Jump to content

Πολλές ερωτήσεις πριν αρχίσω!


bbetta

Recommended Posts

Γεια σας και καλή Τσικνοπέμπτη!

Έβαλα το θέμα σε αυτή την κατηγορία γιατί θα κάνω πολλές ερωτήσεις που μπορούν να μπουν σε διαφορετικές κατηγορίες και είπα να μην ανοίξω δεκάδες θέματα.Αν κάποιος κρίνει την ενέργεια αυτή λανθασμένη να μεταφέρει το θέμα.

Ξεκινάω λοιπόν:Το Μάρτη ή τον Αύγουστο θα αγοράσω καινούργιο ενυδρείο 55-60λ.

Τι θερμοστάτη να επιλέξω; ΠΌΣΑ watt και ποιάς εταιρίας;

Από φίλτρο που να έχει χώρο για βιολογικο υλικο - τύρφη και καλή φίτρανση τι προτείνετε;

Από λαμπα εννοείτε στεγανή για ενυδρείο ψιλό-φυτεμένο όχι φουλ τουλάχιστον τι προτείνετε και πόσα watt;

Για να μην σας πρήξω αυτά για αρχή, αλλά υπάρχουν κι άλλα... :hysterical::lmao:

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν σας κούρασα... :lmao::hysterical::thumbup::):lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γεια σας και καλή Τσικνοπέμπτη!

Έβαλα το θέμα σε αυτή την κατηγορία γιατί θα κάνω πολλές ερωτήσεις που μπορούν να μπουν σε διαφορετικές κατηγορίες και είπα να μην ανοίξω δεκάδες θέματα.Αν κάποιος κρίνει την ενέργεια αυτή λανθασμένη να μεταφέρει το θέμα.

Ξεκινάω λοιπόν:Το Μάρτη ή τον Αύγουστο θα αγοράσω καινούργιο ενυδρείο 55-60λ.

Τι θερμοστάτη να επιλέξω; ΠΌΣΑ watt και ποιάς εταιρίας;

Από φίλτρο που να έχει χώρο για βιολογικο υλικο - τύρφη και καλή φίτρανση τι προτείνετε;

Από λαμπα εννοείτε στεγανή για ενυδρείο ψιλό-φυτεμένο όχι φουλ τουλάχιστον τι προτείνετε και πόσα watt;

Για να μην σας πρήξω αυτά για αρχή, αλλά υπάρχουν κι άλλα... :hysterical::lmao:

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν σας κούρασα... :lmao::hysterical::thumbup::):lol:

Πρώτα από όλα τι ψάρια θες να βάλεις στα 55-60λιτρα.

Από εκεί και πέρα θα τα βρούμε τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανες τη δυσκολότερη ερώτηση :)

Για αρχή θα βάλω το betta μου αν δεν βρώ κάποιο ικανοποιιτικό σπίτι μέσα στο φόρουμ.

Αν του βρώ σπίτι TETRAS ή boraras,microrasboras.Tελικός στόχος μάλλον θα είναι ramirezi η apistogramma με 4 οτο

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανες τη δυσκολότερη ερώτηση :)

Για αρχή θα βάλω το betta μου αν δεν βρώ κάποιο ικανοποιιτικό σπίτι μέσα στο φόρουμ.

Αν του βρώ σπίτι TETRAS ή boraras,microrasboras.Tελικός στόχος μάλλον θα είναι ramirezi η apistogramma με 4 οτο

Oποτε παμε σε ενα μικρο εξωτερικο σε φαση 2211, θερμοστατη στα 50watt οποια εταιρια θες, χαμηλο φως δλδ μια λαμπιστα στα 24( ; ) watt :lol:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

ποιά είναι η διαφορά του εξωτερικού με το εσωτερικό φίλτρο;

Συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση αλλά 3 χρόνια εσωτερικό φίλτρο έχω :)

Link to comment
Share on other sites

Τα εξωτερικά είναι μεγαλύτερα και με περισσότερο χώρο για υλικά και επιλογές σε αντίθεση με τα εσωτερικά που είναι πολύ μικρότερα και δεν χωρλανε και πολλά πράγματα (πχ τύρφη, μηχανικό φιλτράρισμα, σφουγγάρια, βαμβάκι κλπ.)

