Jump to content

Πολλές ερωτήσεις πριν αρχίσω!


bbetta

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γεια σας η α/ο δεν μου φαίνεται οικονομική λόγω μεγάλης σπαταλης νερού

Μπορείτε νε μου πείτε πράγματα για τη μπουκαλα co2??????Ποια η γνώμη σας γι αυτή ;;;;

Το νερό με τυρφη γίνεται τόσο σκούρο που καλά καλα δεν βλέπεις μέσα;;;;;

Αν μετά απο χρήση τυρφης πάρω co 2 η αο το νερό θα πάρει σιγά σιγά κανονικό χρώμα;;;

Φίλε alpha το σταδιακά πόσο σταδιακά είναι για να κατέβει το ph με τυρφη ;;;;;;;

Ευχαριστω

Το νερό με τύρφη δεν γίνεται και τόσο σκούρο, απλά παίρνει ένα κιτρινοκαφέ χρώμα που μοιάζει βιοτοπικό και ειναι ωραίο γενικότερα.

Το CO2 δεν έχει να κάνει με το χρώμα του νερού, δηλαδή δεν το επηρεάζει.

Αν βάλεις τύρφη και μετά κάνεις αλλαγές από ΑΟ θα καθαρίσει το νερό, εκτός κι αν βάζεις και ΑΟ και εχεις και λίγη τύρφη στο φίλτρο οπότε πάλι θα έχει ένα πιο σκούρο χρωματάκι ανάλογα την ποσότητα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό με τύρφη δεν γίνεται και τόσο σκούρο, απλά παίρνει ένα κιτρινοκαφέ χρώμα που μοιάζει βιοτοπικό και ειναι ωραίο γενικότερα.

Το CO2 δεν έχει να κάνει με το χρώμα του νερού, δηλαδή δεν το επηρεάζει.

Αν βάλεις τύρφη και μετά κάνεις αλλαγές από ΑΟ θα καθαρίσει το νερό, εκτός κι αν βάζεις και ΑΟ και εχεις και λίγη τύρφη στο φίλτρο οπότε πάλι θα έχει ένα πιο σκούρο χρωματάκι ανάλογα την ποσότητα βέβαια.

Ευχαριστώ πολυ

Το χαλίκι ρωτώ αν έχει δυσκολία στο φύτεμα γιατί μπορεί λόγω μικρού χαλικιου να ξερυζωθουν;;;;;; :D

Τέλος πάντων ποιο χαλίκι προτείνετε για μεγαλύτερη ποικιλία φυτών και ευκολία;;;;;

Χαλαζιακο;;;;;;;τι μέγεθος ;;;

Μπορειτε να μου πείτε πράγματα για την μπουκαλα co2;;;;;;!!

:(

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο θα αγοραστεί σε 1 μήνα !!!!!!!!!!!!!! :(

οπως καταλαβαίνετε υπάρχουν πολλές ερωτήσεις που πρέπει να απαντηθούν μέσα σε ένα μήνα.!!!!!!!!!!!

Σας γράφω κάποιες

Με τα apistogramma τα ότο θα έχουν πρόβλημα;;;;;;;;;;;;;;;;

Το χαλίκι ρωτώ αν έχει δυσκολία στο φύτεμα γιατί μπορεί λόγω μικρού χαλικιου να ξεριζωθουν τα φυτά;;;;;;

Τέλος πάντων ποιο χαλίκι προτείνετε για μεγαλύτερη ποικιλία φυτών και ευκολία;;;;;

Χαλαζιακο;;;;;;;τι μέγεθος ;;;1-2 mm να φανταστώ :D

Το σχέδιο ιχθυοφόρτησης είναι οκ;;;;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ για χαλίκια, υποστρώματα, βυθό και φυτά, θα σου λυθούν οι απορίες :(

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51697

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ για χαλίκια, υποστρώματα, βυθό και φυτά, θα σου λυθούν οι απορίες :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51697

Λοιππποοοοόν,θα βάλω χαλίκι 1-2 mm για μεγαλύτερη ποικιλία με υγρά λιπάσματα και υγρό co2

Εκτός από χαλαζιακό υπάρχει κάποιος πιο σκούρος τύπος χαλικιού αλλά ιδανικός για ενυδρεία ;;;;;;;;;;;

Η λίπανση που γράφω με 24 βαττ χωρίς υποστρωμα ειναι οκ για μεσαιων απαιτήσεων φυτ'ακια;;;;;;;;;;

