Jump to content

Πως να καθαρισω το χαλικι


polis

Recommended Posts

στο ενα ενυδρειο μου ειχα ενα γκαμπι το οποιο ψοφησε απο καποια ασθένεια και τωρα θελω να βαλω μεσα αλλα ψαρια. θα τριψω με σφουγκαρι το ενυδρειο για να το καθαρίσω αλλα με το χαλικι τι γινετε υπαρχει περίπτωση να κολησουν απο αυτο τα αλλα ψαρια.Αν ναι μπορω να το καθαρίσω ή πρέπει να αγορασω αλλο?

Link to comment
Share on other sites

στο ενα ενυδρειο μου ειχα ενα γκαμπι το οποιο ψοφησε απο καποια ασθένεια και τωρα θελω να βαλω μεσα αλλα ψαρια. θα τριψω με σφουγκαρι το ενυδρειο για να το καθαρίσω αλλα με το χαλικι τι γινετε υπαρχει περίπτωση να κολησουν απο αυτο τα αλλα ψαρια.Αν ναι μπορω να το καθαρίσω ή πρέπει να αγορασω αλλο?

Καλησπερα

Επειδη ειμαι και εγω σε παρομοια φαση (πριν λιγo καιρο μου πεθανε και το τελευταιο guppy απο ασθενεια) θα σε συμβουλευα να αγοραζες αλλο χαλικακι (ισως και αμμο) και να στησεις κατι απο την αρχη :)

Το χαλικι παντως ειναι γνωτο πως με τον καιρο κατακρατα περισσοτερη 'βρωμια' σε αντιθεση με την αμμο,στην οποια επικρατουν ορατες ακαθαρσιες.(βλεπε σκουπα βυθου)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται ν αλλαξεις το χαλικι και αν το ενυδρειο σου ''τρεχει'' λιγο καιρο,δεν χρειαζεται ουτε σκουπα να κανεις.το θεμα ειναι να ''στρωσει'' το ενυδρειο σου.κανε μετρησεις και μη βιαζεσαι να βαλεις αλλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και έκανα αποστείρωση και θεραπεία με το Esha 2000 και ισοροπήσαν όλα, θαυματουργό σκεύασμα το συγκεκριμένο.!

Link to comment
Share on other sites

Ειστε σιγουροι οτι τα ψαρια πεθαναν απο καποια αρρωστια και οχι γιατι το φιλτρο δεν ειναι στρωμενο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και έκανα αποστείρωση και θεραπεία με το Esha 2000 και ισοροπήσαν όλα, θαυματουργό σκεύασμα το συγκεκριμένο.!

οταν λες ειχες το ιδιο προβλημα;;ο polis δεν γραφει καποιο συγκεκριμενο προβλημα.απλα οτι ψοφισε ενα ψαρι.επισης καλο ειναι να μην προτεινουμε θεραπειες με φαρμακα χωρις να γνωριζουμε τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ειχες το ιδιο προβλημα;;ο polis δεν γραφει καποιο συγκεκριμενο προβλημα.απλα οτι ψοφισε ενα ψαρι.επισης καλο ειναι να μην προτεινουμε θεραπειες με φαρμακα χωρις να γνωριζουμε τι φταιει.

Συμφωνώ απόλυτα!

Επίσης αν μπορεί ο φίλος ας μας πει αν είχε παρατηρήσει κάποια συμπτώματα στο ψάρι πριν πεθάνει,καθώς και αν έχεις στρώσει το ενυδρείο, λίτρα, μετρήσεις νερού...

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτώματα που παρουσίασε ήταν, λευκά στίγματα κόκους και ήταν κληρωνομιά από τα Γκάπις, που πεθάναν.

Εβαλα χρυσόψαρο γιατί είναι τα πιο ανθεκτικά σε προσαρμογή.

Εχω 25 λίτρα και στρωμένο για 3 μήνες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

File μου εγω θα σου ελεγα να κανεις αλλαγη νερου 50% και να καθαρισεις με σκουπα το χαλικι σου.

Βεβαια αν κανω λαθος να με διωρθοσουν τα πιο εμπειρα μελοι.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο αρκετοι του προτεινεται να καθαρισει το χαλικι.ας περιμενουμε να μας πει μετρησεις να δουμε πρωτα αν εχει στρωμενο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια. Το ενυδρειο ειναι στρωμένο δεν εχω τέτοια προβληματα απλα μάλλον αργησα να παρω χαμπαρι την ασθένεια ξερω αρκετα πραγματα για τις ασθενειες απλα αυτο που δεν ξερω ειναι αν οι ασθένειες κολάνε μεσω του χαλικιου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια. Το ενυδρειο ειναι στρωμένο δεν εχω τέτοια προβληματα απλα μάλλον αργησα να παρω χαμπαρι την ασθένεια ξερω αρκετα πραγματα για τις ασθενειες απλα αυτο που δεν ξερω ειναι αν οι ασθένειες κολάνε μεσω του χαλικιου.

εφ οσων ξερεις αρκετα πραγματα οπως λες για τις ασθενειες σημαινει οτι ξερεις απο ποια ασθενεια σ αφησε ο ψαρης σου.οποτε κανε θεραπεια για τη συγκεκριμενη ασθενεια και αστο το χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...