Jump to content

σκαλαρια


bestaner

Recommended Posts

παιδια γεια σας

εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων με γκαπυς κ πλατυς.

Ρωτησα στο πετ σοπ κ μου ειπαν οτι μπορω να τους τα παω ωστε να βαλω σκαλαρια που τα θελω πολυ..

το ενυδρειο τρεχει 1 1/2 χρονο με φιλτρο εξωτερικο fluval205

εχω λιγα φυτα 2 ξυλα κ χαλικι ψιλο σε καφε χρωμα..

θα ηθελα να μου πειτε ποσα να βαλω,αν μπορω να βαλω κ αλλα ψαρακια που να ταιριαζουν κ να εχουν ομορφη εικονα,κ αν θελει διαφορετικες παραμετρους το νερο απαυτες που εχω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα σε λυπησω αλλα σκαλαρια σε 100 λιτρα δεν... ειναι κοπαδοψαρα θελει τουλαχιστον 5 ατομα για να νιωθει ασφαλες και ειναι ψαρι με τελικο υψος 22-25 εκατοστα θελει μινιμουμ υψος ενυδρειου 55 εκατοστα , οποτε φαντασου σε 2 χρονια πως θα ειναι στο 100αρι σου...

βρες καποιο αλλο ψαρακι που σου αρεσει :)

εγω εκατσα και εφτιαξα 250 λιτρα που και παλι ειναι οριακο αλλα τρωγεται επειδη ηθελα κι εγω σκαλαρια.

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

αν βαλω προσωρινα κ το καλοκαιρι τα βαλω σε μεγαλυτερο?

το νερο θελει κατι το διαφορετικο?

Link to comment
Share on other sites

θελει μαλακο νερο kh<8 και χαμηλο ph 6.5-7. αυτο το επιτυγχανεις με χρηση τυρφης η νερο απο αντιστροφη οσμωση. στα 100 λιτρα βαλε τυρφη. ψαξε στο φορουμ στην αναζητηση "χαμηλωμα ph". για μεχρι το καλοκαιρι εισαι ενταξει...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ

κατι τελευταιο σκαλαρια ειναι τα αγγελοψαρα ετσι?πως ειναι η ονομασια τους κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ

κατι τελευταιο σκαλαρια ειναι τα αγγελοψαρα ετσι?πως ειναι η ονομασια τους κανονικα?

Κοινή ονομασία είναι αγγελόψαρα, σκαλάρια.

Επιστημονική Pterophyllum Scalare.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα σου έλεγα να μην βάλεις, είχα κι εγώ σε 120 λίτρα όταν ήμουν περισσότερο αρχάριος από ότι είμαι τώρα, μεγάλωσαν πολύ γρήγορα και σε λίγους μήνες κολυμπούσαν τα κακόμοιρα σκυφτά, τα λυπήθηκα και τα έδωσα πίσω. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλάρια είναι απο τα ψάρια που παθενουν νανισμό, δεν είναι καλή ιδέα να μπουν σε μικρό ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...