος και μου πεθαινουν τα ψαρια μου.

Γιαυτο καλητερα οτι θελεις ρωτα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Τα θαλασσινα δεν είναι μονο απαιτητικα αλλα πανω από όλα θελει και πολλα λεφτα για να εχεις ένα σωστω και ολοκληρωμενο συστημα.

Ένα 200 αρι σε λιτρα ενυδρειο πιστευω πως ειναι καλο και επιπλεων σου προσφερει και καλες δυνατοτητες ως προς τον αριθμο ψαριων, και φυτων.

Εάν αποφασησεις για φυτεμενω θα σου πρωτεινα αμερικανικα η Ασιατικα κοπαδοψαρα και όχι αφρικανες.

Τα φυτα ο κυριος λογος που τα βαζουμε είναι γιατι μας αποτοξινονουν το νερο και πανω από όλα μας κατεβαζουν αισθητα τα Νο3, αλλα θα πρεπει να το μελετησεις λιγο το θεμα. Βεβαια μπορεις ανετα να αρχισεις με καποια φυτα ευκολων απαιτησεων, όπως τις anubies, κερατοφυλλο, κλπ.

Ριξε και μια ματια και εδω για να καταλαβεις 5 πραγματα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=118

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=120

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα θαλασσινα δεν είναι μονο απαιτητικα αλλα πανω από όλα θελει και πολλα λεφτα για να εχεις ένα σωστω και ολοκληρωμενο συστημα.

Ένα 200 αρι σε λιτρα ενυδρειο πιστευω πως ειναι καλο και επιπλεων σου προσφερει και καλες δυνατοτητες ως προς τον αριθμο ψαριων, και φυτων.

Εάν αποφασησεις για φυτεμενω θα σου πρωτεινα αμερικανικα η Ασιατικα κοπαδοψαρα και όχι αφρικανες.

Τα φυτα ο κυριος λογος που τα βαζουμε είναι γιατι μας αποτοξινονουν το νερο και πανω από όλα μας κατεβαζουν αισθητα τα Νο3, αλλα θα πρεπει να το μελετησεις λιγο το θεμα. Βεβαια μπορεις ανετα να αρχισεις με καποια φυτα ευκολων απαιτησεων, όπως τις anubies, κερατοφυλλο, κλπ.

Ριξε και μια ματια και εδω για να καταλαβεις 5 πραγματα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=118

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=120

:)

Καταρχήν ευχαριστώ.

Ποια είναι τα Αμερικάνικα - Ασιάτικα κ ποια τα Αφρικάνικα;

Σε ένα μαγαζί που ρώτησα που πρότεινε ανεπιφύλακτα Αφρικάνικα. Kαι του απαντάω ότι αυτό το ακούω πρώτη φορά από εσένα. Και μου λέει επί λέξη: Πάρτα και αν σου πάθουν κάτι αν κάνεις αυτά που θα σου πώ έλα από εδώ να με κυνηγάς. Μάλιστα επέμενε ότι θα είναι πιο ανθεκτικά ακόμη και από τα μικρά guppy.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο water inn αυτό εδώ:

ΕΝΥΔΡΕΙΟ F620 ΜΑΥΡΟ 62Χ39Χ50,5+ΕΠΙΠΛΟ ΝΤΟΥΛ

Κωδικός Προϊόντος:

MP14.0010

Τιμή:

170,13 €

Ακούω γνώμες. Έχει σημασία η μάρκα στα ενυδρεία όσον αφορά την διαβίωση των ψαριών;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τα Αφρικάνικα ψάρια γενικός ζουν σε σκληρά και αλκαλικά νερά.

Αυτό σημαίνει πως δεν θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τις τιμές του νερού σου στο ενυδρείο μια που το νερό του δικτύου στην Ελλάδα συνήθως έχει τις ίδιες ή παρόμοιες τιμές που χρειάζονται τα αφρικάνικα ψάρια.

Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις πως η δυσκολία συντηρήσεις τους δεν είναι μεγάλο παίδεμα και άρα είναι ποιο εύκολα από τα Αμερικανικά ή τα Ασιατικά που συνήθως οι βιότοποι τους παίζουν κοντά στο ΡΗ 7 και σε μερικά είδη ακόμα και στο ΡΗ 6.

Σου δίνω μια γενική εικόνα για να πάρεις μια ιδέα. Επίσης το θέμα είναι ότι δεν συναντάμε μεγάλες κιχλιδες σε πυκνοφυτεμένα ενυδρεία διότι είτε τα τρώνε είτε τα ξεριζώνουν οπότε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο κάποια είδη φυτών που είναι σκληρόφυλλα και ανθεκτικά.

Για αυτό συνήθως προτιμάμε μικρά κοπαδοψαρα όπως τα guppy, αρλεκίνους, Νέον, κλπ.

Όσο αφορά τα ενυδρεία καλό είναι να δεις τη εξοπλισμό σου προσφέρουν. Το συγκεκριμένο δεν αναφέρει λεπτομέρειες οπότε το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως είναι 120 λίτρα ενυδρείο. Μπορείς να κοιτάξεις και μέσα στο φόρουμ στις αγγελίες για κάποιο μεταχειρισμένο αν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ.

Ποια είναι τα Αμερικάνικα - Ασιάτικα κ ποια τα Αφρικάνικα;

Σε ένα μαγαζί που ρώτησα που πρότεινε ανεπιφύλακτα Αφρικάνικα. Kαι του απαντάω ότι αυτό το ακούω πρώτη φορά από εσένα. Και μου λέει επί λέξη: Πάρτα και αν σου πάθουν κάτι αν κάνεις αυτά που θα σου πώ έλα από εδώ να με κυνηγάς. Μάλιστα επέμενε ότι θα είναι πιο ανθεκτικά ακόμη και από τα μικρά guppy.

Για να βάλεις αφρικάνικα και να είναι όλα μια χαρά αφού φτιάξεις-στίσεις ένα ενυδρείο με πολλές πέτρες και βράχους(επικύνδινο για αρχάριο)θα πρέπει να επιλέξεις από πια λίμνη θέλεις!Δεν πάνε όλες οι αφρικάνες μαζί.Άλλο Tανganika και άλλο malawi!Σαν αρχάριος καλήτερα να μην ακούσεις τον πετ σοπά και να μην ασχοληθεις με αφρική!

Link to comment
Share on other sites

.............................

Όσο αφορά τα ενυδρεία καλό είναι να δεις τη εξοπλισμό σου προσφέρουν. Το συγκεκριμένο δεν αναφέρει λεπτομέρειες οπότε το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως είναι 120 λίτρα ενυδρείο. Μπορείς να κοιτάξεις και μέσα στο φόρουμ στις αγγελίες για κάποιο μεταχειρισμένο αν σε ενδιαφέρει.

Όταν λες εξοπλισμό τι πρέπει να προσέξω; Φαντάζομαι μιλάς για φίλτρο, θερμοστάτη, φωτισμό;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες εξοπλισμό τι πρέπει να προσέξω; Φαντάζομαι μιλάς για φίλτρο, θερμοστάτη, φωτισμό;

Ευχαριστώ

Ναι εννοω αν σου προσφερει και τον εξοπλισμο μεσα στην τιμη και τη ποιοτητας ειναι αυτος, ευρωπαικος ή κινεζικος.

Link to comment
Share on other sites

και το βασικοτερο να εχει εγγυηση και ευκολα ανταλακτικα.

Link to comment
Share on other sites

κανενα καπακι αν σου χαλασει,λαμπες,κυκλοφοριτη,κλπ.αν θελεις να αλλαξεις καποιο απο αυτα να μην περιμενεις μηνες να το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...