Jump to content

Τα φώτα σας παρακαλώ


puffer

Recommended Posts

Εχθές αγόρασα αυτό το χέλι που βλέπετε στην φωτο.ο πωλητής είπε ότι είναι πολύ ήσυχο ήρεμο και μπλά μπλά ξέρει κάποιος να μου πεί τι ακριβώς χρειάζεται αυτό το είδος (παραμέτρους,τροφή,συγκάτοικους κλπ);

:):rasp::D

post-34056-1297863483_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το όνομά του είναι:erpetoichthys calabaricus

το είδα στο ιντερνετ μαζί με δίσκους!

Έγινε επεξεργασία - puffer
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω φιλε μου οτι ειναι αυτο http://www.loaches.com/species-index/pangio-pangia

Δυστυχώς δεν είναι αυτό φίλε μου,σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όμως! :)

Link to comment
Share on other sites

πόσο το αγόρασες άμα επιτρέπεται?Επίσης μια φιλική συμβουλή πριν αγοράσουμε ένα ψάρι καλό είναι να ξέρουμε τι θέλει αυτό το ψάρι :)

Link to comment
Share on other sites

πόσο το αγόρασες άμα επιτρέπεται?Επίσης μια φιλική συμβουλή πριν αγοράσουμε ένα ψάρι καλό είναι να ξέρουμε τι θέλει αυτό το ψάρι :D

Επιτρέπεται!Το αγόρασα στην προσιτή τιμή των μόλις 12,50ευρώ!Όσο για την συμβουλή πολύ σωστά τα λες αλλά δεν βρήκα ιδιαίτερη βοήθεια και μέσα στο φόρουμ πράγμα που σημαίνει ότι το χέλι είναι άγνωστη περιοχή ίσως!Βεβαίως η παραίνεση του πωλητή υπήρξε καταλυτική θα έλεγα.Όταν σου λένε ότι το ψάρι είναι φιλύσηχο και ήρεμο τι άλλο θες; :rasp:

Πέρα από την πλάκα έχουν μηδαμινές απαιτήσεις σε σχέση με τα ψάρια που συνήθως φιλοξενούμε στα ενυδρεία μας και χαρίζει μαγευτικές κινήσεις μέσα στο ενυδρείο! :)

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται!Το αγόρασα στην προσιτή τιμή των μόλις 12,50ευρώ!Όσο για την συμβουλή πολύ σωστά τα λες αλλά δεν βρήκα ιδιαίτερη βοήθεια και μέσα στο φόρουμ πράγμα που σημαίνει ότι το χέλι είναι άγνωστη περιοχή ίσως!Βεβαίως η παραίνεση του πωλητή υπήρξε καταλυτική θα έλεγα.Όταν σου λένε ότι το ψάρι είναι φιλύσηχο και ήρεμο τι άλλο θες; :D

Πέρα από την πλάκα έχουν μηδαμινές απαιτήσεις σε σχέση με τα ψάρια που συνήθως φιλοξενούμε στα ενυδρεία μας και χαρίζει μαγευτικές κινήσεις μέσα στο ενυδρείο! :)

γενικά ξέρω πάντως από τα χέλια που έχουμε στη σχολή μας ότι θέλουν μεγάλα ενυδρεία όταν μεγαλώσουν:rasp:

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

γενικά ξέρω πάντως από τα χέλια που έχουμε στη σχολή μας ότι θέλουν μεγάλα ενυδρεία όταν μεγαλώσουν:)

Εάν λάβεις υπ όψην ότι φτάνει τα 100cm σε μήκος τότε θες καμιά 250αριά λίτρα χαλαρά!Στην αιχμαλωσία βέβαια όπως γράφει και η πηγή που έχω παραθέσει δεν ξεπερνούν τα 40cm που και πάλι όμως είναι πιστεύω μπόλικα! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι πολύ ωραίο που κάνει αυτό το χέλι είναι ότι που και που βγαίνει από το νερό και αράζει στις κόντρες!και μετά πάλι μπλούμ μέσα!μαγευτικές κινήσεις,με moonlight απείρως χαλαρωτικό θέαμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Εάν λάβεις υπ όψην ότι φτάνει τα 100cm σε μήκος τότε θες καμιά 250αριά λίτρα χαλαρά!Στην αιχμαλωσία βέβαια όπως γράφει και η πηγή που έχω παραθέσει δεν ξεπερνούν τα 40cm που και πάλι όμως είναι πιστεύω μπόλικα! :)

250 l είναι πολύ λίγα στη σχολή μου πάντως τα έχουν σε 500+ λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι πολύ ωραίο που κάνει αυτό το χέλι είναι ότι που και που βγαίνει από το νερό και αράζει στις κόντρες!και μετά πάλι μπλούμ μέσα!μαγευτικές κινήσεις,με moonlight απείρως χαλαρωτικό θέαμα! :)

:rasp:δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά δεν ξέρω άμα αυτό είναι φυσιολογικό

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Και (αν και γίνομαι κουραστικός)αυτό το κάνει γιατί διαθέτει και βράγχια αλλά και πνεύμονες! :rasp::D:)