ευχαριστώ πολύ :(:D:D:D:hysterical::D

Link to comment
Share on other sites

Για πιο σκούρο και κατάλληλο για ενυδρεία και φυτά μπορείς να δεις και τα υποστρώματα της Seachem αλλά τα βρίσκω κάπως ακριβά αλλά θα υπάρχουν και άλλα φθηνότερα για αυτή τη δουλειά άλλων εταιρειών

http://www.seachem.com/Products/Gravel.html

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω να μη βάλω υπόσρωμα για φυτά αλλά χαλικάκι 1-2 mm και υγρα λιπάσματα

αυτό που προτείνεις κάνει και για φυτά αλλά και για χαλίκι;

η λίπανση που λέω για μέτρια φυτά ειναι οκ;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω να μη βάλω υπόσρωμα για φυτά αλλά χαλικάκι 1-2 mm και υγρα λιπάσματα

αυτό που προτείνεις κάνει και για φυτά αλλά και για χαλίκι;

η λίπανση που λέω για μέτρια φυτά ειναι οκ;

Βασικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κι έτσι, δεν είναι ακριβώς υπόστρωμα με την έννοια που έχουμε συνήθως στο μυαλό μας, δλδ ότι μπαίνει από κάτω και από πάνω βάζεις χαλικι και αν βγει στην επιφάνεια θα γεμίσεις άλγες κλπ κλπ. Μπαίνει κι μόνο του όπως λέει στο λινκ που σου έδωσα, κάνει και για φυτά και για χαλίκι. :(

Το excel ειδικά για μικρά ενυδρεία πιστεύω προσωπικά ότι συμφέρει και κάνει και ωραία δουλειά.

Από λίπανση μπορείς να βάζεις και λίγο seachem flourish μια φορά την εβδομάδα για αρχή και μετα ανάλογα την πορεία των φυτών σου κάνεις τις ανάλογες κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κι έτσι, δεν είναι ακριβώς υπόστρωμα με την έννοια που έχουμε συνήθως στο μυαλό μας, δλδ ότι μπαίνει από κάτω και από πάνω βάζεις χαλικι και αν βγει στην επιφάνεια θα γεμίσεις άλγες κλπ κλπ. Μπαίνει κι μόνο του όπως λέει στο λινκ που σου έδωσα, κάνει και για φυτά και για χαλίκι. :D

Το excel ειδικά για μικρά ενυδρεία πιστεύω προσωπικά ότι συμφέρει και κάνει και ωραία δουλειά.

Από λίπανση μπορείς να βάζεις και λίγο seachem flourish μια φορά την εβδομάδα για αρχή και μετα ανάλογα την πορεία των φυτών σου κάνεις τις ανάλογες κινήσεις.

Tι τιμές παίζουν για το χαλίκι -seachem ;

τι είναι το excel :( ;;;;;;;;

seachem flourish να πάρω .Α επίσης έχω το florinmulti brightwell

aquatics

Link to comment
Share on other sites

Tι τιμές παίζουν για το χαλίκι -seachem ;

τι είναι το excel :( ;;;;;;;;

seachem flourish να πάρω .Α επίσης έχω το florinmulti brightwell

aquatics

Για τιμές κοίτα εδώ, που είναι κι από τα φθηνότερα μαγαζιά κατά τη γνώμη μου

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=ca...=&show=grid

Το excel είναι κάτι σαν το CO2 αλλά σε υγρή μορφή και κάνει την ίδια δουλειά, νομίζω πως για μικρά ενυδρεία συμφέρει, το χρησιμοποιώ κι εγώ σε 37 λίτρα ενυδρείο 1ml μέρα παρά μέρα. Βέβαια υπάρχει και η κατά πολύ φθηνότερη λύση του DIY CO2.

http://www.seachem.com/Products/product_pa...urishExcel.html

Αφού έχεις το florinmulti brightwell δεν σου χρειάζεται το flourish γιατί κι αυτό γενικό λίπασμα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Για τιμές κοίτα εδώ, που είναι κι από τα φθηνότερα μαγαζιά κατά τη γνώμη μου

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=ca...=&show=grid

Το excel είναι κάτι σαν το CO2 αλλά σε υγρή μορφή και κάνει την ίδια δουλειά, νομίζω πως για μικρά ενυδρεία συμφέρει, το χρησιμοποιώ κι εγώ σε 37 λίτρα ενυδρείο 1ml μέρα παρά μέρα. Βέβαια υπάρχει και η κατά πολύ φθηνότερη λύση του DIY CO2.

http://www.seachem.com/Products/product_pa...urishExcel.html

Αφού έχεις το florinmulti brightwell δεν σου χρειάζεται το flourish γιατί κι αυτό γενικό λίπασμα είναι.

