Jump to content

καινουριο ενυδρειο και παπαγαλοψαρα


salpas18

Recommended Posts

γεια σας παιδια σημερα αγορασα ενα μεταχιρισμενο ενυδρειο απο εναν φιλο μου 80χ30χ50 εαν δεν κανο λαθος μου εδωσε και 2 παπαγαλοψαρα ζευγαρι ειναι και τα 2 πορτοκαλι και εναν γλυφτη

!

ερωτησεις :

1) ποσα λιτρα ειναι?

2)στους ποσους βαθμους πρεπει να ειναι το νερο?

3)το ενα παπαγαλοψαρο εχει βγαλι στο μισο σομα σχεδον το πισο πιο πολυ πολλα μαυρα στιγματα και αυτος δεν ξερει απο τι μπορει να ειναι λεει δεν τα ειχε οταν το πηρε λεει μπορει να ειναι κανενας μηκητας πως μπορω να το θεραπευσο η δεν ειναι τιποτα?

4) εχω και εναν μονομαχο σε ενα μικρο ενυδρειακι μπορω να αφθισο την θερμοκρασια και να τον βαλο και αυτον μεσα ? η δεν κανει εχω διαβασει βεβαια οτι δεν θελουν επισκεπτες οι μονομαχοι αλλα επιδι ειναι μονο δυο τα παπαψαρα και ενας γλυφτης ειναι και μεγαλο το ενυδρειο εαν μπορουσε να επιβιοση εκει μεσα!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια σημερα αγορασα ενα μεταχιρισμενο ενυδρειο απο εναν φιλο μου 80χ30χ50 εαν δεν κανο λαθος μου εδωσε και 2 παπαγαλοψαρα ζευγαρι ειναι και τα 2 πορτοκαλι και εναν γλυφτη

!

ερωτησεις :

1) ποσα λιτρα ειναι?

2)στους ποσους βαθμους πρεπει να ειναι το νερο?

3)το ενα παπαγαλοψαρο εχει βγαλι στο μισο σομα σχεδον το πισο πιο πολυ πολλα μαυρα στιγματα και αυτος δεν ξερει απο τι μπορει να ειναι λεει δεν τα ειχε οταν το πηρε λεει μπορει να ειναι κανενας μηκητας πως μπορω να το θεραπευσο η δεν ειναι τιποτα?

4) εχω και εναν μονομαχο σε ενα μικρο ενυδρειακι μπορω να αφθισο την θερμοκρασια και να τον βαλο και αυτον μεσα ? η δεν κανει εχω διαβασει βεβαια οτι δεν θελουν επισκεπτες οι μονομαχοι αλλα επιδι ειναι μονο δυο τα παπαψαρα και ενας γλυφτης ειναι και μεγαλο το ενυδρειο εαν μπορουσε να επιβιοση εκει μεσα!

ΚΑΝΕΝΑΣ? :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε, λοιπον για να υπολογίσεις τα λίτρα σου εδώ, σχετικά με τον μονομάχο εγώ λέω να μην τον βάλεις μαζί με τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε, λοιπον για να υπολογίσεις τα λίτρα σου εδώ, σχετικά με τον μονομάχο εγώ λέω να μην τον βάλεις μαζί με τα άλλα.

ενταξη αυτο δεν με απασχολη τοσο γιατι εφτιαξα ακομα ενα ενυδρειο μονος μ και θα τον βαλο εκει ευχαριστω για τα λιτρα το θεμα μου ειναι εμενα το π/ψ με τα στηγματα και ειναι σαν ξεθοριασμενο το πορτοκαλι του το αλλο μια χαρα φενετε χρωμα σαν ποστοκαλι εχει :)

Link to comment
Share on other sites

ενταξη αυτο δεν με απασχολη τοσο γιατι εφτιαξα ακομα ενα ενυδρειο μονος μ και θα τον βαλο εκει ευχαριστω για τα λιτρα το θεμα μου ειναι εμενα το π/ψ με τα στηγματα και ειναι σαν ξεθοριασμενο το πορτοκαλι του το αλλο μια χαρα φενετε χρωμα σαν ποστοκαλι εχει :)

τι φορουμ ειναι αυτο ρε να παρακαλας να σου απαντησουν να σου δοσουν την γνωση τους ελεος ρε ελεος τι να πω :rasp::D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

τι φορουμ ειναι αυτο ρε να παρακαλας να σου απαντησουν να σου δοσουν την γνωση τους ελεος ρε ελεος τι να πω :rasp::D:angry2:

Φιλε!ηρεμισε!Για να σε βοηθησει καποιος πρεπει να πεις μερικα πραγματα για το προβλημα σου,αν δεν μας βοηθησεις να καταλαβουμε πως περιμενεις βοηθεια???Ανοιξε ενα θεμα στην κατηγορια ασθενειες και θεραπειες και συμπληρωσε τη φορμα και βαλε και φωτος με το ψαρι που εχει προβλημα..Παντως δεν ειναι σωστο να κραζεις.. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε!ηρεμισε!Για να σε βοηθησει καποιος πρεπει να πεις μερικα πραγματα για το προβλημα σου,αν δεν μας βοηθησεις να καταλαβουμε πως περιμενεις βοηθεια???Ανοιξε ενα θεμα στην κατηγορια ασθενειες και θεραπειες και συμπληρωσε τη φορμα και βαλε και φωτος με το ψαρι που εχει προβλημα..Παντως δεν ειναι σωστο να κραζεις.. :)