Επίσης τα εξωτερικά φίλτρα είναι έξω από το ενυδρείο όπως λέει και η λέξη , φαίνονται μόνο οι σωλήνες του οπότε έχεις και περισσότερο χώρο, σε αντίθεση με το εσωτερικό που το έχεις ολόκληρο μέσα στο ενυδρείο και πιάνει επιπλέον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Καμία προτίμηση για εσωτερικό και εξωτερικό φίλτρο;Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει ποτέ εξωτερικό.... :)

Για τα 24 watt τι λέτε; Η αλήθεια είναι ότι αυτό ήθελα να ακούσω..

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ένα εξωτερικό πχ eheim 2211 όπως σου είπε παραπάνω και ο Panos1990 ή ένα 2213 είναι καλύτερα, αλλά και με εξωτερικό θα κάνεις τη δουλειά σου, σε συνάρτηση με την ιχθυοφόρτηση.

Ανάλογα βέβαια και πόσα χρήματα διαθέτεις για αγορά φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ένα εξωτερικό πχ eheim 2211 όπως σου είπε παραπάνω και ο Panos1990 ή ένα 2213 είναι καλύτερα, αλλά και με εξωτερικό θα κάνεις τη δουλειά σου, σε συνάρτηση με την ιχθυοφόρτηση.

Ανάλογα βέβαια και πόσα χρήματα διαθέτεις για αγορά φίλτρου.

Το φίλτρο το εξωτερικό πως φαίνεται μεσα απο το ενυδρειο; Μπορεί να βάλει κανεις καμία φώτο;

Ένα εξ. φίλτρο με χώρο για βιολογικο υλικο-τυρφη και καλή φίλτρανση πόσο έχει στην καλύτερη; :)

Προτείνετε κάποιο καλό εσωτερικο φιλτρο με εστω λιγο ωφελιμο χώρο;

Τι τιμές παίζουν γενικώς;

Link to comment
Share on other sites

Για φίλτρα δες αυτά εδώ είναι πολύ καλές οι τιμές τους

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1256

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1254

Στο ενυδρείο φαίνεται καπως έτσι, όπως στη φωτό παρακάτω, το φίλτρο στη φωτό είναι το fluval 205 παρόμοιο του 2213. Σκέψου 2 σωλήνες μόνο, ο ένας κάθετα στη μια γωνία του ενυδρείου και ο άλλος κάθετα στην άλλη γωνία, ο ένας σωλήνας τραβάει νερό από το ενδυρείο μέσα στο φίλτρο, το φιλτράρει και το βγάζει από τον άλλο σωλήνα μέσα στο ενυδρείο πάλι.

post-12024-1298707906_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ αλλά δυστηχώς δεν υπάρχει ο χώρος για εξωτερικό φίλτρο :lmao:

Μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάποιο καλό εσωτερικό με εστω λίγο ωφέλιμο χώρο και καλή φίλτρανση;

Ανακεφαλαίωση:

Μία λάμπα ενυδρειακή ή μη των 24 watt στεγανή

Ένας θερμοστάτης των 50 watt οποιασδήποτε εταιρίας.

Σωστά;

Ευχαριστώ πολύ, :):lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα EHEIM Aquaball , ΕΗΕΙΜ bio power ,sera fil 60 ,PENN PLAX 400, Super Clean 60 και ΕΗΕΙΜ 2008 είναι μερικά φίλτρα πουβρήκα με μία πρώτη ματιά.

Προτείνετε κάποιο από αυτά ή κάποιο άλλο;

ευχαριστώ πολύ :):lol::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Να και μια φωτογραφία με το EHEIM 2211 που σου πρότειναν πιο πάνω

4766966073_e6b75930ae.jpg

Όσο για εσωτερικό φίλτρο, εγώ θα σου προτεινα το EHEIM 2010.

Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,

Κάποια άλλη προτίμηση υπάρχει;

το ΕΗΕΙΜ 2010 εχει χώρο για τυρφη-βιολογικό υλικό;

ΤΟ 2211 τι μέγεθος έχει;

Link to comment
Share on other sites

TIPS:

Λόγω του ότι ο καθένας μπορεί να μη γνωρίζει τις διαστάσεις του φίλτρου που σου προτείνει, μπορείς πηγαίνοντας στα site της κάθε εταιρίας να δεις τις προδιαγραφές του κάθε φίλτρου.

Μια αναζήτηση στο Google θα σου εμφανίσει πολύ πράγμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το ΕΗΕΙΜ 2010 πολυ μεγάλο μου φαίνεται και πιστεύω ότι θα παίρνει πολυ ωφέλιμο χώρο απο το ενυδρειο :)

Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο φθηνότερο εξωτερικο φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το ΕΗΕΙΜ 2010 πολυ μεγάλο μου φαίνεται και πιστεύω ότι θα παίρνει πολυ ωφέλιμο χώρο απο το ενυδρειο :lol:

Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο φθηνότερο εξωτερικο φίλτρο;

Εσωτερκό ή εξωτερικό τελικά? :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου φαίνεται πολύ μεγαλο το εσωτερικό και πιστεύω οτι πέρνει παρα πολύ χώρο τελικά καποιο εξώτερικο αλλα αν μπορείτε να μου πρετείνετε κάποιο φτηνότερο.

Συμφωνειτε οτι το εσωτερικό 2010 της ΕΗΕΙΜ πέρνει πολύ χώρο;;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου φαίνεται πολύ μεγαλο το εσωτερικό και πιστεύω οτι πέρνει παρα πολύ χώρο τελικά καποιο εξώτερικο αλλα αν μπορείτε να μου πρετείνετε κάποιο φτηνότερο.

Συμφωνειτε οτι το εσωτερικό 2010 της ΕΗΕΙΜ πέρνει πολύ χώρο;;;

Ευχαριστώ

Τα εσωτερκά όντως πιάνουν αρκετό χώρο. Γι' αυτό και εγώ το ξαπόστειλα! :)

Κάτω από 45 ευρώ δεν νομίζω να βρεις εξωτερικό. Τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

οι διαστάσεις του ΕΗΕΙΜ 2010 είναι 218 x 75 x 96 χιλ. ;;;;

Το 2010 δεν το εχω, έχω το 2011.

Για να λέει αυτές τις διαστάσεις στο site, λογικά θα ισχύουν... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα εσωτερκά όντως πιάνουν αρκετό χώρο. Γι' αυτό και εγώ το ξαπόστειλα! :)

Κάτω από 45 ευρώ δεν νομίζω να βρεις εξωτερικό. Τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω κάποιο.

το φίλτρο που μου δείχνεις στην εικονα ειναι σιγουρα το ΕΗΕΙΜ 2211 γιατι στην αναζητηση μου βγαζει αλλες φωτο εκτοσ αν ανεβηκε η μειωπεια μου :lmao::lol:

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο που μου δείχνεις στην εικονα ειναι σιγουρα το ΕΗΕΙΜ 2211 γιατι στην αναζητηση μου βγαζει αλλες φωτο εκτοσ αν ανεβηκε η μειωπεια μου :lmao::lol:

Όπα μισό λεφτό γιατί νομίζω ότι μπλεχτήκαμε! :)

Το EHEIM 2211 είναι αυτό που φαίνεται στην εικόνα. Η φωτογραφία δεν είναι δική μου, απλά την ανέβασα από το google, για να δεις πως είναι ένα εξωτερικό φίλτρο, πώς συνδέεται με το ενυδρείο, κτλ, μιας και ρωτούσες παραπάνω .

Στο ενυδρείο μου παλαιότερα είχα το 2012(εσωτερικό). Για αυτό το λόγο, για εσωτερικό φίλτρο σου πρότεινα από αυτή τη σειρά της EHEIM.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...