Αφού οι τιμές που μου δίνεις είναι απο τις φθηνότερες τότε :D μ΄αλλον δε

Αν βάλω χαλίκι 1-2 mm εκτός απο χαλαζιακο προτείνετε κάτι άλλο;;;Αν τελικά βάλω χαλαζιακο με τη λιπανση excel k florin multi θα μαι οκ;;;;;;( αν τα φυτά θα ναι οκ)

DIY CO2 πως και τι;;;;;

Κατεβάζει και ph?????

To excel kateβαζει το ph??

:(:D:D

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51697

το χαλίκι με κοκκομετρία 1-2mm είναι ιδανκό για την ανάπτυξη όλων των φυτών με ρίζες ακόμα και αυτών με πολύ λεπτό ρίζωμα, οπότε θα είσαι οκ.

Δεν υπάρχει λογος πιστεύω, να βάλεις ότι ακριβότερο υπάρχει, το λινκ με τα υποστρώματα της seachem σου το έδωσα επειδή ζήτησες κάτι πιο σκούρο και ιδανικό και για φυτά και για ενυδρείο. Μπορείς να βρεις χαλίκι στην παραπάνω κοκκομετρία πιο σκούρο και πολύ φθηνότερο για να κάνεις τη δουλειά σου. :(

DYI CO2 με αναλυτικές οδηγίες - http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37191

Επηρεάζει το pH

Seachem Flourish Excel δεν επηρεάζει το pH

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51697

το χαλίκι με κοκκομετρία 1-2mm είναι ιδανκό για την ανάπτυξη όλων των φυτών με ρίζες ακόμα και αυτών με πολύ λεπτό ρίζωμα, οπότε θα είσαι οκ.

Δεν υπάρχει λογος πιστεύω, να βάλεις ότι ακριβότερο υπάρχει, το λινκ με τα υποστρώματα της seachem σου το έδωσα επειδή ζήτησες κάτι πιο σκούρο και ιδανικό και για φυτά και για ενυδρείο. Μπορείς να βρεις χαλίκι στην παραπάνω κοκκομετρία πιο σκούρο και πολύ φθηνότερο για να κάνεις τη δουλειά σου. :D

DYI CO2 με αναλυτικές οδηγίες - http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37191

Επηρεάζει το pH

Seachem Flourish Excel δεν επηρεάζει το pH

Θα πάρω χαλικι με κοκκομετρία 1-2mm :P:(:D

Πως και που μπορώ να βρω χαλίκι στην παραπάνω κοκκομετρία πιο σκούρο και πολύ φθηνότερο;;;;; :D

Άρα από λίπανση florinmulti brightwell και excel

To DIY CO2 το σκέφτομαι... :hysterical:

ΑΧΧΧ ελπίζω να τα λέω σωστά να μπω στην συζήτηση(στο σχέδιό μου καλύτερα) περί... στρωσίματος :D

Χίλια ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω χαλικι με κοκκομετρία 1-2mm :P:(:D

Πως και που μπορώ να βρω χαλίκι στην παραπάνω κοκκομετρία πιο σκούρο και πολύ φθηνότερο;;;;; :hysterical:

Άρα από λίπανση florinmulti brightwell και excel

To DIY CO2 το σκέφτομαι... :D

ΑΧΧΧ ελπίζω να τα λέω σωστά να μπω στην συζήτηση(στο σχέδιό μου καλύτερα) περί... στρωσίματος :D

Χίλια ευχαριστώ :D

UP :D

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση στα μαγαζιά της περιοχής σου, όλο και κάτι φθηνότερο θα βρεις :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...σχέδιο στρωσίματος..

1 εισαγωγή χαλικιού και 2/3 ή 1/2 νερού και φύτευση

2 Πρόσθεση αντιχλωρίου μετά την εισαγωγή νερού και αναμονή 15'

3 Πρόσθεση όλου του μπολιού από το φίλτρο του 25λ(το ενυδρείο θα ξεστηθεί) και πολλής :D:D μπίχλας από το χαλίκι

4 Πρόσθεση acti baktol(2-3 άντε 4 το πολύ 4 ml είναι) τα οποία είναι και βακτήρια

5 Πρόσθεση 1ή 2 (να και η ερώτηση) αμπούλων prodibio bioidgest oι οποίες περιέχουν ζωντανά βακτήρια

Η ερώτηση πηγαίνει στη σκέψη ότι οι οδηγίες λένε για νέα ενυδρεία 1 στο φίλτρο και μία στο ενυδρείο για 60λ (που θα πάρω :D ) εγώ όμως θα βάλω και μπόλι και ότι άλλο ανέφερα

τι να κάνω;;

6 αναμονή για 24 ώρες και εισαγωγη μονομάχου ωστέ να γίνει ο κύκλος του αζώτου

ερωτήσεις

η λίπανση που προτείνω ειναι οκ???????????