παλι καλα που απαντησε και καπιος αυτα ειναι τι αλλο να γραψω δεν μου ζητησε κανενας τιποτα να γραψω αυτα ξερω αυτα εγραψα δεν ξερω το φορουμ γιαυτο ειναι εδω τα ατομα σαν και σενα να με καθοδυγησουν ευχαριστω για το ενδιαφερον δεν κραζω την αληθεια λεω εαν δεν ειναι σωστο το θεμα μου μου το λενε και το αλλαζο εαν δεν ειναι κατι αλλο σωστο η δεν εγραψα κατι με ρωτανε αυτα ηξερα αυτα εγραψα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο φόρουμ που παρακαλάει τα μέλη του να διαβάσουν πέντε πράγματα,που έχουν γραφτεί με πολύ κόπο, για να μην αντιμετωπίζουν προβλήματα...

Άνοιξε ένα νέο θέμα όπως σε καθοδήγησε ο φίλος rastafarian ώστε να μας δώσεις σαφείς πληροφορίες.

Κανείς δεν είναι μάντης... Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα που απαντησε και καπιος αυτα ειναι τι αλλο να γραψω δεν μου ζητησε κανενας τιποτα να γραψω αυτα ξερω αυτα εγραψα δεν ξερω το φορουμ γιαυτο ειναι εδω τα ατομα σαν και σενα να με καθοδυγησουν ευχαριστω για το ενδιαφερον δεν κραζω την αληθεια λεω εαν δεν ειναι σωστο το θεμα μου μου το λενε και το αλλαζο εαν δεν ειναι κατι αλλο σωστο η δεν εγραψα κατι με ρωτανε αυτα ηξερα αυτα εγραψα :)

Διαβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739 και συμπληρωσε τη φορμα και ολο και καποιος θα μπορεσει να σε βοηθησει

Αυτο οσων αφορα το Νο 3 που ρωτησες .

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια σημερα αγορασα ενα μεταχιρισμενο ενυδρειο απο εναν φιλο μου 80χ30χ50 εαν δεν κανο λαθος μου εδωσε και 2 παπαγαλοψαρα ζευγαρι ειναι και τα 2 πορτοκαλι και εναν γλυφτη

!

ερωτησεις :

1) ποσα λιτρα ειναι?

2)στους ποσους βαθμους πρεπει να ειναι το νερο?

3)το ενα παπαγαλοψαρο εχει βγαλι στο μισο σομα σχεδον το πισο πιο πολυ πολλα μαυρα στιγματα και αυτος δεν ξερει απο τι μπορει να ειναι λεει δεν τα ειχε οταν το πηρε λεει μπορει να ειναι κανενας μηκητας πως μπορω να το θεραπευσο η δεν ειναι τιποτα?

4) εχω και εναν μονομαχο σε ενα μικρο ενυδρειακι μπορω να αφθισο την θερμοκρασια και να τον βαλο και αυτον μεσα ? η δεν κανει εχω διαβασει βεβαια οτι δεν θελουν επισκεπτες οι μονομαχοι αλλα επιδι ειναι μονο δυο τα παπαψαρα και ενας γλυφτης ειναι και μεγαλο το ενυδρειο εαν μπορουσε να επιβιοση εκει μεσα!

1) Με τις διαστάσεις που δίνεις, κάνοντας έναν απλό πολλαπλασιασμό έχεις 80x30x50/1000=120 λίτρα περίπου χωρητικότητα. Όμως, είναι πολύ πιθανό ο όγκος του νερού να είναι αρκετά μικρότερος. Βυθός, φωτισμός, εσωτερικό φίλτρο και διάκοσμος (κυρίως μεγάλες πέτρες και ξύλα) μπορούν να "κλέψουν" αρκετά λίτρα νερού. Μέτρα λοιπόν το ύψος, όχι ολόκληρου του ενυδρείου, αλλά από εκεί που τελειώνει ο βυθός σου (άμμος ή χαλικάκι) μέχρι την επιφάνεια του νερού στο ενυδρείο σου, αφαίρεσε χοντρικά τον όγκο από μεγάλες πέτρες ή ξύλα και από το τυχόν εσωτερικό φίλτρο, και έχεις τα καθαρά λίτρα νερού του ενυδρείου σου.

2) Κάθε είδος έχει ένα εύρος θερμοκρασιών μέσα στο οποίο μπορεί να ζήσει. Επιλέγουμε πάντα τιμές κοντά στο μέσο αυτού τoυ διαστήματος και όχι τα άκρα. Αν γνωρίζεις τι ψάρια έχεις, μπορείς να βρεις τις απαιτήσεις τους.

3) Σου έχουν απαντήσει οι προηγούμενοι φίλοι.

4) Ο μονομάχος σε αυτά τα λίτρα δε πρόκειται να δημιουργήσει προβλήματα στα ψάρια βυθού που έχεις. Αντίθετα, τα παπαγαλόψαρα καθώς μεγαλώνουν θα αποτελούν κίνδυνο, όχι μόνο για τον μονομάχο αλλά και για τους υπόλοιπους συγκατοίκους. Αυτά από πλευράς συμπεριφοράς των ψαριών. Εξίσου σημαντικός παράγοντας για την επιβίωση των ψαριών σε ένα ενυδρείο, είναι και αν οι τιμές του νερού είναι ανάλογες με αυτές που απαιτεί κάθε είδος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...