Link to comment
Share on other sites

250 l είναι πολύ λίγα στη σχολή μου πάντως τα έχουν σε 500+ λίτρα

500 λίτρα το βλέπω να ανοίγει το πάτωμα και να λούζει τους απο κάτω! :)

Link to comment
Share on other sites

Και (αν και γίνομαι κουραστικός)αυτό το κάνει γιατί διαθέτει και βράγχια αλλά και πνεύμονες! :rasp::D:)

καθόλου κουραστικός έχει πολύ ενδιαφέρον να μαθαίνουμε νέα πράγματα αλλά από αυτά που διάβασα στο wikipedia δεν λέει ότι έχει πνεύμονες (μου κάνει πολύ εντύπωση :angry2: , άμα βρήκες σε κάποια πηγή με κάτι τέτοιο θα ήταν ωραίο να την ανέβαζες ) αλλά ότι τα βράγχια του είναι πολύ ανθεκτικά άμα κατάλαβα καλά και ότι μπορείς να το δεις έξω από τη γυάλα.....πάντως στη θέση σου θα έβαζα καπάκι για να μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

καθόλου κουραστικός έχει πολύ ενδιαφέρον να μαθαίνουμε νέα πράγματα

Α πολύ ωραία.Να προσθέσω ακόμα ότι χρειάζεται οπωσδήποτε κάτι σαν σπηλιά(εγώ έχω βάλει μια κομμένη καρύδα,ναι καλά καταλάβατε αυτήν από το πετ σιτυ)για να κρύβεται την μέρα.Θα την βρει αμέσως μόλις την βάλουμε στο ενυδρείο!(χρόνος ρεκόρ πραγματικά),τρέφετε με bloodwarms ως επί το πλείστον ενώ δεν θα πει όχι σε οποιαδήποτε βυθιζόμενη τροφή!Είναι νυκτόβιο και το ενυδρείο στο οποίο διαμένει δεν θα πρέπει επ ουδενί να έχει ανοίγματα διότι είναι ικανότατος δραπέτης!

Link to comment
Share on other sites

καθόλου κουραστικός έχει πολύ ενδιαφέρον να μαθαίνουμε νέα πράγματα αλλά από αυτά που διάβασα στο wikipedia δεν λέει ότι έχει πνεύμονες (μου κάνει πολύ εντύπωση :rasp: , άμα βρήκες σε κάποια πηγή με κάτι τέτοιο θα ήταν ωραίο να την ανέβαζες ) αλλά ότι τα βράγχια του είναι πολύ ανθεκτικά άμα κατάλαβα καλά και ότι μπορείς να το δεις έξω από τη γυάλα.....πάντως στη θέση σου θα έβαζα καπάκι για να μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος.

"and it can breathe atmospheric air (meaning it is able to survive in water with low dissolved oxygen content) using a pair of lungs"

1000 συγνώμη για την παράθεση στα αγγλικά γνωρίζω ότι εναντιόνεται στους κανόνες το έκανα κοπη πειστ :) από το διαδίκτυο.Λέει λοιπόν ότι μπορεί να αναπνέει και αέρα πό την ατμόσφαιρα χρησημοποιόντας ένα ζευγάρι απο πνεύμονες!

(την πηγή την έχω άνωθεν σε υπερσύνδεσμο)

Έγινε επεξεργασία - puffer
Link to comment
Share on other sites

"and it can breathe atmospheric air (meaning it is able to survive in water with low dissolved oxygen content) using a pair of lungs"

1000 συγνώμη για την παράθεση στα αγγλικά γνωρίζω ότι εναντιόνεται στους κανόνες το έκανα κοπη πειστ :D από το διαδίκτυο.Λέει λοιπόν ότι μπορεί να αναπνέει και αέρα πό την ατμόσφαιρα χρησημοποιόντας ένα ζευγάρι απο πνεύμονες!

(την πηγή την έχω άνωθεν σε υπερσύνδεσμο)

πολύ εντυπωσιακό :angry2:ανέβασε και άλλες φωτογραφίες άμα μπορείς ή αλλιώς να έρθω να το δω από κοντά :):rasp:

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μαύρο στο βυθό(στη 3 φώτο) είναι μήπως το πλαστικό γλαστράκι απο κάποιο φυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μαύρο στο βυθό(στη 3 φώτο) είναι μήπως το πλαστικό γλαστράκι απο κάποιο φυτό;

Παρατηρητικότατος ο φίλος!Ναι είναι από ένα φυτό που δε υπάρχει πια!Και αν προσέξεις καλήτερα υπάρχει άλλο ένα γλαστράκι!!!! :)

Έγινε επεξεργασία - puffer
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις

http://www.youtube.com/watch_popup?v=44cDb...4&vq=medium

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις

http://www.youtube.com/watch_popup?v=44cDb...4&vq=medium

Τέλειοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο :)

Βέβαια σε άμμο με ψάρια που σκάβουν αλλάζουν τα πράγματα.....και το γλαστράκι γίνεται μονόδρομος!Μόνο τις valisneries και κάτι echinodorus argentini έχω χωρίς γλαστράκι!

Έγινε επεξεργασία - puffer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...