το σχέδιο περί στρωσίματος ειναι οκ????????

πόσα κιλά χαλίκι 1-2 mm να πάρω ????????

ευχαριστώ :(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρόγραμμα ρε παιδί μου! :( Ενυδρείο στήνεις, ήρεμα! :D

Λοιπόν, αφού θα μπολιάσεις και το φίλτρο, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ρίξεις και αμπούλες με βακτήρια και acti baktol. Υπερβολή και τσάμπα έξοδα...

Και μην βάλεις αμέσως το μονομάχο. Περίμενε μερικές ημέρες-εβδομάδες...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρόγραμμα ρε παιδί μου! :hysterical: Ενυδρείο στήνεις, ήρεμα! :D

Λοιπόν, αφού θα μπολιάσεις και το φίλτρο, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ρίξεις και αμπούλες με βακτήρια και acti baktol. Υπερβολή και τσάμπα έξοδα...

Και μην βάλεις αμέσως το μονομάχο. Περίμενε μερικές ημέρες-εβδομάδες...

:D Έχω τρελαθεί!!!Τις αμπούλες και το acti baktol τα έχω και δεν ξέρω πόση βιολογία έχει μέσα το φιλτρο του μικρού 25λ :D

για τις ερωτήσεις τι λέτε;;;

Αν δε μπει ο betta πως θα γίνει ο κυκλος του αζώτου;Υπάρχει άλλος τρόπος;;

ευχαριστώ πολύ :(:D:D

:P

Link to comment
Share on other sites

:D Έχω τρελαθεί!!!Τις αμπούλες και το acti baktol τα έχω και δεν ξέρω πόση βιολογία έχει μέσα το φιλτρο του μικρού 25λ :D

για τις ερωτήσεις τι λέτε;;;

Αν δε μπει ο betta πως θα γίνει ο κυκλος του αζώτου;Υπάρχει άλλος τρόπος;;

ευχαριστώ πολύ :(:D:D

:D

Απλά να ρίχνεις λίγο τροφή κάθε μέρα στο ενυδρείο, ούτως ώστε να ανέβει η αμμωνία και να αναπτυχθούν τα βακτήρια. Όταν διαπιστώσεις με μετρήσεις ότι το ενυδρείο έχει στρώσει (ΝΟ2=ΝΗ3/ΝΗ4=0), τότε μπλουμ ρίχνεις μέσα το μονομάχο.

Όσο για το λίπασμα, εξαρτάται από το τι φυτά θα βάλεις μέσα. Αν θέλεις να το κάνεις full φυτεμένο με δυσκολούτσικα φυτά, τότε και υπόστρωμα χρειάζεσαι και λίπασμα και CO2 και δυνατό φωτισμό.

Αλλιώς μικρό φωτισμό και ελάχιστο έως και καθόλου λίπασμα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Απλά να ρίχνεις λίγο τροφή κάθε μέρα στο ενυδρείο, ούτως ώστε να ανέβει η αμμωνία και να αναπτυχθούν τα βακτήρια. Όταν διαπιστώσεις με μετρήσεις ότι το ενυδρείο έχει στρώσει (ΝΟ2=ΝΗ3/ΝΗ4=0), τότε μπλουμ ρίχνεις μέσα το μονομάχο.

Όσο για το λίπασμα, εξαρτάται από το τι φυτά θα βάλεις μέσα. Αν θέλεις να το κάνεις full φυτεμένο με δυσκολούτσικα φυτά, τότε και υπόστρωμα χρειάζεσαι και λίπασμα και CO2 και δυνατό φωτισμό.

Αλλιώς μικρό φωτισμό και ελάχιστο έως και καθόλου λίπασμα. :(

ποση τροφή και σε απόχη;;;Πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να είναι η τροφή μες στο νερό;;;

Πόσο θα διαρκέσει αυτός ο τ΄υπος στρωσίματος;;;

Δυστυχώς το ενυδρείο του θα ξεστηθεί αμέσως μόλις μπεί το ''μεγάλο'' στη θέση του...

Μήπως να μπει μέσα στο ενυδρειο μετα από 24h;;;;;;;;;;;;;;;;

Το ενυδρείο θα γίνει φυτεμένο με φυτά μέτριων απαιτήσεων

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...